Najbolji vozac u istoriji Formule 1

Najbolji vozac u istoriji Formule 1


  • Ukupno glasova
    50
  • Anketa je zatvorena .
E, naravno da sam video, zato sam i napravio ovu anketu. Cisto da vidimo sta i ostali clanovi misle.

Za mene je Senna najbolji, jer je bio fanatik za voznju, uvek davao maksimum, pobedjivao u najzescoj konkurenciji, a po procentu pol pozicija se vidi da je bio i najbrzi. A brzinu najvise i cenim.
 
u tom slucaju, morao bi da proglasis Fadja za top drivera. Brzine koje su oni onda postizali su ne nekim mestima i vise nego danasnje a jos uvek rekordi nekih krivina na Spa, Monzi ili Monacu, drze likovi iz te generacije. Poredjenja radi, ko je veci heroj, Fandjo koji vozi u lakosta majci, viri do pola iz auta i pici 350 km\h ili neko od aktuelnih likova koji krivine prolazi na slepo.... :wink:
 
Maserati 8CLT koji je Fangio ( izmedju ostalog vozio ) je imao rednog 8maka od 3 litre i 430 KS pri 6500 obrtaja!!!! i to 1950 godine!!! Max brzina je bila 320 km/h..... Zamisli da vozis takvu zver koja ima dobos kocnice, tanke gume, dok ti noge pece transmisijski tunel...na amortizere i stabilizatore mozes da zaboravis... i opet postavis rekord koji opstaje do danas.... Da je Espanol ovde, podrobnije bi ti objasnio ( to je njegov teren ). Sto se mene tice, F1 je prestala da postoji sredinom 70tih, sve posle je farsa, pogotovo ovo danas. zbog toga je i ne pratim.....


PicFetch
 
Garwor:
E, naravno da sam video, zato sam i napravio ovu anketu. Cisto da vidimo sta i ostali clanovi misle.

Za mene je Senna najbolji, jer je bio fanatik za voznju, uvek davao maksimum, pobedjivao u najzescoj konkurenciji, a po procentu pol pozicija se vidi da je bio i najbrzi. A brzinu najvise i cenim.

Pol pozicija nista ne znaci, pogotovu je ne mozemo porediti u ono doba i sada kad imas kalkulacije zbog razlicitih pravila, da ne idem u detalje. Brzina se takodje ne moze porediti iz onog i ovog vremena, pomenuo sam turbo motore od 1500 konja onda i ovo sada.

Fanatik, pa to takodje ne znaci da je neko najbolji, kao da Sumaher nije davao maximum na svakoj svojoj trci, naravano da je gazio i do poslednje kapi cedio svaki bolid koji je vozio, na samoj granici izletanja......

Napomenuo sam u onom postu na temi Formula 1, nijedan vozac u istoriji nije i, to DVA puta, osvojio titulu sa tehnicki zastrelim motorom u odnosu na sve ostale konkurente, to je najbitnija stvar koju niko izgleda ne uzima u obzir.
To bih mozda mogao da ti uporedim sa trkacem na 100 metara koji sa iscasenim zglobom pobedi u trci............

I sve one podatke, da ne ponavljam...........setimo se sta je sve u jednom pacerskom Jordanu uradio Sumaher jos kao balavac ...........one rezultate Sena nije imao u istim godinama/sezonama............
 
klika:
Napomenuo sam u onom postu na temi Formula 1, nijedan vozac u istoriji nije i, to DVA puta, osvojio titulu sa tehnicki zastrelim motorom u odnosu na sve ostale konkurente, to je najbitnija stvar koju niko izgleda ne uzima u obzir.
To bih mozda mogao da ti uporedim sa trkacem na 100 metara koji sa iscasenim zglobom pobedi u trci............
Ovo zvuči tako superiorno u odnosu na sve ostale. Neko racionalan i realan bi rekao da bi se kasnije, po prelasku u ''tehnički bolji i nezastareo - savremen bolid'' stvari nastavile istim tokom... Međutim... Jer ako trkač sa iščašenim zglobom pobedi na dve trke na takmičenju, kada mu ozdravi zglob, u najmanju ruku nastavi da pobeđuje (u ovom slučaju to su titule).. Međutim...
Prazne priče.
 
Garwor:
Tanke gume su bolje za velike brzine, manji otpor trenja :D Za brzinu na pravcu mi je nekako i jasno, ali mi nije jasno kako su u krivinama bili brzi nego ovi sad? Tezi, nestabilniji, vise teziste, kako?


jeste, bili su nestabilniji i imali su vise teziste ( tezi i nisu bili ali to sad nema toliko veze ), stvar je u tome sto su svi ti automobili bili projektovani da neutralno proklizavaju, odnosno da u krivini budu sto vise izbalansirani. to znaci da su se krivine prolazile veoma velikom brzinom i to bez kocenja a proklizavanje ( i lupanje kontre volanom kao kod relija ) je obavljalo posao i usporavalo auto. cim se prodje teme krivine davao se pun gas i izletalo napolje. takav stil vonje je jedino bio moguc kod bolida sa motorom napred ali vec krajem 50 tih i pocetkom 60 tih sa Ferrari Shark Nose ili Lotus Coswortima i modom automobila sa motorom iza vozaca je taj nacin prestao da se koristi jer je suvise tesko bilo pecati auto ciji zadnji kraj proklizava a pri tom je zadnji kraj tezak i za uspesno kontriranje trazi nadljudske sposobnosti. Doduse, sve do pojave turbo ere ( kraj 70tih ) u F1 se stalno klizalo ( vidi se i na snimcima ) a sa turbo motorima je takav nacin voznje postao nemoguc. recimo, BMW iz 1979 ima 1500 ccm i 1500 KS i razvija takav obrtni moment da bi svako i najmanje dodavanje gasa u krivini i pecanje na volan znacimo momentalan spin!

