KAKO SU PROPALI "BECKI KONJUSARI"

Kohen

Ističe se
Poruka
2.450

Ne zamerite, sto cu izneti jedan licni utisak, vrlo svez, ali ima veze sa politikom, i time, kako se vodi drzava i narod u blagostanje i prosperitiet.......bez velike pompe, bez velikih reci, mitova, filozofija.............radom i sposobnoscu........



Pre pola sata, sam se vratio sa rucka, na kome sam bio sa prijateljem , koji je inace, rodjeni Dusanovcanin, a zivi vec 30 godina u Sloveniji.........
Covek je prvi put, od raspada Juge, dosao u Beograd........pricamo o svemu, i naravno o tome kako se zivi ......kako se , i sta se radi.......

Ortak radi u privatnoj firmi , kao stolar, prave neki namestaj , kaze, slican "IKEI".....po sistemu skopi sam....a zena mu je takodje Srpkinja, i radi u lokalnom supermarketu........
Dvoje dece.........srednja skola i fakultet...........

Potpuno prosecna porodica, sa isto tako prosecnim primanjima , i potrebama........

Dakle, radi se osam sati dnevno, svaki minut prekovremeno se extra placa, svi su prijavljeni socijalno i penziono.......jer je zakon u toj prici vrlo rigorozan......nema sanse , da te neko primi na crno, niti da te izrabljuje besplatnim prekovremenim........stiti te sindikat, samo tako.

Plate su im prosecne, za slovenacke uslove, ukupna primanja su oko 4800 E, s tim sto on zaradjuje tri hiljade kao glavni majstor , u toj mini fabrici....zena manje........

Na kredite, im mesecno odbijaju 1700 E, s tim , da je stan imao , od ranije..........
Od tih 1200 E otplacuje nova kola ( Citroen neki, manji, ali veoma lep......nisam snimio model ).......kompletno renoviranje i opremanje stana, i neke sitnije izdatke, kao sto su letovanje (ove godine u Dominikani ) ....i troskove kreditnih kartica...........

Zali se da je prilicno mnogo zaduzen, ali se nada da ce , s obzirom da nema vecih kupovina u planu , sledecih par godina ( osim zamene automobila staro za novo ).....isplivati...

Ne pada mu na pamet, nikakvo stiskanje, tipa nema letovanja, nema zimovanja, bioskopa , restorana, i slicno.............

Skoro svaki vikend, zavisno od nezgodnog radnog vremena koje mu ima supruga......provode ili na moru , ili u planini........kao i 70 % slovenaca........i jedno i drugo je blizu, autoputevi odlicni, kola dobra, sto kazu.........moze se.......

Cerka mu zavrsava srednju skolu, a sin mu studira, s tim sto su oboje , do sada nekoliko puta bili leti , na ucenju jezika, u Engleskoj , u Etonu, sto ga je dosta kostalo....

I tako dalje, prici nikada kraja..........ne zali se, naprotiv.......nema nikakvih problema , zato sto je Srbin, i to sa karakteristicnim srpskim imenom i prezimenom..........malo, kaze, u pocetku.......posle , nikako.........

Na standardno pitanje, kako mu je u Bgd, nakon skoro 17 godina, kaze.......super.........
Rade kafici, kafane, ljudi na ulicama, guzva, dobre ribe...........svega toga, kaze u Sloveniji nema........kafici se zatvaraju u 11 h , kafane i restorani i ranije.......ljudi preko nedelje nema na ulicama, rade........ali i dobro zive.........

Pitam se, sta se desilo sa nasim teorijama i zeljama, da ce Slovenci , bez Srbije, poumirati od gladi, i bede, jer, boze moj..........kome ce oni, becki konjusari, da prodaju svoje proizvode, kad nemaju Srbiju??
Pa, bez nas su gotovi, nemaju ni hrane ni vode..........umrece, i umiruci ce da nas mole da se vrate, kod nas u istu drzavu, a mi cemo da im se smejemo.........

To se pricalio, kako medju narodom, tako , bogami , i medju tzv. ekonomskim strucnjacima........na televiziji i u novinama.............

Kako to, da su "Becki konjusari" sada, tako lepo , mirno , i pristojno zive , i bez Srbije??
Da li su , zaista pogresili , kada su se odvojili od Jugoslavije????
Da li su ih" pojeli".........Nemci , Italijani i Austrijanci???

Moj drug se na to samo smeje..........a ja mu verujem da je smeh iskren........
 
Hehehehe..

Slovenci su disciplinovani ljudi, priznali mi to ili ne.
Sada su u EU,
A ono sto ne prodaju u Srbiji, razvaljuju po Bosni, s toga, teorija da ce pocrkati bez srbije nije tacna, sto se ispostavilo kod tvog prijatelja..

Bez uvrede na tebe, ali moram da ti priznam da ti avatar uopste nije dostojan natpisa na istom..

Uz uvazavanje na tvoju licnost...
 
Srbi ne mogu biti Slobvenci a ni Slovenci Srbi.. Ipak se razlikujemo u mentalitetu od njih mnogo..

Ipak smo opusteniji.. ali da ce biti bolje ne bih rekao, isto tako da cemo biti blizu njih po stvarima koje se sad desavaju..

Ipak moramo reci i to da je Srbija sama po sebi mnogo bogatija zemlja od Slovenije, samo to ne umijemo da iskoristimo na pravi nacin, nazalost.
 
Izvini Kohen al normalno je da su SLovenci i Hrvati na razvijenijem stupnju od nas kada su TIto i komunisti sve fabrike iz Srbije posle drugog svetskog rata izmestili u Sloveniju i Hrvatsku. Mnogo bolja startna pozicija plus mi smo imali zlocinacke sankcije zapada i eto ti rezultat.
 
