Neopaganizam

Goddess of the far east:
Crow da li se to odnosi na šinto/budistički paganizam? :)

Izneću ja jedan primer.Pre nekoliko godina bila sam na sahrani u jednom selu.Umro je mlad momak.Njegovi roditelji su postavili čitavu gozbu pored groba.Viđala sam i ranije takve stvari,ali ovo je za mene bilo toliko degutantno.Opet ponavljam paganizam kroz mitove i predanja nije loš.I tu bi trebalo sve da se završi. Primenjivan u praksi postaje besmislen i iracionalan.
Apsolutno saglasan. U ovom tvom primeru si videla samo jedan vid paganizma. Verovatno nisi nikada bila duze u sobi u kojoj je preminuli, pa da vidis sta radi osoba koja treba sve da pripremi, pogotovu ako je starija. Da zaplaces i od muke a ne samo od zalosti.
 
Videla sam recimo ovo.Pripremanje pokojnika sa sahranu i postavljanje crvenog konca na njega.Sve u svemu sve je podređeno kulltu mrtvih.Upravo tako da zaplačeš od muke.Mada mislim da neke ceremonije ili kako god će još uvek živeti.I sujeverje nije nužno povezano sa obrazovanjem.Pre bih da je vezano sa vaspitanjem.Eto znam devojke koje su završile fakultet pa opet veruju u horoskop.
 
stnco:
Otkud sad pa paganizam da je podvala. Zar paganizam ne ide ruku po duku sa neznanjem, neprosvecenoscu, primitivizmom....

Evo ti samo jedan primer (mislim da je vishe nego dovoljan):
Datum pomracenja sunca je prvi put unapred odredjen pre vishe od 500 god p.n.e. ,dok je katolichka crkva mnoooogo kasnije spaljivala one koji su tvrdili da je zemlja okrugla ...
Ko je koga zaglupio???
:evil: :evil: :evil:
 
stnco:
Ne razumem ni ovo ni ono kasnije "narocito u Japanu". Ako je ono sto pretpostavljam, ja te molim da navedes neki primer paganskog ponasanja pa da ga analiziramo, i da vidimo, da li je zasnovano na racionalnom razmisljanju, ili iracionalnom, pa i primitivnom.

:D aha... vazi ;)

s takvima ne vredi razgovarati...

iracionalni budizam, hinduizam, shintoizam...
a Almanah racionalan i napredan... 8)
 
Goddess of the far east:
Crow da li se to odnosi na šinto/budistički paganizam? :)

Izneću ja jedan primer.Pre nekoliko godina bila sam na sahrani u jednom selu.Umro je mlad momak.Njegovi roditelji su postavili čitavu gozbu pored groba.Viđala sam i ranije takve stvari,ali ovo je za mene bilo toliko degutantno.Opet ponavljam paganizam kroz mitove i predanja nije loš.I tu bi trebalo sve da se završi. Primenjivan u praksi postaje besmislen i iracionalan.

greshish boginjo...
tek tad ima smisla 8)

poshtovati prirodu i ziveti u skladu s njom... shta je tu besmisleno i iracionalno?!

a mitovi i legende... pa mnoge naizgled besmisle pozorishne prichice su ustvari mnogo dublje i smislene.

po tvom mishljenju,
zashto je grom u vrhu svih panteona?
ja imam zanimljivu teoriju... 8)
 
Goddess of the far east:
Crow da li se to odnosi na šinto/budistički paganizam? :)

Izneću ja jedan primer.Pre nekoliko godina bila sam na sahrani u jednom selu.Umro je mlad momak.Njegovi roditelji su postavili čitavu gozbu pored groba.Viđala sam i ranije takve stvari,ali ovo je za mene bilo toliko degutantno.Opet ponavljam paganizam kroz mitove i predanja nije loš.I tu bi trebalo sve da se završi. Primenjivan u praksi postaje besmislen i iracionalan.

ТЕБИ то изгледа бесмислено и ирационално, људима који то поштују то изгледа врло смислено и рационално.
Са чијег аспекта ћемо да вреднујемо?
 
Crow slažem se da treba poštovati prirodu i njene zakone.Da nije toga ljudska vrsta i ne samo ljudska ne bi ni postojala.Nismo još dostgli taj stepen da je potpuno kontrolišemo.

