Srbija i Republika Srpska

urospo

Iskusan
Poruka
5.289
Konačno smo prava braća
P. VASILjEVIĆ, 11. septembar 2006

BEOGRAD - Dosta su Srbija i Republika Srpska ponavljale samo načelne političke priče o bratskoj ljubavi. Sada smo počeli ozbiljno i konkretno da pomažemo jedni drugima. Svakodnevno da sarađujemo na delima od kojih zavisi kvalitet života naših građana.
Miloradu Dodiku, prvom čoveku Vlade RS, puna su usta hvale za postignut nivo ekonomskih odnosa sa Srbijom. Vidno zadovoljan, za "Novosti" kaže da smo najzad počeli da mislimo jedni o drugima kao što to braća i rade:
- Poslednjih nekoliko meseci, ekonomska saradnja Srbije i RS je eksplodirala. Uveren sam da ćemo je i u narednim mesecima krunisati sa još mnogo konkretnih zajedničkih projekata.
Šta to predstoji u jačanju ekonomsko-bratskih veza?
- Najpre da kažem da je Vlada Srbije tokom formiranja Nacionalnog investicionog programa mislila i na Republiku Srpsku. Za mnogobrojne projekte kod nas, Srbija će da izdvoji oko 100 miliona evra. To je solidan novac koji će biti investiran u interesu svih naših građana.

U koje konkretne projekte će novac biti uložen? - Tek treba da, u saradnji sa resornim ministarstvima u Srbiji, odredimo prioritete. Sigurno će deo novca biti uložen u razvoj privrede, ali i u škole, bolnice i institucije kulture. Dakle, u sve što je od šireg javnog interesa. Sve te poslove će finansijski podupreti i Vlada RS.
Kada se očekuje realizacija tih poslova?
- Sada je sve u rukama operativaca iz RS i Srbije. Ako sve bude bilo po planu, najkasnije za dva meseca počeće da se ostvaruju utvrđeni projekti.

I veliki srpski privrednici sve češće "bacaju oko" preko Drine. Jeste li zainteresovani da im otvorite vrata?
- Naravno da jesmo. Vrata Republike Srpske su im uvek širom otvorena. Kada mogu Austrijanci, Slovenci, Nemci, pa, čak, i Amerikanci da zarađuju novac kod nas, mogu i moraju i Srbi. Već 26. septembra u Banjaluci se otvara "Komercijalna banka", i tom prilikom nam dolazi oko 300 privrednika iz Srbije, a mnogi su, koliko znam, zainteresovani da investiraju u RS.
Na koje konkretno investicije mislite?
- Pa, recimo, Kompanija "Delta" ima nameru da veoma žestoko uđe u Srpsku, pre svega sa svojim trgovinskim lancem, ali i velikim investicijama u poljoprivredu. Naše tržište je sada nedovoljno razvijeno, i veoma sam srećan što su naši biznismeni zainteresovani za ulaganja. Siguran sam da će od toga imati koristi i Srbija.
Jesu li povoljni zakonski uslovi za ulaganja iz Srbije?
- Mi smo na tom polju potpuno liberalni. Privrednici iz Srbije imaju isti status kao domaći. Imaju pravo da potpuno slobodno kupuju imovinu. RS je, dakle, povoljno tle za investiranje.

Kakvu Srbija dobit može da ima iz ekonomskih odnosa sa RS?
- Globalni i strateški interes Srbije je da što više iskoristi hidroenergiju i energetske kapacitete RS. Treba maksimalno da se iskoristi vodopotencijal Drine, a plan je da se na toj reci izgrade još dve velike i nekoliko srednjih hidrocentrala. Vlada Srbije će za te poslove, siguran sam, biti veoma zainteresovana.

"TELEKOM"

BLIŽI se prodaja "Telekoma Republike Srpske". U Sarajevu nisi baš blagonakloni ideji da Srbija postane partner...
- To je međunarodni tender, na koji se prijavio i "Telekom Srbije". Lično bih želeo da ta kompanija i pobedi, ali videćemo ko će od kupaca biti najbolji po strogo utvrđenim kriterijumima.
-----------------------------------------------------

Konacno u vecoj meri pocinje povezivanju sa bracom preko Drine.Pocinju i u potpunosti da se koriste specijalne i paralelene veze Srbije i RS na bazi Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Ovo treba nastaviti i dalje razvijati, bez obzira ko je na vlasti tamo ili ovde, ovo je najmanje politicko pitanje.
Sta mislite o privrednim i drugim vezama i saradnjama izmedju Srbije i RS?
 
