konzerva

rajkec

Aktivan član
Poruka
1.674
Hteli bismo da napravimo bezicnu LAN konekciju izmedju 2 zgrade sa konzervama. U obe zgrade postoji po switch. Jel moguce nekako napraviti antenu od konzerve i povezati direktno na switchove??? Ili Bilo kako je to moguce jer nam racunari nisu na dobrom polozaju da bismo kupovali kartice.
 
Kakve veze ovo ima sa hardware-om.

Jako nedefinisan post. Moraces malo vise da opises. Spominjes lan konekciju, a pritom zelis da bude bezichna. Zelis da napravis (konzerve), zasta ja prvi put chujem. Nacrtaj semu svega kako izgleda na papir pa nalepi ovde, pa cemo svi zajedno da ti izdizajniramo jednu mrezu, pod uslovom da objasnis (kako treba) sta si zamislio. Ovako tesko da ce neko da ti pomogne.
 
Legolas u potpunosti si u pravu , ali pošto ja imam bezžični internet kod sebe mislim da znam šta su hteli. Ad - Hoc konekciju, no mislim da vam switch tu ništa neće pomoći. Ako želite dva komjutera da povežete trebaju vam kartice koje podržavaji IEE 802.1b/g standard na oba kompjutera možete oboje napraviti po antenu od kozervi i prikačiti ih na te wireles kartice uperiti ih jedan prema drugom i konfigurisati mrežu između sebepod uslovom da kablovi nisi duži od 7 metara .Evo pogledajte kako su to radili ljudi u Užicu : http://wireless.uzice.net/oprema.htm
 
projekat.GIF
 
Svitch-evi vam ništa ne pomažu ovde moraćete kompove da vežete na wireless a ostale kompove da umrežite na njih. Mada ja u firmi imam nešto slično samo što je u pitanju acces pointi koji su skuplja varijanta i kod mene oni idu na HUB pa sa hub na kompove.
 
a mogu li da pomognu npr. one mrezne kartice sa dva ulaza od kojih je jedan koaksijalni a jedan ovaj novi za 8 zica? Pa onda antenica (konzerva) do koaksijalnog ulaza a switch do drugog?
 
semazm3.jpg


Dobra ideja snejks, svidja mi se.
Evo mog primera, znachi, sta ti ja predlazem.
Jedino sto moras da kupis jeste kabal (posto switcheve vec imate), ostatak opreme mozes pozajmiti na par dana od nekoga prijatelja tvoga (krimp kljesta i tester). 80 Metara kabla nece ti predstavljati problem, ujedno kabal je jeftin tako da ste mirni.

Jednostavnu razvuches 100 metara kabla, krimpujes obe strane i ubacis konektore. Proveris testerom da li je sve dobro. Pogledas najblizi pristup od tvoga drugara do tebe. Provuches (grlo) izolaciju kroz kabal i prebacis ga na drugu stranu. To je jedna od normalnih varijanti, a i brzo se (implementuje) da tako kazem, ovakva mreza.

Ovo ti je naj jeftinija varijanta, posto sam primetio da ste sa novcem kratki. Dakle ja bih ovako uradio, bez razmisljanja.

Offtopic:

Ovo su jako lepe stvari, mozes recimo da kupis i layer 3 switchere i prebacis se na drugu subnet masku. Postavite na (mostu-izmedju tebe i drugara) gigabitni switch i kabal, i dobijate na znatno jachoj brzini protoka podataka nego sa 10/100 kablom.
Alo ovo zahteva jako vise para i drugachiji princip rada. Mada to i nije za vase potrebe ali lepo je navesti da postoje i takve opcije za ovakve mreze.
 
Sve je to lepo Legolas samo si jedno izgubio iz vida bez pojačivača signala to ništa ne vredi utp bez pojačala je do 15 metara, sa pojačalom je do 50 metara znači pošto imaju 80 metara izmedju dva switcha treba im još bar dva pojačivača uz utp kabel sa rj45 konektorima koliko koštaju i dve dobre wireles kartice pa gde si tu si. :(
 
Mislim da me nisi bas najbolje razumeo.
Vidi: Njemu nisu potrebni pojachivachi za ovu razdaljinu (100 metara).
Takodje mu nisu potrebne ni wireless kartice.
Jel me razumes? ;)

Pogledaj malo semu koju sam postavio, mislim da si se zbunio negde, nema veze ovo sa wirelessom.
 
Pa to je igranka bez prestanka. Mozes ovako mozes onako.