Hellen sam taj ritual je verovatno imao simbolično značenje.Mada ja nisam videla nikakvo značenje u činu uzimanja hrane u blizini pokojnika.Ne mislim da se tu radi o poštovanju već o naučenom obliku ponašanja i delovanja u određenim situacijama.
 
Да, али хоћу да кажем да то за њих очигледно има некакав смисао, чим и даље упражњавају те обичаје.
 
Goddess of the far east:
Crow slažem se da treba poštovati prirodu i njene zakone.Da nije toga ljudska vrsta i ne samo ljudska ne bi ni postojala.Nismo još dostgli taj stepen da je potpuno kontrolišemo.

Hellen sam taj ritual je verovatno imao simbolično značenje.Mada ja nisam videla nikakvo značenje u činu uzimanja hrane u blizini pokojnika.Ne mislim da se tu radi o poštovanju već o naučenom obliku ponašanja i delovanja u određenim situacijama.

nemamo shta da nam stvoris te navike...
recimo, severnoamerichki indijanci,
ako i kelti u evropi (svojevremeno)
su to imali.

to je i u osnovi danashnjih paganskih religija...
samo... progres i ugledanje na zapad, pre svega hriscanski svet, udaljava ljude od njihove filozofije zivljenja.

opet uzimam za primer japan,
i njihova kultura recikliranja...
znash kad ce to ovde da zazivi???
ni kaznjavanje ni nagradjivanje ne pomaze...
a oni to rade jer je to dobro.
razumesh shta ocu da kazem...

a ovo za jedenje na groblju...
pa neznam dokle u proshlost to ide.,
ovde su pod uticajem vizantije i sa pokrshtavanjem krenuli da sahranjuju...
sad... to je neki mix obichaja, a shta, l\koliko i od chega se zadrzalo, stvarno neznam.
 
Hellen:
Да, али хоћу да кажем да то за њих очигледно има некакав смисао, чим и даље упражњавају те обичаје.

Da,tačno za njih je verovatno taj ritual imao smisao.Premda je na mene ostavio prilično jezive impresije.

Crow ne poštujemo prirodu,ali to spada pod oblast ekologije i možda kulture življenja.Više puta sam se zgražavala putujući vojvođanskim putevima i gledajući deponije smeća pored samog puta.Volela bih da čitam tvoju teoriju.Da li ima veze sa kišom i sa onim što ona predstavlja?
 
Uthark_Runa:
Evo ti samo jedan primer (mislim da je vishe nego dovoljan):
Datum pomracenja sunca je prvi put unapred odredjen pre vishe od 500 god p.n.e. ,dok je katolichka crkva mnoooogo kasnije spaljivala one koji su tvrdili da je zemlja okrugla ...
Ko je koga zaglupio???
:evil: :evil: :evil:
Stvarno ne mogu da ovo povezem sa paganizmom u savremenom dobu. Ako mi malo razjasnis mozda cu uspeti...
 
crow:
:D aha... vazi ;)

s takvima ne vredi razgovarati...

iracionalni budizam, hinduizam, shintoizam...
a Almanah racionalan i napredan... 8)
Ja ne znam osnove, recimo hinduizma, pa zato ne mogu da kazem sta je tu neopagansko. Da te podsetim, ja sam reagovao na post u kome je paganizam poturan kao necija podvala, a ja i dalje tvrdim da su danasnja paganska shvatanja zasnovana na neznanju i iracionalnom razmisljanju. I samo da rascistimo nesto, ja razlikujem ako je neko pagansko ponasanje povezano sa obicajem ili tradicijom, sto ne podleze mojoj kritici, od recimo ponasanja u ciji se ishod ozbiljno veruje.
Evo, mozes nesto konkretno da izneses iz npr. iracionalnog budizma, pa da vidimo da li je to zasnovano na racionalnom.
 
