"bolest XXI veka"

Dionise, kroz tvoje stavove vidim senku Nichea. Ljepo je to, ali prvo trebas da sklonis demokratiju koja reklamira jednakost. Mozda je demokratija bolest XXI veka. Zbog tako-zvane demokratije pocinju ratovi. Ameri idu u rat tako da bi darovali demokratiju svijetu, nazalost mi smo to primili kao nesto sveto i nismo ni ispitali uticaj demokratije na zajednicu ( ma o bilo kojoj da je rec ). Evo segmenta iz zadnjih reci H.L Mencken-a poznatog kao "Mudrac iz Baltimora":

"I have alluded somewhat vaguely to the merits of democracy. One of them is quite obvious: it is, perhaps, the most charming form of government ever devised by man. The reason is not far to seek. It is based upon propositions that are palpably not true and what is not true, as everyone knows, is always immensely more fascinating and satisfying to the vast majority of men than what is true. Truth has a harshness that alarms them, and an air of finality that collides with their incurable romanticism. They turn, in all the great emergencies of life, to the ancient promises, transparently false but immensely comforting, and of all those ancient promises there is none more comforting than the one to the effect that the lowly shall inherit the earth. It is at the bottom of the dominant religious system of the modern world, and it is at the bottom of the dominant political system. The latter, which is democracy, gives it an even higher credit and authority than the former, which is Christianity. More, democracy gives it a certain appearance of objective and demonstrable truth. The mob man, functioning as citizen, gets a feeling that he is really important to the world - that he is genuinely running things. Out of his maudlin herding after rogues and mountebanks there comes to him a sense of vast and mysterious power—which is what makes archbishops, police sergeants, the grand goblins of the Ku Klux and other such magnificoes happy. And out of it there comes, too, a conviction that he is somehow wise, that his views are taken seriously by his betters - which is what makes United States Senators, fortune tellers and Young Intellectuals happy. Finally, there comes out of it a glowing consciousness of a high duty triumphantly done which is what makes hangmen and husbands happy.

The fraud of democracy, I contend, is more amusing than any other, more amusing even, and by miles, than the fraud of religion. Go into your praying-chamber and give sober thought to any of the more characteristic democratic inventions: say, Law Enforcement. Or to any of the typical democratic prophets: say, the late Archangel Bryan. If you don't come out paled and palsied by mirth then you will not laugh on the Last Day itself, when Presbyterians step out of the grave like chicks from the egg, and wings blossom from their scapulae, and they leap into interstellar space with roars of joy.

I have spoken hitherto of the possibility that democracy may be a self-limiting disease, like measles. It is, perhaps, something more: it is self-devouring. One cannot observe it objectively without being impressed by its curious distrust of itself—its apparently ineradicable tendency to abandon its whole philosophy at the first sign of strain. I need not point to what happens invariably in democratic states when the national safety is menaced. All the great tribunes of democracy, on such occasions, convert themselves, by a process as simple as taking a deep breath, into despots of an almost fabulous ferocity."
 
Evo jos nekoliko kritika demokratije od Mencken-a:

"All government, in its essence, is a conspiracy against the superior man; its one permanent object is to oppress him and cripple him. If it be aristocratic in organization, then it seeks to protect the man who is superior only in law against the man who is superior in fact; if it be democratic, then it seeks to protect the man who is inferior in every way against both. One of its primary functions is to regiment men by force, to make them as much alike as possible and as dependent upon one another as possible, to search out and combat originality among them. All it can see in an original idea is potential change, and hence an invasion of its prerogatives. The most dangerous man, to any government, is the man who is able to think things out for himself, without regard to the prevailing superstitions and taboos. Almost inevitably he comes to the conclusion that the government he lives under is dishonest, insane and intolerable, and so, if he is romantic, he tries to change it. And even if he is not romantic personally he is very apt to spread discontent among those who are.... "
 
Dionys:
Slab si ti Knindzo, ja vec odavno trubim da demokratija nastaje kao prirodno stanje kad nema ratne opasnosti... tj. jednakost, novac i "sloboda" (bezakonje, anarhija). Gore od toga je samo tiranija... a kako su socijalisti guzili ljude inflacijom, valjda je to dovoljan razlog da ih prepoznamo u Platonovoj i Niceovoj definiciji tiranije? I sta ima ti da "prepoznajes"? Nista ti nisi prepoznao...

Nisam cuo zvuk tvoje trube, izvini. Slazem se sa tobom da je zavist jedna velika bolest XXI veka. Eto to sam prepoznao.
 
Da nisi u suprotnosti sa samim sobom....

