Sterilizacija kuja i macaka

znam..to je i meni bio problem...uskratiti nekom pravo da radja...ali sam polse duzeg razgovora same sa sobom shvatila da je tako stvarno bolje i za nju i za njene potomke...Kao sto si i sama rekla nemas uslova da odgajas male...I ponovicu-uskratiti joj pravo na potomstvo nego tew potomke bacati,zanemariti,ili pustati na ulicu-....
 
Pretpostavljam da je do sada operacija ili u toku ili se vec zavrsila. Ovo su ti verovatno rekli, ali bitno je da se posle operacije nikako ne napreze, verovatno ces morati da je iznosis da obavlja nuzdu.
Takodje postoji mogucnost da ti kuca dosta smrsavi ili da se dosta ugoji (zbog toga sto metabolizam dosta zavisi od hormona), pa bi bilo dobro da narednih mesec dana pratis njenu kilazu, da bi mogla da joj smanjis ili povecas kolicinu hrane.
Verujem da je ti je tesko zbog ove odluke, meni i mojima je trebalo dosta vremena da se odlucimo na sterilizaciju naseg macora, ali eto.
 
Sunčicu smo sterilisali u petak popodne .... Mislila sam da ću umreti kad sam je videla posle operacije. Ležala je na strani, cvilela, tresla se, balavila i nekontrolisano piškila. To je trajalo nekoliko sati. Ne spavam evo već tri noći - bdijem nad njom i ona se dobro oporavlja. Juče je tek počela da jede, kada hoda - hoda normalno, ali retko ... više leži. Mrda repićem kad god joj se obratimo - znači da se raduje.

No, sve jedno ... teško mi je što sam morala ovako da postupim, ali mi svi kažu da je bolje za nju, s obzirom da nemam uslova za gajenje i negu njenih štenaca.
 
Ukratko, dobre strane su prevencija pojedinih zdravstvenih problema u vezi sa polnim organima, prevencija bezanja muzjaka za zenkom u teranju (i povrede ili gubljenje ljubimca koje su cesto posledica toga), prevencija eventualne agresivnosti i drugo. Negativne strane rane kastracije su uglavnom u vezi sa percepcijom vlasnika o tome kako njegov pas treba da izgleda i da se ponasa. Pas mozda nece dostici punu velicinu nekastiranog muzjaka (mada to neki smatraju diskutabilnim) i nece biti onoliko "ostar" koliko nekastrirani muzjak, sto nekim ljudima smeta.

Najbolje je da se konsultujete sa nekim veterinarom (mada imajte u vidu da je sterilizacija jos uvek tabu tema u nasoj zemlji), a za pocetak evo par edukativnih linkova:

http://www.vetnovak.co.yu/vise.asp?clanak=57
http://www.peteducation.com/article.cfm?cls=2&cat=1625&articleid=911
http://www.avma.org/communications/brochures/spay-neuter/spay-neuter_brochure.asp
http://www.avma.org/careforanimals/animatedjourneys/readytoadopt/neuter.asp
http://www.avma.org/careforanimals/animatedjourneys/readytoadopt/prevcare.asp

Pozdrav. :)
 
imam muško štene patuljastog šnaucera, staro skoro 4 meseca (oko 3.5). zanima me da li je i kad bezbedno da ga vodim na kastriranje, kao i koje su eventualne dobre i loše strane istog. molim vas, ko zna, nek mi pomogne.

Nemojte psa sterilisati pre napunjene prve godine, da bi se pravilno razvio i fizicki i psihicki.
Kad ga budete sterilisali moze da se desi da se pas ugoji (to sam napisala gore, a vazi i za muzjake i za zenke), sto znaci da cete mozda morati da pripazite na kolicinu hrane i fizickih aktivnosti.
Inace muzjaci i sterilisani mogu da se pare sa zenkama (naravno nece ostaviti potomke), ali ce svejedno imati potrebu da prate zenku ako osete da je u teranju. Nece biti onoliko dosadni kao nesterilisani ali nece biti ni tako mirni kao sto ljudi ocekuju.
Imajte na umu da ih sterilizacijom ipak lisavate hormona, koji mozda mogu da im pomognu da ostanu vitalni duze. Neki psi znaju da se ulenje, neki se smire a neki postanu agresivniji.
 
Ukratko, dobre strane su prevencija pojedinih zdravstvenih problema u vezi sa polnim organima, prevencija bezanja muzjaka za zenkom u teranju (i povrede ili gubljenje ljubimca koje su cesto posledica toga), prevencija eventualne agresivnosti i drugo. Negativne strane rane kastracije su uglavnom u vezi sa percepcijom vlasnika o tome kako njegov pas treba da izgleda i da se ponasa. Pas mozda nece dostici punu velicinu nekastiranog muzjaka (mada to neki smatraju diskutabilnim) i nece biti onoliko "ostar" koliko nekastrirani muzjak, sto nekim ljudima smeta.

