Za USA je Srbija broj 1 na Balkanu

serb_pagan

Domaćin
Banovan
Poruka
4.442
surfujuci po netu,naisao sam na hrvatski forum u kome se kao i ovde bistri svetska politika..naisao sam na meni interesantnu temu pod nazivom:"Amerikanci tvrde da ce nas srbi prešišati"..vest glasi ovako:

Srbi će nas prešišati

Hrvati ne razmišljaju regionalno, plaćaju najskuplju TK infrastrukturu u regiji i imaju niz
birokratskih prepreka za izravna strana ulaganja. Zbog toga će nam udio IT-a u BDP-u biti manji
nego u SiCG.

Točnije, prema predviđanjima USAID-a, na drugo mjesto u regiji past ćemo u iduće tri godine,
piše Poslovni dnevnik.

"Tehnologija je prečac za gospodarski razvoj. Vidljivo je to u istočnoj Europi, Aziji i Južnoj
Americi, ali i u Hrvatskoj. Prije desetak godina većina hrvatskog gospodarstva bila je
koncentrirana u Zagrebu, a danas to više nije slučaj. To je omogućio razvoj ICT sektora",
kaže Willliam Jeffers, direktor Misije USAID-a u Hrvatskoj.

Na svakih tisuću kuna koje se sliju u hrvatski proračun njih 20 uplatile su IT tvrtke. Po tom je
pokazatelju Hrvatska lider u jugoistočnoj Europi. Međutim, u iduće tri godine past ćemo na
drugo mjesto, iza Srbije i Crne Gore.

Prema procjeni agencije IDC Adriatics, 2009. godine udio IT sektora u hrvatskom BDP-u bit će 2,5
posto, a u srpsko-crnogorskom 2,6 posto. Hrvatski IT sektor je 2004. godine ostvario prihod od 8,77
milijardi kuna, 1,69 milijardi kuna novostvorene vrijednosti i 800 milijuna kuna izvoza. Aktivne su
bile 1274 IT tvrtke, a zapošljavale su 9303 radnika.

IT sektor je 2003. i 2004. godine stagnirao u odnosu na ostatak hrvatskog gospodarstva, a lani je
zabilježen lagani napredak.

"Danas se brojni IT poslovi sele iz zapadne Europe na istok. Ne treba podleći stereotipima i
vjerovati da je to samo zbog jeftine radne snage. Dobra poslovna klima, sigurnost ulaganja i
intelektualnog vlasništva, vrhunski stručnjaci, jeftina infrastruktura, velika baza talentiranih
stručnjaka i podrška inovacijama mogu učiniti više za privlačenje izravnih stranih
ulaganja u hrvatski IT nego jeftini radnici", zaključio je Jeffers, piše Poslovni dnevnik.
 
a evo i nekih reakcija hrvatskih forumasa na ovu,za nas dobru vest:

>Kada presele naši tajkuni svu proizvodnju u srbiju gdje je jeftina radna snaga i duplo manji porezi i troškovi proizvodnje prešišati će nas to je interes SAD-a da srbija bude ponovo regionalna sila.Zato su potpisali sa srbima gospodarsku i vojnu suradnju,osim toga srbija je potpisala ugovor sa amerikom ok neizrucivanja americkih drzavljana haškom sudu.


>neka sisaju, i treba...samo naprijed...sami smo krivi...dok se mi uvlacimo luksemburgu i belgiji, oni se uvlace amerikancima - pa sad ti vidi sta se bolje isplati
 
Srbija se i prirodno namece , kao Americki saveznik, kao najveca, centralna zemlja Balkana.........
I to je moglo da se ovaplodi jos 1989 godine.........da je bilo pameti medju Srbima.....................

Tada su, od dva puta.........jednog, koji je vodio u napredne, razvijene drzave, saveznike USA.........
I drugog, nazadnog ,retrogradnog, bolesno nacionalistickog, koji je predstavljao Milosevic..........

Izabrasmo ovaj drugi, i sada smo tu, gde smo.................na repu svih dogadjanja............

Ako i sada, nakon svih tragedija, ratova, i nesreca, Srbi opet odaberu put izolacije, mrznje i nacionalizma, neka nam je dragi bog u pomoci...........
 
serb_pagan:
Prema procjeni agencije IDC Adriatics, 2009. godine udio IT sektora u hrvatskom BDP-u bit će 2,5
posto, a u srpsko-crnogorskom 2,6 posto.

Da, ali treba uzeti u obzir da je hrvatski BDP negde oko 7000 dolara, a naš negde oko 5000, tako da će mo u apsolutnim iznosima ipak zaostajati.