Elitizam kao težnja ka elitnom uvek ima i treba da ima komponentu tiranije....razlika je samo u izboru tiranina i mentalnom oblikovanju društva u smeru morala , "kome dozvoliti konformno pravo da pomisli da ima šansu za tiraniju". Konformno isključivanje mogućnosti za nešto, ukida u mnogome i ostvarenje toga....Animalnost i zavist i ambicija hijararhijskog su nešto što je duboko utkano u ljude i njihov osećaj slabosti i jakosti (snage).

Sve ima svoje degeneracije pa i elitizam......u snobističkom "elitizmu" koji onda u glavama običnih "ako nije belo onda je suprotno" stvara sliku njima bliskog hijararhijskog i "ili jašeš ili te jašu".
-------------------------------------------------------------------------------------------
I ne zahteva svaki afirmativni stav elitizam....Osim ako si potpuno iskren i utilitaristički orjentisan , a to je odmah u sukobu sa već od tebe definisanim stavom većine o apatičnom nihilizmu....koji je opet definisano posledica egzistencijalnog podgrevanja vode u kojoj smo mi žabe.... što je opet posledica unipolarnosti društvenih sistema (što retki vide) i nepotrebnošću "ubedjivanja" u prednosti "demokratije" u odnosu na to nešto drugo....
-------------------------------------------------------
Mada tu stoji i jedna stara .
Ljudi obično mogu da izgube mnogo manje nego što misle da gube.
A gube mnogo više trudeći se da ne izgube.

Efekat "kockarski povratak" tj kad je osoba nešto izgubila pa se trudi da nadomesti gubitak ili spreči dalji gubitak ali ponašajući se linearno tj istovetno kao i do tada samo sa većim strahom i grčom nikada ne dovodi do povoljnog razrešenja....
--------------------------------------------------------------------
Biti dobar sa svakim i dobar svakom je nešto što se javilo kao posledica demokratije ali u načinu razmišljanja..
Možda će se vama činiti da je ova rečenica nebitna, ali je od velike važnosti.
Rečenica koja ukida elitizam , ali uvodi kasnije gordost i sujetu kao odgovor na (realnu nemogućnost) ugrožavanje od strane onih koji su različiti.////pretpostavka da su svi kao i mi i posledica da naš pristup bude odbijen i ocenjen kao smešan i neprikladan, samim tim i ismejan////

Rodjena frustriranost kasnije dovodi do nihilizma koji je gore opisan, do apatije i do jačanja egocentrizma i egoizma, na kraju i do socijalnih destruktivnih patologija.

Znači kao moj odgovor na tvoju temu ja bih pre rekao da je bolest 21 veka derivat demokratije i "silom jednakosti" u rečenici:

Budi dobar sa svakim i dobar svakom.

Šta još jača iz ovog stava? Konformizam, podaništvo, neodlučnost, slabljenje ličnosti.
Kako se vratiti na pravi put , a ne pokupiti prikriveni nihilizam i egocentrizam...Pa kao što i dete radi. Ljubavlju prema onome što ga uveseljava i stavom (a ne ignorisanjem) prema onome što ga nervira.Vaš stav je nekome signal da ste osoba, a nekome da ste pukli.
 
Ne vidim po kojim kriterijumima ćeš se voditi da bi odredio šta je dobro , a šta je zlo.
Samim tim unosiš lično u nešto što treba da bude opšta definicija ili čak esencija .
Elitizam ili hirurgija , tiranija ili eliminacija....Stvarno ne vidim kako sprečiti lično , kasnije i sujetno uplitanje u definiciju i deformaciju pojma.

I u vezi demokratskog čoveka koji promoviše slobodu ,ja takve ne znam....Ja ne znam ni jednog demokratskog čoveka koji promoviše slobodu , već samo onog koji promoviše svoje gledanje na to šta je sloboda , a šta je "ugrožavanje demokratskih sloboda". Tako dolazim do istog, a to je tiranija u osnovi gde god imaš težnju nametanja vidjenja ili ponašanja.Za razliku od onih koji se drže demokratske "slobode" , ja bih pre bio za slobodu ispoljavanja duha i automatske ocene i unapredjenja ispoljenog.
Znači bez onog ljudskog zaboravljanja .

Ali to je nemoguće .
Zato je glupo raspravljati o tome.
Medjutim povećanje slobode ispoljavanja se može ostvariti i drugim metodama , ne samo šabloniziranjem koje sprovodi demokratični dobrotvor.Lokalizovanjem, tj prostornom izolacijom ili prostorno vremenskom izolacijom.

Getoizacija je možda budućnost.
Jer ja trenutno vidim nesklad izmedju težnje slobodi i mogućnosti i poznavanju društva da se odbrani od podivljalih egocentričnih sloboda. Rešenje može da nastupi u pronalaženju modova većeg ispoljavanja slobode i poznavanja samokontrole te iste slobode.

