formati kod digitalaca

lj m:
Sustina nije u kvalitetu fotografije, pri normalnim uslovima ona nije mnogo bitna vec u upotrebljivosti aparata (sta sve i u kojim uslovima mozes da fotografises aparatom). U jednom frugom forumu sam pisao o svojim iskustvima sa Olympusom 740, sto ce ti mozda bidi zanimljivo. Citiracu sam sebe:

"Ako ste navikli na SLR-ove obavezno probajte model za koji ste zinteresovani pre nego sto se odlicite za kupovinu. Ja sam pre oko pola godine kupio kao prelazno resenje Olympus C740 i pomalo sam razocaran. Kvalitet slike je odlican, ali sve ostalo nije ni priblizno SLR-u. Autofokus je spor i trazi dosta svetla (bar 3-4 EV vise nego kod Nikona F80); rucni fokus takodje ne radi pri slabom osvetljenju (uvecani deo slike je pun suma); pri jakom suncu desava se da preeksponira fotografiju; fill flash ne znam kako radi (nisam probao da koristim predefinisane scene, ali u poluautomatskim i manuelnim modovima morate sami da korigujete ekspoziciju i snagu blica), ...
Poseban problem je rukovanje apratom. Ja sam se za ovaj model odlucio pre svega zbog velicine (najmanji ultrazum), medjutim sve komande su toliko male da ih je prakticno nemoguce koristiti kada je oko na trazilu. Iako su meniji dosta dobro uradjeni i iako postoje cetiri moda koje mozete samo da konfigurisete, izgleda da jednostavno nedostaje jos nekoliko dugmica."

Uzgred, pogled i neki sajt gde mozes direktno da poredis fotografije istog motiva sa dva razlicita modela aprata. Videces da se one ipak razlikuju. Ja sam se za Olympus opredelio, izadmedju ostalog i zbog toga sto mi se cinilo da ima nesto siri dinamicki opseg od drugih modela o kojima sam razmisljao.
Elem ovako!Sustina jeste u kvalitetu uostalom zato i placam visoku cenu aparata i bjektiva.Kod svih slr aparata ,bili oni af ili ne af bila je stvar rutine napraviti dobru fotku u bilo kojim vremensim uslovima,i u bilo kojem modu.jer su svi manje vise imali dugmice tj podesavanja sablonska i ako si se uhodao to je islo glatko.Kod digitalaca na monitoru kao sto kazes kvalitet je sjajan ali te varijante od onog "Klik"pa do slike izlidjuju.Nikada neznam,tj nemogu da mu udjem u fazon koliko mu treba vremena da sliku slikanu u raznim uslovima obradi,strpa u memoriju i dozvoli sledecu.Jos nesto AF na belo totalno prolupa,sto nije slucaj kod slr srednje klase.Ja imam Fuji finepix 602 z i zadovojan sam ali kvalitet je jako nepredvidljiv i pored svih auto i manuelnihfunkcija koje poseduje.Kada je lepo i suncano sve je ok,ali cim su oblaci,kisa,itd,tu nemogu da budem siguran kao kod slr ,cak i kada mu sve rucno podesim za recimo neku slkiu koja bi sa slr bila sjajna!Poenta je da nemogu da budem siguran da ce ispasti ono sto ja zelim kao sto to biva sa klasicniom filmom.Mozda da sacekamo jos par godina kao sto neki kazu?Prodje bre zivot u cekanju noviteta!
 
Potpuno se slazem, mada su moja iskustva za Olympusom malo drugacija (sigurniji sam u rezultate pri nesto losijim uslovima nego po jakom suncu). Najgora su medjutim podesavanja. Pretpostavljam da je nesto udobnije sa predefinisanim scenama, sto ja nikad ne koristim. Sistem menija, bez obzira koliko su dobro organizovani, jednostavno nije udoban za rad. Inace koristim Nikon F80 SLR, koji, iako je amaterski fotoaprat ima profi komande. Ovo znaci da se svi parametri podesavaju nezavisno jedan od drugog i da se mogu menjati bez skidanja oka sa trazila ukljucujuci i komenzaciju ekspozicije i blica(u mom slucaju ovo ne vazi, zbog krupne sake, jednio za nacin meranja osvetljena - spot/centralno/matricno). Digitalac sve ovo moze, ali treba da rodis mecku.
 
