Uslužna ili proizvodna?

Zavisi. Ukoliko si obezbedio kupca za proizvod unapred, u najvecem broju slucajeva proizvodnja je ekonomski isplatljivija. Ako ne znas tacno kome bi prodao robu, nemoj ulagati previse u proizvodnju. Moze ti se desiti da imas extra sredjenu fabriku koja radi sa 2% kapaciteta - imas koliko hoces primera kod nas. Dakle, ukoliko se odlucis za proizvodnju, a nemas kupce, pocni sa malim ulaganjima, malim kapacitetima, nemoj ici na automatizaciju. Uvek ti je lakse kasnije da prosiris proizvodnju nego da radis dva dana mesecno.
Kada su usluge u pitanju, pokusaj da nadjes svoju nisu. Razmisli sta radis najbolje. Koji deo te oblasti nije uopste pokriven, ili bar ne ozbiljno, bez obzira kako mali bio? Ako se odlucis da radis nesto gde je konkurencija jaka, nadji nacin da se izdvojis, ponudi klijentu ono nesto posebno vise od drugih i bezuslovno se drzi toga.
Mada, zavisi o kakvoj proizvodnji/uslugama se radi...
 
Obogatiti se, ne tako davno, mogl je kod nas na uslužnim delatnostima .. Na primer: jedan dragstor, drugi, pa onda pekare,, mali lanac trgovina istog tipa, najbitniji je:
razrađen put od dobavljača do kupca, dakle..već postoje ljudi za koje ti unapred definišeš kao potencijalne kupce..
I onda kreće proizvodnja, najpre u objektima koje sam poseduješ, a potom i distribucija drugim prodavcima. Od prodavca su, tako, postali proizvođači. Više puta je obrnut kapital, deo uložen u proizodnju. Ne može se postati tajkun na taj način, ali je zarada konstantno dobra..
Da bi sam uleteo u proizvodni proce potrebna su velika ulaganja, veliki je rizik..osim u pojedinim, retkim delatnostima.
Sigurnija je uslužna delatnost, ali znam i za male proizvođaće, konkretno fabrikante, koje su jako bogati i ljudi i koje savršeno rade..
Ja sa ovim porezima ne bih uleteo nigde. Čekam : o )
 
e.xotica:
Kada su usluge u pitanju, pokusaj da nadjes svoju nisu. Razmisli sta radis najbolje. Koji deo te oblasti nije uopste pokriven, ili bar ne ozbiljno, bez obzira kako mali bio?...

aaa....tibetanski mudrac :)


znam ja gde su poslovne niše...nego, ne bih baš svim tim da se bavim....ybt, kad ne postoji tržište ideja pa da naplatim :)
šta sve ne postoji...svakim danom po nešto shvatiš da - nema...
 
Price da je u proizvodnji bogatstvo, su urbani mit.......nema veze sa zivotom.

Usluge su numero uno u svetu , sto pravi pare, a i proizvodnja , opet ne moze bez usluga.......
Doduse i obratno.......ali za usluge je manji rizik , laksi je posao, manji su troskovi........

Npr. Beograd, svoju strategiju u buducnosti , kao i vecina velegrada u svetu , bazira na uslugama, a ne proizvodnji
 
HeBePoBaTaH_:
Obogatiti se, ne tako davno, mogl je kod nas na uslužnim delatnostima .. Na primer: jedan dragstor, drugi, pa onda pekare,, mali lanac trgovina istog tipa, najbitniji je:
razrađen put od dobavljača do kupca, dakle..već postoje ljudi za koje ti unapred definišeš kao potencijalne kupce..
I onda kreće proizvodnja, najpre u objektima koje sam poseduješ, a potom i distribucija drugim prodavcima. Od prodavca su, tako, postali proizvođači. Više puta je obrnut kapital, deo uložen u proizodnju. Ne može se postati tajkun na taj način, ali je zarada konstantno dobra..
Da bi sam uleteo u proizvodni proce potrebna su velika ulaganja, veliki je rizik..osim u pojedinim, retkim delatnostima.
Sigurnija je uslužna delatnost, ali znam i za male proizvođaće, konkretno fabrikante, koje su jako bogati i ljudi i koje savršeno rade..
Ja sa ovim porezima ne bih uleteo nigde. Čekam : o )

:) i ja mislim da je presudno to: razrađeni put, uhodana šema i mreža ljudi...ondaK možeš šta hoćeš bwe ;)
 
markovozd:
Price da je u proizvodnji bogatstvo, su urbani mit.......nema veze sa zivotom.

Usluge su numero uno u svetu , sto pravi pare, a i proizvodnja , opet ne moze bez usluga.......
Doduse i obratno.......ali za usluge je manji rizik , laksi je posao, manji su troskovi........

Npr. Beograd, svoju strategiju u buducnosti , kao i vecina velegrada u svetu , bazira na uslugama, a ne proizvodnji


Statisticki da...
I ja sam delila tvoje misljenje dok sam se bavila uslugama, ali kada sam presla u proizvodnju... uz dobru kombinaciju resursa... cuda mogu da se naprave, cuda!
 
Sta mislite o proizvodnji hrane. Poljoprivreda je uopste slabo razvijena u Srbiji i mislim da se bas tu mogu zaraditi velike pare. Po mom misljenju ne treba imati mnogo strucnog znanja iz te oblasti koliko iz ekonomije i finansija. Da li mozda neko od vas zna koliko je novca potrebno uloziti u proizvodnju da bi se ona isplatila.
 
Naprotiv, Srbija je poljoprivredna zemlja! Druga stvar što nije oreterano razvijena, ima neke primarne osnovne proizovde, nešto dobre i zdrave hrane, a bez distributivne mreže i marketinga...ako si stvarno za to da lepo plasiraš proizvod, mogao bi zaraditi ODLIČNO!
Kao onaj "Zlatiborac" ...što mu je besplatan marketing, mislim, ogromna slika u novinama njega nasmejanog međ šunkama a ipsod potpis u 2 rečenice kako su ga netom opljačkali! :lol:

Treba ti sertifikat za robu. I zelena jabuka. I pare za marketing i strpljenje za neke veće trgovinske lance (dok ti plate).

A proizvodnju ČEGA? Nije isto hoćeš li da prodaješ majčinu dušicu ili suncokret!
 
Drago mi je da ima onih koji priozvode, ali mene ta grana vise nece videti.
Bavila sam se proizvodnjom, imala nekoliko radnika, mnogo sebe i svoje porodice fizicki, materijalno i emotivno sam ugradjivala u tu proizvodnju. Finansijski i nije bilo tako lose ali smo vremenom shvatili da je mnogo jednostavnije baviti se prodajom, tj. preprodajom nekih proizvoda. Zarada je veca a energija koju ulazes mnooogo manja. Rizik je mozda za nijansu veci, ali slobodnog vremena imas vise.
I sada se bavim na neki nacin bavim proizvodnjom ali tako sto organizujem neke ljude da za mene naprave ono sto ja zelim i kako zelim a ja to platim.
 

Back
Top