Neopaganizam

Rujevit

Domaćin
Poruka
3.445
Nisam bas siguran da li ova tema treba da bude ovde ili na filozofiji ili na istoriji. Ipak cini mi se da je za kultne i misticne stvari.

Nedavno sam malo prelistavao neke stare novine i naletim na zanimljiv clanak, o tome kako je u Grckoj zvanicno priznata stara grcka religija tzv. Hellenismos ! Sve se radi kao u stara 'dobra' vremena, cak su i hramove koji su pod svetskom kulturnom zastitom dobili na raspolaganje. Jedino je zabranjeno krvno zrtvovanje, dakle nema klanja. Naravno ovaj gest je osudila pravoslavna crkva ali...

Grcka nije izuzetak jer se sve vise eksponira i stara nordijska(germanska) religija tzv. Asatru i Forn Sed , ponovo se slave stara bozanstva Odin, Tor, ozivljava se mit o Nibelunzima itd. Na Islandu je Asatru 1970. priznata za zvanicnu religiju a u Norveskoj je Forn Sed od vlasti priznata kao verska zajednica.

Najrasprostranjeniji ovakav pokret je tzv. Njicca pokret(u Zap. Evropi, pre sve V. Britanija), a zasniva se na obozavanju i slavljenju Velike Boginje ili Majke Zemlje. Pored ove tu je i Neodruidizam koji je obnovljena keltska religija, zatim litvanska Romuva i letonska Dievturiba ili vec kako. U Italiji je osnazio pokret Religio Romana koji ponovo ozivljava rimske bogove.

Da ni mi Sloveni nismo crne ovce pobrinuli su se uglavnom braca Rusi, tamo dejstvuje tzv. Rodnoverje koje rehabilituje drevne slovenske bogove o kojima se veoma malo zna(Perun, Svetovid, Svarog, Lada, Ziva, pa i Rujevit:)).

Sta mislite sta je uzrok svemu ovome, vracanju na stare grane, vracanju na korene? Mislim da to nije lose, pogotovo ne za nas Slovene, jer slovenski svet uglavnom nije upoznat sa staromverom(pogotovo ovde na slovenskom jugu, Hrvati su tu jedino nesto cackali ali su se vezali za pogresne). Kod nas trenutno postoji organizacija ''Slovenski krug'' koja kao nesto radi po tom pitanju. Ne kazem da treba da se paganstvo prizna za zvanicnu religiju ali ne bi bilo lose da se masa malo bolje upozna sa drevnom religijom.
 
Rujevit:
Nisam bas siguran da li ova tema treba da bude ovde ili na filozofiji ili na istoriji. Ipak cini mi se da je za kultne i misticne stvari.

Nedavno sam malo prelistavao neke stare novine i naletim na zanimljiv clanak, o tome kako je u Grckoj zvanicno priznata stara grcka religija tzv. Hellenismos ! Sve se radi kao u stara 'dobra' vremena, cak su i hramove koji su pod svetskom kulturnom zastitom dobili na raspolaganje. Jedino je zabranjeno krvno zrtvovanje, dakle nema klanja. Naravno ovaj gest je osudila pravoslavna crkva ali...

Grcka nije izuzetak jer se sve vise eksponira i stara nordijska(germanska) religija tzv. Asatru i Forn Sed , ponovo se slave stara bozanstva Odin, Tor, ozivljava se mit o Nibelunzima itd. Na Islandu je Asatru 1970. priznata za zvanicnu religiju a u Norveskoj je Forn Sed od vlasti priznata kao verska zajednica.

Najrasprostranjeniji ovakav pokret je tzv. Njicca pokret(u Zap. Evropi, pre sve V. Britanija), a zasniva se na obozavanju i slavljenju Velike Boginje ili Majke Zemlje. Pored ove tu je i Neodruidizam koji je obnovljena keltska religija, zatim litvanska Romuva i letonska Dievturiba ili vec kako. U Italiji je osnazio pokret Religio Romana koji ponovo ozivljava rimske bogove.

Da ni mi Sloveni nismo crne ovce pobrinuli su se uglavnom braca Rusi, tamo dejstvuje tzv. Rodnoverje koje rehabilituje drevne slovenske bogove o kojima se veoma malo zna(Perun, Svetovid, Svarog, Lada, Ziva, pa i Rujevit:)).