Jerry Ropero:
Izvini Kohen al normalno je da su SLovenci i Hrvati na razvijenijem stupnju od nas kada su TIto i komunisti sve fabrike iz Srbije posle drugog svetskog rata izmestili u Sloveniju i Hrvatsku. Mnogo bolja startna pozicija plus mi smo imali zlocinacke sankcije zapada i eto ti rezultat.

A i 'stara devizna štednja' Ljubljanske banke je bila dobra startna pozicija...trebalo je to samo pametno uložiti...
 
Da vaso to si u pravu Ljubljanska banka je opljackala 10 milijardi dolara devizne stednje gradjanima bivse SFRJ samo je Hrvatima ukrala 5-6 milijardi a za ostale da ne pricamo. Te pare Slovenci nikada nisu vratili.

Sto ti kazes kad opljackas tolike pare to ti je vise nego dobra pocetna pozicija za razvoj.
 
Jerry Ropero:
Da vaso to si u pravu Ljubljanska banka je opljackala 10 milijardi dolara devizne stednje gradjanima bivse SFRJ samo je Hrvatima ukrala 5-6 milijardi a za ostale da ne pricamo. Te pare Slovenci nikada nisu vratili.

Sto ti kazes kad opljackas tolike pare to ti je vise nego dobra pocetna pozicija za razvoj.

Plus ono kada su zamrznuli dizanje deviza, mogao si samo dobiti dinare po četvrtini važećeg kursa....
 
GZ:
Srbi ne mogu biti Slobvenci a ni Slovenci Srbi.. Ipak se razlikujemo u mentalitetu od njih mnogo..

Ipak smo opusteniji.. ali da ce biti bolje ne bih rekao, isto tako da cemo biti blizu njih po stvarima koje se sad desavaju..
ne znam na koju foru,ali gde god sam otishao preko, nigde nisam video neopushtene ljude i bilo mi je nikad bolje zezanje
a050.gif
 
I nama je bolje od kako nismo sa njima.

Najveca kobna greska Srbije i srpske elite je formiranje Jugoslavije. Na pragu 20tog veka Srbija je imala izuzetne geopoliticke i geostrateske okolnosti da srpsko nacionalno pitanje na Balkanu resi na najpovoljniji moguci nacin. Ali avaj, nasa politicka i drzavna elita je postala pregladna i mesto da oformi jaku nacionalnu drzavu sastavljenu iskljucivo od srpskog naroda , ona je pod srpsku vlast dovela brojne druge nacije kao recimo Hrvate, Slovence, Albance, Bosnjake. Mnogo je macku govedja glava, rece nas mudri narod davno tako da se i Srbija zagrcnula na istom mestu gde se zagrcnula i raspala Austro-ugarska. I srpska elita mesto da izvede pouku iz raspada austrougarske ona je htela da oformi i uradi isto ono sto je uradila austrijska politicka elita, ali na nacin taj sto bi u prvi plan stavili ideologiju Jugoslovenstva naspram ideologija Srpstva, Hrvatstva i Slovenstva.

Ta najveca kobna greska nas je kostala 3 miliona poginulih Srba u drugom svetskom ratu, kao i toga da mi i dan danas u 21. veku nemamo reseno srpsko nacionalno pitanje na Balkanu, ili se ono resava na najvecu mogucu srpsku stetu.

Zato odbacimo ove propale ideologije i okrenimo se sami sebi, tj nasoj Srbiji, Srpstvu i Pravoslavlju.
 
Kohen:
Dakle, radi se osam sati dnevno, svaki minut prekovremeno se extra placa, svi su prijavljeni socijalno i penziono.......jer je zakon u toj prici vrlo rigorozan......nema sanse , da te neko primi na crno, niti da te izrabljuje besplatnim prekovremenim........stiti te sindikat, samo tako...
Е,ово је код нас највећи проблем,поред отпуштања,корупције,слања фирми у стечај и сл.
Дакле,непостојање јаких,независних синдиката,који нису ту симболично и који неће бити под шапом владе,је веома велик проблем.
Док то не буде,биће самовоља капиталиста и закони ће бити само мртво слово на папиру.А корупција ће да цвета...и,онда кад су људи избачени на улицу губитком посла,заболе их за Европу и њене стандарде,јер су приморани да се боре за голи живот.
 
Placi Srbijo,placi...umiri od gladi,smrzavaj se,gledaj stare slika sa zimovanja i letovanja,vozi krseve od zastave koji su stari po 15-20 godina...samo se nemoj saginajti. Stoji dok te samraju,nemo da eskiviras uradce. Stojicki podnosi svaki shamar. Sama si sebi kriva.
Jadno je to sto ce i Albanija i Makedonija u Evropu pre nas.
 
urospo:
Pa nije Bora lupio, vecito su kroz istoriju cistili austrijancima stale i konje, drzavu ko svet su dobili pre 15-tak godina, i kad im to pomenes, digne im se kosa na glavi, provereno :wink:
Da vrlo provereno.Do moga...
Zato danas Gorenje ubija posao po Srbiji.A i Merkator i ostali bogami!
Bori svaka cast na pesmi i muzici,ali taj covek se kupa jednom mesecno. Smrdi cela prostorija kada on udje negde. A prica o konjusatima. PROVERENO!!! VISE PUTA!!! 1000 PUTA!!! LICNOOOO!!!
Problem je sto su Slovenci cistili austrijske stale,a mi turske. Austrijanci ocigledno bolje placaju. HA!
 

Back
Top