lj m:
Potpuno se slazem, mada su moja iskustva za Olympusom malo drugacija (sigurniji sam u rezultate pri nesto losijim uslovima nego po jakom suncu). Najgora su medjutim podesavanja. Pretpostavljam da je nesto udobnije sa predefinisanim scenama, sto ja nikad ne koristim. Sistem menija, bez obzira koliko su dobro organizovani, jednostavno nije udoban za rad. Inace koristim Nikon F80 SLR, koji, iako je amaterski fotoaprat ima profi komande. Ovo znaci da se svi parametri podesavaju nezavisno jedan od drugog i da se mogu menjati bez skidanja oka sa trazila ukljucujuci i komenzaciju ekspozicije i blica(u mom slucaju ovo ne vazi, zbog krupne sake, jednio za nacin meranja osvetljena - spot/centralno/matricno). Digitalac sve ovo moze, ali treba da rodis mecku.
MAlko je komplikovano kod digitalaca istina je.Za svaku promenu moras ici u meni pa ispocetka.KAo sto sam rekao na pocetku ovog pisanja,kod DFA me odusevljava ta izjednacenost tonova,svetla bilo da radis u datim modovima ili sam manuelno odredjujes sve parametre.Za fuji finepiz 602 z sam se odlucio jer ima jako fobar pristup dugmicima kada radis u prioritetu blende i expozicije i m opciji.Automatika je standardna ali jako dobra.Brlja jedino automatika kod balansa belog,e tu se mora pesaka odredjivati malo napolju malo unutra.Contrast,ostrina i boje su sjajni,brz je i lici na SLR aparater.Ima i uticnu stopu za blic sto mi je bitno.NEgo da ptam dali aparati digitalni naravni koji nemaju Elektronsko gledanje kroz objektiv,imaju TTL merenje svetla.
 
Anonymous:
lj m:
Potpuno se slazem, mada su moja iskustva za Olympusom malo drugacija (sigurniji sam u rezultate pri nesto losijim uslovima nego po jakom suncu). Najgora su medjutim podesavanja. Pretpostavljam da je nesto udobnije sa predefinisanim scenama, sto ja nikad ne koristim. Sistem menija, bez obzira koliko su dobro organizovani, jednostavno nije udoban za rad. Inace koristim Nikon F80 SLR, koji, iako je amaterski fotoaprat ima profi komande. Ovo znaci da se svi parametri podesavaju nezavisno jedan od drugog i da se mogu menjati bez skidanja oka sa trazila ukljucujuci i komenzaciju ekspozicije i blica(u mom slucaju ovo ne vazi, zbog krupne sake, jednio za nacin meranja osvetljena - spot/centralno/matricno). Digitalac sve ovo moze, ali treba da rodis mecku.
MAlko je komplikovano kod digitalaca istina je.Za svaku promenu moras ici u meni pa ispocetka.KAo sto sam rekao na pocetku ovog pisanja,kod DFA me odusevljava ta izjednacenost tonova,svetla bilo da radis u datim modovima ili sam manuelno odredjujes sve parametre.Za fuji finepiz 602 z sam se odlucio jer ima jako fobar pristup dugmicima kada radis u prioritetu blende i expozicije i m opciji.Automatika je standardna ali jako dobra.Brlja jedino automatika kod balansa belog,e tu se mora pesaka odredjivati malo napolju malo unutra.Contrast,ostrina i boje su sjajni,brz je i lici na SLR aparater.Ima i uticnu stopu za blic sto mi je bitno.NEgo da ptam dali aparati digitalni naravni koji nemaju Elektronsko gledanje kroz objektiv,imaju TTL merenje svetla.
Jos nesto.Nisi mi odgovorio dali postoji jos neki foto forum kod nas i koja mu je adresa?Hvala unapred.
 