Sta mislite sta je uzrok svemu ovome, vracanju na stare grane, vracanju na korene? Mislim da to nije lose, pogotovo ne za nas Slovene, jer slovenski svet uglavnom nije upoznat sa staromverom(pogotovo ovde na slovenskom jugu, Hrvati su tu jedino nesto cackali ali su se vezali za pogresne). Kod nas trenutno postoji organizacija ''Slovenski krug'' koja kao nesto radi po tom pitanju. Ne kazem da treba da se paganstvo prizna za zvanicnu religiju ali ne bi bilo lose da se masa malo bolje upozna sa drevnom religijom.
Zar ne misliš da je i ovo dekadentno vraćanje u prošlost, i naravno, u nepoznato - namerno, a sve u cilju rušenja postojećih religija i laganog stvaranja nove svetske vere? Koliko je knjiga poslednjih godina objavnjeno sa ciljem da se ruši hrišćanstvo? Gde niču ti i slični pokreti? Po pravilu uvek u zemljama koje se izdaju za tradicionalne i konzervativne. Usput, kakvi su to Grci vernici? Oni pravoslavci? Pa dva najveća hrišćanska praznika praznuju - jedan po novom, drugi po starom kalendaru!
 
Rujevit ,narodi slovenskog porekla i te kako je upoznat sa starom verom.Šta je slava nego slovenski praznik koji je ,kao što mislim da znaš hristijanizovan.Osim toga neki običaji su ostali u folkloru i narodnim pesmama.Inače nije ostalo dovoljno pisanih tragova da bi se bilo ko pozabavio ovom tematikom.I ono što postoji ne znam da li je dovoljno objektivno i autetično.Prema tome sve što sam čitala uzimala sam sa rezervom, od Luja Ležea do Čajkanovića.Pogotovo Velesova knjiga odnosno slovenska biblija koja veoma lepo napisana, ali po meni lažna .
 
angel 021:
Zar ne misliš da je i ovo dekadentno vraćanje u prošlost, i naravno, u nepoznato - namerno, a sve u cilju rušenja postojećih religija i laganog stvaranja nove svetske vere? Koliko je knjiga poslednjih godina objavnjeno sa ciljem da se ruši hrišćanstvo? Gde niču ti i slični pokreti? Po pravilu uvek u zemljama koje se izdaju za tradicionalne i konzervativne. Usput, kakvi su to Grci vernici? Oni pravoslavci? Pa dva najveća hrišćanska praznika praznuju - jedan po novom, drugi po starom kalendaru!

A da postavis pitanje sa druge strane, kako je to srusena stara vera? Jesu li oni primili hriscanstvo na dobar dan ili na motku, milom ili silom? Nemoj da me neko shvati pogresno da sam zagovornik paganizma i da ne prihvatam hriscanstvo, daleko bilo ali nije sve bas tako kako nam se prica.

Podseticu da su i nacisti u svoje vreme radili na budjenju germanske svesti i da su oni medju prvima prihvatali stare bogove(germanske) i odbacivali hriscantvo kao religiju slabih.

Sto se tice Grka, nisam ni rekao da su Grci neki veliki vernici(kao ni mi), ali ipak je Grcka naslednica Vizantije, Istocnog hriscantva, to nije mala stvar, Carigrad, Sveta Sofija !!!
 
Goddess of the far east:
Rujevit ,narodi slovenskog porekla i te kako je upoznat sa starom verom.Šta je slava nego slovenski praznik koji je ,kao što mislim da znaš hristijanizovan.Osim toga neki običaji su ostali u folkloru i narodnim pesmama.Inače nije ostalo dovoljno pisanih tragova da bi se bilo ko pozabavio ovom tematikom.I ono što postoji ne znam da li je dovoljno objektivno i autetično.Prema tome sve što sam čitala uzimala sam sa rezervom, od Luja Ležea do Čajkanovića.Pogotovo Velesova knjiga odnosno slovenska biblija koja veoma lepo napisana, ali po meni lažna .

Nisam bas siguran koliko poznajemo svoju mitologiju. To sto se zna zna se zato sto je prevedeno u hriscanstvo i hriscanizovano, npr. slava(samo kod Srba). Dosta toga je sacuvano ali isto tako u dosta izmenjenom obliku. Ne mislim da mi ne poznajemo svoje obicaje vec aludiram na to da slovenska mitologija nema takab primat kao sto ima helenska, rimska ili germanska(nordijska). Tek poslednjih godina pocinje se malo azurnije baviti ovom tematikom. Velesova knjiga je verovatno fals tako da...

