Lepota na slikama

Da li ima lepih ljudi u istoriji slikarstva?

  • Da

  • Ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Fixa

Veoma poznat
Poruka
12.766
Uzmite u obzir sve slike na kojima su prikazani ljudi (od aktova, preko "statista", do portreta) svih slikara svih pravaca tokom cele istorije umetnosti. Zanima me da li vam je neko bash lep? Bilo ko zensko/musko? Dakle, nebitno je sad kako je uradjena slika, majstorija itd...prosto vas pitam, da li je u istoriji slikarstva neko naslikao zenu/muskarca koji je po vasem misljenju lep/a?
 
e ja sam se zajebao. trebalo je da iskljucim kubiste i sl. odnosno takve slike gde lice nije odradjeno u nekoj vrsti realizma.

elem, meni niko nije lep...svi veliki umetnici slikali su mahom ruzne ljude, a po koji je naslikao i nesto da je makar neutralno; ali daleko od lepote.
uopste tema ljudi je neiskoriscena u tom smislu. najvise ima slika matoraca i zenturaca, a i ako je naslikana devojka to je odradjeno da zraci zreloscu. mladi ljudi zauzimaju mali broj slika u istorji umetnosti, pa bar da su lepi nego sve sami gabori. bacam H8 na sve velike umetnike/majstore sto
su u tom smislu bili kreativni do mojeg. pu!
 
Jooooj, ja se ne bih složila.. mada je ljudska lepota subjektivna kategorija, a kriterijum varira od perioda do perioda. Ali shvatam šta hoćeš da kažeš, mislim na slikama su uglavnom poručioci, tj oni koji su imali love da naruče portret od čuvenog tog-i-tog.

Sad mi padaju na pamet Klimtove žene, npr Danaja, pa Botičelijeva Venera, a što se mladosti tiče imaš Degaove balerine.

Muška lepota... još osetljivije pitanje, čini mi se da su tu kriterijumi još različitiji. Ali se obično muška lepota izjednačava sa zrelošću pa ne znam.
 
ma znam za porucioce, al da niko nije nasao za shodno da naslika nesto lepo. a boticelijeva venera ne da mi nije lepa, nego ono...al dobro stvar uqsa. hocu da vidim da li sam jedini koji ovako misli, ili
ima jos nekog ovde :)
 
Mislis ova?
250px-Ghirlandaio_Old_Man.jpg
 
E skulpture ne može, svaka treća je ideal ljudske lepote:) Ma zezam se, nek ti zabrani Fixa.

Ali istorijski je podatak da je lik Venere zapravo portret devojke koja je bila glavna riba u to doba, da vidim mogu li da se setim, bila je Kolumbova (ili Vespućijeva, ne razumem se u moreplovce) rođaka i ljubavnica nekog od aktuelnih vladara.

(U što volem kad sam precizna)
 
Ima jedna priča a ona ide ovaka: Kad sam bila peti razred u čitanci je bio jedan fragment te slike, čini mi se nešto manji nego ovaj tvoj. Crno beli. Mene tad l.umetnost kao takva nije nešto zanimala niti sam išta o njoj znala. Ali ovo lice mi je bilo nešto najlepše što sam ikada videla, danima sam zurila u nju, memorisala svaki detalj, podebljavala olovkom dok se na kraju taj list nije probušio. E onda sam skupila hrabrost i otišla sama kod jedne strašne tete koja se pomalo razumela u te stvari i nas dve smo uspešno pronašle celu reprodukciju i to u boji. I sad bi reko čovek mojoj sreći nikad kraja, ali avaj, ja sam se tu nešto razočarala (valjda se to njeno telo nije uklapalo u onaj anoreksični ideal lepote kakav ima svako mlado biće odraslo u ovom dobu). Ali to dalje i nije bitno za priču.
A i priča nije baš bila bitna, samo sam htela da pdelim sa vama koliko je meni ona lepa.
 
parka:
Ima jedna priča a ona ide ovaka: Kad sam bila peti razred u čitanci je bio jedan fragment te slike, čini mi se nešto manji nego ovaj tvoj. Crno beli. Mene tad l.umetnost kao takva nije nešto zanimala niti sam išta o njoj znala. Ali ovo lice mi je bilo nešto najlepše što sam ikada videla, danima sam zurila u nju, memorisala svaki detalj, podebljavala olovkom dok se na kraju taj list nije probušio. E onda sam skupila hrabrost i otišla sama kod jedne strašne tete koja se pomalo razumela u te stvari i nas dve smo uspešno pronašle celu reprodukciju i to u boji. I sad bi reko čovek mojoj sreći nikad kraja, ali avaj, ja sam se tu nešto razočarala (valjda se to njeno telo nije uklapalo u onaj anoreksični ideal lepote kakav ima svako mlado biće odraslo u ovom dobu). Ali to dalje i nije bitno za priču.
A i priča nije baš bila bitna, samo sam htela da pdelim sa vama koliko je meni ona lepa.
jao,i ja sam isto tu sliku iz coitanke odusevljeno gledala...i stalno nalazila razlog da otvaram citanku,mislim cak da sam tu bila i savila stranu da bih mogla da vidim sliku alko bih to htela...naravno,pojma nemam koji tekst ili pesma bio,sve vreme sam fascinirano gledala lepu veneru :lol:
bas si ke podsetila na to ovom pricom :D
 
Fixa:
e ja sam se zajebao. trebalo je da iskljucim kubiste i sl. odnosno takve slike gde lice nije odradjeno u nekoj vrsti realizma.

elem, meni niko nije lep...svi veliki umetnici slikali su mahom ruzne ljude, a po koji je naslikao i nesto da je makar neutralno; ali daleko od lepote.
uopste tema ljudi je neiskoriscena u tom smislu. najvise ima slika matoraca i zenturaca, a i ako je naslikana devojka to je odradjeno da zraci zreloscu. mladi ljudi zauzimaju mali broj slika u istorji umetnosti, pa bar da su lepi nego sve sami gabori. bacam H8 na sve velike umetnike/majstore sto
su u tom smislu bili kreativni do mojeg. pu!

Da, i ja vidim tako. Mada sam mislila da su to slikari radili uglavnom namerno. Šta imaju ružna, "ružnjikava" lica? Puno bora, puno linija, senki... izraz lica je jači, izraz očiju dublji nego kod lepog lica. Mislim da slikar više pokazuje svoje umeće slikajući ružnu, debelu ženu nego mladu i lepu devojku. Šta lice lepe devojke kazuje?Koji je izraz njenog lica na platnu? Ništa. Lepo i prazno. Ne znam, Fixa, da li razumeš šta sam htela da kažem,kako to ja vidim.
 
zavisi,
mada stoji da su izmedju ostalog i svoje umetje dokazivali slikanjem starijih ljudi - gabora;
isto kao i sa nadrkanim draperijama, koje na nekim slikama velikih majstora prevazilazi
svaku meru.
 

Back
Top