Windows Error... // Sta da radim?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

ArkantoS-Vrbas

Aktivan član
Poruka
1.615
Pojavio mi se "plavi" ekran dok sam igrao Hitman III...
Pisalo je da proverim slobodno mesto na hardu, da je windows nasao neke kriticne greske.... bla bla bla....
Ugasio sam komp...
Kada sam upalio ponovo :

prswindowsawk0.gif
 
Ne kažeš šta se dalje dešavalo. Ovakav ekran i ja sam par puta dobio (kada žešće opteretim komp a to žešće je stvarno žestoko, sa mnogo aktivnih aplikacija od kojih neke koriste svaku slobodnu mrvicu u sistemu). Nakon restarta kliknem na Don't Send (što da MS-u šaljem ikakve podatke, njih se to ionako ne tiče a vjerovatno neće ni odgovoriti) i sistem proradi normalno.

Ako je i tvoj komp proradio provjeri hard. Najbolje je da pustiš neki test (ima ih dosta) a provjeri i da li je slučajno zatrpan svim i svačim. Pobriši nepotrebno i izvrši defrag.

Ovakve poruke mogu nastati iz raznoraznih razloga i veoma je teško detektovati njihovo porijeklo. Skoro sve u kompu je sumnjivo počevši od harda, ventilatora na CPU, memorije, napajanja (loše i slabo napajanje mnogo je češći uzrok pada sistema nego što to iko misli - duže jako opterećenje izazvano recimo nekom žestokom igrom koja koristi "sve do kraja" može kod slabijih napajanja izazvati da "izgube dah" i da im naponi izađu iz prihvatljivog opsega). Kada se malo ohladi, proradi normalno ali do sledeće prilike.

Šta možeš sam provjeriti: hard disk i ventilator na procesoru. Ako neki tvoj drug ima komp sa približnim karakteristikama, možeš eventualno probati s njegovim memorijskim modulima (dobro provjeri da li su kompatibilni). Sve drugo zahtijeva stručniji rad.
 
Ma ova poruka je šematska, i moglo je svašta da bude. bez brige ovu poruku svako ponekada dobije a najčešće nije ništa sa kompjuterom otprilike u 90% slučajeva . kažeš hitman 3 to je zahtevna igrica za grafiku i za sistem mnogo zavisi i koliko si dugo igrao , možda se komp pregrejao ili neki deo na njemu (recimo grafička kartica )da bi sprečio da nešto pregori jednostavno te je zaustavio.Mnogo zavisi i kakvu konfiguraciju imaš , tu igricu nemožeš sa svakom konfiguracijom igrati i na svakoj rezoluciji, mnogo zavisi od kompa kakav je.Najverovatnije mu nije ništa , ali ako ti se nastavi ponavljanje greške to znači da možda treba da uradiš jedan "sistem restore" par dana unatrag i to će rešiti problem.
 
Posle je sve sasvim lepo radilo... I jos radi...
Koristim NVidia drivere....
Komp NIJE clockovan....
Sa hardom je sve uredu....(sem sto je star 4 godine)
-na C:/ (system) imam 600mb free
I scandisc nije nasao greske....
System restore sam ugasio (imam 40Gb- Samo nepotrebne gubljenje dragocenih gigabajta :D
 
Pa neznam imas jako malo prostora na c disku mislim da za neki normalan rad windowsa ti treba oko 200 mb praznog prostora na disku pa kod izuzetno zahtevnih programa još ko zna koliko , ja bez 1 gb praznoga mesta na c disku ni ne bi palio windows. Kao druga stavka nije ti najpametnije rešenje gašenje sistem restorea jer on zna biti izuzetno korisna stvarčica. Opet mene zabrinjava stanje popunjenosti c diska , šta sve zahteva windows xp 12% na c disku za recikle bin , 12% na c disku za sistem restore, minimum 200 mb za normalan rad (samo) windowsa i dumping prostor do 12 %, pa ti vidi šta je problem kod tebe.
 
Ja sam ostavio 5Gb na C:/ disku.... Tako da mi je 600mb nekih 20% free...
*******... Imam mali hard... Star je vec oko 4 godine.... Ali, menjao sam graficku, plocu, procesor, memoriju.... Nemam vise para... Moracu ovako jos neko vreme....
Do sada sam imao samo C particiju... Ali zbog cestih obaranja sistema i gubljenja svih podataka resio sam da napravim i D....
 
