Kako uvesti novu macku?

Brickmon

Početnik
Poruka
20
Imam macora starog svega 3 meseca, ali ne zeli da prihvati novo drustvo. Doneo sam nedavno mladjeg muzjaka (malo stariji od mesec dana), ali kada je stari dosao sebi, odmah je poceo da napada novog i da ga zlostavlja. Mislio sam da ce upoznavanje proteci bez vecih problema jer je stari donet iz okruzenja gde je bilo vise macaka/macica razlicitog uzrasta i iz razlicitih legala.
Cuo sam da bi radije prihvatio zenku, ali ta ideja mi se ne dopada zbog problema koji kasnije nastaju (obavezna sterilizacija/kastracija) jer nemam uslove za njihove potomke.
Posto tek ulazim u svet macaka (od ranije zakleti "kuckar"), interesuje me da li postoji neka caka na koju bi se mogla dva muzjaka "naterati" na "aktivnu, miroljubivu ko-egzistenciju" , ili, pak, druga macka mora biti zenka?
 
U principu mislim da ce se dva macora tesko sloziti, kao i dve macke. Znam jedan slucaj u kojem su na pocetku bili maca i macor, pa je maca uginula posle x godina, i onda su ljudi nabavili macora koji je stalno hteo da se tuce sa ovim starijim. Mada svaka maca je prica za sebe, ne mora da znaci da mu iskljucivo muzjak ne odgovara, mozda mu ne odgovara bas taj muzjak, a recimo lepo bi se slagao sa nekim drugim (pa uostalom isto kao i ljudi). Ako ti nije cimanje pokusaj da dovedes nekog drugog muzjaka pa vidi kako ce se ponasati prema njemu, mada je vrlo verovatno da ce se ipak najbolje slagati sa zenkom. Ako sad hoce da tako mlati drugog macora mozes misliti kako ce biti kad udju u "pubertet". Mozda ce on sada hteti da se mlati i sa zenkom, ali ce ga to proci kad poraste i kad shvati da mu ona nije konkurencija.
 
Tesko da ce prihvatti drugu macku/macora, oni su ti mnogo drugaciji od pasa, imaju svoju licnost i stav, neki od njih su druzeljubivi, vecina nije... Drugu zivotinju shvataju najcesce kao uzurpaciju zivotnog prostora. Mozes da probas, posto je macor mlad, sto je stariji, teze ce ici, mada su ti sanse za uspeh male. U svakom slucaju, srecno!
 
Evo, da i ja kažem neku, pošto sam "mačkar" ceo život. Imala sam mačora četiri godine kada sam dobila štene. Posle par meseci "uvredjenog"života" mačak nas je napustio. Otišao od kuće ! Njegova teritorija više nije bila njegova, morao je sa nekim da je deli. Sad imam dva mačora, braću. Volim ih ali, živim sa tim da će jedan od njih morati da ode.Jedan će oterati drugog. To su jednostavno zakoni njihove prirode, i mi tu ne možemo mnogo pomoći. Naravno, pokušavaću sve da ih zadržim na okupu.
 
Bi2:
Evo, da i ja kažem neku, pošto sam "mačkar" ceo život. Imala sam mačora četiri godine kada sam dobila štene. Posle par meseci "uvredjenog"života" mačak nas je napustio. Otišao od kuće ! Njegova teritorija više nije bila njegova, morao je sa nekim da je deli. Sad imam dva mačora, braću. Volim ih ali, živim sa tim da će jedan od njih morati da ode.Jedan će oterati drugog. To su jednostavno zakoni njihove prirode, i mi tu ne možemo mnogo pomoći. Naravno, pokušavaću sve da ih zadržim na okupu.

:(

Moj macor je imao 6 godina kada se prvi pas uselio u "njegov prostor", i u pocetku je bio nepodnosljiv, nije hteo da je pogleda, stalno je sistao na nju. Medjutim kuca je shvatila da on nije tako opasan i nije proslo dugo kad su poceli da se igraju zajedno, tako sto su se jurili kroz stan, ona je njega namerno izazivala i onda sve srecna bezala od njega :lol:
Doduse sad sa Tedijem nije ista prica, ali macoru je jasno da je on i dalje glavni, i ponekad tresne Tedija sapom iz cista mira dok se drugi put mazi o njega, i prede na sav glas.
E ko ce da razume te macketine... ;) :lol:
 
Ima i toga. Nama je mačak terao inat u tom "uvredjenom" periodu ! Zapiškavao je uglove soba, iako je dobro znao gde se to radi. Na kraju je podvio rep,i otišao. Možda si Mačkiću u pravu kad kažeš da je teško razumeti te "mačketine".pozz
 
Pa sve to zavisi od naravi macke/macora. Neke mace jednostavno vole da budu same na odredjenom prostoru i tu se nista ne moze. Ima toga cak i kod pasa. U vecini slucajeva mozes da imas par - muzjak i zenka, i onda su ok.
E sad to sto tvoj macan mlati tog drugog ne mora sad iskljucivo da znaci da ga on nece na svom prostoru, mozda je on agresivniji od drugog a posto vidi da je jaci onda to i koristi.
Evo primera (sa kucama) - dve zenkice od po 3 meseca su se stalno tukle, i to jedna je stalno tukla drugu. Onda je ta druga koja je stalno dobijala batine otisla, a ova prva zenkica je verovali ili ne patila na ocigled sto joj nema drugarice vise.
Hocu da kazem da se oni sada tuku iz igre, ne za teritoriju i ne za zenku (logicno) jer su suvise mali da bi bili svesni toga. Oni sad ne znaju ko je kog pola i iskreno mislim da nece biti drugacije ako nabavis zenku, osim ako ona nije jaka pa zna da mu uzvrati.
 