Ovi pokretyi nisu losi samo ukoliko se bave izucavanjem, dakle naucnim radom, sve ostalo je prazan hod i jos manja verovatnoca da se o datoj mitologiji nesto vise sazna.
 
Slažem se sa tobom da ona izvorna slovenska mitologija nije poznata vecem delu populacije,osim one utkane u hrišćanstvo.I donekle je sramota što smo bolji poznavaoci helenske mitologije nego slovenske.Zapitaj samo nekog iz tvoje bliže okoline da ti navede imena barem dva boga iz slovenskog panteona ,ne verujem da ce znati.
 
Goddess of the far east:
Slažem se sa tobom da ona izvorna slovenska mitologija nije poznata vecem delu populacije,osim one utkane u hrišćanstvo.I donekle je sramota što smo bolji poznavaoci helenske mitologije nego slovenske.Zapitaj samo nekog iz tvoje bliže okoline da ti navede imena barem dva boga iz slovenskog panteona ,ne verujem da ce znati.

Garantovano nece znati!!!
 
Sta mislite sta je uzrok svemu ovome, vracanju na stare grane, vracanju na korene?

ПОМОДАРСТВО!

Бити другачији од других, бити нешто посебно....

Читала сам много о словенској паганској религији, дивна је, интересантна....и слажем се са тиме да је добро упознати је....
Али сасвим друга ствар је напрасно почети да верујеш у паганска божанства, да им се, као искрено, молиш и упражњаваш ритуале који су остали забележени само у траговима...и за које нисмо сасвим сигурни као су се одвијали....

Једно је упознати нестале религије, а друго правити спрдњу од њих!
 
Da, slovenska mitologija je divna i interesantna.Pomodarstvo možda,ali ja ne bih to tako definisala pre bih rekla mističnost koja se javlja usled nedovoljnog poznavanja odnosno nemogućnosti upoznavanja materije.A mi smo inače skloni da u svemu tražimo misteriju.
 
Goddess of the far east:
Slažem se sa tobom da ona izvorna slovenska mitologija nije poznata vecem delu populacije,osim one utkane u hrišćanstvo.I donekle je sramota što smo bolji poznavaoci helenske mitologije nego slovenske.Zapitaj samo nekog iz tvoje bliže okoline da ti navede imena barem dva boga iz slovenskog panteona ,ne verujem da ce znati.

O tome upravo i 'govorim'. U udzbenicima za istoriju imas par strana o grckim, rimskim, egipatskim i dr. bogovima, dok kod poglavlja o Slovenima tako nesto tesko moze da se nadje. Ne znam da li sam u pravu, ali mi se sprdamo sa Hrvatima i sa njihovim nazivima meseca, a ni sami nismo svesni da su to izvorni nazivi i da svaki naziv originalno predstavlja dati mesec. Nasuprot njima mi koristima imena rimskih imperatora i tudje brojeve!
 
Hellen:
ПОМОДАРСТВО!

Бити другачији од других, бити нешто посебно....

Читала сам много о словенској паганској религији, дивна је, интересантна....и слажем се са тиме да је добро упознати је....
Али сасвим друга ствар је напрасно почети да верујеш у паганска божанства, да им се, као искрено, молиш и упражњаваш ритуале који су остали забележени само у траговима...и за које нисмо сасвим сигурни као су се одвијали....

Једно је упознати нестале религије, а друго правити спрдњу од њих!

Slazem se. To su dve totalno suprotne stvari.

Ispada bezveze i kao sto kazes pravi se sprdnja sa drevnom religijom. Mislim da je o paganstvu u ovo doba iluzorno govoriti, to je pomodarstvo kako si sama 'rekla'. Na taj nacin oni otudjuju i ubijaju zelju ostalih ljudi da nesto vise saznaju o staroj religiji.

Imamo lepu mitologiju, samo je treba ponuditi javnosti. Pored Cajkanovica preporucio bih jos i Sretena Petrovica-''Srpska mitologija''.
 
Rujevit:
A da postavis pitanje sa druge strane, kako je to srusena stara vera? Jesu li oni primili hriscanstvo na dobar dan ili na motku, milom ili silom? Nemoj da me neko shvati pogresno da sam zagovornik paganizma i da ne prihvatam hriscanstvo, daleko bilo ali nije sve bas tako kako nam se prica.