lj m:
Ima Foto-kino savez Vojvodine:

http://www.multivision.co.yu

Medjutim ovaj je dosta bolji.
Pozdravlujam
Imao bih jos par pitanja na temu tiff i raw formata pa ao nije problem da odgovoris?
1.Ako raw snima tj lageruje sirov materijal,dali to znaci da on zaobilazi i balanse belog(kazu da nisu savrseni i da novi photoshop to sjajno resava)i sve parametre koje mu zadas prilikom snimanja?
2.dali to znaci da sa raw nemozes odmah praviti sliku bez predhodne konverzije i obrade a sa tiff mozes?
3.Sta znaci sve moras konvertovati u jpeg da bi ih stampao ili bacio na FOTO PAPIR?
4.neKI DAN SAM sa 2,1 mp aparatom napravio sliku 18x24 bez ijednog vidnog pixela,cak sta vise perfektno je ostra?
5.Video sam nikon d2h.Stvarno je cudo al kako samo 4,1 mp?
6.Hvala unapred!
 
Uzimaj sa malom rezervom moje odgovore koji se ticu raw-a, moj fotoaprat ga ne podrzava, a bez obzira koliko o necemu citas, nije isto kao kad probas.

Pre nego sto probam da odgovorim na pitanja dacu ti i adresu sajta Ken Rockwell-a. Na njemu ima i zanimljiv clanak o formatima (ides na how-to, pa potrazi). Pazi, ovo je verovatno najcitiraniji ali i najkontraverzniji autor na Internetu - ima onih koji smatraju da je istina najcesce bliza stavovima koji su suprotni od Ken-ovih. Sajt je:

http://kenrockwell.com/index.htm

p: 1.Ako raw snima tj lageruje sirov materijal,dali to znaci da on zaobilazi i balanse belog(kazu da nisu savrseni i da novi photoshop to sjajno resava)i sve parametre koje mu zadas prilikom snimanja?

o: U teoriji zaobilazi. Medjutim koliko je raw u stvari sirov materijal to je pitanje na koje verovatno mogu da odgovore samo konstruktori fotoaparata. Odredjeno procesiranje materijala iz AD konvertora sigurno mora da se obavi, recimo interpolacija za kanale boja, ali sta se jos radi ne znam, mada sam pokusavao da saznam (iz radoznalosti, za bavljenje fotografijom ovo nema nekog znacaja).

p: 2.dali to znaci da sa raw nemozes odmah praviti sliku bez predhodne konverzije i obrade a sa tiff mozes?

o: Kako se uzme. Sada mozes da ucitas raw direktno u photoshop i kazes print, ali ne preporucujem ti da odneses u radnju i kazes da ti urade slike.

p: 3.Sta znaci sve moras konvertovati u jpeg da bi ih stampao ili bacio na FOTO PAPIR?

o: Tamo gde ja nosim traze slike u jpeg-u.

p: 4.neKI DAN SAM sa 2,1 mp aparatom napravio sliku 18x24 bez ijednog vidnog pixela,cak sta vise perfektno je ostra?

o: Meni si to cesto desava. Na nekoj od diskusija (mozda i ovoj) sam dao primer pobednika na godisnjem konkursu francuskog casopisa Photo koja je bila na naslovnoj strani ovog casopisa, koja je izmedju ostalog i tehnicki perfektna, a radjena je Nikon Coolpix 900, koji mislim da ima 1 mp.

p: 5.Video sam nikon d2h.Stvarno je cudo al kako samo 4,1 mp?

o: Vidi pitanja i odgovore 3 i 4. D2H je profi (novinarski aparat). 4 mp je vise nego dovoljno cak i za kvalitetnu duplerici, a sa druge strane manje piksela znaci i fizicki veci fotosenzor (manji sum pri visim ISO) i brzi transfer podataka (u befer i iz bafera na karticu).

p: 6.Hvala unapred!

o: Nadam se da sam pomogao.
 
Pa ja jos na pocetku coveka uputih na Kena, mada njegov problem je sto je u sustini tipican amerikanac znaci po definiciji (u manjoj ili vecoj meri) mesurbator (pogledaj 7 nivoa fotografije na istom sajtu), pa sve sto kaze treba primati kriticki (u stvari sve sto bilo ko kaze treba primati kriticki ali to nije tema :wink: ) ali stvarno ima dobrih stvari i ideja i saveta.
 
