Neopaganizam

Izvinjavam se sto nisam mogao ranije da odgovorim.

Prvo, naveo sam da su ocila pronadjena Vinci, fokusiram se na vincansko pismo. Drugo, naravno da je odredjeni broj Slovena stigao na ove prostore u periodu VI i VII veka ali ne u onom broju u kojem ga savremena istorija predstavlja. Nemoguce je da tako velika masa ljudi, u uslovima kakvi su tada bili naseli ovako veliki prostor i pri tom da za kratko vreme potisne u drugi plan plemena starosedeoce! To je cista glupost.
Knjiga "Srbi narod najstariji" Olge Lukovic Pjanovic, nije merodavan argument u nauci, ona se bazira na cistoj lingvistici i u svakoj reci nalazi srpski koren. Naravno, ima u knjizi i relevantnih cinjenica.

Ovako, sto se tice lokaliteta Vinca, Lepenski vir, zatim lokaliteta u Sremu, Backoj itd.(Stara Evropa), pored arheoloskih iskopina, orudja, oruzja, keramike itd. , u poslednjih nekoliko godina nas naucnik Srboljub Zivanovic(mislim da predaje u Londonu), patolog sudske medicine, vrsio je neka istrazivanja na pojedinim lokalitetima. Rezultati pokazuju da stanovnistvo koje je tu zivelo, pre zvanicne seobe Slovena, ima gen koji odgovara trenutnom stanovnistvu tih krajeva ! Ne znam da li am bio dovoljno jasan i precizan, ali prvom prilikom kada buem isao kuci prekucacu neke tekstove koje je pisao gore spomenuti.

Mozda sam krenuo malo ostro ali...Ovde smo da ukstimo stavove i cinjenice. Za sada toliko, potrudicu se da redovno ucestvujem.

P.S.

Otkud Rabin u dunavskim virovima?:)
 
Uh...narod najstariji, važi...to korenje u rečima je INDOEVROPSKOG porekla, a u najmanju ruku je OPŠTESLOVENSKO.
Ja ne znam što smo takvi kompleksaši da sve sebi pripisujemo :roll: Ovih dana smo i reč VAMPIR proglasili srpskom!

NA tlu Srbije osim Vinče ima još i Čelarevo, Gomolava, Caričin Grad...

Meni su pre 100 godina na ulici prodali vinčansko pismo na nekom metalnom krugu, sve trvrdeći da je feničansko :lol: Imam ga još negde., eXtra je lepo pismo!
 
Rujevit:
Nisam bas siguran da li ova tema treba da bude ovde ili na filozofiji ili na istoriji. Ipak cini mi se da je za kultne i misticne stvari.

Nedavno sam malo prelistavao neke stare novine i naletim na zanimljiv clanak, o tome kako je u Grckoj zvanicno priznata stara grcka religija tzv. Hellenismos ! Sve se radi kao u stara 'dobra' vremena, cak su i hramove koji su pod svetskom kulturnom zastitom dobili na raspolaganje. Jedino je zabranjeno krvno zrtvovanje, dakle nema klanja. Naravno ovaj gest je osudila pravoslavna crkva ali...

Grcka nije izuzetak jer se sve vise eksponira i stara nordijska(germanska) religija tzv. Asatru i Forn Sed , ponovo se slave stara bozanstva Odin, Tor, ozivljava se mit o Nibelunzima itd. Na Islandu je Asatru 1970. priznata za zvanicnu religiju a u Norveskoj je Forn Sed od vlasti priznata kao verska zajednica.

Najrasprostranjeniji ovakav pokret je tzv. Njicca pokret(u Zap. Evropi, pre sve V. Britanija), a zasniva se na obozavanju i slavljenju Velike Boginje ili Majke Zemlje. Pored ove tu je i Neodruidizam koji je obnovljena keltska religija, zatim litvanska Romuva i letonska Dievturiba ili vec kako. U Italiji je osnazio pokret Religio Romana koji ponovo ozivljava rimske bogove.

Da ni mi Sloveni nismo crne ovce pobrinuli su se uglavnom braca Rusi, tamo dejstvuje tzv. Rodnoverje koje rehabilituje drevne slovenske bogove o kojima se veoma malo zna(Perun, Svetovid, Svarog, Lada, Ziva, pa i Rujevit:)).

