PROBLEMI SA UČENJEM?

shaddow

Iskusan
Poruka
5.155
Evo jedne teme gde možete da napišete da li imate nekih problema prilikom učenja, koje su vaše "tehnike" učenja, na koji način najlakše pamtite. Ovo je dobra prilika za razmenu iskstva, prilika da vidite kako drugi uče, kako rešavaju svoje probleme sa učenjem i sl.

Dakle, izvolite. :)

h030.gif
 
Pa ovako uzasno tesko pamtim kad ucim sam, najlakse pamtim kad ucim sa nekim i kad mi neko cita, dakle ja ne uzimam knjigu , nego taj drugi recimo drug ili drugarica sa kojim ucim ponovi lekciju 2 puta pa onda ja ponovim. Usput dok slusam imaginisem, pravim vizuelizacije u svojoj glavi. Imam recimo pun kompijuter snimljenih lekcija, kad nemam sa kim da ucim onda snimim lekciju, opruzim se na krevet i slusam. Tako mogu da predjem po 150 strana na dan.

Usput uzimam i Tyrozin kao podizac dopamina, posto ne mogu das da se pohvalim kolicinom neurotransmitera koji donose srecu.

Uglavnom ako ne podignem dopamin mogu da se slikam, nemam fokus, nervozan sam i sve sto uz to ide. Ovo bukvalno imam utisak kao da mi je neko spoio mozak sa usima, i to nije placebo do je bas taj osecaj. Bes Tirozina nemam ni malo koncentracije, neko mi cita, ili sam citam sve jedno, ili slusam, kao da cujem ali ne dolazi do mozga na jedno uvo udje na drugo izadje bas tako, potpuno otsutnost paznje, mislim imao sam probleme u skoli da se zagledam u jednu tacku otvorenih ociju i da ne cujem nastavnicu koja me doziva do te mere da su zvali i moje roditelje na razgovor, naravno niko se time nije bavio, isto tako i kad ucim na prazno bez hemije, citam a mozak mi je negde drugde.
 
Сметала ми је музика и још нечије присуство у соби. Зато сам увек учила сама, у тишини, најчешће ноћу (пре подне нисам ни за шта)... Наравно, једино седећи за писаћим столом, ако легнем на кревет, оде учење.....
Најбоље учим ако сам текст сама исписала, значи из својих бележака, јер се ту најбоље сналазим (ал само ја, нико други се није могао снаћи у њима)... Најчешће сам писала себи скраћене прегледе и само то учила...
Неке досадне предмете сам могла учити једино наглас...иначе ми је падала концентрација. А понекад сам морала и да шетам по соби и да причам наглас...
 
...lakše mi je, čini mi se, da učim na kompu nego sa papira....ali ne znam da li je to problem. Čini mi se, takođe, da mi sve više odgovaraju enciklopedije, i da sve više vodim računa (u papiru) o tome kako je špiglirano, da li je papir lep, da li se i kako svetlo prelama od njega (jel masan) , koliko je teška knjiga...i tako :D Ako je estetika ok, nekako mi LAKO da čitam/učim.

A na kompu, ako je u PDF-u, sasvim ok. Ako još ima i neke tabele u boji....u-huhu....:lol:
 
AcaBg82:
Pa ovako uzasno tesko pamtim kad ucim sam, najlakse pamtim kad ucim sa nekim i kad mi neko cita, dakle ja ne uzimam knjigu , nego taj drugi recimo drug ili drugarica sa kojim ucim ponovi lekciju 2 puta pa onda ja ponovim. Usput dok slusam imaginisem, pravim vizuelizacije u svojoj glavi. Imam recimo pun kompijuter snimljenih lekcija, kad nemam sa kim da ucim onda snimim lekciju, opruzim se na krevet i slusam. Tako mogu da predjem po 150 strana na dan.

Usput uzimam i Tyrozin kao podizac dopamina, posto ne mogu das da se pohvalim kolicinom neurotransmitera koji donose srecu.

