Sterilizacija kuja i macaka

Posto mnogima nije bilo jasno sta je "pesnik" hteo da kaze, da pojasnim:
Kada bi svaki od nas veterinara sterilisao samo 10 kuja sa ulice besplatno, a uvek ima dobrih ljudi koji bi brinuli o postoperativnom toku, za dve godine bi se resio problem pasa lutalica.Centar za mesance radi super posao, ali nema dovoljno prostora za postoperativno cuvanje pasa.Radio sam dve godine u Centru i sada pomazem koliko mogu , a u "privatnoj" reziji odradim sta mogu jer nisam mogao da borim sa raznim babama iz raznih organizacija koje su vise pasa pobile nego spasile.I jos nesto : i ja radim za pare, ali nije ista prica pas sa ulice i pas iz vile na Dedinju {ovaj plati za onog sa ulice}
 
VETERINAR:
Naravno da jeste, ali se ide logikom da ko ima para da kupi rasnog psa ima i para da plati punu cenu operacije.Mada u zivotu nije sve tako crno-belo.

Pa nije bas uvek tako....mozda neko dobije rasnog psa na poklon a nema para da ga kupi, cak neki ljudi i poklanjaju rasne pse....a nekad se desi da neko ima para da sebi priusti rasnog psa a posle nema da plati za neku intervenciju...npr meni je oduvek bila zelja da kupim bulterijera, iskreno ne mogu da ga kupim jer nemam kesa ali da mi neko sutra ponudi da biram izmedju bulterijera i mesanca-kuce sa ulice,bez razmisljanja uzela bi mesanca... :lol:
 
Imala sam rasnog, pedigriranog psa iz odgajivačnice a sad imam mešanca. Kontam da je taj Centar za mešance nešto poput ambulante, ili grešim? Nego, šta sam htela da kažem..Ivana_Nbg je u pravu kad je rekla da nije baš uvek tako, što se para tiče. Taj ko ima pare, ne mora uvek značiti i da je budala. A, često sam se u susretu sa veterinarom osećala upravo tako. Ako sam donela na lečenje mačku -uličarku, ne znači da nemam gram mozga u glavi. Jedan me je odrao pošteno, kljukajući jadnu mačku-uličarku injekcijama, dok je drugi završio posao sa jednom ampulom od 100 dinara! O čemu govorim? O drp sistemu, o totalnom odsustvu morala, pa radilo se to o veterinaru ili humanom lekaru..
 
Ja sam imala iskustva sa veterinarkom koja je mrzela mesance, i moju prethodnu kucu je upropastila jer joj je dala vakcinu protiv stenecaka a kuca je imala konjuktivitis, i posle jednog dana je na jedno oko privremeno oslepela od gnoja koji se nakupio, pa kad smo to sredili onda je preslo na drugo oko. U svakom slucaju kad sam nabavila rasnog psa ona je htela da crkne od srece, i brinula se o njemu jer je mislila da cu da ga vodim na izlozbe. Otisla sam kod drugog onda kad je htela da me ojadi nekim lekovima jer je mislila da mi je pas slomio koleno. Elem kasnije sam za to drugog cula da voli pare vise nego ista, a ja sam mu placala duplo manje nego kod ove prethodne. Pritom covek me ne tera da ga dovodim na pregled ako misli da to nije potrebno, dok je ta prethodna svaki put kad sam je zvala rekla da ga dovedem i za sve zivo mu je davala kojekakve inekcije i naravno naplacivala.
 
Videla sam jos primera te vrste "kontracepcije" :lol: :lol:
Mada mi nije jasno zasto ljudi to rade, jer ne moze ona da zatrudni ako joj neki muzjak samo pridje, hocu reci ako je bas dotle doslo da drugi pas vec skace na nju vlasnica moze u svakom trenutku da je uzme u ruke. A i onda se kerusa stavi na povodac, pa se zaobilaze glavni "punktovi" gde se skupljaju psi. Da ne spominjem da ona moze da zatrudni u samo tri-cetiri dana u drugoj nedelji teranja.
 