Sta mislite sta je uzrok svemu ovome, vracanju na stare grane, vracanju na korene? Mislim da to nije lose, pogotovo ne za nas Slovene, jer slovenski svet uglavnom nije upoznat sa staromverom(pogotovo ovde na slovenskom jugu, Hrvati su tu jedino nesto cackali ali su se vezali za pogresne). Kod nas trenutno postoji organizacija ''Slovenski krug'' koja kao nesto radi po tom pitanju. Ne kazem da treba da se paganstvo prizna za zvanicnu religiju ali ne bi bilo lose da se masa malo bolje upozna sa drevnom religijom.
Malo je poznato da Slovenski paganizam ima najjace uporiste bas u Vojvodini i da nije nastao slucajno - forsiran je i finansijski dobro potkovan sa strane kao sto je slucaj sa svim paganskim kultovima koje si pomenuo. Nista sto bi bilo za cudjenje.djavo ne miruje...
 
Betty:
Uh...narod najstariji, važi...to korenje u rečima je INDOEVROPSKOG porekla, a u najmanju ruku je OPŠTESLOVENSKO.
Ja ne znam što smo takvi kompleksaši da sve sebi pripisujemo :roll: Ovih dana smo i reč VAMPIR proglasili srpskom!

NA tlu Srbije osim Vinče ima još i Čelarevo, Gomolava, Caričin Grad...

Meni su pre 100 godina na ulici prodali vinčansko pismo na nekom metalnom krugu, sve trvrdeći da je feničansko :lol: Imam ga još negde., eXtra je lepo pismo!
Mislim da nismo mi pripisali rec vampir sebi. Citao sam negde da je to stvarno Srpska rec, nazalost - zaboravio sam gde sam to procitao.
 
U slоvеnskim prеdаnjimа, pоsеbnо nа Bаlkаnu i u Ukrајini, duh umrlоg ili lеš kојi је zао duh ili đаvо оživео. U gluvо dоbа nоći vаmpir izlаzi iz grоbа dа bi ljudimа i živоtinjаmа isisао krv. Јužnоslоvеnski nаrоdi su vеrоvаli dа је dlаkаv kао pаs, dа imа krvаvе оči i zubе i dа iz ustа bljuје vаtru, ili dа је bеz kоstiјu, sаmо mеšinа ispunjеnа krvlju. Zlоčinci i grеšnici pоslе smrti pоstајu vаmpiri, а prаvеdnici - јеdinо аkо prеkо njihоvih lеšеvа prеđе nеkа оd nеčistih živоtinjа (mаčkа, pаs, miš, kоkоškа). Nајčеšćе su vаmpiri stаriје оsоbе, i tо muškаrci. Vаmpir sе mоžе prеоbrаžаvаti u rаzličitе živоtinjе ili biti nеvidljiv. Njеgоvо približаvаnjе nајprе оsеćајu psi, kоnji i vоlоvi. Nајčеšćе sе јаvljајu nа grоbljimа, rаskršćimа, pо vоdеnicаmа ili u kućаmа svојih nајbližih.
Prоtiv vаmpirа nеmа sigurnоg srеdstvа. Smаtrа sе dа ih оdbiја krst nаslikаn kаtrаnоm nа vrаtimа kućе i stаје, gvоžđе, bеli luk, zvuk zvоnа ili šiljаti prеdmеti stаvljеni pоd јаstuk. Nајvаžniје је prеduzеti mеrе dа sе pоkојnik nе pоvаmpiri. Rаdi tоgа sе mrtvаcu zаsеcа kоžа, prеsеcајu mu sе tеtivе ispоd kоlеnа ili zаbаdа glоgоvо trnjе pоd nоktе kаkо mu đаvо nе bi mоgао оdrаti kоžu i nаduti је, tо јеst prеоbrаziti gа u vаmpirа. U mеsо ispоd јеzikа tаkоđе sе zаbаdа trn dа bi vаmpiru оnеmоgućiо sisаnjе krvi, ili sе tеlо sаhrаnjuје licеm prеmа zеmlji ili sе pоkојniku оkо vrаtа stаvljа srp. Vаmpir sе prоnаlаzi i uništаvа nа rаzličitе nаčinе. Nајčеšćе sе nа grоbljе оdvоdi crni ždrеbаc bеz bеlеgе i, čim sе primеti dа zаzirе оd nеkоg grоbа, smаtrа sе dа u njеmu pоčivа vаmpir. Grоb sе zаtim rаskоpаvа, а lеš sе prоbаdа glоgоvim kоcеm, spаljuје ili bаcа u vоdu ili u krеč. Kаtkаd sе оkо grоbоvа pоsipао pеpео dа bi sе оtkrilе stоpе vаmpirа. I dеtе rоđеnо оd vаmpirа imа spоsоbnоsti dа gа prоnаđе i ubiје. Nајljućim nеpriјаtеljеm vаmpirа nеki smаtrајu čеtvоrооkоg, tј. psа kојi iznаd svаkоg оkа imа pо јеdаn uvојаk. U rаznim dеlоvimа slоvеnskоg svеtа vаmpir sе nаzivа i drugim nаzivimа: vukоdlаk, lаmpir, lаpir, vјеdоgоnjа, јеdоgоnjа, а nајčеšćе - upir.