Mačkiću, pa tuku se ovi moji. Krenule su muške borbe. Sad je već frka oko klope. Iako su rodjeni istog dana, jedan je dosta krupniji, snažniji od ovog drugog koji je nežniji, mazniji i dosta lakši. E, ovaj krupniji smaže svoju porciju za čas, dok se ovaj drugi još muči s klopom. I naravno, debeli stane pored njegovog tanjira i nervira ga. Hm...sad stojim izmedju njih dok jedu.
 
Mackic:
Hocu da kazem da se oni sada tuku iz igre, ne za teritoriju i ne za zenku (logicno) jer su suvise mali da bi bili svesni toga. Oni sad ne znaju ko je kog pola i iskreno mislim da nece biti drugacije ako nabavis zenku, osim ako ona nije jaka pa zna da mu uzvrati.

Vrlo dobro znaju da se tuku za teritoriju, a tu je jedan uljez..
Koje to mačke u prirodi, ako nisu iz istog okota i jako mlade, žive zajedno? Ne mislim na krda lavova, mislim na domesticus rod
Kad ste vi videli čopor odraslih mačaka?
Nisu vam mačke blesavi kučići koji mašu repom i upiške se od sreće kada vas vide, one su inteligentna bića, mačja privrženost se gradi vremenom, imnogo vremena treba.. Osim toga, i to, kada vam se motaju oko nogu - mačke vas obeležavaju, one na njušci imaju sredstvo za OBELEŽAVANJE TERITORIJE..ne maze se tada, samo vas markiraju kao svojinu na svojoj teritoriji : o )
 
То за обележавање је тачно ... као и то да "умиљавање" око ногу може да значи и "гладан сам, дај ми да једем".
п.с. имам неку енциклопедију о мачкама, па сам прочитала.
 
HeBePoBaTaH_:
Vrlo dobro znaju da se tuku za teritoriju, a tu je jedan uljez..
Koje to mačke u prirodi, ako nisu iz istog okota i jako mlade, žive zajedno? Ne mislim na krda lavova, mislim na domesticus rod
Kad ste vi videli čopor odraslih mačaka?
Nisu vam mačke blesavi kučići koji mašu repom i upiške se od sreće kada vas vide, one su inteligentna bića, mačja privrženost se gradi vremenom, imnogo vremena treba.. Osim toga, i to, kada vam se motaju oko nogu - mačke vas obeležavaju, one na njušci imaju sredstvo za OBELEŽAVANJE TERITORIJE..ne maze se tada, samo vas markiraju kao svojinu na svojoj teritoriji : o )

Nemoj mi reci! Ozbiljno?!? :roll: :roll:
Neces nikada videti vise od dve tri macke zajedno na ulici ali to ne znaci da ih na jednoj teritoriji nema vise od dve tri. Recimo kod mene u "bloku" koji cine 10 zgrada, u trenutku kada je naglo nestalo pasa broj macaka se naravno povecao i ja sam vidjala recimo 4 macke (ne znam kog pola, i nije bilo vreme parenja), oko samo jedne zgrade. One zaista zive same ali ne same kao pustinjaci.

p.s. macka nije inteligentnija od psa zato sto zivi sama, to su dva razlicita oblika "drustva" jer pas mora da zivi u coporu da bi preziveo a macka ne mora, i to ne znaci da je jedno pametnije od drugog.
 
Osećam i da si probala da dresiraš mačku da šeni i da te čeka ispred prodavnice :lol:
Mačke su sasvim osobena bića i njihovo ponašanje i karakter ne može se ni u čemu porediti sa psećim.
Uostalom, samo totalni nepoznavalac mačjeg roda je kadar da drži dve mačke koje nisu iz iste porodice, ili nisu suprotnog pola, u svom domu.
Po meni - samo onaj koji poznaje prirodu neke životinjske vrste (a poznaje je zato što voli životinje, jer kada nešto poznaješ, trudiš se i da upoznaš sve šta tvom ljubimcu odgovara, a šta mu ne prija.. )ima pravo da se zove ljubiteljem životinja.
 