Najbolje je da se konsultujete sa nekim veterinarom (mada imajte u vidu da je sterilizacija jos uvek tabu tema u nasoj zemlji), a za pocetak evo par edukativnih linkova:

http://www.vetnovak.co.yu/vise.asp?clanak=57
http://www.peteducation.com/article.cfm?cls=2&cat=1625&articleid=911
http://www.avma.org/communications/brochures/spay-neuter/spay-neuter_brochure.asp
http://www.avma.org/careforanimals/animatedjourneys/readytoadopt/neuter.asp
http://www.avma.org/careforanimals/animatedjourneys/readytoadopt/prevcare.asp

Pozdrav. :)

puno hvala :)
 
Apsolutno si u pravu sa te strane, lakse se snalazimo za materijal,u odnosu na druge gradove, ne znam kako je u N. Sadu, samo znam par dobrih veterinara koji su radili kod Monike Brukner u Djurdjevu.

znam za dobre veterinare koji su radili kod Monike Brukner u azilu u selu Đurđevo nadomak novog sada.Za tu plemenitu ženu vidim na ovom forumu se malo zna.Ona sma finansira program kastracije životinja ne bi li se smanjila populacija lutalica.
 
Ja imam malu macu staru 3 meseca. Maca je nasa obicna (gradska) da ne kazem ulicarka (malo mi je ruzan taj naziv). Kada smo je pronasli imala je oko mesec dana , hranili smo je kao bebu na cuclu i bojali smo se da ce uginuti jer je bila jako slaba. Kada smo je doneli kuci primetila sam da na pojedinim mestima na telu ima crvene fleke i da na tim mestima nema dlaku. S obzirom da je drzimo u kuci i da imamo dete nazvali smo vet. ambulantu (nalazi se blizu pancevackog mosta) i pitali koliko je pregled (600 d). Odmah su nas primili i doktorka se bas iznenadila koliko je to mala maca . Lepo nas je posavetovala kada da dodjemo na vakcinaciju dala nam je neki lek za ciscenje od parazita i ono sto hocu da naglasim nista nam nije naplatila za pregled, samo smo lek platili 120 d.Ja sam bila iznenadjena, nisam navikla da u ovoj zemlji ima nesto dzabe. Obrazlozenje je bilo da je to bas mala maca i da nece da naplati pregled. One crvene fleke je u stvari bilo neko gljivicno obolenje rekla nam je da kupimo kanesten mast i da mazemo mesec dana po 2 puta dnevno sto smo i cinili. Moja Mica je sada izlecena , dlaka je opet porasla a uskoro je vodimo i na njenu prvu vakcinaciju. I da jos pohvalim tu ambulantu (koja je inace drzavna) oni u svojoj ordinaciji imaju super negovanog macora koga su nasli na ulici svog isprebijanog. Vratili su ga u zivot i sada je on njihova maskota.
 
Verujte mi takvu dilemu sam i ja imala,ali kada onog momenta vidim slike iz sinteraja,slike mucenih stenaca sa gradskih ulica i periferija,kada znam da ovog momenta,bas ovog trena, neko ljudsko bice,muci,ubija stence ili na posredan nacin ih ubija,tako sto ih ostavi tam negde,onda verujte ZNAM DA SAM ISPRAVNO POSTUPILA.Puno razmisljanja na ovu temu,ali trenutni uslovi koje covek diktira,ne ostavlja mnogo razmisljana na ovu temu.
Nama koji volimo zivotinje,mozemo na ovaj nacin da pomognemo i necemo dozvoliti da se pate i muce,a nadam se,jako se nadam da ce ova surova vremena proci,i da cemo pustiti prirodi da sama regulise populacije svih zivih bica.
Zato ako imate dilemu,samo pogledajte fotografije,izvestaje ili izadjite prosetajte i mislim da ce Vam sve biti jasno.
Veliki sam borac da se radi sterilizacija i puno njih ne odobravaju ovo,ali uvek im postavim pitanje zasto, da li zbog sebe ili zbog zivotinje?
Naime,stalno ista prica,neka se okoti udomicu stence(a najscesce se ne vodi racuna kod kakvih ,,dileja,, zavrse,,) ili cu ih ostaviti negde pa ce ih vec neko uzeti,e tu ja odlepim i ne mogu da verujem.Pitam ja njih zar ne shvatas da si na posredan nacin doveo/la njihove patenje i mucenja itd.,e tu dobijem jos lepsi odgovor,,a ne necu ja nikome da oduzmem zivot direktno,, i ja opet ne verujem zasto smo tako licimerni i zasto u celoj prici postaviti sebe ispred zivotinje,zato sto ovako gledano u ovoj prici kao da se radi o coveku a ne o zivotinji,e bas je to odlican primer licimerstva.
Da li znate koliko stenaca ugine na najgori moguci nacin,da li znate kako umiru stari psi koje ljudi izbace na ulicu, ja svima njima postavljam to pitanje.
I opet sve u krug... ne slusaju oni nista,prvo oni pa svi ostali!
 
Sterilizacija ima nekoliko aspekata.

Zdravstveni- da, svaka operacija je rizik, ali znajuci koliko sterilizacija znaci kasnije psu, taj rizik je isplatljiv (naravno, odabir veterinara je bitan, ali kao i kod bilo koje intervencije/lecenja). Pritom je to ipak relativno laka operacija, tako da je rizik minimalan (znam kuje koje su operisane i sa 10,12 godina).