Inače, da se na IT polju kod nas radi, radi se. To znam pošto sam u toj priči. Za dobre programere se bukvalno otimaju. Znam jednog Amerikanca kome nije bilo teško da preleti pola sveta, da bi ovde organizovao neke projekte. Ako Ameri dolaze kod nas...priznaće te da to ne zvuči baš loše...
 
Teškog srca ću priznati samo jednu srvar koja može da ohrabri u smeru Amer. interesa za Srbiju
a to je nedavna izjava nekog iz Bušove administracije - parafraziraću :
2010 se ukida Haški sud, a i do sada se pokazalo da ima samo suprotne efekte - Koga uhvate do data uhvate, a onda ... idemo dalje.
Obzirom da ratni zločin ne zastareva - uteha je da bi Mladiću i Karadžiću moglo da se sudi ovde
u Srbiji - priznaćete ima razlike !
 
DB 06:
Dace Bog,dace Bog.
E samo nam on može pomoći ;) Pa ti sad ne veruj u njega 8-)
god.jpg
 
ma ne verujem da ce dozvoliti da se slegne..bar ne za mladica...
svet prati rad suda,i suvishe se vec prichalo i chulo za mladica,da bi sad to ispustili i progledali kroz prste..
..
inace..ajde,valjda nije sve tako crno u srbiji..jedino ovakve stvari mogu da nas povade...kao sto je ova vest..
super je bilo i ono za grad buducnosti juzne evrope...
 
Lacibg:
2010 zaista i prestaje "rok trajanja" - ako mu se ne obnovi - a po svemu sudeći - NEĆE !
pa ni ta 2010-a nije prekosutra...da bi do tada kaskao u mestu...
meni je ovde rok josh godinu dana,da vidim da li definitivno ostajem i sta ce da se deshava ...posle toga...pisacu drugarima u zavichaju,ceznucu za gibanicom..mozda cu i narodnjake da pocnem da slusham...:?... sve ono sto rade 'normalni gastosi napolju;)
 
Pa ljudi, neko je pogledao sve što se dešava i zaključio da mi ipak nismo (bar na Balkanu) toliko glupi i crni. Već sam na jednom postu postavio tekst o tome kako su Ameri kupili zgradu Maršalata i kako će tu praviti kompleks sa američkom ambasadom i pratećom infrastrukturom u kojoj će (kad bude završena za 3-4 godine) raditi oko 4000 ljudi. Kompleks su platili 15 mil. dolara, a ono što će graditi koštaće preko 100 miliona dolara. Zar bi se oni upuštali u takav projekat da nemaju sa nama neke ozbiljnije namere. Priča se da će tu biti centrala CIA i FBI-a za jugoistočnu Evropu, a u tom slučaju njima ne odgovara da ovde bude bezakonje i nestabilnost.
Osim toga svako se seća onih priča iz škole o najkraćem tranzitu kroz našu zemlju, o dobrom položaju aerodroma Nikola Tesla...
Dalje, ipak je Beograd jedini megalopolis (ili će to da bude u budućnosti) od svih glavnih gradova Ex Jugoslavije...
Pored svega toga, Srbi su još uvek najbrojniji narod u bivšoj Jugi, a ima još mnogo razloga da Ameri budu u dobrim odnosima sa nama. Imali su oni tu nameru i početkom devedesetih, ali je Sloba zahebao stvar...
 
DraGo70:
Pa ljudi, neko je pogledao sve što se dešava i zaključio da mi ipak nismo (bar na Balkanu) toliko glupi i crni. Već sam na jednom postu postavio tekst o tome kako su Ameri kupili zgradu Maršalata i kako će tu praviti kompleks sa američkom ambasadom i pratećom infrastrukturom u kojoj će (kad bude završena za 3-4 godine) raditi oko 4000 ljudi. Kompleks su platili 15 mil. dolara, a ono što će graditi koštaće preko 100 miliona dolara. Zar bi se oni upuštali u takav projekat da nemaju sa nama neke ozbiljnije namere. Priča se da će tu biti centrala CIA i FBI-a za jugoistočnu Evropu, a u tom slučaju njima ne odgovara da ovde bude bezakonje i nestabilnost.
Osim toga svako se seća onih priča iz škole o najkraćem tranzitu kroz našu zemlju, o dobrom položaju aerodroma Nikola Tesla...
Dalje, ipak je Beograd jedini megalopolis (ili će to da bude u budućnosti) od svih glavnih gradova Ex Jugoslavije...
Pored svega toga, Srbi su još uvek najbrojniji narod u bivšoj Jugi, a ima još mnogo razloga da Ameri budu u dobrim odnosima sa nama. Imali su oni tu nameru i početkom devedesetih, ali je Sloba zahebao stvar...
:cry: ..........
 

Back
Top