Sve nas to vodi do danasnje F1 i pedercica koji ih voze.... :wink:
 
jomini:
Ovo zvuči tako superiorno u odnosu na sve ostale. Neko racionalan i realan bi rekao da bi se kasnije, po prelasku u ''tehnički bolji i nezastareo - savremen bolid'' stvari nastavile istim tokom... Međutim... Jer ako trkač sa iščašenim zglobom pobedi na dve trke na takmičenju, kada mu ozdravi zglob, u najmanju ruku nastavi da pobeđuje (u ovom slučaju to su titule).. Međutim...
Prazne priče.

Nisam bas shvatio sta si hteo da kazes...........

Pa sasvim je logicno da ako pobedjujes u losijem bolidu da se nastavi trend pobeda i sa boljim..........poenta moje price jeste u tome da nije toliki problem pobediti u reketi od bolida, pricali smo o tome ranije, Hil, Vilnev i ostala postava koja se mucila da sa onim spejs satlom od Vilijams/Reno-a osvoji titulu tek u poslednjim krivinama poslednje trke.........

Zato sam i napomenuo sta su vozili Sena , Fandjo ...........kada su uzimali titule.........

Taj hendikep daje pobedi mnogo vecu tezinu, tj. govori ti o superiornosti .............to je poenta, ne znam kako si ti to shvatio kao praznu pricu.............

A ako ti ona prica sa trkacem niej bas jasna.........da li mozes npr. da zamislis da jedan srednje kategorije bokser sa 20-tak kg manjka udje u ring sa Tajsonom u i izmlati ga kao dete...............mozda je i ovo prazna prica , ko zna...............
 
Kad_LupimLupim:
1500ks ili 150ks?
(:


Samo treba dodati da su to bili turbo motori , zato su imali toliko konja............to je nesto potpuno drugacije od ovoga danas sto imamo u Formuli pa su i poredjenja besmislena.........

Kad pogledas tehnicka dostignuca danasnjih motora bez turbo sistema, od 2500 cc prave motore sa skoro 900 konja sto je bilo neshvatljivo pre 20-tak godina...........
 
klika:
setimo se sta je sve u jednom pacerskom Jordanu uradio Sumaher jos kao balavac ...........one rezultate Sena nije imao u istim godinama/sezonama............
klika,moras iamti na umu momenat u kome je Sena dosao u F1 i situaciju kada je Sumi izbio u prvi plan nakon Senine pogibije.Konkurencija mu je bio Hil.Svi smo se slozili da je Hil jedan od ...ma znas vec,da ga ne blatim previse,ali njegovi kvaliteti su bili daleko od proseka.Idem sad da procitam i ostatak postova,pa se mozda jos nadovezem.
 
DB 06:
klika,moras iamti na umu momenat u kome je Sena dosao u F1 i situaciju kada je Sumi izbio u prvi plan nakon Senine pogibije.Konkurencija mu je bio Hil.Svi smo se slozili da je Hil jedan od ...ma znas vec,da ga ne blatim previse,ali njegovi kvaliteti su bili daleko od proseka.Idem sad da procitam i ostatak postova,pa se mozda jos nadovezem.

Da, ali zaboravljas jednu cinejnicu da je Sumaher vozio prve tri sezone sa Senom i kao sto rekoh u pacerskom Jordanu mucio istog tog Senu u najzrelijim godinama , i cak bio ispred njega u nekim trkama..........a znamo kakve je bolide vozio Sena..........nesto slicno se ponavlja i danas , pogledaj sta radi jedan Alonso Sumaheru, slabiji bolid u vec nekoliko trka, on ga onako drzi 12 punih krugova u Isnabulu, pa sta uradi jednom Masi na Ferarijevoj stazi u Monzi, sa 10-tog mesta prelazi Masu koji je 4. ...........istorije se nekako ponavlja cini mi se..........ali dobro, jos je rano pricati o Alonsu, da ne otvaram sada drugu temu, samo sam hteo da napravim jednu paralelu .........

Sa druge strane, Sena je vrlo brzo po dolasku u Fromulu seo u odlican Lotus a Sumaheru je trebalo punih 8-9 sezona da sedne u superioran bolid, znas da je Ferari bio daleko iza u sezonama `96, `97 kada je Mika vozio ono cudo od fabrickog Mercedesa, pa onda, Hil `98 sa raketom od Vilijamsa, i tek onda `99 Sumaher seda u bolid koji je u ravni ili ispred ostalih.........mozda sam neke godine permutovao oko Mike i Vilneva, ispravice me neko ko to pamti............
 
Kad_LupimLupim:
:shock:
Ajde!?
Aj' daj neki link, txt, nesto... koji je to motor!?


Do 1983-4 je trajala Turbo era a tolika snaga se mogla izvuci iz deminutivnih motora ( 1,5 litara, 4 cilindra u liniji ) samo zahvaljujuci ogromnom turbu i pritisku od 4-5 bara! Danas je kljuc u obrtajima ( opet nista novo ) i to je nacin za dobijanje ogromne snage.

http://www.research-racing.de/bmwturbo.htm

Nelson Piquet 1983

BMW-F1_Turbo_BT_52_1983_800x600_wallpaper_02.jpg
 

Back
Top