Sterilizacija kod zenki znatno poboljsava sanse da kasnije ne zarade tumor materice, mlecnih zlezda, itd... koji su relativno cesta pojava kod kuja. Pogotovu ako je pre prvog teranja (i to ne zaustavlja razvoj)!
To je jedan veliki plus.
Isto tako, izbegavaju se lazne trudnoce.

Kod muzjaka je to manje znacajno, ali isto tako smanjuje rizik problema sa prostatom.
Da ne pricam o tome da nece bezati i time dovoditi sebe u opasnost, za nekom kujom u
teranju.

Da napomenem da su hormonalne terapije za macke jako stetne.
A kod macora se u principu sprecava markiranje kastracijom.

Prica da se psi/macke goje posle ima istine, u smislu da pas manje "trosi", ali ako je ishrana adekvatna, nema problema!

Psiholoski- tu se vise radi o psihi gazde nego psa/macke! Ljudi imaju problem sa sterilizacijom (pogotovu muzjaka!) jer zive u predubedjenju da ce mu uskratiti nesto. No, znajuci da psi i macke nemaju libido, da se pare kad im to njihovi hormoni narede, radi razmnozavanja, ne uzitka, i da gajenje beba je isto tako instinktivno, a ne "mudro promisljeno"-prica o uskracivanju je smesna.
To je cist antropomorfizam i treba da se otrgnemo tome.
Dakle kuja nece patiti za propustenim kocenjima, niti ce se muzjaku rugati drugi psi zbog nedostatka muskih atributa:lol:

Sto se tice eventualnih psihickih promena kod zivotinje, tu se moze reci da generalno, rano sterilisane kuje ostaju razigranije i druzeljubivije prema drugim psima. Sterilisani muzjaci su isto cesto blazi prema "suparnicima", ali to nikako nije zamena za vaspitavanje i socijabilizovanje psa!
Naravno, nema bezanja za kujama/muzjacima, i kod macora markiranja.
Pogresno je misliti da se pas ulenji, smori, sta god...
(iz licnog iskustva mogu da kazem da moj pas, sterilisan sa 1 i po dana, i dan danas, sa skoro 14 godina, trci i igra se kao stene:lol:)

Zastite zivotinja- da, parenje nasih mezimaca je usko korelirano sa prekomernom populacijom pasa i macaka!
Svaki put kad neko od nas pari svog psa/macku -izuzimam rasne pse sa papirima koji su od nekog znacaja za napredak svoje rase, ne iz nekog elitizma, jer preferiram mesance, vec iz jednostavne cinjenice da onaj ko zeli rota, on ce kupiti rota iz odredjenih razloga, nece se preusmeriti ka nekom mesancu, i cinjenice da je znatno manje napustenih pasa da papirima nego mesanaca, ili rasnih bez papira- dakle, za svako novo "kucno" leglo, broj stenaca u istom, je broj domova manje za malisane koji su potrpani po azilima, ili na ulicama!
Da ne pricam o piramidi potomaka koju formiraju jedna zenka i svako njeno leglo.
Ko ne bi zeleo da ima potomke svojih pasa/macaka?
Ali treba se odupreti licnom sebicluku, i misliti na impakt na zivot drugih zivotinja.

O sterilizaciji lutalica mislim da ni ne treba polemisati, bar se nadam.


Mozete o svemu ovom citati na stranim sajtovima u izobilju... Na zalost kod nas, puno veterinara jos zastupa misljenje "ma jedno kocenje mora":roll:
Cast izuzetcima!

pozdrav
 
Pa ima tu jos dosta nerazjasnjenih detalja oko sterilizacije (mislim na pse). Ja sam recimo procitala da ne sterilisani muzjaci rase koje imam duze zive u proseku, dok recimo zenke iste rase duze zive ako jesu sterilisane.
Takodje sam procitala da ako se pas prerano sterilise moze da ima slabiju kontrolu nad mokrenjem, i u starosti to dolazi do izrazaja.
Zatim da li psima zaista ne smeta jedna prozivodnja hormona manje, i kako to utice na ceo njihov metabolizam? Neki se ugoje, neki smrsaju, i koliko je to zaista dobro za njih?
Ja jesam za to da se regulise broj pasa, i da ljudi malo obrate paznju na to da li prvo mogu sebi da priuste jedno leglo u kuci, a zatim da li imaju kome da daju stenad, ali mislim da postoji mnogo prica o sterilizaciji koje se bitno razlikuju jedna od druge i zato mi se cini da to treba obavljati samo u situaciji gde nema druge (a takvih situacija ima dosta, ali ne u svakom domacinstvu).
Takodje sto se rasnih pasa tice, mislim da bi prvo trebalo "rascistiti" odgajivace od onih koji hoce samo lovu i onih koji se bave time jer su zaljubljeni u jednu rasu, pa se tek onda osloniti na to da samo oni razmnozavaju pse i odgajaju stenad.
 