HeBePoBaTaH_:
Osećam i da si probala da dresiraš mačku da šeni i da te čeka ispred prodavnice :lol:
Mačke su sasvim osobena bića i njihovo ponašanje i karakter ne može se ni u čemu porediti sa psećim.
Uostalom, samo totalni nepoznavalac mačjeg roda je kadar da drži dve mačke koje nisu iz iste porodice, ili nisu suprotnog pola, u svom domu.
Po meni - samo onaj koji poznaje prirodu neke životinjske vrste (a poznaje je zato što voli životinje, jer kada nešto poznaješ, trudiš se i da upoznaš sve šta tvom ljubimcu odgovara, a šta mu ne prija.. )ima pravo da se zove ljubiteljem životinja.


Nego sta, i da znas kako mu dobro ide, jos malo pa cu moci samog da ga saljem. :lol:
 
HeBePoBaTaH_:
Vrlo dobro znaju da se tuku za teritoriju, a tu je jedan uljez..
Koje to mačke u prirodi, ako nisu iz istog okota i jako mlade, žive zajedno? Ne mislim na krda lavova, mislim na domesticus rod
Kad ste vi videli čopor odraslih mačaka?
Nisu vam mačke blesavi kučići koji mašu repom i upiške se od sreće kada vas vide, one su inteligentna bića, mačja privrženost se gradi vremenom, imnogo vremena treba.. Osim toga, i to, kada vam se motaju oko nogu - mačke vas obeležavaju, one na njušci imaju sredstvo za OBELEŽAVANJE TERITORIJE..ne maze se tada, samo vas markiraju kao svojinu na svojoj teritoriji : o )

"Blesave" kucice drzim vise od dvadeset godina. "Blesave" macke daleko krace, ali sam poprilicno informisan i ovim potonjim. Uzeo sam macku, pored toga sto je namenjena da pravi "drustvo" psu, i zbog toga sto me fascinira njena priroda, ali nikada ne bih izjavio kao gore citirani. To je najobicnija vulgarizacija izreke "Ako hoces slugu, uzmi psa; ako hoces gospodara, uzmi macku". Stvari su mnogo kompleksnije, i sa jedne i sa druge strane.'[ppp-----------------------------, ovo je maciji komentar, samo da se zna-upravo je napustio tastaturu!).
PS.
Apsolutno se ne slazem sa definicijom "ljubitelja zivotinja", suvise je apsolutisticka! Pse drzim gotovo cetvrt veka, pa opet mislim da o njima ne znam sve, da ima jos mnogo toga da se sazna i nauci kroz praksu. Iz isto razloga postavljeno je i ovo "mackarsko" pitanje, iako su mi, naravno, poznati osnovni principi solitarnog/grupnog drzanja jedinke/i, njihov hijerarhijski odnos, teritorijalnost, interakcija sa vlasnikom i ostalim clanovima zajednice.
Pored psa i macke, dugo godina drzim i ptice (one zahtevne, inteligentne, s "macjom"-
|||||||||||||||||||||||||||||||||| prirodom, i one druge ne tako zahtevne, ali opet sa drugim prohtevima), ribice, ...

PSS.
IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII,ovo je macje autorstvo, da se vidi da postujem posebnu macju prirodu, a da ne ocekujem da pored mene seni i mase repom; uostalom to nije radio ni jedan moj pas-mislim da je to rezervisano za institucije poput cirkusa ili sl.?
PSS.
Ako je autor mislio da bi ljubitelj zivotinja trebalo prethodno da bude upoznat sa OSNOVNIM ZAHTEVIMA drzanja svog ljubimca, tu se, svakako, slazem!
 
koliko odnosi izmedju dve macke mogu biti komplikovani govori i moj primer posle dve godine odlucili smo da nabavimo i drugu macku, jer moja draga maca (inace vrlo razmazena) nije volela da bude sama u kuci ( mada se to istina retko desavalo ali kad jeste to je bilo mjaukanje na sav glas) i da bi pruzili dom jos jednoj slatkoj zivotinjici.tako se desilo da smo doveli u kucu macora lutalicu od otprilike 5 meseci kojeg nikako ali nikako nije htela da prihvati.on je u pocetku trckao za njom ali posle par nedelja (kad se malo oslobodio) se promenio i poceo da je tuce.iako je dve godine starija i duplo krupnija od njega ,potpuno nenaviknuta na takvo ponasanje , ona je dobijala batine od njega.nismo znali sta da radimo a bilo nam je zao da ga izbacimo.mislili smo da su u pitanju hormoni pa smo ga posle par meseci i kastrirali , nakon cega se on malo smirio, ali ne i dovoljno.ona i dalje odbija da jede u njegovij blizini tako da ja uvek cucim tu kod njih.evo posle dve godine zajednickog zivota,njih dvoje jos uvek ratuju s vremena na vreme ,mada se nekad i igraju zajedno samo sto ta igra vrlo cesto preraste u maltretiranje i za svaki slucaj nikad ih ne ostavljamo zajedno bez nadzora. inace jedini razlog zasto smo uopste pomislili da bi mogli da drzimo dve macke zajedno je zato sto smo procitali u nekoj knjizi je da ako su mace suprotnog pola da ce se sprijateljiti....valjda je u vecini slucajeva tako .
ps bilo je situacija kada mi cak ucnilo da se vole ali bi se ubrzo posvadjali i ja vise ne znam sta da mislim
 

Back
Top