Podseticu da su i nacisti u svoje vreme radili na budjenju germanske svesti i da su oni medju prvima prihvatali stare bogove(germanske) i odbacivali hriscantvo kao religiju slabih.

Sto se tice Grka, nisam ni rekao da su Grci neki veliki vernici(kao ni mi), ali ipak je Grcka naslednica Vizantije, Istocnog hriscantva, to nije mala stvar, Carigrad, Sveta Sofija !!!
Grci naslednici Vizantije? Oni su grkokatolici - zvanično i u svemu. Da li si ikada slušao službu u grčkoj crkvi? Isto kao da slušaš poziv sa minareta.
Da li su hrišćani primili veru milom ili silom? Pa to je deplasirano...ako pogledaš istoriju, svaki kvalitativan skok je bio silom, ili bar dobra većina...Ako se od paganizma ljudski rod uzdigao stvorivši jedno opšte ( kolko-tolko utemeljeno u istoriji ) verovanje, zajedničku nadu koja ujedinjuje, zašto se onda vraćati na rurarna verovanja i običaje.? Buda je bio istorijska ličnost. Muhamed takođe. Isus isto. I šta sada? Da se vratimo na mitove i legende? Čuj, malo bajke - pa i nije tako loše...samo onda ne pravi selekciju...oću svoje bogove, ali neću žrtvovanja i sakaćenja..
 
Ma to je sve deo jednog šireg sociološkog procesa takozvanih "izmišljenih tradicija". Evo jednog primera.

Danas većina ljudi smatra da su rituali vezani za krunisanje britanske kraljice naročito drevni, sa svim onim kočijama, pažovima, oklopljenim konjanicima, veličanstvenom službom itd...U stvari, čitav ovaj ritual je smišljen u periodu između 1917. i 1952. radi potrebe promocije u štampi, a kasnije u bioskopima i televiziji.

Pošto se britanska kolonijalna imperija urušila, oni su imali potrebu da se dokazuju na drugi način, i našli su mogućnost da tu svoju veličinu "dokažu" kroz neke kvazi-drevne poluizmišljene rituale vezane za svoju monarhiju....Inače, dok su zaista bili veliki, u XIX veku na primer, oni su bili najmanje skloni tradicijama od svih evropskih naroda. A njihova politička elita ni najmanje nije bila naklonjena monarhiji..naprotiv.

Sa ovim stvarima o kojima smo gore pričali je isto. I kod Grka, i kod Rusa je reč o nekim ekstremno nacionalističkim grupama koje žele da praktikovanjem navodno drevnih običaja dokažu u praksi "vanvremenost" i "starostavnost" nacija kojima pripadaju.

Koliko često politika ima veze sa svim ovim možemo i videti na primeru nacističke Nemačke. Naime, crkva je bila jedan od otpora nacizmu u nemačkoj, pa je revitalizacija stare germanske religije bila uzimana u obzir kao protivteža antinacistički nastrojenoj crkvi.....
 
angel 021:
Grci naslednici Vizantije? Oni su grkokatolici - zvanično i u svemu. Da li si ikada slušao službu u grčkoj crkvi? Isto kao da slušaš poziv sa minareta.
Da li su hrišćani primili veru milom ili silom? Pa to je deplasirano...ako pogledaš istoriju, svaki kvalitativan skok je bio silom, ili bar dobra većina...Ako se od paganizma ljudski rod uzdigao stvorivši jedno opšte ( kolko-tolko utemeljeno u istoriji ) verovanje, zajedničku nadu koja ujedinjuje, zašto se onda vraćati na rurarna verovanja i običaje.? Buda je bio istorijska ličnost. Muhamed takođe. Isus isto. I šta sada? Da se vratimo na mitove i legende? Čuj, malo bajke - pa i nije tako loše...samo onda ne pravi selekciju...oću svoje bogove, ali neću žrtvovanja i sakaćenja..

Ako bi mogla da pojasnis ove dve stbari(masnim slovima, gore).

Kakve veze ima da li su Grci grkokatolici ili nisu? Pa sto onda? Sta je sa Carigradskom patrijarsijom? Sta je sa Vaseljenskim patrijarhom, preko toga tek tako prelazis, samo zbog toga sto su grkokatolici !!!

Naravno da treba da se upoznamo sa svojim bogovima, sa svojom prosloscu, ali ne i da vrsimo obrede, to nigde nisam napisao. Aludirao sam na UPOZNAVANJE sa slovenskim bogovima a ne za OZIVLJAVANJE stare vere !!!
 