ArkantoS-Vrbas:
Ja sam ostavio 5Gb na C:/ disku.... Tako da mi je 600mb nekih 20% free...
*******... Imam mali hard... Star je vec oko 4 godine.... Ali, menjao sam graficku, plocu, procesor, memoriju.... Nemam vise para... Moracu ovako jos neko vreme....
Do sada sam imao samo C particiju... Ali zbog cestih obaranja sistema i gubljenja svih podataka resio sam da napravim i D....
Bez obzira na procente, 600 M je stvarno malo za XP a još ako potjeraš žešću igru? Novi hard ti ne gine. Ogrebi se negdje za tih pedesetak evrića za koliko se može naći hard 80 GB, pukni C od 10 GB, D od 60 GB i E ostatak. Stavi svap XP-a na E (a tamo možeš usmjeriti i razne TEMP). Programe koji će ti stalno trebati instaliraj na C a sve ono što planiraš probati pa brisati baci na D. U svim programima koje instaliraš, odmah podesi defaulte za zapisivanje na D a to uradi i s My Documents. Tako će ti C ostati čist od svih gluposti - samo XP, važni programi i drajveri.
Kad si instalirao sve što ti je obavezno a prije instalacije ostalih programa, pokreni Ghost i snimi kopiju C-a na DVD. Pripremi i Ghost disketu i nakon toga možeš divljati koliko hoćeš. Ako se Win s.je.be, Ghost disketa, DVD i vratiš lijepo sve na svoje mjesto. Ovo je daleko bolje od traljavog Win alata zvanog System Restore. Ja SR odmah isključim jer nekad zna prilično usporiti sistem.
 
Ako se Win s.je.be, Ghost disketa, DVD i vratiš lijepo sve na svoje mjesto. Ovo je daleko bolje od traljavog Win alata zvanog System Restore. Ja SR odmah isključim jer nekad zna prilično usporiti sistem.

Hm, mala digresija, System Restore nije ni pravljen kao program za backup sistema.
Njegova funkcija se zasniva na user account/ima, (laicki recheno), dakle sasvim drugi posao radi za razliku od programa koji rade backup.

Ukoliko zaista zeli da radi backup, moze da proba i sa programom koji Microsoft Windows vec ima integrisan u sebi, pod nazivom (Backup) u lokaciji, System Tools.Mada po svemu sudeci, Ghost zavrsava sve potrebe sto se tiche standardnog backup-a Windows operativnoga sistema. Moja preporuka za Ghost (kao backup program).
 
The Legolas:
Hm, mala digresija, System Restore nije ni pravljen kao program za backup sistema.
Njegova funkcija se zasniva na user account/ima, (laicki recheno), dakle sasvim drugi posao radi za razliku od programa koji rade backup.

Ukoliko zaista zeli da radi backup, moze da proba i sa programom koji Microsoft Windows vec ima integrisan u sebi, pod nazivom (Backup) u lokaciji, System Tools.Mada po svemu sudeci, Ghost zavrsava sve potrebe sto se tiche standardnog backup-a Windows operativnoga sistema. Moja preporuka za Ghost (kao backup program).
Naravno. Znam čemu SR služi ali to je alat koji je dobar otprilike koliko je dobar i Win fajervol - znači da može poslužiti u nedostatku nečeg boljeg ili u nedostatku volje da se nešto bolje pronađe. Ista je stvar i s Win Backup programom. Elementarna funkcionalnost i jedva nešto malo više. Da ne kažem šta se dešava s bekapom kad i sam Win ode do đavola. Zato volim Ghost.
Važno je samo da se Ghost kopija napravi nakon što se instalira Win, svi potrebni drajveri i programi koji su apsolutno neophodni za svakodnevni rad. Upravo tada, dok je sistem stabilan i brz koliko to Win može biti, a prije nego što se raznim Instal/Uninstal unese nered, pravi se ova kopija. To je onda stanje u koje se za pola sata možete vratiti, bez obzira šta se desilo sa sistemom. I, naravno, moja apsolutna preporuka da se sve što se može preusmjeriti, preusmjeri na druge particije diska (ili drugi disk). Vidi moj prethodni post.
 