Uglavnom ako ne podignem dopamin mogu da se slikam, nemam fokus, nervozan sam i sve sto uz to ide. Ovo bukvalno imam utisak kao da mi je neko spoio mozak sa usima, i to nije placebo do je bas taj osecaj. Bes Tirozina nemam ni malo koncentracije, neko mi cita, ili sam citam sve jedno, ili slusam, kao da cujem ali ne dolazi do mozga na jedno uvo udje na drugo izadje bas tako, potpuno otsutnost paznje, mislim imao sam probleme u skoli da se zagledam u jednu tacku otvorenih ociju i da ne cujem nastavnicu koja me doziva do te mere da su zvali i moje roditelje na razgovor, naravno niko se time nije bavio, isto tako i kad ucim na prazno bez hemije, citam a mozak mi je negde drugde.
Tako sam i ja ucio u VIII osnovne. . . Sestra mi cita i ja samo pamtim :D A posle ona potisla pa nije imao ko da mi cita. . .
Kad ucim nekad mi je bilo dovoljno samo da citam naglas, posle mi je i to bio problem, pa sam citao naglas i pisao pa je islo nekako, a sada mi je cak i to proble. . . Citam naglas, pisem i misli mi opet lutaju u pozadini. . . Ali kad radim neke zadatke onda u pocetku su mi dobri mir i tisina, a kasnije moze i rat da bude nesmeta mi. . .
Takodje na faxu mi je uzasno puno pomoglo sto sam zajedno ucio da jednom drugaricom skoro sve predmete, njoj sam objanjavao jako puno i onda sam jako puno toga morao da drzim u glavi i to mi je dosta puta pomoglo. . .
 
Trudim se da nikada ne bude naglas, jer je to jos jedna losa navika.
Ne mogu da ucim sa nekim, jer mi je potrebno da sam predjem neke lekcije brze, a neke mozda sporije. Nismo svi uvek isto koncentrisani niti nosimo ista znanja. Znaci, u drustvu NIKADA!
Smaracke predmete, pa... Ubedim sebe da me to interesuje. Posle dva dana, primicu se 200%... :) I eto leka...

P.S. Trenutno ne ucim... :)
 
Neko da vam cita? Ljudi, vezbajte koncentraciju, i nemojte sebi mnogo da ugadjate i trazite fantasticne uslove. Bolje da od starta vezbate u ocajnim... BTW, mene citanje sa kompa smara, jer volim da ucim lezeci... :) E sad, da imam lap-top, to bi bila posebna prica... Onda bi moglo... :)
 
-procitam knjigu od pocetka do kraja. trudim se da podvlacim u 3-4 boje i pisem koncept na marginama u vidu naslova smisaonih celina, eventualno napisem i neku vaznu podelu iz lekcije na margini.
-onda opet procitam od pocetka do kraja poklanjajuci posebnu paznju podvucenim delovima. podvucem nepodvucene delove i ispisem neispisane koncepte na marginama.
-opet citam od pocetka do kraja, ali samo podvuceno.
-dan, dva pred ispit se brzom brzinom preslisam ceo ispit ali samo najvaznije cinjenice i podele. tacnije, proverim da li imam u glavi koncept svakog ispitnog pitanja. to ne mora da bude cak ni naglas.

moglo bi to i bolje i detaljnije ali sam uvek u cajtnotu i onda mi je ovakav nacin najbrzi.
 
Ucenje naglas uopste nije losa navika,cak naprotiv...pomaze da se razbije zabluda da nesto znas,sto ustvari ne znas....ali zavisi i od toga sta se uci...ako je u pitanju npr. matematika,sigurna sam da nije potrebno raditi naglas,ali ako ucis recimo anatomiju(koja je bubanje do bola),onda je ''naglas'' jedina mogucnost da bilo sta zapamtis!
 
Ucim u svojoj sobi, najcesce na krevetu samo kada sam SAM i ponekad za stolom ako imam sta da pisem...
Smeta mi muzika i bilo sta drugo. Ne ucim vikendima, jer su to dani za odmaranje, ali zato znam da radnim danima ustanem i u 3 h ujutru ako mi je neka frka!!! Takodje ne ucim uopste predvece i uvece jer mi opada koncentracija...
Za sada mi se, da kucnem u drvo ovaj nacin ucenja isplatio...
 
