Za Pocetnike

Ubacivanje Emulatora "ToH3.3_HoT3.4_cro.hdf" u Humax 5400 ili 5400Z



--------------------------------------------------------------------------------
Pojednostavljena procedura:
1. Sa HU15 programom ubacujemo ***.HDF file (software - Emu. ToH3.3_HoT3.4_cro.hdf)
2. Sad mozete ubaciti vec gotovu listu sa kanalima ili mozete skenirati satelite sami
3. Sa SammyHummyEdit programom ubacujemo KEY.BIN file (kljucevi)

--------------------------------------------------------------------------------

Ove upute pisane su na vrlo jednostavan nacin da bi bile sto razumljivije svima.
Za ubacivanje ovog software-a potreban vam je null-modem kabel i neka kartica koja je bar jednom
bila isprogramirana.
Humax se moze nalaziti na svome mjestu spojen sa antenom, televizorom i videom, a takodjer ga mozete odspojiti
od svega i primaknuti blize PC-u ako imate kratak kabel, obaviti cijelu proceduru te ga onda vratiti na svoje mjesto.
Nijedan program sa ove stranice ne treba instalaciju (osim xOak1.17 ako se odlucite za taj editor kanala). Treba ih samo downloadirati, odzipati i pokrenuti exe file. Software na ovoj stranici NE sadrzi osnovni Firmware stoga nije opasan za vas receiver.
Na ovoj stranici imate SVE programe i SVE file-ove koji vam trebaju za ubacivanje ovog zadnjeg Emulatora.

Detaljna procedura, korak po korak:
- Najprije privremeno iskljucite firewall (vatrozid) ako ga imate na PC-u jer on moze blokirati protok podataka kroz null-modem kabel


1. ( Emulator ToH3.3_HoT3.4_cro.hdf )

- Downloadirajte file hu15.zip (0.7 MB) i odzipajte ga
- Iskljucite i Humax (prekidacem iza receivera) i PC te je preporucljivo odspojiti antenu od Humaxa (ovo stoga sto dolazi do iskrenja izmedju PC-a i receivera)
- Tek sada null-modem kabelom povezite Humax i PC a mozete (ne morate) i spojiti antenu na Humax Kakav je to kabel?
- Pokrenite program "HU15.exe" i podesite port na COM1 ili neki drugi ovisno o tome gdje ste uboli kabel u PC
- Kliknite "Open HDF file" i ucitajte file pod imenom ToH3.3_HoT3.4_cro.hdf (1 MB), (na poruku "FILE IS UNKNOWN! Install at your own risk" samo odgovorite sa "OK")
- Zatim kliknite "Upload (PC to STB)". Dobit cete poruku "Waiting for Humax Connection"
- Ukljucite Humaxov straznji prekidac i sacekajte dok se na display-u ne pojavi "END". ( PRICEKAJTE JOS 20-tak SEKUNDI ! ) Tada pritisnite STANDBY dugme na receiveru (daljinski trenutno ne radi). Emulator je ubacen
- Ponovo iskljucite Humax-a prekidacem otraga



2. ( Lista kanala )

Sad je dobar trenutak za kopirati svoju listu programa u PC (sa programom xOak 1.17 (2 MB, na engleskom, treba instalaciju, odlican) ili Human.exe (1.2 MB, na njemackom, ne treba instalaciju, jednostavan)) (upute za xOak1.17) (upute za Human)
Ako je nemate ili je nepotpuna onda ubacite ovu gotovu listu sa kanalima (dakle vec pronadjene frekvencije TV i radio kanala, npr, BBC, MTV, Eurosport itd.) ili pak mozete skenirati satelite sami (Service Searching) a ovo moze potrajati i vise sati za svaki satelit.
Ovu gotovu listu mozete ucitati u PC-u sa xOak 1.17 (2 MB) ili Human.exe (1.2 MB) programom, poredati kanale/programe po vlastitoj zelji i kad zavrsite ubaciti tu listu u Humax.
Dakle, ugasite Humaxa, pokrenite xOak ili Human editor i zapocnite transfer. Upalite Humaxa i transfer ce zapoceti.
Kad transfer zavrsi, kliknite STANDBY dugme na Humax-u te ugasite Humax prekidacem otraga.