Pa ima tu jos dosta nerazjasnjenih detalja oko sterilizacije (mislim na pse). Ja sam recimo procitala da ne sterilisani muzjaci rase koje imam duze zive u proseku, dok recimo zenke iste rase duze zive ako jesu sterilisane.

pa pazi, tu mozemo da se gadjamo statistikama do sutra:lol:
ali globalno je dokazano, da je sterilizacija pozitivna kod muskih kao i kod zenskih!
evo pa drugo misljenje o retriverima

http://www.associatedcontent.com/article/439742/ways_to_help_your_golden_retriever.html

Takodje sam procitala da ako se pas prerano sterilise moze da ima slabiju kontrolu nad mokrenjem, i u starosti to dolazi do izrazaja.

tacno, to sam zaboravila(zato sam ja za sterilisanje posle prvog teranja, ne pre), no to u opste nije nuzno, i svakako ne sistematski, i pritom, ako dodje do toga, uspesno se resava medikacijom;)

Zatim da li psima zaista ne smeta jedna prozivodnja hormona manje, i kako to utice na ceo njihov metabolizam? Neki se ugoje, neki smrsaju, i koliko je to zaista dobro za njih?

naravno da utice, zato treba biti spreman na malu promenu u ishrani, ako bude potrebe.
ali taj uticaj sprecava i ostale znatno gore "neprijatnosti".


Ja jesam za to da se regulise broj pasa, i da ljudi malo obrate paznju na to da li prvo mogu sebi da priuste jedno leglo u kuci, a zatim da li imaju kome da daju stenad, ali mislim da postoji mnogo prica o sterilizaciji koje se bitno razlikuju jedna od druge i zato mi se cini da to treba obavljati samo u situaciji gde nema druge (a takvih situacija ima dosta, ali ne u svakom domacinstvu).

ne slazem se.
donosenje na svet novih stenaca je u danasnjoj situaciji neodgovorno i sebicno, jer iako im nadjes kucu, to je taj dom manje za ono stene koje nikome nije nista trazilo, i koje se muci na ulici.
na zalost, to je prva stvar koja mora da se shvati da bi zastita zivotinja napredovala.
ljudi misle "moji stenci nemaju veze sa lutalicama"-naravno da imaju, jer ces tim svojevoljnim radjanjem stenaca oduzeti direktno dom kucicima koji su vec tu, svuda oko nas i koji se nisu rodili necijom odlukom.
dok to ne budemo shvatili, bicemo preplavljeni namucenim psima.
da ne spominjem one odgovorne gazde muzjaka koji ih pustaju da se "isprazne" na ulicnim kujama, pa posle, sta im Bog da.


Takodje sto se rasnih pasa tice, mislim da bi prvo trebalo "rascistiti" odgajivace od onih koji hoce samo lovu i onih koji se bave time jer su zaljubljeni u jednu rasu, pa se tek onda osloniti na to da samo oni razmnozavaju pse i odgajaju stenad.

to sigurno.
trebalo bi srediti malo zakon oko odgajivacnica, jer se svasta vidi!
ali nije poenta u oslanjanju samo na njih, vec u tome da prekinemo sa "stancovanjem" novih mesanaca, takozvanih rasnih ali bez garancija, dok nam god azili i ulice budu pune istih!
a ako nam jednog dana bude zafalilo mesanaca, ja cu prva biti srecna pojavljivanju odgajivacnica za mesance
:D
treba razmisljati globalno radi dobrobiti nasih pasa, kao i svih pasa;)
 
Heh ova poslednja recenica ti je dobra - ako se slucajno bude desilo da nestane mesanaca, nece imati ko da napravi odgajivacnicu jer ce svi biti sterilisani.
Da se razumemo, ja ne mislim da ijedan pas moze drugom da "ukrade" dom, jer su ljudi ti koji odlucuju kog psa ce uzeti i zasto. Taj pogled na svet mi je totalno nerealan, jer ne mozes ti nekome da nametnes ni rasnog psa ni mesanca. E sad ako zelis nekoga da dovedes u situaciju da ne moze da priusti rasnog pa mora da uzme mesanca, to je po meni nametanje uskusa, i to ne bi smelo da se radi. Svako nek uzme kojeg god psa hoce, i svi ce na kraju bit srecni. Veruj mi ljudima koji su zapeli da uzmu rasnog psa ne vredi nuditi mesanca, jer ce se onda i oni i pas osecati nesrecno. Prema tome ne moze nijedan rasni pas da "otme" bilo kome dom. Uostalom i rasni psi su ipak psi, ili gresim?:? I njima treba dom, ljubav i porodica, a toliko ima njih koji se pate sa neodgovornim vlasnicima, a svi misle kako im je super. Ja licno ne pravim razliku izmedju rasnih pasa i mesanaca, i zao mi je sto to ljudi rade, ali dzabe da ja bilo koga ubedjujem. Sretala sam ljude koji su setali mesance i mene prezirali sto imam rasnog, a takodje sam sretala i one koji su se odusevljavali na mog psa upravo zato sto je rasan, i pricali mi kako oni vole samo rasne pse. Da budem iskrena meni nema razlike izmedju te dve vrste ljudi.
Evo sad ova mala kuca koju sam poklanjala, kad je izneta na stand ljudi samo sto se nisu otimali oko nje, i ukupno je provela deset minuta u boxu dok nije usvojena.
 