Covek je sam sebi dovoljan za ucenje. Sve tehnike ucenja cete vremenom savladati sami. Nisam konzervativan, ali ti kursevi predstavljaju veliku novotariju sa zapada. Covek je i drustveno, ali i individualno bice. Sto se tice sposobnosti ucenja, one su individualne. Mislim da nijedan kurs nece pomoci ako necete da ucite i da date sve od sebe... Ako vam ucenje bas ne ide, batalite... ;)
 
vizualizacija se stiče tako što ti pušćaju klasiku od malih nogu ;) Betovena npr...
mapiranje i slaganjeu sistem, to vaistinu može svako sam za sebe - brzo čitanje (scan) takođe iz prakse se samo nametne....ali, možda nije loše da ti neko to pokaže i podstakne te pre nego li sam otrkiješ ? Kakvi su ti Finesini kursevi, jel bio neko? Baš me zanima koliko su od pomoći...
 
le_malade_imaginaire:
Covek je sam sebi dovoljan za ucenje. Sve tehnike ucenja cete vremenom savladati sami. Nisam konzervativan, ali ti kursevi predstavljaju veliku novotariju sa zapada. Covek je i drustveno, ali i individualno bice. Sto se tice sposobnosti ucenja, one su individualne. Mislim da nijedan kurs nece pomoci ako necete da ucite i da date sve od sebe... Ako vam ucenje bas ne ide, batalite... ;)

Не бих се сложила. И УЧЕЊЕ СЕ УЧИ!
Психологија се слаже са тиме.
Онима којима '''не иде учење'' најчешће нико није објаснио методе учења, а сами нису умели да пронађу адекватне, па зато НЕ ЗНАЈУ ДА УЧЕ!
 
Pa da su se malo potrudili, mozda bi i savladali neke tehnike sami. Covek je kreativno bice u svojoj biti, ma koliko se sebi kao osoba nekreativan cinio. Kada je neko uporan i zainteresovan, on moze sam da istrazi svoj mozak i da dobije nove ideje o tome kako da uci.
 
le_malade_imaginaire:
Pa da su se malo potrudili, mozda bi i savladali neke tehnike sami. Covek je kreativno bice u svojoj biti, ma koliko se sebi kao osoba nekreativan cinio. Kada je neko uporan i zainteresovan, on moze sam da istrazi svoj mozak i da dobije nove ideje o tome kako da uci.

Toni Buzan je ipak spremao vecinu svetskih rekordera u pamcenju, tako da njegovi saveti nisu za bacanje, cak sta vise veoma je priznat u toj oblasti. Samo pazite te tehnike se vezbaju mesecima ako ne i po godinu dana. Nije dovoljno da procitate knjigu, morate da vezbate, dakle dok ucite vase morate da vezbate te tehnike.

Znate u cemu je tajna izmedju nas prosecnih osoba i osoba koje pamte uzasno brzo, tajna je u sledecem. Mozak nas prosecnih koristi oko 10% svojih mogucnosti na to sto citamo, i ako vi kazete da ste pod punom koncentracijom, vas mozak takodje procesuira vasu okoliku, vasa osecanja, boje, zvukove oko vas nesvesno dakle jedan njegov deo ide i na tu stranu. Ljudi koji uce jezivo brzo, imaju takvu koncentraciju, da kad vidi knjigu on vidi samo knjigu, dakle iskljuci ostala cula, ne oseca okolinu, oseca samo knjigu, ili oseca okolinu alni mnogo slabije recimo 70% mozga mu je usmereno na knjigu.
 
Da li je stvarno ikome potrebno da postane svetski rekorder u pamcenju...? Uvek je lepo raditi na sebi, ali mislim da danas ljudi previse novca daju na svakakve casove... te engleski, te klavir, te flauta, te aerobik... a polovinu tih stvari bi mogli da savladaju sami da stvarno zele. Dakle, pamcenje vezbajte sami, ne bacajte pare na kurseve! Eventualno procitajte knjigu i vezbajte, to je skroz okay. Ja sam za to da treba vezbati pamcenje, ali ici na kurs... :lol:
 
le_malade_imaginaire:
Pa da su se malo potrudili, mozda bi i savladali neke tehnike sami. Covek je kreativno bice u svojoj biti, ma koliko se sebi kao osoba nekreativan cinio. Kada je neko uporan i zainteresovan, on moze sam da istrazi svoj mozak i da dobije nove ideje o tome kako da uci.

А јеси ли ти имао(ла) психологију у школи? Да ли сте учили ишта о учењу и запамћивању?
 

Back
Top