3. ( Kljucevi )

- Sad samo jos treba ubaciti najnovije kljuceve u Humaxa
- Ukljucite prekidac otraga, a zatim i STANDBY dugme
- Dok je Humax upaljen sa programom SammyHummyEdit.exe (0.15 MB) (takodjer poznat kao "Key.bin_Editor_v.5.0.0" i "DSR9500EMU_Edit_v201") ubacite kljuceve u Humaxa (bin file) Kako ubaciti kljuceve i koje kljuceve?
- Kad su kljucevi ubaceni OBAVEZNO pritisnite STANDBY dugme na receiveru (A NE PREKIDAC ILI ISKLJUCITI IZ STRUJE inace Humax nece zapamtiti ove kljuceve!)
- Tek SADA mozete ugasiti Humaxa prekidacem otraga. Kljucevi su sada ubaceni i memorirani
- Ugasite PC te odspojite null-modem kabel od Humaxa (ako vec nije spojeno, na Humaxa spojite antenu i TV)

- Sad ukljucite Humax-a na dugme otraga a zatim i STANDBY dugme (dakle sad je upaljen i nanisanite bilo koji kanal)
- U receiveru treba kartica (Fun, Silvercard, Titanium...) koja je bar jednom u zivotu bila programirana (ako je nemate preporucljivo je nabaviti Fun card za stotinjak kuna i dati je nekom tko ima programator da je jedanput isprogramira i nakon toga vise je nece trebati programirati).
- Udjite na Menu, pa ToH, pa na Config. Zadnji red stavite na CARD+EMU (tako da radi i kartica i emulator), a prvi red (Macro mode on Startup) stavite na OFF te izadjite iz Menu-a) Preporucene opcije na MENU/ToH/Config meniju
- Pritisnite STANDBY dugme na receiveru
- Gotovo

Ako ste ispravno prosli svu gore navedenu proceduru a ipak sve ne radi kako treba probajte:

- Ucitajte ovaj Reset file (koji ce resetirati sve Humaxove settingse) sa programom xOak 1.17 (2 MB) ili Human.exe (1.2 MB) , te nakon toga ponovo prodjite cijelu proceduru (poglavlja 1, 2 i 3).
- sa interneta skinite najnovije fajlove (najnoviji kljucevi, settingsi),
- za jos strucnih savjeta i objasnjenja downloadirajte Maky-eva uputstva ovdje (0.2 MB) ili idite na Maky home page
 
F.A.Q. (Cesto postavljana pitanja)


Kako se vrsi update kljuceva?
Kad vam se nakon nekog vremena neki kanal "zacrni" to znaci da je promijenio kljuceve (sifre) i treba izvrsiti update bin file-a. Update se vrsi sa "SammyHummyEdit.exe" programom kojeg smo vec koristili (ubacuje se samo novi key.bin koji se skine sa interneta)

Odakle cu downloadirati taj novi bin file?
Za download najnovijih kljuceva idite na site:
http://www.rdi-sat.com/uploadshow.php?id=11 ili http://www.croteam-sat.org/aploud/index.php
i skinite Key.bin file for Humax sa najnovijim datumom.

Na display-u Humax-a mi titraju 3 tockice i ne mogu ga upaliti. U cemu je problem?
Ubacite novu listu kanala (sa programom xOak 1.17 ili Human.exe). (upute za xOak1.17) (upute za Human)
Mozete izvuci listu kanala koju vec imate u Humax-u i ponovo je ubaciti nazad ili probajte ubaciti ovaj Reset file a zatim ispocetka sav software sa ove stranice kao da ste tek dobili novi, nepatchirani receiver.
Ako ni ovo ne pomogne onda je moguc kvar u napajanju - posjetite servis.