Još samo da dodam Bram Stocker ga je onako nonšaltno maznuo i po mom mišljenju totalno degradirao.
 
Vrlo interesantna prica. Ne znam da li vam je poznat istorijski podatak iz vremena Austrougarske okupacije u 18 veku ( mislim da je tako ) nase zemlje koja je bila pod Turskom u to vreme i u kojem se pominju dokumenti koji jos postoje a u kojima su zapisani slucajevi vampirizma koji su u to vreme imali odlike epidemije a koji su prijavljivani okupacionoj vlasti radi istrage koja se morala voditi kao sto se obicno vodi kada su nasilne smrti u pitanju. Krajevi sa najjacom reputacijom sto se tice vampira i neprirodnih pojava su Tamnavski kraj i Timocka krajina.
 
Da, vampir je srpska rec, to je zvanicno priznato, a sto je zanimljivo nema prevoda.

Pored naziva vampir imate jos i Wilkolaka, Vukodlaka, Besomora itd.

P.S.
Kakav je film, cuo sam da je dobar? Jedini srpski horor koji nesto valja:lol:
 
Meni su mnogo zanimljiviji sledeći htotični demoni:

Todorci su demoni u obliku konja ili jahača koji tokom Todorove nedelje i početkom naredne sedmice udarcima kopita kažnjavaju ljude zbog toga što nisu poštovali zabranu obavljanja određenih poslova, što su uveče držali upaljeno svetlo u kući ili su se u to vreme našli na putu. Ovo verovanje je rasprostranjeno kod Srba u Vojvodini i Mađarskoj, zatim u severoistočnoj Srbiji, kod Vlaha i severoistočnoj Bugarskoj
Ono što mi je zapalo za oko je verovanje u Vojvodini.
Davno sam gledala Leptiricu i tada mi je film bio izuzetno strašan,a sada ne verujem da bi ostavio isti efekat na mene.Zapravo zvučni efekti su ono što je jezivo u filmu.
 
Drekavac je pojava prisutna od davnina u Srpskom narodu i javlja se uvek pred rat. Cak i najveci skeptici i predratni ateisti koji su pred 2. sv. rat ziveli na selu su ga culi ali skoro nikad i videli. Obicno se po pricama javlja prvim mrakom, vrlo je brz: sa jednog kraja sela na drugi stize velikom brzinom i njegov krik je ono sto pamte dok su zivi. Postoje legende po kojima se penje ljudima na grbacu i sl. ali jedno je sigurno - mnogi su ga culi. Ponovo se javio pred ratove devedesetih i pred bombardovanje.
Devedeset neke je u okolini Kragujevca jedan seljak pucao u mrak odakle se nesnosan krik javio. U tome selu su se mesecima seljaci zatvarali prvim mrakom u kuce zbog, kako su svi tvrdili drekavca koji im nije davao mira nocima. Posle par dana su u obliznjem potoku nasli les zivotinje koji su zatrpali u pesak. Pozvali su RTS i ekipa sa Radovanom Brankovim je dosla i snimila bice koje nije licilo ni na jedno poznato: Zadnje noge su bile dugacke kao kod kengura, prednje vrlo kratke, rep bicast i jako dugacak ali najinteresantnije su bile plovne kozice izmedju prstiju na svim nogama. Glava je bila masivna i krcata ostrim zubima. Doktor na televiziji nije umeo da da objasnjenje o kojoj je zivotinji rec ali je insistirao da se ona dopremi u Bg u neki institut. Sutradan su dosli neki ljudi iz Beograda i pokupili zivotinju. Objasnjenje u javnosti je bilo da je rec o lisici.
 