stnco:
Stvarno ne mogu da ovo povezem sa paganizmom u savremenom dobu. Ako mi malo razjasnis mozda cu uspeti...
Skontao sam da si mislio na "izvorni paganizam" (moja greshka)
Svejedno, ne vidim neko vece "neznanje, primitivizam (i shta josh beshe)" u paganskim mitovima nego u hriscanskim, chak mislim da je hriscanska ideologija mnogo dalja ljudskoj prirodi (ako uzmesh u obzir da po nashoj religiji nije prihvatljiva ni masturbacija a kamoli neshto vishe...), hriscanstvo unistava svaki vid individualnosti, i prepuno je kontradiktornosti (nadam se da cesh se sloziti)...


p.s.
da se ne razumemo pogreshno, mislim da je paganizam u savremenom dobu chista idiotarija, ali nmg da gledam kako neko pljuje po nashim korenima... da nije bilo paganizma, ne bi bilo ni hriscanstva...
 
Poprilicno se slazem sa tobom. Jedino ne znam da li je paganizam bas uzrok hriscanstva, kako bi se to zakljucilo na osnovu tvoje poslednje recenice. No ono o cemu cesto razmisljam je zasto je ljudska vrsta sa politeizma presla na monoteizam.
Sto se tice korena odredjene nacije takodje smo istog misljenja. Ja se jedino ne slazem, sa praksom sto se isuvise okrenuti korenima krecemo napred. Korene treba postovati, iz njih izvuci sve pozitivno i uciti se na negativnom, ali koreni su iza nas i mi treba da smo okrenuti prema buducnosti, bez opterecenosti korenima.
 
stnco:
Ja ne znam osnove, recimo hinduizma, pa zato ne mogu da kazem sta je tu neopagansko. Da te podsetim, ja sam reagovao na post u kome je paganizam poturan kao necija podvala, a ja i dalje tvrdim da su danasnja paganska shvatanja zasnovana na neznanju i iracionalnom razmisljanju. I samo da rascistimo nesto, ja razlikujem ako je neko pagansko ponasanje povezano sa obicajem ili tradicijom, sto ne podleze mojoj kritici, od recimo ponasanja u ciji se ishod ozbiljno veruje.
Evo, mozes nesto konkretno da izneses iz npr. iracionalnog budizma, pa da vidimo da li je to zasnovano na racionalnom.

nishta neopaganskog nema u budizmu i hinduizmu, oni su 100% paganski
stim shto mi se chini da ti bash ne razumesh pojam paganski...
nit je sta iracionalno.

neopaganizam je new age glupost
gde neki entuzijasti oce da spoje sve stare evropske paganske religije u jednu...
e, sad, filozofki, i nije loshe
al ako se javi kao organizacija, sa sttrukturom, hijerarhijom...
i josh ako neko insistira da je njen stav (te organizacije)
bitan kao sto masa excrvenih trazi takakv status za SPC u srbiji...
protiv toga sam.
 
Autobus 88:
Treba da vidite ove nase neonaciste kad krenu da se loze na slovenske bogove... To ti je zlo i naopako... S jedne strane nacionalista mislis sve u redu kad ono sektas ******...

a zamisli klinca
88
misli da je nacista
a ubedjen je da je jedan jevrej njegov bog :D :D :D

odbijesh mu glupost na godine... shta drugo...
 
stnco:
Jedino ne znam da li je paganizam bas uzrok hriscanstva .
Ne slazesh se da je hriscanstvo nastalo negiranjem paganizma?
( ima vishe bogova--nema vishe bogova),(sex je pozeljan--sex nije dozvoljen), (nismo svi isti--- jesmo svi isti), i td. da ne nabrajam sad...
Pogotovo zbog teorije da smo svi isti , hriscanska religija je bila daleko primamljivija za revoltirane siromashne kmetove i robove (koji su i bili vecina u to vreme)...


To bi ujedno i bio odgovor na pitanje:
stnco:
No ono o cemu cesto razmisljam je zasto je ljudska vrsta sa politeizma presla na monoteizam.

...moje mishljenje (mozda greshim)....
 
Uthark_Runa:
Ne slazesh se da je hriscanstvo nastalo negiranjem paganizma?
( ima vishe bogova--nema vishe bogova),(sex je pozeljan--sex nije dozvoljen), (nismo svi isti--- jesmo svi isti), i td. da ne nabrajam sad...
Pogotovo zbog teorije da smo svi isti , hriscanska religija je bila daleko primamljivija za revoltirane siromashne kmetove i robove (koji su i bili vecina u to vreme)...


