Šta mislite o knjigama koje su poslednjih godina dobile NIN-ovu nagradu?

Čitao sam neke odlomke ove Semolj zemlje. Ne znam šta da kažem, jezičke egzibicije, nije po mom ukusu, ali nikako. Ali tako će biti sve dok Jerkov kapu kroji: čovjek je za tu Semolj zemlju rekao da je to roman bez radnje i da je to njegova najveće vrijednost (sic!).
A nije da nije bilo zanimljivijih knjiga, recimo Johan's 501 Mirjane Novaković, ali treba malo hrabrosti da se nagradi nešto što se ne uklapa u konvencije srpske književne današnjice. Bolje ovako, nagraditi nešto što se zaista može opisati kao Bećković u prozi i niko ne smije da pisne.
 
A da li stvarno mislis da trenutno postoji takav kvalitet knjige kod nas kao sto je Selimovicev ''Dervis i smrt'' ? Ne psotoji i ko zna da li ce ga i biti.

''Semolj zemlja'' je po meni dobra knjiga(jedna od tri Vuksanoviceve knjige, ''Semolj gora'' i "Semolj ljudi"). Mozda nije za NIN-ovu nagradu ali taj ''recnik'' je karakteristican i do sada ga u prozi nismo imali.
 
Ko vozi koze:
Da li si siguran/la? Mislim da se naglasi za koje delo je pisac nagradjen Nobelovom nagradom?

Evo citat iz Wikipedie:
The Nobel Prize in Literature is awarded annually to an author from any country who has, in the words of Alfred Nobel, produced "the most outstanding work of an idealistic tendency". The "work" in this case generally refers to an author's work as a whole, not to any individual work, though individual works are sometimes cited in the awards.
 
NaraYan:
Iz dugogodishnjeg chitalachkog iskustva sam izvukao sledecu pouku:
Ne chitati naveliko nagradjivane knjige [pogotovu sa anloamerickog podneblja] ako zelite da ushtedite preko potrebno vreme.
Predrasuda, ali vrlo korisna.

Pa ne znam za dobitnike iz posljednjih dvadesetak godina, od kada se sve razvodnjava zbog političke korektnosti, ali gledajući spisak dobitnika (angloamerikanaca), Sola Beloua, Hemingveja, Džona Stajnbeka, Foknera i posebno T.S. Eliota stavio bih na svaku "must read" listu.
 
quentin:
Evo citat iz Wikipedie:
The Nobel Prize in Literature is awarded annually to an author from any country who has, in the words of Alfred Nobel, produced "the most outstanding work of an idealistic tendency". The "work" in this case generally refers to an author's work as a whole, not to any individual work, though individual works are sometimes cited in the awards.

Nobelova nagrada za književnost dodeljuje se godišnje autoru iz bilo koje zemlje sveta, koji je napisao najizvrsnije delo sa idealističkim stremljenjima. Reč delo ne označava nužno jedno delo, može značiti i životni opus autora.

Džon Maksvel Kuci je dobio Nobelovu nagradu za knjizevnost (za citavo stvaralastvo), a za najbolje njegovo delo smatra se roman "Sramota". Ovo je roman koji mu je doneo slavu.
 
muvalo:
E, ne slazem se! Odlican pisac. Ne znam zasto si izabrala bas njega kao nezasluznog... Mislim, sto je Toni Morison (samo kao primer) ok, a on nije? Ili Dario Fo?

Kucija sam navela kao primer zato sto njegova dela nisu na mene ostavila utisak dela koja zasluzuju Nobelovu nagradu (kao sto je npr. "Na Drini cuprija"). Roman "Sramota" nisam dozivela kao epohalno delo za sva vremena.
 
Ko vozi koze:
Nobelova nagrada za književnost dodeljuje se godišnje autoru iz bilo koje zemlje sveta, koji je napisao najizvrsnije delo sa idealističkim stremljenjima. Reč delo ne označava nužno jedno delo, može značiti i životni opus autora.

Džon Maksvel Kuci je dobio Nobelovu nagradu za knjizevnost (za citavo stvaralastvo), a za najbolje njegovo delo smatra se roman "Sramota". Ovo je roman koji mu je doneo slavu.

Ne znam ko to smatra "Sramotu" za njegovo najbolje djelo ali Nobelov komitet to ne smatra. Evo ti link sa obrazloženjem nagrade njemu dodijeljene, pošto vidim da znaš engleski iako ga dosta slobodno prevodiš. Oni tu pominju skoro sva njegova djele, "Sramota" ničim nije posebno apostrofirana.
 
quentin:
Ne znam ko to smatra "Sramotu" za njegovo najbolje djelo ali Nobelov komitet to ne smatra. Evo ti link sa obrazloženjem nagrade njemu dodijeljene, pošto vidim da znaš engleski iako ga dosta slobodno prevodiš. Oni tu pominju skoro sva njegova djele, "Sramota" ničim nije posebno apostrofirana.

Citala sam knjizevne kritike i mnogi smatraju da je "Sramota" Kucijevo najbolje delo.
Pogledala sam link. Koje je po tebi najboje Kucijevo delo?
 

Back
Top