King 7 veoma zanimljiv članak.

Drеkаvаc је zаprаvо dušа umrlоg nеkrštеnоg dеtеtа, kоја nоću lutа i drеči i оvо vеrоvаnjе је nаrоčitо pоznаtо u Šumаdiјi. Drеkаvcа је vеоmа оpаsnо srеsti i vidеti јеr nа kоgа, pri mеsеčini, pаdnе njеgоvа sеnkа, tај ćе sе rаzbоlеti i umrеti.
 
Pojam paganizma je katolička podvala nama Srbima u sve četiri verzije. Zašto je takozvano paganstvo riječ kojoj svako mlati po glavi nekog malograđanskog feminiziranog intelektuaca kakvi oni i jesu u suštini. Ko zna reći kokiko je to hrišćanstvo dobra nama srbima donijelo, ali da ne morališe i ne tupi bez veze, neka prebroji Srbe. Meni je milija stara vjera koja nas je okupljala barem oko šuplje bukve nego sva naklapanja o vječnom životu i bezgrešnoim začeću koja nas razjedinjuju. Da se ne misli da sam trivijalni banalista, samo me buni kako se to hrišćanski bogovi ogriješiše o skiniju nebesku! Nisam protiv hrišćanstva ali sam protiv laži i zaglupljivanja koji nesrpski popovi propovjedaju.Rujevit je pogodio temu!
 
Mislim da je pojam paganizam podvaljen svima, u smislu u kakvom ga vecina tretira. Pravoslavlje je moze se reci ''najliberalnije'', malo smesno zvicu ali tako je. Jedino pravoslavlje, srpsko pravoslavlje, ima toliko primesa stare vere. To je uobliceno u jedan drugi oblik ali ono sto je najznacajnije ipak je sacuvano. Nisam za to da se stara vera rehabilituje u bukvalnom smislu, pre sam za jednu drugu varijantu - za upoznavanje sa starom verom. Mislim da nismo dovoljno upoznati sa slovenskim bogovima kao sto smo sa grckim, egipatskim ili rimskim.
 
Ne i paganizam kroz mitove i predanja. Zna se šta su mitovi.Teško da će neko poverovati u stvaranje sveta od strane bogova.I stari Grci su bili pagani odnosno mnogobošci,a uradili su mnogo toga po svim aspektima.Hteo ti to ili ne odrazi paganizma još uvek postoje.Ali nažalost neko bukvalno veruje u to što ono predstavlja.
 
Ma jasno mi je da paganizam postoji i danas, na zalost, samo se ne slazem da je to necija podvala, vec stvar nivoa obrazovanja, kulturnog nivoa i mogucnosti ili nemogucnosti racionalnog shvatanja objektivne realnosti.
 
crow:
... shto znachi... ???
Ne razumem ni ovo ni ono kasnije "narocito u Japanu". Ako je ono sto pretpostavljam, ja te molim da navedes neki primer paganskog ponasanja pa da ga analiziramo, i da vidimo, da li je zasnovano na racionalnom razmisljanju, ili iracionalnom, pa i primitivnom.
 
Crow da li se to odnosi na šinto/budistički paganizam? :)

Izneću ja jedan primer.Pre nekoliko godina bila sam na sahrani u jednom selu.Umro je mlad momak.Njegovi roditelji su postavili čitavu gozbu pored groba.Viđala sam i ranije takve stvari,ali ovo je za mene bilo toliko degutantno.Opet ponavljam paganizam kroz mitove i predanja nije loš.I tu bi trebalo sve da se završi. Primenjivan u praksi postaje besmislen i iracionalan.
 

Back
Top