Tema je zaista lepa:)
Nemam vremena bas, ali bih rekla ono sto mi je na srcu.
Mislim da je to prava stvar i da je trebalo odavno da pocne s tim.
Nesto sto bih najvise na svetu volela- da Drina ne protice kroz Srbiju i RS, nego da tece u jednoj drzavi:)
Ne znam koliko je to za sada ostvarljivo, ali, i ovi, sve prisniji odnosi i sve bolja saradnja, za sad su dovoljne, i da treba da budu jos bolje.
Dace Bog...
Pozdrav tebi i bratskoj Republici Srpskoj:)
 
Lepe želje - nema šta. Voleo bih zaista da se može, kao prvo, Rep.Srpska odvojiti iz federacije.
A, potom, ako narod bude želeo da se ujedini s Srbijom ili da ostane nezavisna.
Svejedno, ali pri ovakvoj raspodeli moći u svetu nije verovatno.

Ove izjave oko ev. referenduma (kao probni blon) su dočekane na nož od svih
"naših zapadnih prijatelja" koji se toliko trude nam pomognu ...a potpomaže i
Kandićka sa svojim prijateljicama ... i još nekim (ko bi reko) prodemokratskim snagama.
 
Само да се не јаве опет "демократи" који сматрају да смо ми из РС само терет јер кочимо напредак Србије. Сада ће да падну жалопојке како сви нисмо побијени умјесто што смо Србији направили велике муке, санкције, сиромаштво и сл.

******, жалимо што смо жилави и што и даље има оних на које наши преци могу да се поносе.
 
НиколаТ:
Само да се не јаве опет "демократи" који сматрају да смо ми из РС само терет јер кочимо напредак Србије. Сада ће да падну жалопојке како сви нисмо побијени умјесто што смо Србији направили велике муке, санкције, сиромаштво и сл.

******, жалимо што смо жилави и што и даље има оних на које наши преци могу да се поносе.

Ne budi na kraj srca : NJIH je u Srbiji (dokazano - faktički) manje.
 
Lacibg:
Dok bude ideje o "Velikoj Srbiji" (bez rata - pametno koristiti prilike)
biće i nade ...

Ideju o "Velikoj Srbiji" su izmislili srpski neprijatelji . Jugoslavija je bila "Velika Srbija" ... Srpski cilje je oduvek bio oslobodjenje i ujedinjenje srpskih zemalja ... Ko sto Misic rece: ne ono gde nase ambicije izbijaju na povrsinu, vec ono sto je istorijski i etnicki oduvek bilo srpsko ...

A to bez rata ... malo teze ... Vojvoda Putnik je to lepo jednom objasnio i zbog toga ulozio svoj citav zivot u izgradjivanje srpske vojske.
 
Deratizator:
... A to bez rata ... malo teze ... Vojvoda Putnik je to lepo jednom objasnio i zbog toga ulozio svoj citav zivot u izgradjivanje srpske vojske.

Za najveći broj aspiracija raznih etničkih grupa u svetu si u pravu.
Al pogledaj Šipce - dobiše nas - s oproštenjem - na "muški polni organ"
Razmnožiše se, platiše kintu Amerima i ... gde ode KiM ?

Praktično - rat su za njih vodili Amerikanci.

Možda i mi nekad uradimo nešto pametno ...
 
Lacibg:
Za najveći broj aspiracija raznih etničkih grupa u svetu si u pravu.
Al pogledaj Šipce - dobiše nas - s oproštenjem - na "muški polni organ"
Razmnožiše se, platiše kintu Amerima i ... gde ode KiM ?

Praktično - rat su za njih vodili Amerikanci.

Možda i mi nekad uradimo nešto pametno ...

Pa , u pravu si. Treba raditi na svim poljima i cekati svoj trenutak. Sad, "Amerikanci" (tj. Jevreji) bi bili protiv nas i tako i tako. To je nesto na sta mi ne mozemo da uticemo. Jevreji najvise mrze narode koji imaju jaku nacionalnu svest. Evo citam pre neki dan da prave cak cetiri filma o nama (ne Amerikanci, vec jevreji)??? :evil:
 
Stari Crnogorac:
Evo citam i vidim spominjete Velju Srbiju koju ce konstituisat RS i Srbija, a Crnu Goru niko ne pominje. Zar ste nas vec zaboravili? Zar smo se tolko razgubali da nas vise necete u tu vasu velju drzavnu tvorevinu?

Ма таман посла, али ми желимо да живимо у једној држави, а ви не. Србија треба да покрене велику кампању помоћи Црној Гори на тај начин што ће послати 300000 књига "Горски вијенац" пошто су многи избјегли или заборавили да га прочитају.
 