Anonymous:
Pa ja jos na pocetku coveka uputih na Kena, mada njegov problem je sto je u sustini tipican amerikanac znaci po definiciji (u manjoj ili vecoj meri) mesurbator (pogledaj 7 nivoa fotografije na istom sajtu), pa sve sto kaze treba primati kriticki (u stvari sve sto bilo ko kaze treba primati kriticki ali to nije tema :wink: ) ali stvarno ima dobrih stvari i ideja i saveta.
Ej ma ja uopste nemam problem!JEdnostavno sam radoznao i volim to.
 
Anonymous:
lj m:
Ma Ken uopste nije los ako zelis da cujes i drugacije misljenje. Problem je stoje to misljenje uvek drugacije.

Neeee problem je sto je cesto protivurecan sam sebi mada ....
to mozd u stvari i nije neki problem :wink:
Neee ken ili kako li se ves zove me uopste ne zanima! Sta ce mi bre kontraverznost onoga sto zelim da znam?Ima takvih likova koliko hoces.NE stvarno me neinteresuje.
 
lj m:
Uzimaj sa malom rezervom moje odgovore koji se ticu raw-a, moj fotoaprat ga ne podrzava, a bez obzira koliko o necemu citas, nije isto kao kad probas.

Pre nego sto probam da odgovorim na pitanja dacu ti i adresu sajta Ken Rockwell-a. Na njemu ima i zanimljiv clanak o formatima (ides na how-to, pa potrazi). Pazi, ovo je verovatno najcitiraniji ali i najkontraverzniji autor na Internetu - ima onih koji smatraju da je istina najcesce bliza stavovima koji su suprotni od Ken-ovih. Sajt je:

http://kenrockwell.com/index.htm

p: 1.Ako raw snima tj lageruje sirov materijal,dali to znaci da on zaobilazi i balanse belog(kazu da nisu savrseni i da novi photoshop to sjajno resava)i sve parametre koje mu zadas prilikom snimanja?

o: U teoriji zaobilazi. Medjutim koliko je raw u stvari sirov materijal to je pitanje na koje verovatno mogu da odgovore samo konstruktori fotoaparata. Odredjeno procesiranje materijala iz AD konvertora sigurno mora da se obavi, recimo interpolacija za kanale boja, ali sta se jos radi ne znam, mada sam pokusavao da saznam (iz radoznalosti, za bavljenje fotografijom ovo nema nekog znacaja).

p: 2.dali to znaci da sa raw nemozes odmah praviti sliku bez predhodne konverzije i obrade a sa tiff mozes?

o: Kako se uzme. Sada mozes da ucitas raw direktno u photoshop i kazes print, ali ne preporucujem ti da odneses u radnju i kazes da ti urade slike.

p: 3.Sta znaci sve moras konvertovati u jpeg da bi ih stampao ili bacio na FOTO PAPIR?

o: Tamo gde ja nosim traze slike u jpeg-u.

p: 4.neKI DAN SAM sa 2,1 mp aparatom napravio sliku 18x24 bez ijednog vidnog pixela,cak sta vise perfektno je ostra?

o: Meni si to cesto desava. Na nekoj od diskusija (mozda i ovoj) sam dao primer pobednika na godisnjem konkursu francuskog casopisa Photo koja je bila na naslovnoj strani ovog casopisa, koja je izmedju ostalog i tehnicki perfektna, a radjena je Nikon Coolpix 900, koji mislim da ima 1 mp.

p: 5.Video sam nikon d2h.Stvarno je cudo al kako samo 4,1 mp?

o: Vidi pitanja i odgovore 3 i 4. D2H je profi (novinarski aparat). 4 mp je vise nego dovoljno cak i za kvalitetnu duplerici, a sa druge strane manje piksela znaci i fizicki veci fotosenzor (manji sum pri visim ISO) i brzi transfer podataka (u befer i iz bafera na karticu).

p: 6.Hvala unapred!

o: Nadam se da sam pomogao.
E jessi pomogao i sva ka ti cast.Ako te nekada put nanese u novi sad(a verujem da hoce)obavezno se javi peggi@ptt.yu idemo na picu i pivo to od mene toliko!Pozdravljam
 

Back
Top