Kako namjestiti sat na Humax-u da uvijek pokazuje tocno vrijeme?
Udjite u Menu/ToH/Config. "Check time on first channels" treba podesiti na onaj kanal koji azurira tocno vrijeme (ovo stoga sto su neki kanali nemarni pa im sat zuri ili kasni po 10, 15 min. ili vise).
Takodjer bar povremeno treba posjecivati taj kanal da bi azurirao tocno vrijeme jer ce se humax ravnati po njemu a sve ostale kanale ce zanemarivati.
Idealno je (a i najlakse) kao kanal br. 1 staviti taj neki tocni kanal (preporuka je "Sky News" na Astri) i ukljuciti "Start on first channel" - ON i "Check time on first channels" - 1.

Ovo do sada jos uvijek ne garantira tocnost sata i rasporeda programa kada stisnete EPG. Zato je najbolje sa xOak programom izvuci listu svojih kanala iz humaxa u PC i onda u settingsima namjestiti "GMT +1". (u periodu ljeta ovo treba stajati na "GMT +2".) Nakon ovog podesavanja tu istu listu vratite u humaxa. Tako ce vam sat uvijek biti tocan i sinhroniziran sa pregledom velike vecine programa na Astri i HotBirdu.

Dakle krajem 10. mjeseca stavite na "GMT+1" a krajem 3. mjeseca na "GMT+2" (ovo stoga sto EPG na satelitima (pregled programa) ne pomicu sat kad pocinje ljetno ili zimsko racunanje vremena).
Naravno ako zivite van centralne europe pomaknite ovaj GMT za jos onoliko koliko ste daleko od centralne europe (ako ste u U.K. onda stavite "GMT 0", ako ste u USA istok onda "GMT -5", ako ste u USA California "GMT -8" i tako dalje)


Null-modem kabel spaja kompjuter (COM izlaz) sa Humaxom (otraga na RS-232 uticnicu). Humax od ovog kabela sa 9 zila koristi samo zile 2, 3 i 5 od kojih su 2 i 3 ukrstene. Na svakom kraju kabela je zenski 9-pinski konektor (DB9). Dakle kabel je identican na oba kraja.


U receiveru se treba nalaziti kartica (Fun, Silvercard ili Titanium) koja je bar jednom u zivotu bila isprogramirana (ako je nemate preporucljivo je nabaviti Fun card za stotinjak kuna i dati je nekom tko ima programator da je jedanput isprogramira te je nakon toga vise nece trebati programirati). Povratak


* * * Uputstvo za Human editor * * *

Kako prebaciti listu kanala/programa iz Humaxa u Human editor.
Downloadirajte Human sa ove stranice i gore na Meniju kliknite "Transfer" te "Download (Humax -- PC-Human)".
Ako Humax nije vec ugasen onda ga ugasite prekidacem otraga.
Sad ga upalite otraga i zapocet ce transfer.
Kad transfer u PC zavrsi listu mozete editirati, mijenjati raspored kanala i na kraju pohraniti listu tako da kliknete gore na Meniju "Datei" te "Speichern unter...". Sad samo upisete neko ime za svoju listu te kliknete Save.

Kako ubaciti "Humax_settings_reset.hnf" file iz Human editora u Humax?
Downloadirajte, odzipajte i startajte Human editor.
Kliknite na tab "Einstellungen" (sto znaci Settings ili Postavke) i odaberite tip receivera a to je IRCI-5400 (patchirani 5400Z postaje 5400) dakle bez obzira imate li 5400 ili 5400Z odaberite IRCI-5400, zatim COM1 (ili drugi ovisno gdje ste uboli kabel u PC). Baudrate mozete ostaviti na 115200 osim ako imate problema; tad probajte malo smanjiti Baudrate.
Ubacite Humax_settings_reset file ovako: Gore na Meniju kliknite "Datei" te "Offnen..." te pronadjite mapu u kojoj se nalazi file "Humax_settings_reset.hnf".
Sad kliknite gore na Meniju "Transfer" te "Direct Upload (PC-Datei -- Humax)".
Ugasite Humaxa prekidacem otraga ako vec nije ugasen.
Sad ga upalite otraga i zapocet ce transfer. Kad transfer zavrsi pricekajte 20-tak sekundi te pritisnite STANDBY dugme na Humaxu a nakon toga ga otraga ugasite.
Reset file je ubacen. Sad ponovite cijelu proceduru ubacivanja emulatora tj. poglavlja 1, 2, 3 i 4.