Stoyo:
Sa ovim stvarima o kojima smo gore pričali je isto. I kod Grka, i kod Rusa je reč o nekim ekstremno nacionalističkim grupama koje žele da praktikovanjem navodno drevnih običaja dokažu u praksi "vanvremenost" i "starostavnost" nacija kojima pripadaju.

Koliko često politika ima veze sa svim ovim možemo i videti na primeru nacističke Nemačke. Naime, crkva je bila jedan od otpora nacizmu u nemačkoj, pa je revitalizacija stare germanske religije bila uzimana u obzir kao protivteža antinacistički nastrojenoj crkvi.....

To je to. U ovom novom dobu svi traze sebe na nekom drugom kraju, e onda se tu nadju neke nazzi organizacije koje odmah povezu sebe sa drevnim bogovima, pa se samim tim i identifikuju sa njima. Ne znam kakvog je tipa ta organizacija Rodnoverje kod Rusa ali cinjenica je da i kod njih sve vise izlazi na povrsinu ekstremni nacionalizam(nacisti) koji se dosta vezu za paganske bogove.
 
Rujevit:
Ako bi mogla da pojasnis ove dve stbari(masnim slovima, gore).

Kakve veze ima da li su Grci grkokatolici ili nisu? Pa sto onda? Sta je sa Carigradskom patrijarsijom? Sta je sa Vaseljenskim patrijarhom, preko toga tek tako prelazis, samo zbog toga sto su grkokatolici !!!

Naravno da treba da se upoznamo sa svojim bogovima, sa svojom prosloscu, ali ne i da vrsimo obrede, to nigde nisam napisao. Aludirao sam na UPOZNAVANJE sa slovenskim bogovima a ne za OZIVLJAVANJE stare vere !!!

1. Ako si slušao službu u nekoj grčkoj crkvi onda si morao da osetiš da ta služba nema veze sa vizantijskim pojanjem, već po tonu više sliči islamskom pozivu na molitvu;
2. Ne znam zašto bih uopšte spominjala bilo kog patrijarha i bilo koju Patrijaršiju kada sam samo reagovala na tvrdnju da su Grci čuvari vizantijske tradicije. Grkokatolici ne mogu biti naslednici i čuvari vizantije. Oni jesu proistekli iz vizantije, ali , samim koketiranjem i prihvatanjem i starog i novog kalendara prave svesno kompromis između istoka i zapada, i kao takvi daleko su od vizantije.
3. Upoznavanjem sa slovenskim ili bilo čijim paganskim božanstvima je odlična ideja, zanimljiva i edukativna za sve, ali ovde to tako nije prezentovano, ili se razgovor nije vodio u tom pravcu - neko jeste napisao da nije za obrede i ja sam na to reagovala;
Ako ti je ideja da razgovaramo o starim verovanjima, pozdravljam i tu sam.
 
Имам пун компјутер православног црквеног појања, па и грчког....и никакве сличности са позивом са минарета нема.....
 
Hellen:
Имам пун компјутер православног црквеног појања, па и грчког....и никакве сличности са позивом са минарета нема.....
Ne znam šta imaš u kompjuteru ( možda vizantijsko pojanje na grčkom ), ali ja govorim o službi, crkvenom obredu po grčkim crkvama.
 
@angel 021

1. Nisam nikada slusao liturgiju u nekoj grckoj crkvi ali i dalje mi je to sto si navela neprihvatljivo.

2. Kakve sad veze ima po kom se kalendaru mole? Cije se oni filozofke skole pridrzavaju, kako vrse obrede itd. itd. Hvatati se samo zbog toga sto su grkoKATOLICI je smesno u najmanju ruku.

3. Ovde je prezentovana pojava koja se javlja sirom Evrope, a to je da se u odredjenim zemljama javljaju pokreti koji se zalazu za ozivljavanje stare vere i obicaja. Niko ovde(koliko sam uspeo da procitam) ne podrzava ozivljavanje paganskih obreda i kultova, ovde sam zeleo da pokrenem temu zbog cega je to tako i odkud ta ideja. To je bila poenta cele price. Nisam za preporod stare vere vec za upoznavanje javnosti sa starim obicajima i bogovima.
 