Ja imam dve zenke mesanke i obe su sterilisane posle drugog teranja. Nisam se uopste premisljala u vezi sterilizacije posto sam znala da nema sanse da cu ih pariti. I ovu drugu sto smo uzeli smo hteli da udomimo ali nismo uspeli pa je ostala kod nas. Mislim da kod nas sterilizacija jos uvek ima svojih protivnika ali svuda u svetu je to najnormalnija stvar. Ovde se ljudi jako iscudjavaju ako cuju da je neko kastrirao muzjaka ili sterilisao rasnog psa ali to je svugde, osim kod nas, sasvim normalno. Zenka kad se sterilise ne menja narav ni osobine, a moje se nisu ni ugojile (ko ne veruje moze slobodno da nas poseti i da nam pravi drustvo kad idemo na trcanje ili kad njih dve size u setnji i igraju se i jurcaju brze i duze nego vecina mladjih i nesterilisanih pasa, koji jedva drze korak sa njima dvema 8) ), a sto se muzijaka tice, to je onda manje stresno po vlasnike jer je sterilizacija muzjaka mnogo laksa operacija nego sterilizacija zenke, a i time ce muzijak imati manje zelje za tucom sa drugim psima ili za bezanjem za zenkama. A uostalom, mnogi vlasnici muzjaka su mnogo opusteniju u vezi parenja posto znaju da nece oni morati da se bakcu sa stencima. To je ono po principu: "ma neka ga, nek se zabavi, sto bi mu ja branio i sl". Retko ko je od vlasnika pasa dovoljno odgovoran da kaze:"jeste moj pas meni najbolji ali je malo bolesljiv ili ima malo nezgodnu narav ili narav koja ne odgovara psu te rase", nego uglavnom kad ih vlasnik neke zenke pita za parenje posto im se svidja kako njihov pas izgleda (sto je bas najvaznija stvar na psu :roll: ) odusevljeno pristane. Zato posle ima gomila stenaca koji odrastu u pse nezgodne naravi ili problematicnh kukova ili sa boga pitaj kojim urodjenim manama. Onaj ko se prihvati toga da pari svoga psa treba da bude u mogucstvu da ako, ne daj boze, dodje do toga, zadrzi sve pse iz legla. Jer uvek moze da se desi da neko uzme psa od vas pa se posle predomisli kad vidi da to kuce piski, kaki, trci, skace, grebe, grize i sl., sto naravno rade svi zdravi stenci, jer su mislili kako ce ta kuca samo da jede, spava i mazi se (sto se meni na zalost desilo kad sam udomljavala jedno stene koje sam nasla u parku, u najlonskoj kesi :evil: ). A dosta ljudi misli i kako je mnogo lakse udomiti macice nego kucice al ni to nije bas tacno, oglasi su uvek prepuni ljudi koji imaju 7-8 macica za udomljavanje, dok oni koji udomljavaju pse imaju eventualno 2-3 steneta. Sve u svemu, zavisi od situacije, da imam rasnog psa koji je reprezentativni primerak te rase, i izgledom i naravi, onda bi ga parila ako je muzijak, a da je zenka onda bi opet zavisilo od toga dal bih imala uslova za stence, tj. novac, prostor, vreme i sta sve vec treba za stene (setite se kako je bilo kad je vas pas bio mali, pa onda zamislite da ste u isto vreme imali jos 7 komada). Sve u svemu, kad su mesanci u pitanju uvek sam za sterilizaciju. Cak i kad bih imala uslova da parim mesanku, ne bih to radila nego bi uzela celo leglo koje je neko vec izbacio na ulicu i pokusala njih da udomim. A sto se tice onih koji misle da je sterilizacija okrutna, po meni je jos okrutnije onda ne pustati zenku da se pari dva puta godisnje sa kim god ona zeli nego je cimati i sklanjati od svih pasa i pustiti da dozivljava lazne trudnoce i razne traume i da nosa kojekave igracke kroz kucu misleci da su joj to stenad, i da se pod stare dane i dalje muci sa teranjem i da dobija ciste na jajnicima, tumore i sl. Ja se malo previse raspisala, izvinjavam se, nadam se da necete zameriti! Puno pozdrava za sve vas od mene i moje menazerije! ;)
 
ovako kucama koje su sa ulice treba pruziti sve tretmane i potrebe za Dz jer nisu one krive sto su se tu nasle opet evo ja sam danas bila kod veterinara vratila sam se pre sat vremena a kod vlade -veterinar- sam bila od 4h tako da sam crkla pozlilo mi i nije mi bilo dobro zato sto je bas mom psu najstarijem ogici vadio tkivo za ispitivanje i joj da vam ne pricam dalje lokalna anastezija krv na sve strane pas cvili a meni nije dobro uhhh odvratan dozivljaj onda mia od mushu13 pas njoj su vadili krv pa kuce cvili boji se al to mi i nije bilo toliko strasno kao ovo sa ogijem onda mala lina kad joj je krnuo iglu u guzu kuku lele kuce koliko je bilo isprepadana nije smela ni da pisne jadna moja lina srecica inace ima demodeks pa mora da ide na jos jedan krk u guzu. i eto pregledao mi je vlada tri psa i macu, izvadio krv, uzeo uzorak tkiva, beci iskrckao kosti, lini krknuo antibiotik i naplatio mi 900dindzi pa sam ga ja tj moja sestra ivana_nbg castila.... jer takav veterinar zasluzije da mu se da ``baksis``... centar za mesance je odlican al kao sto kaze VETERINAR nemaju vise gde da drze kuce posle operacije a
doticnog vec spomenutog moram da pohvalim na radu i trudu i na pametnom razmisljanju jer njegova teorija je totalno tacna i da se primeni grad bi odavno resio pitanje napustenih pasa sa ulice.... SADA ZNAM STA JE PESNIK HTEO DA KAZE
 
