Šta mislite o knjigama koje su poslednjih godina dobile NIN-ovu nagradu?
Prikazujem rezultate 1 do 24 od 24

Tema: Šta mislite o knjigama koje su poslednjih godina dobile NIN-ovu nagradu?

Zainteresovan član JERIHONSKA RUZA (avatar)
    Učlanjen
    04.09.2006.
    Reputaciona moć
    43

Podrazumevano Šta mislite o knjigama koje su poslednjih godina dobile NIN-ovu nagradu?

Sta mislite o ovim knjigama? Mislim na prethodnih nekoliko godina?

Iskusan quentin (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    428

Podrazumevano Re: Sta mislite o knjigama koje su poslednjih godina dobile NIN-ovu nagradu?

Čitao sam neke odlomke ove Semolj zemlje. Ne znam šta da kažem, jezičke egzibicije, nije po mom ukusu, ali nikako. Ali tako će biti sve dok Jerkov kapu kroji: čovjek je za tu Semolj zemlju rekao da je to roman bez radnje i da je to njegova najveće vrijednost (sic!).
    A nije da nije bilo zanimljivijih knjiga, recimo Johan's 501 Mirjane Novaković, ali treba malo hrabrosti da se nagradi nešto što se ne uklapa u konvencije srpske književne današnjice. Bolje ovako, nagraditi nešto što se zaista može opisati kao Bećković u prozi i niko ne smije da pisne.

Učlanjen
    04.09.2006.
    Reputaciona moć
    43

Podrazumevano Re: Sta mislite o knjigama koje su poslednjih godina dobile NIN-ovu nagradu?

Da, ljudi moraju nesto da izaberu od ponudenih knjiga. Npr."Hobo" , " Sitnicarnica.." i sl. Stvarno mislim da to nije za nagradu ove vrste.
    Kada jos se i setimo da je tu nagradu dobio i Mesa Selimovic za "Dervis i smrt". to zaista ne moze da se poredi.

Domaćin Rujevit (avatar)
    Učlanjen
    15.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    74

A da li stvarno mislis da trenutno postoji takav kvalitet knjige kod nas kao sto je Selimovicev ''Dervis i smrt'' ? Ne psotoji i ko zna da li ce ga i biti.

''Semolj zemlja'' je po meni dobra knjiga(jedna od tri Vuksanoviceve knjige, ''Semolj gora'' i "Semolj ljudi"). Mozda nije za NIN-ovu nagradu ali taj ''recnik'' je karakteristican i do sada ga u prozi nismo imali.

Zainteresovan član Ko vozi koze (avatar)
    Učlanjen
    04.09.2006.
    Reputaciona moć
    45

Cool Re: Sta mislite o knjigama koje su poslednjih godina dobile NIN-ovu nagradu?

Mislim da mnoge ne zasluzuju tu nagradu.
    Takodje, mnogi romani koji su dobili Nobelovu nagradu ne poseduju kvalitet tog ranga, npr. "Sramota"- Kuci.

Iskusan quentin (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    428

Nobelovu nagradu ne dobijaju romani nego pisci, pjesnici za cjelokupno djelo, iako se u obrazloženju obično pomene najistaknutiji roman ili ciklus. Ali stoji da ni Nobela mnogi nisu zaslužili. Sve te nagrade polako postaju kao Oskar za film na neengleskom govornom području, ogledalo savremene političke korektnosti.

Učlanjen
    04.09.2006.
    Reputaciona moć
    45

Question Re: Sta mislite o knjigama koje su poslednjih godina dobile NIN-ovu nagradu?

Da li si siguran/la? Mislim da se naglasi za koje delo je pisac nagradjen Nobelovom nagradom?

Iskusan
    Učlanjen
    26.03.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Ko vozi koze
    Mislim da mnoge ne zasluzuju tu nagradu.
    Takodje, mnogi romani koji su dobili Nobelovu nagradu ne poseduju kvalitet tog ranga, npr. "Sramota"- Kuci.
    E, ne slazem se! Odlican pisac. Ne znam zasto si izabrala bas njega kao nezasluznog... Mislim, sto je Toni Morison (samo kao primer) ok, a on nije? Ili Dario Fo?
    Poslednji put ažurirao/la gost 52128 : 20.09.2006. u 12:06

Iskusan NaraYan (avatar)
    Učlanjen
    29.01.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    150

Iz dugogodishnjeg chitalachkog iskustva sam izvukao sledecu pouku:
    Ne chitati naveliko nagradjivane knjige [pogotovu sa anloamerickog podneblja] ako zelite da ushtedite preko potrebno vreme.
    Predrasuda, ali vrlo korisna.
    etan, metan, butan, nepal.

Iskusan
    Učlanjen
    26.03.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio NaraYan
    Ne chitati naveliko nagradjivane knjige [pogotovu sa anloamerickog podneblja] ako zelite da ushtedite preko potrebno vreme.
    jeste, ima dosta kica. ali tako moze da ti se desi da propustis i dobre pisce...

Iskusan quentin (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    428

Da li si siguran/la? Mislim da se naglasi za koje delo je pisac nagradjen Nobelovom nagradom?
    Evo citat iz Wikipedie:
    The Nobel Prize in Literature is awarded annually to an author from any country who has, in the words of Alfred Nobel, produced "the most outstanding work of an idealistic tendency". The "work" in this case generally refers to an author's work as a whole, not to any individual work, though individual works are sometimes cited in the awards.