Kako ubaciti neku listu kanala/programa iz Human editora u Humax?
Downloadirajte, odzipajte i startajte Human editor.
Kliknite na tab "Einstellungen" (sto znaci Settings ili Postavke) i odaberite tip receivera a to je IRCI-5400 (patchirani 5400Z postaje 5400) dakle bez obzira imate li 5400 ili 5400Z odaberite IRCI-5400, zatim COM1 (ili drugi ovisno gdje ste uboli kabel u PC). Baudrate mozete ostaviti na 115200 osim ako imate problema; tad probajte malo smanjiti Baudrate.
Ubacite astra-hotbird settings file ovako: Gore na Meniju kliknite "Datei" te "Offnen..." te pronadjite mapu u kojoj se nalazi file "astra-hotbird.hnf".
Sad kliknite gore na Meniju "Transfer" te "Upload (PC-Human -- Humax)".
Ugasite Humaxa prekidacem otraga ako vec nije ugasen.
Sad ga upalite otraga i zapocet ce transfer. Kad transfer zavrsi pricekajte 20-tak sekundi te pritisnite STANDBY dugme na Humaxu a nakon toga ga otraga ugasite.
Kanali sa Astre i Hotbirda su ubaceni. Sad samo ubacite kljuceve (poglavlje 4.)

Zasto bas Human editor?
Ima boljih i ljepsih editora (meni najdrazi je xOak 1.17 (2 MB)), ali za razliku od ostalih Human je vjerovatno najjednostavniji, najmanji po bajtima i ne treba ga instalirati. Samo ga pokrenete i vec radi kao i svi programi na ovoj stranici (osim xOak kojeg treba instalirati).

Povratak


Humax neka bude upaljen i nanisanite bilo koji kanal (npr. CNN).
Sa programom "SammyHummyEdit.exe" ucitajte ovaj key.bin (ili najnoviji sa interneta) i kliknite na crveno dugme (dolje desno) "WRITE DATA". Na ovaj nacin ubacit cete sve kljuceve za sve sisteme koji se nalaze u ovom key.bin-u.




Kada transfer zavrsi mozete provjeriti da li su se kljucevi propisno ucitali klikom na zuto dugme sa upitnikom (dolje desno) "VERIFY". (Ako se nisu ucitali, provjerite svoj kabel ili COM port na PC-u i ugasite firewall ako ga imate na PC-u.)
Pricekajte malo i sa "STANDBY" dugmetom ugasite Humax, a ne prekidacem otraga da bi se kljucevi mogli propisno ucitati u Humax. Nakon ovoga po zelji mozete ili ugasiti Humax-a ili ga upaliti i gledati satelitske kanale.
Ako i dalje nemate sliku na kanalima koje bi sad trebalo moci gledati, provjerite pod Menu/Toh/Config da li vam je zadnja crta na EMU+CARD te po potrebi postavite EMU+CARD, izadjite iz Menija i kliknite STANDBY dugme.


Za download najnovijih kljuceva idite na site:
http://www.rdi-sat.com/uploadshow.php?id=11 ili http://www.croteam-sat.org/aploud/index.php
i skinite Key.bin file for Humax sa najnovijim datumom.


Upute za xOak Editor

Nakon sto instalirate i pokrenete xOak Editor idite odmah gore u Meni i odaberite Configure, a zatim Options.
Pod Model stavite: IRCI-5400 (bez obzira imate li 5400z ili 5400 [patchirani 5400Z je 5400])
a pod System ID: 00160000
Ako niste uboli kabel u COM1, onda pod Port promijenite COM.