Toliko buke ni oko čega , "backup" mene lično mrzi da radim backup , nemam ja server koji se svaki dan dopunjuje sa novim podacima pa da se zezam sa tim svaki drugi dan, i onda kažete uzmi "GHOST" , ja jednostavno nevidim tome razlog da bih to radio barem ne na kućnom računaru.
Zna se koliko traje instalacija svežeg windovsa i programa na njega, oni fajlovi koje želite da sačuvate se nikada ne drže na c disku, drajvere uvek treba imati kao instalacione verzije za sve komponente računara kojeg imate. Sitnije probleme reši i "traljava alatka koja se zove Sistem restore" čak ponekada i krupnije probleme reši. maximalno možete napraviti flopy disketu za podizanje windowsa xp , pa podići xp sa flopyja i pokrenuti sistem restore opet pa ako ne pomogne onda nek mu je bog na pomoći, neka ide čista instalacija.
Inače je ova tema apsolutmo postala offtopic .
 
Ko je uopšte i govorio o klasičnom bekapu tj "snimanju podataka svaki drugi dan". Ja sam jasno rekao kada pravim Ghost kopiju i šta pritom snimam. To mi uštedi par sati kada Win ode Bogu na istinu i ništa mu ne može pomoći (instalacija WinXP+svi drajveri+svi meni neophodni alati i pomoćni programi traje oko 4 sata - e, tu uštedim 3,5 sati ako imam DVD i Ghost disketu).
 
Btw. U firmi radim redovan bekap, i to ne svaki drugi dan nego svaki drugi sat. Ali, to je već druga priča. čiji elementi su 4 servera i mreža od preko 100 kompova koji uglavnom rade svoje poslove a ne vrte filmove i muziku.

Hej, pa to je super. Nadam se da koristite na backup-u (incremental) nachin, umesto diferentala. To ce vam dosta pomoci.

I meni se chini kao hard disk, ali. Mislim da bi bilo bolje zarad boljih odgovora na forumu, da pregleda i *.log fajlove, na rachunaru. Tamo ce mu biti u tachnome vremenu svi eror logovi koje je sistem zabelezio od pada sistema do ponovnog podizanja. Takoce imati u vidu sta je (zaista) bio problem.
 
Naravno da mu treba više prostora na hard disku !!!! , a što se tiče backupa na personalnim računarima čisto sumnjam da mi backup može vratiti programe koji su oštećeni a instalirani kasnije od izvršavanja backupa , čisto mučenje samoga sebe, meni za instalaciju xp sa sp2 i svih programa na slabiju mašinu (celeron 3) treba oko 2 do 2,5 sata a i to se radi obično samo jednom u 12 meseci.
Firma je nešto sasvim drugo i tamo mora da se radi backup , a sad koliko često sve zavisi od brzine i količine priliva novih podataka, pravilo broj 1- nesmeš da vršljaš po serveru u radno vreme dok ostali rade.nego posle radnog dana kada svi odu uzmeš i napraviš beckup.
 
Bekap je inkrementalni osim jednom sedmično kada se radi full i odlaže u arhivu.
Pošto se radi o namjenskim računarima, konstruisanim i urađenim kao serveri (Compaq Pro Liant sa dual Xeon-om) i Unix OS-om, štošta se može i u radno vrijeme. Samo jedan ima NT 2000 Pro i kod njega je bekap režim nešto drugačiji - jednom dnevno kad se svi izloguju.
 
Sada bi ovdje stvarno mogao katanac. Tema bi trebala dugo ostati da je početnici mogu pročitati i vidjeti šta trebaju pripremiti kad žele postaviti neko pitanje. Naravno da je potrebno pogledati log, samo malo njih uopšte zna za to, a još manje ih je koji to znaju pročitati. Djeca. Dobiju prvi komp, natrpaju zahtjevnih igrica a uopšte ne pogledaju napomene o hardverskim zahtjevima, i onda se čude zašto neće... A vidio je da kod druga, od koga je presnimio CD, ta igra radi....
 
Hvala vam ljudi na ovolikom broju postova...
Ako tema ode pod katanac, a sigurno hoce, samo da kazem da znam da mi treba veci hard...
Ali isto tako taj hard imam vec 4 godine i imao sam i manje mesta na systemskoj particiji pa se ovo nije desavalo....
Znaci... Samo sam hteo da znam na cemu sam....
Hvala svima....
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top