Rujevit:
Sta mislite sta je uzrok svemu ovome, vracanju na stare grane, vracanju na korene? Mislim da to nije lose, pogotovo ne za nas Slovene, jer slovenski svet uglavnom nije upoznat sa staromverom(pogotovo ovde na slovenskom jugu, Hrvati su tu jedino nesto cackali ali su se vezali za pogresne). Kod nas trenutno postoji organizacija ''Slovenski krug'' koja kao nesto radi po tom pitanju. Ne kazem da treba da se paganstvo prizna za zvanicnu religiju ali ne bi bilo lose da se masa malo bolje upozna sa drevnom religijom.

Nema kod nas...zato što je tesno i organično INKORPORIRANO u naše pravoslavno hrišćanstvo ;)

Doduše...grčki panteon nam je blizak :P Ja sam jedno vreme verovala da neki grčki bog, kada bi sišao k nami, bio bi košarkaš naše reprezentacije :lol:

Osećanje sveta je drugačije. Vraćamo se korenima, kolektivno.Meni je teško da odaberem svouj religiju - sve su moje, sve su lepe...neke imaju i mačke, i zmajeve :P Ih.,.i ljubavne priče, ko bi tome odoleo :rolleyes:


btw. grčka služba je poseban, žubor-jezik, i nema veze sa onim buda-bar pevanjem koje se razliva po etru....grčki jezik je very konkretan, on ne zaziva - on isporučuje božansko :) Pravo u srce.
 
Greek is not invocation of divine, greek language directly facilitates the Divinity - right into heart.
(svidelo mi se, ne znam zašto, da prevedem :P )


btw, ja podržavam oživljavanje, evo :D Npr. Svetog Juraja u maju...skakanje devica preko vatre pa u šumu...na orgije :) Jurajske noći :lol:Mesto izvođenja: Slavonija. JUraja (Đorđa kasnije) su Stari Sloveni (imali u rečniku :lol: LJUBAV) zamišljali kao konjanika u zelenoj odori, na eXtra brzom konju....
 
potpuno razumljivo...predugo je hrishtjanstvo gushilo drevne religije...doshlo je vreme kada crkva ne mozhe da pogubi svakog ko ne misli kao ona...satrli su sve pre iljadu i qsur godina ali nisu mogli izbrisati totalno...ono chuveno ako bih sutra morao da biram...izmedju toga da moje dete bude pravoslavac il da se moli perunu izabrao bih peruna na keca...dosta je vishe religija koje se baziraju na profitu...ja sam za povratak bajkama i mitovima shto u sushtini religija i treba biti...
 
Da li ste čuli za Svebor?

Grupa zabrinutih rodoljubaca se prepala da bi za pedeset godina Srbi mogli kolektivno preći u Budizam i Šintoizam i postati balkanski Japanci. Naime, pošto je popularnost silnih azijskih borilačkih veština dospela do zabrinjavajućeg nivoa, oni su odlučili da je vreme za povratak...čemu drugom...nego "tradicionalnim" srpskim srednjovekovnim borbenim veštinama! Čisto da se zna ko je narod najstariji!

Ovaj pokret je naravno prilično bezazlen, čak simpatičan, kao...kung fu na srpski način, ali mi se čini da je reč upravo reč o pojavi o kojoj je Rujevit govorio.

Kakvu samo čudnu mešavinu savremenih i drevnih motiva ovde imamo! Borbe u Sveboru počinju "Karađorđevim pozdravom", izumom sveboraca koji sa Karađorđem ima veze koliko i poznate čokoladne kuglice sa Mocartom, posle čega sledi čitanje "Očenaša", čisto radi pravoslavnog šmeka.....a onda sledi šamaranje....

Postoji čitav niz "tradicionalnih" srpskih udaraca. Za neke sveborci priznaju da su novijeg datuma kao što je "čuburski udarac glavom", dok neke ipak pretenduju na drevnost kao što je seljačka "dandara".....

Mehanizam je jasan. Pozajme se neki motivi iz romantične, i uz to prilično pogrešne, predstave o sopstvenoj prošlosti, upakuju se zajedno sa nekim modernim motivima, i potom se čitava celina predstavi kao neka drevna "tradicija" koja, navodno, izranja iz izmaglice vekova.

Pored silnih "istorijskih" refernci, ovaj izum, kao i oni o kojima je govorio Rujevit, ipak, imaju sasvim savremen zadatak. Potvrdu modernog nacionalnog identiteta, onako kako se on danas shvata, upotrebom sladunjave nacionalne ikonografije.
 

Back
Top