Za prebaciti kanale/settingse iz Humaxa u xOak editor idite na Menu/Receiver/Humax -----> PC.
Za prebaciti kanale/settingse iz xOak editora u Humax idite na Menu/Receiver/PC -----> Humax.

Configuration
Macro mode on Startup
Macro mode control button
Symbolise +CAM activity
Display CI window
AC-3 burst initialisation
Check time on first channels
Start on first channel
Global auto video pid
Close channel list with OK button
Send DiSEqC twice for cascade
CAID Preselect OFF
TV/SAT
ON
ON
ON
1
ON
PMCT
ON
ON
CARD+EMU


Nakon podesavanja izadjite iz Menija i kliknite StandBy dugme
 
U objašnjenju sa prethodne stranice, stoji način ubacivanja kodova, ali to ide rucno. Mene
interesuje u primeru T*S gde ima dosta kljuceva koji se menjaju na svakih 15-45 minuta, da li mogu ubaciti sve kljuceve i risiver automatski da prepoznaje aktuelne kljuceve.Čuo
sam da na pojedinim risiverima postoji ta mogucnost.
 
Postovani prijatelji,

Evo jos jednog pocetnika! Znam da vam je vec pun ku...fer ovakvih ali se nadam da cu biti sto je moguce manje gnjavez.

Da bi zaista tako bilo prvo sto sam uradio bilo je da procitam sta je vec napisano o onome sto me interesuje i tako nasao detaljno uputstvo za pocentike ali za risiver Kopernikus.

Moje prvo pitaje glasi:
Da li je vec negde napisano i moze se procitati uputstvo za pocetnike za risiver Columbia G2 FTA? Ako jeste molim za link (mozete mi ga poslati i mejlom, i link i celo uputstvo ako ima dobrih dusa koje nece zaliti malo vremena)

Elem, po uputstvu za Kopernikus napravio sam konekciju, pritisnuo "z" i ukljucio (na napojnom kablu, ne na prekidacu pozadi jer ga nema). NISTA se nije desilo.

A moj klinac vec dugo ne moze da gleda Kartun netvork.


Hvala unapred
Zvonko novosadista
 
Opet ja,

U jednom od uputstava pronasao sam, a i od prijatelja cuo, da se za moj risiver, Columbia, hd1100fta, koristi program loader2.3.exe

U njemu uspem da downloadujem .k*ey file ali mi nikada do sada nije bila dostupna opcija upload koja mislim da (a voleo bih da me neko uveri/razuveri da je to tako) sluzi da se to sto sam downloadovao u exe sada uploaduje u risiver.

Moj klinac i ja cekamo sa nestrpljenjem da nam neko pomogne. Hvala

Zvonko novosadsita
 
Stvarno ne razumem kako može na nekim reseiverima a na nekim ne? Koja je razlika u ostalom izmedju recimo DreamBoxa i SS2?

Može li neko to da pojasni? I da pojasni sta su moduli a sta kartice? Da li su te kartice iste kao one smartcard koje se recimo koriste u bankama?
 
Pozdrav!

Imam risiver Kopernikus Digital Compact CIP:



Možda vredi i napomenuti da nema prekidača sa zadnje strane.

Pošto sam imao problem sa Super Jack motorom, dobio sam informaciju da uzrok problema nije u motoru (koji je nov) već u softveru risivera, jer je star i treba ga zameniti novim.
To me je nateralo da se malo udubim u temu i da uvidim koliko malo znam...
Dakle, ne mogu da utvrdim koji mi je novi softver potreban, pošto mi prilikom upita na ekranu budu objavljeni sledeći podaci:

Menu >> About STB:

Main Program - E 0.03
Boot Loader - FF.FF, što, pretpostavljam, ništa ne govori.

Vidim da je g. moderator odlično upućen u Kopernikus risivere, pa ga molim (a i sve ostale koji su verzirani) da pokuša da reši problem. Nadam se da nije glupo što ovo tražim?
 

Back
Top