Pa vidis da ljudi imaju stare BNC kartice. Mogu da zveknu i 80 metara koaksijalnog kabla ako im se cefne.
 
snejks:
Sve je to lepo Legolas samo si jedno izgubio iz vida bez pojačivača signala to ništa ne vredi utp bez pojačala je do 15 metara, sa pojačalom je do 50 metara znači pošto imaju 80 metara izmedju dva switcha treba im još bar dva pojačivača uz utp kabel sa rj45 konektorima koliko koštaju i dve dobre wireles kartice pa gde si tu si. :(
Mrzi me što moram da citiram sam sebe ali moram da ponovim suštinu onoga što sam napisao a to je :gubici u svim kablovima su veliki kako u koaksijalnom tako i u UTP kablu , bez pojačivača se premošćavaju razdaljine do 15 metara , sa pojačalom do 50 metara . Suština je to da možeš ti povezati dva svitcha sa 80 metara utp kabla ali na krajevima tih kablova nećeš imati ništa od signala, jer gubici su ogromni.sa jednim pojačalom možeš premostiti signal stabilno na 50 metara kroz UTP kabel i tu je kraj. Kada sve povežeš tester će ti pokazivati da je sve ok ali signal nema šanse da pređe sa jednog do drugoga svitcha . Tester ti je najobičniji sistem sa led diodama koje će ti pokazati da struja ide kroz kabel i da je sve dobro povezano samo i ništa drugo. da i sve što sam napisao za UTP kabel važi i za koaksijalni kabel.
 
Da da ne zaboravim i ovo momak je napisao da između njih postoje neke zgrade i čak i da ih i nema nemogu da zamislim najjeftiniji UTP kabel ili koaksijalni kabel dužine 80 metara kako visi između njihovih zgrada ili kuća jer to je teret, još i izolacioni deo koji bi ga još više otežao . To bi morali biti samonoseći kablovi zakačeni lengerima za zid kuće ili zgrade a ti kablovi su još skuplji, a i pitanje jer je velika razdaljina dokle bi i to držalo , do prvog vetra ili prvog sletanja ptice na njih. :(
 
Vidi: Ovako, da ti nacrtam, bice ti lakse da razumes.

To je jedan kabal obichan UTP "unshielded twisted pair" (nema tu njih deset) koji je most dve zgrade. Kupis grlo (plastika za izolaciju i zastitu od vremenskih nepogoda) provuches kabal kroz nju i jednu zicu takodje, nebili dobio na chvrstini kabla to jest grla, i njegove pouzdanosti. Prichvrstis ih na obe strane zgrade tom zicom koju si sproveo krzo grlo. I problem je resen.

Drugo: Sto se tiche razdaljine. Nebih se slozio sa tobom. 100 m. utp kabla ce sasvim lepo funkcionisati u lan mrezi bez bilo kakvog opterecenja. Pricham ti iz moga iskustva.

Dakle: Momak je naveo da nije u finasijskoj situaciji da bi kupovao nesto bolje od ovoga. Ovo zavrsava sasvim solidno posao.
 
1 metar UTP kabla je 32 dinara zaštita je oko 10 dinara po metru to je 42x 80 =3200 din, jeftine phee net kartice IEEE 802.11 b su oko 2000 din računica je 2x2000= 4000 i nema veranja po tuđim krovovima naravno potrebno vam je da ste u vidnom polju oboje ako ste u zgradama još bolje, antenu gurnete kroz prozor do 7 metara koaksijalnog kabla i umrežite se i to je to.
 
snejks:
1 metar UTP kabla je 32 dinara zaštita je oko 10 dinara po metru to je 42x 80 =3200 din, jeftine phee net kartice IEEE 802.11 b su oko 2000 din računica je 2x2000= 4000 i nema veranja po tuđim krovovima naravno potrebno vam je da ste u vidnom polju oboje ako ste u zgradama još bolje, antenu gurnete kroz prozor do 7 metara koaksijalnog kabla i umrežite se i to je to.

ovde je kabal 15 din. po metru. Te kuce izmedju zgrada su nize od nivoa nasih switcheva. Meni u sustini treba kako da povezem bezicno dva switcha!!!
 
A da uzmete dva ovislink 5460 ap-a,napravite dve antene,sve to lepo da se antene medjusobno vide,i samo okacis normalno ap-ove na switcheve,konfigurisete i stavite na g standard i da to bude to? Za njega ti samo treba kabel za napajanje do gore.Za antenu nadjes lepo ima pdf 3dkorner antene,tj kako se pravi i ustedeo si 5000+.Nije bas najjeftinije,ali je najlakse,ako vam se nijedna dva kompa na zgradi negledaju preko prozora,jel su u tom slucaju jeftinije kartice...
Znam da ima ovde ljudi koji znaju detaljno kako se to radi i mogu ti pomoci.Ja sam novajlija,tako da su male vajde od mene
Samo da prestanu da se prepucavaju oko toga gde je jeftiniji utp i ti si resio svoje probleme...
 

Back
Top