To bi ujedno i bio odgovor na pitanje:


...moje mishljenje (mozda greshim)....

nije to tako jednostavno
ima jedna knjiga
jako zanimljiva za ovu prichu 8)

jel si chito Udarac ruskih bogova
deo je glupost... al ima i par stvari koje je pisac lepo primetio.
 
За неке је та књига добра а за нека зло. Већ сам напомињао раније да је у Русији дошло до експанзије национализма и оживљавања старих митова и богова. То у неку руку и није лоше али ако се инструментализује...било би наопако. Такође, има и један наш човек који живи и ради у Русији, бави се сличном тематиком, изучавање прошлости и пљување Чивута и Запада:lol:. Скоро је изашла инетерсантна књига тог професора.

А што се тиче преласка са политеизма на монотеизам, мислим да је разлог томе практичност. Имате безброј народа у којем имате исто толико племена од којих свако светкује свог Бога. Не постоји оно везивно што ће да их држи окупљене на заједничкој територији, у циљу напретка и размножавања. У шали волим да кажем да је паганство било више демократскије или како већ, једноставно имаш већи избор, овако живиш у аутократском уређењу:):lol:. Шалу на страну, монотеизам био он јудаизам, хришћанство или ислам омогућио је јачање државе а самим тим бржи напредак.
 
Rujevit:
За неке је та књига добра а за нека зло. Већ сам напомињао раније да је у Русији дошло до експанзије национализма и оживљавања старих митова и богова. То у неку руку и није лоше али ако се инструментализује...било би наопако. Такође, има и један наш човек који живи и ради у Русији, бави се сличном тематиком, изучавање прошлости и пљување Чивута и Запада:lol:. Скоро је изашла инетерсантна књига тог професора.

А што се тиче преласка са политеизма на монотеизам, мислим да је разлог томе практичност. Имате безброј народа у којем имате исто толико племена од којих свако светкује свог Бога. Не постоји оно везивно што ће да их држи окупљене на заједничкој територији, у циљу напретка и размножавања. У шали волим да кажем да је паганство било више демократскије или како већ, једноставно имаш већи избор, овако живиш у аутократском уређењу:):lol:. Шалу на страну, монотеизам био он јудаизам, хришћанство или ислам омогућио је јачање државе а самим тим бржи напредак.
Znaci li to da je monoteizam sa razlogom, smisljeno uveden?
 
Наравно да јесте. Не видим ниједан други разлог због ког се прешло са политеизма на монотеизам. Погледај само прва словенска племена насељена на Балкан, увек су се гложила, прво међу собом а онда са Латинима и Ромејима.
Колико знам и римско царство је прешло на устројство монотеизма када је почела да му слаби моћ, али није далеко догурало ни са хришћанством.

Све што се дешава, дешава се са разлогом, и најмање ствари а камоли тако велике прекретнице у историји.
 
crow:
nije to tako jednostavno
ima jedna knjiga
jako zanimljiva za ovu prichu 8)

jel si chito Udarac ruskih bogova
deo je glupost... al ima i par stvari koje je pisac lepo primetio.

Da se razumemo jednu stvar unapred. Udarac ruskih bogova nije paganska ili neopaganska knjiga, vec je neonacisticka propaganda. Paganziam i neopaganizam nemaju veze sa nacizmom i rasizmom. Rasizam i mrznja prema Javrejima su cisto hriscanski produkt. Pagani u svetu su u osnovi slozni da nacizam i rasizam nemaju veze sa paganizmom. Aferim Gwydione!
 
Gwydion:
Da se razumemo jednu stvar unapred. Udarac ruskih bogova nije paganska ili neopaganska knjiga, vec je neonacisticka propaganda. Paganziam i neopaganizam nemaju veze sa nacizmom i rasizmom. Rasizam i mrznja prema Javrejima su cisto hriscanski produkt. Pagani u svetu su u osnovi slozni da nacizam i rasizam nemaju veze sa paganizmom. Aferim Gwydione!


i nije
al se lepo vidi geneza i svrha novonastalih jevrejskih sekti
s chim mozemo, ali i ne moramo da se slozimo
 

Back
Top