Slazem se sa rea_162, dokle god se situacija u ovoj zemlji ne dovede u normalu,ne treba razmisljati da ce nestati mesanaca,mislim da razmisljati u tom smeru je bezpredmetno.Za odgajivacnice se slazem,stvarno treba napraviti reda i u toj oblasti,strasne stvari se tamo desavaju.
Sto se tice nametanja da li ce neko uzeti rasnog ili mesanca,tu nema polemike svako uzima koga hoce,samo malo ste skrenuli sa teme,nije tema nametati nekome sta ce uzeti,nego kako ce da provede sledecih 15 godina sa tom zivotinjom i da li za taj period praviti potomstvo i najvaznije,iz kog razloga Vi dopustate da imate potomstvo- znaci razlozi su mnogobrojni zasto neko hoce da njegova kuja se steni 20 puta,ali ako su razlozi klimavi kao npr. da ima pravo da bude majka,greh sterilisati bla,bla,bla,pa ja pitam svakog koji ima stence,pa ih pokloni posle 4 meseca(napominjem izuimaju se oni koji sve to odradjuju po pravilu i na najbolji moguci nacin),zar nije pravo majke-kuje da bude sa svojim potomstvom dok je to prirodno,nemojte mi reci da je prirodno samo 4 meseca ili pak krace.
Da ne duzim temu znaci ajte malo detaljnije sagledajte celu pricu iz svih uglova,znaci svaka postavka ima za i protiv,ali opet to za i protiv treba da bude u odnosu na zivotinju,a ne gazde.
Znaci,opet isa prica,u celoj prici opet izlazi u prvi plan gazda,a ne zivotinja,ajde da malo menjamo misljenje(ne samo na ovu temu,nego uopste),jedan mudrac rece,,mudar covek je onaj koji menja misljenje,,.
Dopada mi se na ovom sajtu to sto mogu da procitam razlicita misljenja na istu temu,tako da mi neko potvrdi moj stav ili pak me natera da malo razmislim,pa kazem vidi,pa to moze i na ovaj nacin da se postavi...
Sujeta,licimerstvo,sebicnost - treba izbaciti iz svog nacina zivota,a pogotovo ovo vazi za sve ljubitelje zivotinja,mi koji volimo ta napacena stvorenja,mi ne treba da imamo ni sujetu ni licimerstvo ni sebicnost.
Ja sam za to prvo ZIVOTINJE i njihov interes,pa onda mi GAZDE i nasa sujeta.
 
Mackic, potpuno se mi pogresno shvatila;)

Prvo, sto se tice gajenja mesanaca koje ce biti nemoguce jer ce svi biti sterilisani, daj molim te, pa da li zaista mislis da cemo u opste doci do takvog stanja?:lol:
To je nerealno, tako da se ne brini, mesanaca ce uvek biti!

A ovo drugo, pricas isto ono sto i ja.
Dileme rasno/ne rasno, u opste ne treba da ima. Ja obozavam rasne pse, kao i mesance. Ne pravim razliku. I to je ono u cemu ja pricam; onaj ko hoce rasno, on treba i da uzme rasnog psa, kod valjanog odgajivaca, i on se nece okrenuti ka mesancu (mada samo da dodam da i kod nabavljanja rasnog, mozemo se obratiti azilima, jer se i tamo nadje po neki-retriver, vucjak, rot, sarac...).
Dakle tu se slazemo, rasan pas ne oduzima dom mesancu, jer 95% tih domova ne bi ni uzelo mesanca.

Ja ti pricam o ljudima koji uzmu mesanku (ili pare svog rota sa vucjakom, i td...), i onda naprave leglo jer je njima to slatko (pa naravno, kome nije??).
E u tom slucaju, izvini, ali ti kucici, koji su se rodili samo voljom tog nekog coveka, direktno oduzimaju dom nekim mesancima koji su vec rodjeni i koji se pate i muce muku na ulici. Jer domovi koji bi primili te mesancice, oni bi nasli svoju srecu i medju mesancima sa ulice, iz azila, sa standova...

A sto se tice udomljavanja tvoje curice, meni je zaista ektremno drago, ali ne znam koliko si se bavila udomljavanjem pasa inace.
Veruj mi da to u opste nije tako idilicno kao to tvoje iskustvo.
I stenci koji su mali koliko tvoja kerusica ne mogu da nadju dom, a kamoli malo stariji stenci, ili odrasli psi! A nisi oni nista manje vredni, ni losiji..i oni su zasluzili srecu i topao dom! A pored lepotana koji vec cekaju na udomljavanja, imamo non stop priliv novih stenaca na ulicama plus onih iz domacinstava (zato bi oni trebalo da prestanu, da se makar malo olaksa situacija)!!
Evo, mozes da probas da udomis moje sticenike, kojima je jedina mana sto imaju 8/9 meseci, a ne 2...naravno, udomljavanje u dobrim uslovima, inace nema svrhe...
Veruj mi da bi se namucila!
Tako da, meni je drago sto si ti imala dobro iskustvo sa udomljavanjem, ali veruj mi da to ne ide u opste tako lako, daleko od toga..;)
 
