Питање

Duh Sekire

Iskusan
Poruka
6.686
Шта су за вас европске вредности?
Доста се често помиње ова фраза, па ме занима има ли ту неког садржаја или је реч само о флоскули.
 
Видиш услови живота су просечно добри и у Америци, Сингапуру, Јапану, Емиратима, Малезији... па и многим другим земљама које вам не би одмах пале напамет.
Видесмо на овом форуму да је просечна плата у Белорусији једнака оној у Србији, а имају мање незапослених...

Осим тога, код позивања на европске вредности често се прича о неким стварима који немају баш везе са стандардом. Прича се о томе како "Евопе нема у главама људи"... онда следе тираде о вашљивим племенима и генетској депонији :roll:
 
Mislim na gradjanske vrednosti i postovanje coveka bez obzira koje je nacionalnosti ili vere. Takodje mislim na postavljene standarde, npr. da ne mozes da izvozis na zajednicko trziste bas sve sto hoces nego moras da zadovoljis neke kriterijume kvaliteta.
 
Truman:
Mislim na gradjanske vrednosti i postovanje coveka bez obzira koje je nacionalnosti ili vere. Takodje mislim na postavljene standarde, npr. da ne mozes da izvozis na zajednicko trziste bas sve sto hoces nego moras da zadovoljis neke kriterijume kvaliteta.

Ово друго је поприлично јасно. Ни ја не волим да се сир рецимо квари ко кацама...
А што се првог тиче занима ме:
1. Колико сама Европа поштује те вредности?
2. Колико их поштују они којима су уста пуна Европе у нас?
Посебно ови код нас. Требало би да поштују људе друге вере, расе или нације а рецимо користе израз "азијатски" у изразито негативном контексту.
 
hmmm...
pa, eto, neka bude...liberalna demokratija, tolerancija, tj. postovanje razlicitosti, red i zakon...itd...
mada, u "evropske vrednosti" moze da upadne i zabijanje noz u ledja, ali to je vec druga prica...
 
Duh Sekire:
Ово друго је поприлично јасно. Ни ја не волим да се сир рецимо квари ко кацама...
А што се првог тиче занима ме:
1. Колико сама Европа поштује те вредности?
2. Колико их поштују они којима су уста пуна Европе у нас?
Посебно ови код нас. Требало би да поштују људе друге вере, расе или нације а рецимо користе израз "азијатски" у изразито негативном контексту.

1. Mislim da treba praviti razliku izmedju termina Evropa i Evropljanin. Mislim da Evropa postuje, ali ne i mnogi ljudi u toj EU. Npr. cuo sam price onih koji su ziveli u Nemackoj da tamo gomila mladih smatra da ako ozenis zenu druge rase znaci nisi mogao da nadjes nista bolje. Ima sigurno jos primera, ali mislim da institucije, npr. sudstvo ili u skolama, to postuju maksimalno.
2. To vec ne znam. To je stvar licnog vaspitanja.
 
Truman:
1. Mislim da treba praviti razliku izmedju termina Evropa i Evropljanin. Mislim da Evropa postuje, ali ne i mnogi ljudi u toj EU. Npr. cuo sam price onih koji su ziveli u Nemackoj da tamo gomila mladih smatra da ako ozenis zenu druge rase znaci nisi mogao da nadjes nista bolje. Ima sigurno jos primera, ali mislim da institucije, npr. sudstvo ili u skolama, to postuju maksimalno.

to je to...
 
Ма какве европске, постоје само цивилизацијске вриједности.

Потпуно и безусловно поштовање свих људских права и слобода, тј. потпуна дезалијенација.
 
Da naravno,
negde krajem XVI veka Evropom su vladale visenacionalne monarhije, kakva je recimo Austrija. Narodi su bili odani tim kraljevima i smatrali su ih "svojim" bez obzira na etnicko poreklo (dinastije ni danas nisu etnicki ciste). Mlada klasa, burzoazija, kako bi pokrenula narode na borbu protiv feudalnog poretka, motivisala je nacionalni romantizam. Bili su medjutim potrebni zeleznica i telegraf da bi dovoljno ujedinili narode u nacionalne drzave.

Smenjivale su se paradigme "identiteta" ("mi" vs "oni"). U Evropi je XVI i XVII veka to bila religija (pre svega protestanti protiv katolika, sto je i danas negde aktuelno). Kasnije u XVIII i XIX veku glavna paradigma je nacija. To je dovelo do besmislenog epiloga u Prvom svetskom ratu. Onda ideologija dolazi na prvo mesto i tamo je do kraja Hladnog rata.
Posle Hladnog rata, mislioci kao sto je Hantigton vele da je covecanstvo preslo na one izvorne podele - to su civilizacijske podele. Tako da vise nije ni nacija primarna nego kulturom uslovljeni pogled na svet. To se mozda najbolje vidi po nasim forumima. :roll:
Ovo je naravno mnogo sira tema... Mozda za celu knjigu.
 
Nexus 6:
inace...jedna od "najevropskijih" vrednosti je nacionalizam...svidelo se to nekome ili ne...

Das, naravno, ali to je vrednost koja je ostala u 19. veku.

danas je to za sve prevaziđena ideologija koja je donela zlo i u Drgom svetskom ratu i u balkanskim ratovima 90ih.

Nema ni jednog značajnijeg zapadnoevropskog političara koji će hvaliti nacionalizam ili za sebe reći da je nacionalista. Tamo nacionalizam služi kao etiketa za otpadnike od sveta poput Miloševića.
 
Eraserhead:
Das, naravno, ali to je vrednost koja je ostala u 19. veku.

danas je to za sve prevaziđena ideologija koja je donela zlo i u Drgom svetskom ratu i u balkanskim ratovima 90ih.

