Ajnstajnov test

Kako si to zakljucio? Nekom je potrebno vise vremena, nekom manje... moze i na osnovu toga da se utvrdi ko je koliko inteligentan, a ne samo da dodje do resenja.
Mislim da je i postojalo neko vremensko ogranicenje pa si onda kada resis u onih 2% ?
 
Sad rešavam onaj zabavni IQ test, i stignem do pitanja:
9. Da li je moguce coveka koji je ziveo severno od New Yorka, sahraniti zapadno od Misisipija?
Naravno, trebalo bi da je odgovor da, međutim u rešenju stoji ne. E sad me zanima zašto ne ?
 
Ta test nije bas nesto malo logike i to je sve.
Da i nema predpostavki ili nikome nista ne trebas da pripisujes ako ides po predpostavkama.
Sudoku ne trebas isto nista da predpostavljas ja jos takvog nisam srela.
 
Poslednja izmena:
Ribice su, cisto da se zna. Samo niko ovde nije resio za 15 min. A ovaj sto ne moze da podnese da nije po njegovom, taj ribice nije procitao ni u opisu zadatka (jer zaboga, nisu bile tu po ustavu).
 
Resio sam ga prvi put (pre jedno godinu, dve dana) za 11-12 minuta (ne secam se tacno). Nije uopste jako tezak, samo treba postaviti sebe u mentalni sklop koji ce dozvoliti sto bi rekli "outside the box" razmisljanje.
 
ja sam zahvaljujuci glupim teorijama na pocetku shvatio da logican odgovor da ribica cuva sve ove kuce, i one u kucamo posto ga ovde odredjeni bas zatupili..... Odg. je nemac i a gospodin ovaj test nije napisao juce nego iha ha od kad.... tada se sve razmisljalo drugacije..... (neke godine u proslosti je samo 1 osoba znala da vozi avion. Pitanje je koja????? Verovatno je odgovor ribica....)
 
Ja mislim da je zapravo tacan odgovor da nema rjesenja jer zadatak nije dobro formulisan kao sto je i vecina proje mene to rekla mada ako sve to zanemarimo logicno je da je tacan odgovor:njemac.Ali kada malo bolje razmislim ipak shvatam da ribicu drzi Norvezanin.
 
Idući prostom logikom i rešavajući jedan po jedan korak, na kraju se dobija situacija u kojoj gospodin Švaba ne čuva ni jednog ljubimca. Onda se pogleda poslednji korak, iliti ono zadnje pitanje - ko čuva ribice? Pogledavši u ono što se dobilo rešavanjem prethodnih koraka, jasno se vidi da NIKO ne čuva ribice i smatram da je to pravi odgovor na to pitanje i da je greška ljudi što automatski ribice povezuju sa nemcem. Zbog čega se one dodeljuju nemcu? Da li je u jednom od koraka bilo uputstvo tipa - "levi komšija onog ko pije čaj čuva ribice" ili "stanovnik bele kuće čuva ribice"? Da li se u bilo kom, sem u poslednjem, koraku spominju ribice? Nigde. Upravo iz tog razloga smatram da je to samo jedna mala zamka u koju su se mnogi i upecali.
 
Da li ste mozda resavali ovaj test???
AJNSTAJNOV IQ TEST

Ovo je sastavio Albert Ajnstajn u proslom veku, i rekao da 98% ljudi nije sposobno da resi ovaj test. Da li ste medju 2% ???

Zadatak je potrebno resiti za manje od 15 min. naravno, papir i olovka su dozvoljena pomocna sredstva!

5 kuca je obojeno u 5 razlicitih boja, u svakoj kuci zivi osoba druge nacionalnosti; tih 5 vlasnika piju odredjeno pice, puse odredjene cigarete i drze odredjene kucne ljubimce; ni jedan vlasnik nema istog ljubimca, cigarete ili pice.

Pitanje je: KO DRZI RIBICE ????

Nagovestaji:
- Britanac zivi u crvenoj kuci;
- Svedjanin drzi pse;
- Danac pije caj;
- Zelena kuca je levo od bele kuce;
- Vlasnik zelene kuce pije kafu;
- Osoba koja pusi Pall Mall gaji ptice;
- Vlasnik zute kuce pusi Dunhill;
- Vlasnik srednje kuce pije mleko;
- Norvezanin zivi u prvoj kuci;
- Covek koji pusi Blend zivi pored onoga koji gaji macice;
- Covek koji drzi konje zivi pored coveka koji pusi Dunhill;
- Vlasnik koji pusi Blue Master pije pivo;
- Nemac pusi Prince;
- Norvezanin zivi pored plave kuce;
- Covek koji pusi Blend ima komsiju koji pije vodu;

Postoji samo JEDNO tacno resenje!

Ukoliko niste uspeli, odgovor potrazite ovde..

E sad obrati pažnju na ovu rečenicu, a posebno na podebljane delove:

5 kuca je obojeno u 5 razlicitih boja, u svakoj kuci zivi osoba druge nacionalnosti; tih 5 vlasnika piju odredjeno pice, puse odredjene cigarete i drze odredjene kucne ljubimce; ni jedan vlasnik nema istog ljubimca, cigarete ili pice.

tekst zadatka sasvim jasno naglašava da svako ima kućnog ljubimca, omiljeno piće i cigarete i da jedan od kućnih ljubimaca akvarijumska ribica. Stoga su iskazi "nema dokaza da je to nemac" "ribice se ne pominju u dokazima" i druge izjave koje pokušavate da proturite kao mudrost zapravo pokušaj advokata da glumi matematičara.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Originalni tekst zagonetke se pojavio 1962. u Life International-u, i glasi ovako:

There are five houses.
The Englishman lives in the red house.
The Spaniard owns the dog.
Coffee is drunk in the green house.
The Ukrainian drinks tea.
The green house is immediately to the right of the ivory house.
The Old Gold smoker owns snails.
Kools are smoked in the yellow house.
Milk is drunk in the middle house.
The Norwegian lives in the first house.
The man who smokes Chesterfields lives in the house next to the man with the fox.
Kools are smoked in the house next to the house where the horse is kept. (should be "... a house ...", see Discussion section)
The Lucky Strike smoker drinks orange juice.
The Japanese smokes Parliaments.
The Norwegian lives next to the blue house.

Now, who drinks water? Who owns the zebra? In the interest of clarity, it must be added that each of the five houses is painted a different color, and their inhabitants are of different national extractions, own different pets, drink different beverages and smoke different brands of American cigarets [sic]. One other thing: in statement 6, right means your right.

Iako se pripisuje Ajnštajnu, nema dokaza da je ona uistinu izmišljena od strane velikog fizičara.


Ono što je zanimljivo je da u originalnom tekstu imate samo jedan nagoveštaj manje. Naime nagoveštaj "- Covek koji pusi Blend ima komsiju koji pije vodu; " je suvišan i zagonetka se može rešiti i bez njega.
 

Back
Top