Deratizator:
Pa , u pravu si. Treba raditi na svim poljima i cekati svoj trenutak. Sad, "Amerikanci" (tj. Jevreji) bi bili protiv nas i tako i tako. To je nesto na sta mi ne mozemo da uticemo. Jevreji najvise mrze narode koji imaju jaku nacionalnu svest. Evo citam pre neki dan da prave cak cetiri filma o nama (ne Amerikanci, vec jevreji)??? :evil:
Nešto sam, zaista "ovlaš" pogledao spise čuvenog "Sionskog Protokola" ...

Naravno da je su sva dešavanja u svetu logično upoređena sa ciljevima iz knjige ...
inače nikog ne bi mogli da navuku.
Ali Ja još nisam spreman da u to sve potpuno verujem. Antisemitizam je još
uvek samo bezobiličan i neorganizovan pokret. Kad neki ozbiljniji faktori u svetu
(tipa katoličke crkve ili sl.) budu došli do zakljčka da su Cionisti globalna pretnja
možda se udubim u to ...
 
НиколаТ:
Ма таман посла, али ми желимо да живимо у једној држави, а ви не. Србија треба да покрене велику кампању помоћи Црној Гори на тај начин што ће послати 300000 књига "Горски вијенац" пошто су многи избјегли или заборавили да га прочитају.
Okle Srbiji tolko knjiga kad ne razumiju crnogorski jezik.

Treba Njegosa preves na srpski, pa tek onda da pocnu da stampaju knjige.
 
НиколаТ:
Само да се не јаве опет "демократи" који сматрају да смо ми из РС само терет јер кочимо напредак Србије. Сада ће да падну жалопојке како сви нисмо побијени умјесто што смо Србији направили велике муке, санкције, сиромаштво и сл.

******, жалимо што смо жилави и што и даље има оних на које наши преци могу да се поносе.


Nikola ne sekiraj se , recimo meni si licno ti blizi sto puta od jednog srpskog dosmanlije. Njih bi ja prvi sve izrucio njihovoj braci bosnjacima i siptarima.

Ja licno da sam vlast svakom DOS-manliji bi dao 2000 evra i pasos i teraj preko grane kad ne volis svoju zemlju i narod nema sta ovde ni da trazis. Idi tamo kod onih koje volis, tako je bolje i za tebe i za nas koji ostajemo ovde.

Za jedinstvenu Srpsku i Srbiju - ZAJEDNO
 
Stari Crnogorac:
Okle Srbiji tolko knjiga kad ne razumiju crnogorski jezik.

Treba Njegosa preves na srpski, pa tek onda da pocnu da stampaju knjige.


Ne lupaj Crveni Hrvat, za razliku od tebe koji si prodao naciju i veru za veceru, Njegos je bio Srbin i to je jasno i govorio.

Vi ste se odvojili od matice i sad ste jedna mala barica koju ce siptari vremenom da posrcu. No sto ste trazili to ste i dobili meni je bitno da samo nasu bracu Srbe pomognemo a sa vama vise nista zajednickog nemamo ko ni sa ostalim poturicama i rasrbljenicima
 
Chedo Kokardic:
Ne lupaj Crveni Hrvat, za razliku od tebe koji si prodao naciju i veru za veceru, Njegos je bio Srbin i to je jasno i govorio.

Cuo sam ja za teorije da Njegos nikad nije bio Crnogorac i da nije nogom krocio na tlo Crne Gore, a o Cetinju i da ne govorimo. To su ciste izmisljotine da je Njegos sahranjen na Lovcen, ne samo obicne izmisljotine nego i vatikanske lazi.
 
Stari Crnogorac:
Evo se opet osjecam zapostavljenim. Nemojte tako, ' ljudi'. A dje je Crna Gora tu?

Vidim ja da cete nas zaboravit, ka i bracu Makedonce (Srbe sa manata na jezikata).

Vi ste izabrali drugaciju sudbinu i neka vam je srecan put sa vasom bracom Siptarima.

Vidim vec vam SIptari ispostavljaju racun i prave teroristicke akcije.

Ako nisi znao sva siptarska deca u istoriji za sedmi razred uce kartu Velike Albanije koja obuhvata Kosovo, jug Srbije, pola Makedonije, pola Crne Gore i sever Grcke . Uce da su to v ekovne albanske zemlje koje su okupirane i da je duznost svakog Albanca da ih oslobodi.

Uopste na kraju nije bitno sta ej istina nego u sta oni veruju tako da se spremite pitanje je vremena kad ces biti izbeglica u Srbiji i traziti od nas komad hleba i date primimo.
 

Back
Top