Nema ni jednog značajnijeg zapadnoevropskog političara koji će hvaliti nacionalizam ili za sebe reći da je nacionalista. Tamo nacionalizam služi kao etiketa za otpadnike od sveta poput Miloševića.

Ово ме подсјећа на сцену из серије "Црни Гуја" када питају капетана брода (лудак, црвене браде, без ногу) гдје је посада јер брод треба да има посаду, а он одговара да о томе влада подијељено мишљење на тај начин што он мисли да не, а сви остали да треба. Ти једини мислиш да је национализам лош? :-D
 
Eraserhead:
Das, naravno, ali to je vrednost koja je ostala u 19. veku.

danas je to za sve prevaziđena ideologija koja je donela zlo i u Drgom svetskom ratu i u balkanskim ratovima 90ih.

Nema ni jednog značajnijeg zapadnoevropskog političara koji će hvaliti nacionalizam ili za sebe reći da je nacionalista. Tamo nacionalizam služi kao etiketa za otpadnike od sveta poput Miloševića.

pa, to nije totalno tacno...
na zapadu se podrazumeva da si nacionalista...to te niko i ne pita...
stvar je u tome sto se tamo uglavnom radi o gradjanskom nacionalizmu, a ne ovom nasem, etnickom...
stvar je u tome sto tamo postoje "Francuzi alzirskog porekla" ili "Britanac pakistanskog porekla", a kod nas toga nema...ovde postoje Srbi, i ostali...kazi nekom "srpskom nacionalisti" da je Dzej, "Srbin romskog porekla" i smejace ti se...ali to je problem njihovog neznanja i gluposti...

ti likovi koji su "nacionalisti", a nemaju pojma sta to znaci, su problem, a ne nacionalizam...
 
НиколаТ:
Ово ме подсјећа на сцену из серије "Црни Гуја" када питају капетана брода (лудак, црвене браде, без ногу) гдје је посада јер брод треба да има посаду, а он одговара да о томе влада подијељено мишљење на тај начин што он мисли да не, а сви остали да треба. Ти мислиш једини мислиш да је национализам лош? :-D

laughing.gif
laughing.gif
laughing.gif


A ja mislim da ce se ponovo vratiti na FDO na nekoliko dana. Mada cujem i tamo upali neki zesci igraci...
Recimo onaj koga na Krsti smatraju najvecom facom ;-)
 
Nexus 6:
pa, to nije totalno tacno...
na zapadu se podrazumeva da si nacionalista...to te niko i ne pita...
stvar je u tome sto se tamo uglavnom radi o gradjanskom nacionalizmu, a ne ovom nasem, etnickom...
stvar je u tome sto tamo postoje "Francuzi alzirskog porekla" ili "Britanac pakistanskog porekla", a kod nas toga nema...ovde postoje Srbi, i ostali...kazi nekom "srpskom nacionalisti" da je Dzej, "Srbin romskog porekla" i smejace ti se...ali to je problem njihovog neznanja i gluposti...

ti likovi koji su "nacionalisti", a nemaju pojma sta to znaci, su problem, a ne nacionalizam...

Тачно. Најгори су они који дижу три прста, носе тробојку и грб Немањића, зову себе националисти, а немају појма шта то значи. Најтужније ми је када људи мисле да су 4 оцила у ствари 4 С.

Трева правити разлику између национализма и шовинизма.
 
Duh Sekire:
Шта су за вас европске вредности?

Nista, nema evropskih vrednosti. Evropa je bezvredna i podlozna truljenju. Procitaj od Svetog vladike Nikolaja: " O Evropi "

Ako je nekad necega bilo u evropi vrednog sve je to nestalo ili se skriva negde u planinama Islanda.
 
Evo za mene je Dzej Srbin romskog porekla. Ako on sam hoce tako da se izjasnjava, ja ga podrzavam.
Nekad je vazilo i kod nas da se ne gleda poreklo. Tako su mnogi vidjeniji ljudi za sebe govorili recimo "Srbin Mojsijeve vere". Mnoge stvari su krenule naopako, ali mozda i dodju na svoje mesto kad nam se skinu sa grbe...
 
Кинеска цивилизација је старија и значајнија од европске. Не заборавите да су Кинези направили зид да би живјели у миру и да никада више не би морали да ратују, а да не спомињем друга достигнућа.
 
Шешељу се стално замјера да претјерује са својом тезом да су Муслимани и Хрвати само Срби исламске и католичке вјероисповјести али се заборавља да Шешељ стално истиче да је то само његово мишљење и да ни на који начи не жели било кога да приморава да се изјашњава као Србин ако се тако не осјећа, Што се мене тиче нација нема никакве везе са генетиком, него са историјском блискошћу и осјећајем припадности, и наравно у случају Срба Косовским бојем, који има једно много дубље значење него што су многи способни да схвате.
 
Nexus 6:
pa, to nije totalno tacno...
na zapadu se podrazumeva da si nacionalista...to te niko i ne pita...
stvar je u tome sto se tamo uglavnom radi o gradjanskom nacionalizmu, a ne ovom nasem, etnickom...
stvar je u tome sto tamo postoje "Francuzi alzirskog porekla" ili "Britanac pakistanskog porekla", a kod nas toga nema...ovde postoje Srbi, i ostali...kazi nekom "srpskom nacionalisti" da je Dzej, "Srbin romskog porekla" i smejace ti se...ali to je problem njihovog neznanja i gluposti...

ti likovi koji su "nacionalisti", a nemaju pojma sta to znaci, su problem, a ne nacionalizam...


Sa ovim se mogu složiti. Jedino što se to tamo ne zove nacionalizam.
 

Back
Top