Iskusan quentin (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    428

Citat Original postavio NaraYan
    Pa ne znam za dobitnike iz posljednjih dvadesetak godina, od kada se sve razvodnjava zbog političke korektnosti, ali gledajući spisak dobitnika (angloamerikanaca), Sola Beloua, Hemingveja, Džona Stajnbeka, Foknera i posebno T.S. Eliota stavio bih na svaku "must read" listu.
    Poslednji put ažurirao/la quentin : 20.09.2006. u 14:25

Učlanjen
    04.09.2006.
    Reputaciona moć
    45

Citat Original postavio quentin
    Evo citat iz Wikipedie:
    The Nobel Prize in Literature is awarded annually to an author from any country who has, in the words of Alfred Nobel, produced "the most outstanding work of an idealistic tendency". The "work" in this case generally refers to an author's work as a whole, not to any individual work, though individual works are sometimes cited in the awards.
    Nobelova nagrada za književnost dodeljuje se godišnje autoru iz bilo koje zemlje sveta, koji je napisao najizvrsnije delo sa idealističkim stremljenjima. Reč delo ne označava nužno jedno delo, može značiti i životni opus autora.

Džon Maksvel Kuci je dobio Nobelovu nagradu za knjizevnost (za citavo stvaralastvo), a za najbolje njegovo delo smatra se roman "Sramota". Ovo je roman koji mu je doneo slavu.

Iskusan Silent Bob (avatar)
    Učlanjen
    17.07.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    110

BROOOOOOKA!

Učlanjen
    04.09.2006.
    Reputaciona moć
    45

Citat Original postavio muvalo
    E, ne slazem se! Odlican pisac. Ne znam zasto si izabrala bas njega kao nezasluznog... Mislim, sto je Toni Morison (samo kao primer) ok, a on nije? Ili Dario Fo?
    Kucija sam navela kao primer zato sto njegova dela nisu na mene ostavila utisak dela koja zasluzuju Nobelovu nagradu (kao sto je npr. "Na Drini cuprija"). Roman "Sramota" nisam dozivela kao epohalno delo za sva vremena.

Iskusan quentin (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    428

Nobelova nagrada za književnost dodeljuje se godišnje autoru iz bilo koje zemlje sveta, koji je napisao najizvrsnije delo sa idealističkim stremljenjima. Reč delo ne označava nužno jedno delo, može značiti i životni opus autora.

Džon Maksvel Kuci je dobio Nobelovu nagradu za knjizevnost (za citavo stvaralastvo), a za najbolje njegovo delo smatra se roman "Sramota". Ovo je roman koji mu je doneo slavu.
    Ne znam ko to smatra "Sramotu" za njegovo najbolje djelo ali Nobelov komitet to ne smatra. Evo ti link sa obrazloženjem nagrade njemu dodijeljene, pošto vidim da znaš engleski iako ga dosta slobodno prevodiš. Oni tu pominju skoro sva njegova djele, "Sramota" ničim nije posebno apostrofirana.

Učlanjen
    04.09.2006.
    Reputaciona moć
    43

Drago mi je sto sam vas podstakla na ovu temu.
    Cesto od nagradene knjige ocekujemo vise, pa nas razocara.
    Tacno je da cemo cekati dugo dok se ne pojavi novi Selimovic da konkurise za NIN-ovu nagradu!

Početnik
    Učlanjen
    15.09.2006.
    Reputaciona moć
    0

Pa, mislim da u poslednjih par godina ni nema knjiga koje zasluzuju tu nagradu, samo sto nesto mora da bude izabrano.

Učlanjen
    04.09.2006.
    Reputaciona moć
    45

Ne znam ko to smatra "Sramotu" za njegovo najbolje djelo ali Nobelov komitet to ne smatra. Evo ti link sa obrazloženjem nagrade njemu dodijeljene, pošto vidim da znaš engleski iako ga dosta slobodno prevodiš. Oni tu pominju skoro sva njegova djele, "Sramota" ničim nije posebno apostrofirana.
    Citala sam knjizevne kritike i mnogi smatraju da je "Sramota" Kucijevo najbolje delo.
    Pogledala sam link. Koje je po tebi najboje Kucijevo delo?

Iskusan quentin (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    428

Citala sam knjizevne kritike i mnogi smatraju da je "Sramota" Kucijevo najbolje delo.
    Pogledala sam link. Koje je po tebi najboje Kucijevo delo?
    Čekajući varvare, onako malo kafkijanski. Nisam sve čitao, naravno.

Iskusan
    Učlanjen
    26.03.2006.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Čekajući varvare, onako malo kafkijanski. Nisam sve čitao, naravno.
    I ja bih izabrala tu knjigu.

Učlanjen
    04.09.2006.
    Reputaciona moć
    43

Nisam citala, ali "Fo" je bezveze!

Iskusan quentin (avatar)
    Učlanjen
    06.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    428

Citat Original postavio JERIHONSKA RUZA
    Nisam citala, ali "Fo" je bezveze!
    Nisam čitao Fo ali sam već čuo da je bezveze.

Primećen član kako_hocu (avatar)
    Učlanjen
    16.10.2006.
    Reputaciona moć
    0

citao sam "pisac izdaleka"Vladana Matijevica,mislim da je knjiga odlicna,vrlo je pronicljiv i duhovit covek

Slične teme

1. Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 02.03.2009., 21:03
  2. Promene koje su vam se desile tokom poslednjih pet godina?
    Autor MagdalenaPrincess u forumu Arhiva
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 27.07.2008., 01:24
  3. Nagli porast stanovnista u poslednjih 100 godina
    Autor vilenjakinja_m u forumu Ekologija
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 28.10.2006., 19:08
  4. Nagli porast stanovništva u poslednjih 100 godina
    Autor vilenjakinja_m u forumu Ekologija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 23.10.2006., 22:41
  5. Odgovora: 2