Slazem se sa rea_162, dokle god se situacija u ovoj zemlji ne dovede u normalu,ne treba razmisljati da ce nestati mesanaca,mislim da razmisljati u tom smeru je bezpredmetno.Za odgajivacnice se slazem,stvarno treba napraviti reda i u toj oblasti,strasne stvari se tamo desavaju.
Sto se tice nametanja da li ce neko uzeti rasnog ili mesanca,tu nema polemike svako uzima koga hoce,samo malo ste skrenuli sa teme,nije tema nametati nekome sta ce uzeti,nego kako ce da provede sledecih 15 godina sa tom zivotinjom i da li za taj period praviti potomstvo i najvaznije,iz kog razloga Vi dopustate da imate potomstvo- znaci razlozi su mnogobrojni zasto neko hoce da njegova kuja se steni 20 puta,ali ako su razlozi klimavi kao npr. da ima pravo da bude majka,greh sterilisati bla,bla,bla,pa ja pitam svakog koji ima stence,pa ih pokloni posle 4 meseca(napominjem izuimaju se oni koji sve to odradjuju po pravilu i na najbolji moguci nacin),zar nije pravo majke-kuje da bude sa svojim potomstvom dok je to prirodno,nemojte mi reci da je prirodno samo 4 meseca ili pak krace.
Da ne duzim temu znaci ajte malo detaljnije sagledajte celu pricu iz svih uglova,znaci svaka postavka ima za i protiv,ali opet to za i protiv treba da bude u odnosu na zivotinju,a ne gazde.
Znaci,opet isa prica,u celoj prici opet izlazi u prvi plan gazda,a ne zivotinja,ajde da malo menjamo misljenje(ne samo na ovu temu,nego uopste),jedan mudrac rece,,mudar covek je onaj koji menja misljenje,,.
Dopada mi se na ovom sajtu to sto mogu da procitam razlicita misljenja na istu temu,tako da mi neko potvrdi moj stav ili pak me natera da malo razmislim,pa kazem vidi,pa to moze i na ovaj nacin da se postavi...
Sujeta,licimerstvo,sebicnost - treba izbaciti iz svog nacina zivota,a pogotovo ovo vazi za sve ljubitelje zivotinja,mi koji volimo ta napacena stvorenja,mi ne treba da imamo ni sujetu ni licimerstvo ni sebicnost.
Ja sam za to prvo ZIVOTINJE i njihov interes,pa onda mi GAZDE i nasa sujeta.

slazem se.
mislim da generalno ljudi gledaju sebe, i svoje kuce (ali cak ne i to nekada) i misle "ej ja bih bas voleo da imam stence i dobro cu ih udomiti"-kao prvo, dosta njih ne uspe "dobro" da udomi stence, vec na kraju znatno spusti svoj standard i stenci zavrse i na ne tako dobrim mestima...da ne spominjem da nema sanse da ce taj neki znati dal ce ti stenci biti ok tokom celog njihovog zivota, a da ne pricam o njihovim potomcima:roll:
a kao drugo, ako zaista zeli da ima stence, da udomljava, pa evo ja mu nudim da se raspita kod drustava za zastitu zivotinja, kod azila, i tamo ce siguno naci stence kojima je potreban dom i kojima je potrebno da ih neko udomljava!
zaista bih pozvala sve koji tako razmisljaju da odu u po neki azil(kad im vec ulicari nisu dovoljni), pa da vidim dal ce izaci sa istim stavkama, kada budu videli ta divna stvorenja, nista drugacija od onih nasih koji nam hrcu tu na tepihu:lol:, kako se bore da ih covek primeti, za jedno milovanje, jedan nas pogled, koji ocajnicki traze kontakt sa ljudima:-?
 
Mackic, potpuno se mi pogresno shvatila;)

Prvo, sto se tice gajenja mesanaca koje ce biti nemoguce jer ce svi biti sterilisani, daj molim te, pa da li zaista mislis da cemo u opste doci do takvog stanja?:lol:
To je nerealno, tako da se ne brini, mesanaca ce uvek biti!

A ovo drugo, pricas isto ono sto i ja.
Dileme rasno/ne rasno, u opste ne treba da ima. Ja obozavam rasne pse, kao i mesance. Ne pravim razliku. I to je ono u cemu ja pricam; onaj ko hoce rasno, on treba i da uzme rasnog psa, kod valjanog odgajivaca, i on se nece okrenuti ka mesancu (mada samo da dodam da i kod nabavljanja rasnog, mozemo se obratiti azilima, jer se i tamo nadje po neki-retriver, vucjak, rot, sarac...).
Dakle tu se slazemo, rasan pas ne oduzima dom mesancu, jer 95% tih domova ne bi ni uzelo mesanca.

Ja ti pricam o ljudima koji uzmu mesanku (ili pare svog rota sa vucjakom, i td...), i onda naprave leglo jer je njima to slatko (pa naravno, kome nije??).
E u tom slucaju, izvini, ali ti kucici, koji su se rodili samo voljom tog nekog coveka, direktno oduzimaju dom nekim mesancima koji su vec rodjeni i koji se pate i muce muku na ulici. Jer domovi koji bi primili te mesancice, oni bi nasli svoju srecu i medju mesancima sa ulice, iz azila, sa standova...