Stvarno nisam do sada cula za Centar za mesance i ako mogu da dobijem njihov broj bila bih vam veoma zahvalna. Nebih da se ovo sto cu reci pogresno protumaci jer nisam bas puna para ali mi nisu toliko bitne pare koje cu dati vec da mi je moja Bibi posle toga ziva i zdrava. Ona je najveci secer koji postoji i ima jedva pet kila pa me je uzasan strah da se nece ...., ma nesmem to ni da kazem. Volela bih da nadjem nekog veterinara koji iskreno voli zivotinje i koji im zeli sve najbolje posle svoje intervencije.
 
Kolega stvarno ne shvatam zasto si toliko rezigniran prema ostalim veterinarima.Jeste da ima onih koji naplacuju velike sume ali je i istina da vecina radi na ivici ekonomske isplativosti tako da insistiranje na besplatnom radu je iluzorno.Mislim ako se zeli nekome pomoci veliko je delo i svesti svoje udeo u ceni na minimum.
 
MissyMinny:
Stvarno nisam do sada cula za Centar za mesance i ako mogu da dobijem njihov broj bila bih vam veoma zahvalna. Nebih da se ovo sto cu reci pogresno protumaci jer nisam bas puna para ali mi nisu toliko bitne pare koje cu dati vec da mi je moja Bibi posle toga ziva i zdrava. Ona je najveci secer koji postoji i ima jedva pet kila pa me je uzasan strah da se nece ...., ma nesmem to ni da kazem. Volela bih da nadjem nekog veterinara koji iskreno voli zivotinje i koji im zeli sve najbolje posle svoje intervencije.

Obrati se mushu13 ili JOvani one imaju sve brojeve telefona... :-D
 
jbe.... li ti sunce samo se ti smeskaj. MissyMinny, Mushu13 ima broj od Centra ja imam od dobrog veterinara. Mogla bi da stavis slikicu od kuce ako si u mogucnosti, mislim da ovde ima zainteresovanih da vide sliku od malog prasenceta... -recenica je u pozitivnom kontekstu- svi vole da vide o kome pricaju!!! :)
 
Hvala vam svima na dragocenim informacijama, a evo i slika moje lepotice. Samo je steta sto je sa mobilnog pa se nevidi bas najbolje ali samo takvu imam na kompu trenutno.
0622204621ed3.jpg

Zar nije nesto najsladje sto ste videli, a toliko me voli da ne mogu da se odvojim od nje kada smo zajedno. Nesmem ni da pomislim sta bih bez nje!
 
Mackic:
Ja sam imala iskustva sa veterinarkom koja je mrzela mesance, i moju prethodnu kucu je upropastila jer joj je dala vakcinu protiv stenecaka a kuca je imala konjuktivitis, i posle jednog dana je na jedno oko privremeno oslepela od gnoja koji se nakupio, pa kad smo to sredili onda je preslo na drugo oko. U svakom slucaju kad sam nabavila rasnog psa ona je htela da crkne od srece, i brinula se o njemu jer je mislila da cu da ga vodim na izlozbe. Otisla sam kod drugog onda kad je htela da me ojadi nekim lekovima jer je mislila da mi je pas slomio koleno. Elem kasnije sam za to drugog cula da voli pare vise nego ista, a ja sam mu placala duplo manje nego kod ove prethodne. Pritom covek me ne tera da ga dovodim na pregled ako misli da to nije potrebno, dok je ta prethodna svaki put kad sam je zvala rekla da ga dovedem i za sve zivo mu je davala kojekakve inekcije i naravno naplacivala.

Mačkiću, ćao. ;)
 
Srdjan_NS:
Kolega stvarno ne shvatam zasto si toliko rezigniran prema ostalim veterinarima.Jeste da ima onih koji naplacuju velike sume ali je i istina da vecina radi na ivici ekonomske isplativosti tako da insistiranje na besplatnom radu je iluzorno.Mislim ako se zeli nekome pomoci veliko je delo i svesti svoje udeo u ceni na minimum.

Vidim da smo se razumeli kolega i slazem se uglavnom sa Vama, ali ne insistiram na tot
alno besplatnom radu, jer radim 12 god. i znam koliko svako od nas moze da pomogne, neka naplate materijal pa nisu na steti .
 

Back
Top