krokodili

Doslo je do zbrke i spajanja pojmova ovde. Osmoragulacija je proces kontrolisanja balansa vode i rastvorenih supstanci u telu u odnosu na spoljasnju sredinu. Hiper i hipotonicnost su pojmovi koji oznacavaju odnos rastvorenih supstanci izmedju dva rastvora. Hipertonican je onaj rastvor koji ima vise rastvorenih supstanci. Izotonicni su oni rastvori koji imaju istu kolicnu rastovrenih supstanci na istu zapreminu vode.

Ako krokodila ubacis u slatku vodu (mislim na kopnene vode) on ce imati vise soli u telu i voda ce teziti da ulazi u njegovo telo. To je kod gmizavaca u velikoj meri spreceno roznim krljustima. Kada izadje iz vode krokodil ima vise vode (manje soli) u odnosu na spoljasnju sredinu te ce gubiti vodu (kao i sve suvozemne zivotinje) (to je opet spreceno delimicno krljustima). Kada bi se obicni krokodil ubacio u morsku vodu on bi imao manje soli nego spoljasnja sredina i voda bi tezila da izadje iz tela i razblazi okolnu sredinu te bi na kraju umro zedan. Postoje posebne adaptacije na nivou ekskretornog sistema koje omogucavaju zivotinjama koje zive u brakicnim vodama ili one koje migriraju izmedju slatkih i slanih voda da prezive osocilacije osmotskog pritiska. Nadam se da sam ti pomogao.
 
Insect:
Doslo je do zbrke i spajanja pojmova ovde. Osmoragulacija je proces kontrolisanja balansa vode i rastvorenih supstanci u telu u odnosu na spoljasnju sredinu. Hiper i hipotonicnost su pojmovi koji oznacavaju odnos rastvorenih supstanci izmedju dva rastvora. Hipertonican je onaj rastvor koji ima vise rastvorenih supstanci. Izotonicni su oni rastvori koji imaju istu kolicnu rastovrenih supstanci na istu zapreminu vode.

Ako krokodila ubacis u slatku vodu (mislim na kopnene vode) on ce imati vise soli u telu i voda ce teziti da ulazi u njegovo telo. To je kod gmizavaca u velikoj meri spreceno roznim krljustima. Kada izadje iz vode krokodil ima vise vode (manje soli) u odnosu na spoljasnju sredinu te ce gubiti vodu (kao i sve suvozemne zivotinje) (to je opet spreceno delimicno krljustima). Kada bi se obicni krokodil ubacio u morsku vodu on bi imao manje soli nego spoljasnja sredina i voda bi tezila da izadje iz tela i razblazi okolnu sredinu te bi na kraju umro zedan. Postoje posebne adaptacije na nivou ekskretornog sistema koje omogucavaju zivotinjama koje zive u brakicnim vodama ili one koje migriraju izmedju slatkih i slanih voda da prezive osocilacije osmotskog pritiska. Nadam se da sam ti pomogao.



Imala sam to pitanje na ispitu, koje je glasilo 'kakva je osmoregulacija kod krokodila u suvozemnim uslovima' . trebalo je da se odgovori
a) hipoosmoregulacija
b)hiperosmoregulacija
moj odgovor je bio pod b i ocenjen kao netachan. nije mi bilo jasno kako, obzirom da je njima i urin u polu technom stanju, nije mi jasno kako je moguce da je spoljashnja sredina koncentrovanija u odnosu na njegovu unutrashnju, pa shodno tome da mu organizam reaguje hipoosmoregulatorski.
 
Pojmovi hiper i hipotonicnosti bi trebalo da se koriste samo u slucaju rastvora, a za bas u takvom obliku pojmove hipo i hiperosmoregulacije nisam cuo. A pitanje koje ti je postavljeno je glupo. Kod osmoregulacije gleda se koncentracija rastvorenih supstanci i koliko one vuku vodu ka sebi a kada imas tecni rastvor i suvozemnu sredinu tu je onda logicno da ce voda izlaziti napolje posto je u vazduhu ima manje a tu onda nije u pitanju povlacenje vode od strane rastvorenih supstanci. Odgovor pod a) je tacniji (pod uslovom da hoce da kazu da je organizam hipotonican u odnosu na suvozemnu sredinu) mada je celo pitanje nebulozno. Na kom si fakultetu i koje je to ispit bio?
 
Ne, oni reaguju hipoosmotski. Ako recimo krokodila zakopas u zemlju on ce biti u hipertonicnoj sredini (mnogo minerala a nimalo vode) te ce voda izlaziti iz njega tj. on ce reagovati hipoosmotski. Lol! Zamisli krokodila zakopanog u zemlji. :)
 
Lol! Sorry. :) Malo je zakukuljeno dok ne razvrstas pojmove. Probaj da na wikipediji ukucas osmoregulation ili na googlu mozda nadjes neke primere koji ce ti to lakse prikazati.
 

Back
Top