A sto se tice udomljavanja tvoje curice, meni je zaista ektremno drago, ali ne znam koliko si se bavila udomljavanjem pasa inace.
Veruj mi da to u opste nije tako idilicno kao to tvoje iskustvo.
I stenci koji su mali koliko tvoja kerusica ne mogu da nadju dom, a kamoli malo stariji stenci, ili odrasli psi! A nisi oni nista manje vredni, ni losiji..i oni su zasluzili srecu i topao dom! A pored lepotana koji vec cekaju na udomljavanja, imamo non stop priliv novih stenaca na ulicama plus onih iz domacinstava (zato bi oni trebalo da prestanu, da se makar malo olaksa situacija)!!
Evo, mozes da probas da udomis moje sticenike, kojima je jedina mana sto imaju 8/9 meseci, a ne 2...naravno, udomljavanje u dobrim uslovima, inace nema svrhe...
Veruj mi da bi se namucila!
Tako da, meni je drago sto si ti imala dobro iskustvo sa udomljavanjem, ali veruj mi da to ne ide u opste tako lako, daleko od toga..;)

Hm, da, slazem se, mada opet ako imas kome da das te stence, ne vidim razlog da ih ljudi ne odgajaju. Uostalom videla sam sad skoro u oglasima da neko poklanja stenad mesance argentinske i nemacke doge, koji mogu da budu izvrsni cuvari, i sigruna sam da ce svi naci dom, i prilicno sam sigurna da nece nijednom slatkom malom mesancu "zauzeti mesto", jer ako neko moze da uzme takvog psa znaci da ima dvoriste, i znaci da moze jos jednog psa sa njim da ima, pa samim tim ako hoce moze da uzme i nekog veselog mesanca.

A sto se tice udomljavanja, da imala sam prilike pre skoro dve godine da se bavim udomljavanjem 7 stenaca koji su bili ne velike, nego ogromne "rase", uspela sam da udomim 4, dva su nazalost uginula, a jedna zenka koja je ostala je sad polu divlja i niko ne moze da je ni pomazi a kamoli uhvati i odvede na sterilizaciju, tako da ona sada ima male na svakih 6 meseci. Ali, sta ces...

Inace mislim i da su u ostatku Evrope takodje mislili da do nestasice mesanaca nikad nece doci, pa sad ako hoces da usvojis psa moras ili lupom da ga trazis po ulici ili (ako ima) odes u neki centar odakle poklanjaju pse. Sta mislis zasto su svi poludeli za mesancima? Naprimer u Firenci, Milanu, Lisabonu, na ulici nema nijednog jedinog psa, a svi vode mesance na povocu. Sto je naravno lepo, ali ono sto nije lepo je kako je doslo do toga.
 
Slazem se sa rea_162, dokle god se situacija u ovoj zemlji ne dovede u normalu,ne treba razmisljati da ce nestati mesanaca,mislim da razmisljati u tom smeru je bezpredmetno.Za odgajivacnice se slazem,stvarno treba napraviti reda i u toj oblasti,strasne stvari se tamo desavaju.
Sto se tice nametanja da li ce neko uzeti rasnog ili mesanca,tu nema polemike svako uzima koga hoce,samo malo ste skrenuli sa teme,nije tema nametati nekome sta ce uzeti,nego kako ce da provede sledecih 15 godina sa tom zivotinjom i da li za taj period praviti potomstvo i najvaznije,iz kog razloga Vi dopustate da imate potomstvo- znaci razlozi su mnogobrojni zasto neko hoce da njegova kuja se steni 20 puta,ali ako su razlozi klimavi kao npr. da ima pravo da bude majka,greh sterilisati bla,bla,bla,pa ja pitam svakog koji ima stence,pa ih pokloni posle 4 meseca(napominjem izuimaju se oni koji sve to odradjuju po pravilu i na najbolji moguci nacin),zar nije pravo majke-kuje da bude sa svojim potomstvom dok je to prirodno,nemojte mi reci da je prirodno samo 4 meseca ili pak krace.
Da ne duzim temu znaci ajte malo detaljnije sagledajte celu pricu iz svih uglova,znaci svaka postavka ima za i protiv,ali opet to za i protiv treba da bude u odnosu na zivotinju,a ne gazde.
Znaci,opet isa prica,u celoj prici opet izlazi u prvi plan gazda,a ne zivotinja,ajde da malo menjamo misljenje(ne samo na ovu temu,nego uopste),jedan mudrac rece,,mudar covek je onaj koji menja misljenje,,.
Dopada mi se na ovom sajtu to sto mogu da procitam razlicita misljenja na istu temu,tako da mi neko potvrdi moj stav ili pak me natera da malo razmislim,pa kazem vidi,pa to moze i na ovaj nacin da se postavi...
Sujeta,licimerstvo,sebicnost - treba izbaciti iz svog nacina zivota,a pogotovo ovo vazi za sve ljubitelje zivotinja,mi koji volimo ta napacena stvorenja,mi ne treba da imamo ni sujetu ni licimerstvo ni sebicnost.
Ja sam za to prvo ZIVOTINJE i njihov interes,pa onda mi GAZDE i nasa sujeta.

Heh, pa vidis kad poklanjas psa prvo je bitno to kome ga dajes. To ti je prosta racunica - srecan vlasnik=>srecan pas
Posto je vlasnik taj koji ce da vodi racuna o psu, onda on mora da bude zadovoljan svojim psom, i tada ce mu pruziti sve, sto ce onda naravno uticati na to da i pas bude zadovoljan.
 