Nije samo jednak finansijski i pravni sistem preduslov za isto oblikovanje i ispunjenost različitih ljudi...ali o tom potom.
U specijalizovanoj proizvodnji je nemoguće bez solidarnosti .
Uvoditi elitizam bez solidarnosti je utopija.
Elitizam , bar onako kako ga ja vidim , ne može bez maksimalne saradnje više ljudi , a to uključuje i razumevanje i solidarnost medju njima...u protivnom nema motivacije za zajednički poduhvat , koji je inače neostvariv za jednu jedinku....
 
Istorija je zeznuta stvar, donosi mudrosti učinjenog i pogrešenog, ali i dogme stereotipe i okvire razmišljanja tj. već utabani tokovi se posmatraju kao neminovni , a oni su to možda bili u tom trenutku razvoja proizvodnih sredstava, komunikacionih sredstava i edukativnih sredstava.
Već u nekom drugom trenutku šablonski primenjivati istorijske recepte je upravo šablon dogme i sujeta istoričara u bilo kojoj nauci (filozofiji , sociologiji , fizici, istoriji).

Iz definicije koju si upotrebio mogu da se složim šta je dobro , šta je loše.
Ali to se zove utilitarizam, i to sam i smatrao kao dobru osnovu za elitizam. Ali niti je za široke mase , niti je tako lako primenjljiv.
A imaš i problem rečnika, tj elitizam se obično posmatra i kroz konformno shvatanje tog pojma , što će reći ono što je animalno elitno.....a to bi već svi ovde znali i prihvatili.....

Ljudi prolaze dela ostaju.
Jedan od smisla života je i taj socijalni smisao života, tj ostaviti trag u društvu , istoriji , tekovini.
Ali društvo kao skup pojedinaca je samo životinjsko , animalno uredjena zajednica sa korištenjem jezika. Ovo sam upotrebio u smislu da će i najkorisnija stvar biti sabotirana i zaboravljena ako nije u interesu društvenoj eliti u tom trenutku.Ako ugrožava njihovo animalno shvatanje vrednosti , a to je hijararhija koju trenutno imaju u društvu.

I sve što mi nedostaje si apsolutno u mogućnosti da mi dočaraš i objasniš.
Čak smatram da je više nekulturno ovo što si uradio kao naglašavanje hendikepa nego da si delom to pokazao. Naravno da shvatam da je ovo forum i da se dugački postovi shvataju kao neumeće, ali da ponovim šta je po meni boljka ovog veka, potreba da se bude merodavan svima i dobar sa svima.Taj snishodljivi konformizam u lovu na autoritet društva i svake sredine.
Uvredljivost sujetnih koji nisu spremni da prihvate da nisu na vrhu u nekoj oblasti , se po meni čini nevrednim da bih time uništavao šansu da izgradim jedinstvo interesovanja , igre i obrazovanja sa onima koji taj trud mogu i da oplode.

Da li ti je toliko stalo da budeš vlasnik neke od fantastičnih novi teorija tj. da tvoje delo bude sastavni deo tvoje svakodnevice.Može li se ovo nazvati slavoljublje. Meni se čini da da.To nije loše u smislu cilja u životu (prirodno je, hijararhijsko je po poreklu) ali onda povlači za sobom i ostale vezane animalne osobine , koje boje percepciju neizostavno i to ne dok se teorija i životni rad dokazuje , već dok se kasnije brani.
A nagradjivanje i kazne po zaslugama je sasvim druga tematika i mislim da si prerano skočio u stereotipnu analizu uz kliše alate.

P.S. Počinje da mi izgleda da ova prepiska dobija karakter prepucavanja , a ne diskusije, što nikako ne želim .Samo navodim da se moji postovi ne protumače pogrešno.
 
e pa da misim jasno kao dan...i deca su usamljena zahvaljujutji napredq mashina...ok nisu toliko usamljena al ima ih sve vishe koji od kompova postaju asocijalni i sve...
za neq godinu bitje dodjesh u agenciju pozdravi te komp...ti ubacish u njega podatke on te spoji sa zhenom...zar to nije zgodno?...nema znojenja nema cimanja nema nedoumica ma neeema nishta burazere...
 
sve bwe šizofreno, pogledaj bolje....meni je uvek asocijacija na orlušinu s grba - na dve strane, ali suprotne; recimo zakoni i praksa. Recimo pisana i nepisana pravila. Recimo - muškarci i žene. Itd. RASKORAK je ono što čini situaciju šizofrenom. I kako čovek da se ponaša nego po tim dvostrukim pravilima? Ja to ne radim, ne, ja dođem i kažem "znate, NIJE u redu da ta pravila budu samo deklarativna" :D I, znaš šta Patak - nikad se nisam pokajala ;)


Hrabra Beti, na ranu da je meteš kak'a je :)
 

Back
Top