Mackicu prvo si izvukao/la iz citave moje recenice jedan njen deo, i upakovao/la kako ti odgovara,nisi razumeo/la totalno moj tekst,pa zato komentarisi komepletan tekst ili neki pasus,a ne da izvlacis iz recenice ono sto ti odgovara.
Drugo tema nije srecan gazda - srecan pas,ne znam sta pokusavas ali tema je sterilizacije i kastracije, problem koji nastaje ako se to ne cini,stenci koji su vidan problem,tako da se vrati na temu
Trece to sto si kadgod udomio/la 4 kuceta, a jedno postala polodna zenka,poludivlja,samo si pokazao/la koliko je bitna sterilizacija i kastracija,u krug stalno u krug,a jedno pitanje znas za tu kuju koja je poludivlja pa je to opravdanje da se ne sterilise,sta radis sa njenim stencima,udomljavas ili sta...
Nikada ti nije palo na pamet da i nju udomis,pa nije valjda bila puludivlja kako se rodila?!
Kazem ja sujeta i licimerstvo u ljudima stvara stvarno cuda.
Mackicu,priznajem malo si me pomerio sa nekim tvojim razmisljanjima i stavovima,i samo potvrdio/la da jos uvek imamo veliki posao na edukaciji,stvarno veliki.
 
Znas sta, izadji ti malo na ulicu pa se tamo svadjaj kad si tako lepo raspolozen/a, meni ne pada na pamet da ti ovde sluzim kao izduvni ventil.
Prica je krenula u dva pravca, i to na normalan nacin, ali koliko ja vidim ti bi samo da nekome dokazes da si TI u pravu. A ovamo se kao pozivas da se iskoreni sujeta i licemerstvo. Ma daj, mani me prazne price, nemam nameru da nekome kao sto si ti objasnjavam sta i kako.
Ja sam navela svoja misljenja i razlog zbog kojeg razmisljam tako, a ti izvoli nabavi sebi dzak, okaci ga o plafon pa se tako oslobadjaj stresa.
 
Mackic, ali kako ne shvatas? Tih 5 dzumsija koje je neko proizveo, zbog SEBE, svojom voljom, ce zauzeti(ako bude uspeo da ih udomi)5 kuca-da li zaista, iskreno mislis, da ti ljudi, iz tih 5 kuca, ne bi nasli svoju srecu u nekom azilu, ili medju onim stencima koji bauljaju na ulici s obzirom da zele da uzmu mesanca???
To samo pridodaje celokupnoj prekomernoj populaciji pasa, i samim tim, umanjuje sanse da lutalice nadju dom. Ja kazem, ako zele da daje stence, pa nek se jave, bice presrecna da im nadjem sirocice, od po nekoliko dana pa do 6 meseci, kojima je potreban privremeni smestaj i udomljavanje, pa nek zadovolje i sebe i njih...

A za mesance doge i argentinca mislim nemam reci. CEMU??? svom licnom zadovoljstvu i eksperimentisanju??
Odgajivaci postoje iz odredjenog razloga, a to je izmedju ostalog da proizode uravnotezene, zdrave jedinke. Takva mesavina je cist ruski rulet.
A bilo kako bilo, to jesu mesanci. I da, ljudi koji su njih uzeli kao divne cuvare(ali nadam se pre svega ljubimce)-iako im nije nikakva garancija da ce to biti-mogli su isto tako da uzmu vucjaka, ogromnog mesanca, mesanca rota, sarca, iz nekog azila, ili sa udomljavanja. Cisto sumnjam da su sebi zacrtali da ce to biti ta mesavina i nista drugo, negu su im sigurno bili lepi i atraktivni, a nekima i sigurno imponuje takva mesavina.

Za stence koje si udomila, super. Svaka cast, nadam se da su u dorbim domovima. A sta je sa tom zenkom koja je divlja? Eto, i nju si mozda mogla da udomis da Pera i Zika ne reprodukuju svoju zenkicu i udomljavaju stence levo desno. Mozda bi i ona imala svoju sansu tada. Ovako je na ulici, koti se kao luda, zivi u vecitom stresu od ljudi i dogadjaja, a njeni stenci ko zna gde zavrsavaju...

A sto se tice ostatka Evrope, to je jedna lepa zabluda:lol:.
Zivela sam u tom delu Evrope 12 godina, i dan danas idem cesto, a svakodnevno sam u dodiru sa njihovom zastitom zivotinja, i mogu ti reci da mesanac i te kako ima, na sve strane, i koliko hoces, ne na ulicama toliko (mada u Portugalu, Spaniji i ima)ali su azli krcati! Niko se tamo ne "otima" za mesance, i tamo se ljudi lepe za stence i rasne. Tamo dnevno eutanaziraju gomilu pasa koji eto nikog nisu zanimali, da bi se napravilo mesta za nove pse koji stalno pristizu. Naravno ima i azila koji ne praktikuju eutanaziju.
Tako da svi mozemo mirno spavati, jer ce mesanaca uvek biti.

Ja kazem, ajde da prvo izudomljavamo milione napustenih mucenika koji setaju po Srbiji, pa onda da razmisljamo o kocenju nasih kuja:wink:

Ako hoces, rado cu te povesti sa mnom jednom u jedan azil koji redovno obilazim, verujem da bi mozda shvatila poentu moje price:wink:
 

Back
Top