Bežični internet...dužina kabla ?

Slobodance

Ističe se
Poruka
2.835
Pozdrav svima !
Zna li neko da mi kaže da li ima ograničenja u
dužini kabla od antene do kompjutera,kada je
u pitanju bežični internet ?
Koliko metara može da bude dug kabl da bi funkcionisala
brzina (recimo 128 kb/s) bez "pojačivača" (kako li se već zove) AP ?
Hvala unapred ako neko odgovori !
 
Da. Koliko sam ja razumeo momka, zeli bez pojachivacha na tome linku.
Inache sto se tiche utp kabla, pa zivisi, recimo, isprobana duzina koju sam ja koristio bila je skoro 120 metara i (ne savetujem dalju od te), ne znam za dalju duzinu, najbolje bi bilo (ako mislim da je to u pitanju), da pusti sniffer kroz mrezu i proveri koliki je protok, samim time imace potrebne informacije vezane ili za utp ili AC. Kako vec. Da ne razglabamo vise (bez veze), sachekacemo dok momak ne dodje i kaze sta u stvari hoce.
 
The Legolas:
Da. Koliko sam ja razumeo momka, zeli bez pojachivacha na tome linku.
Inache sto se tiche utp kabla, pa zivisi, recimo, isprobana duzina koju sam ja koristio bila je skoro 120 metara i (ne savetujem dalju od te), ne znam za dalju duzinu, najbolje bi bilo (ako mislim da je to u pitanju), da pusti sniffer kroz mrezu i proveri koliki je protok, samim time imace potrebne informacije vezane ili za utp ili AC. Kako vec. Da ne razglabamo vise (bez veze), sachekacemo dok momak ne dodje i kaze sta u stvari hoce.
Koliko sam ja razumeo momka on želi da zna koliko metara može da bude koaksijalni kabel da ne bi bilo velikih gubitaka od antene do wirelles kartice u kompjuteru. Inače ove kartice imaju ulaz za koaksijalni kabel samo , tako da UTP ne dolazi u obzir i ceo internet ide preko PPPOE protokola što ima samo Windows XP u sebi, mada na internetu se može pronaći i verzija ovog protokola i za starije windose kao i za linux. Odgovor je da se ne preporučuje duži kabel od 7-10 metara maximalno. :)
 
Evo šta hoću.......da pitam !
Postoje DVA provajdera bežičnog interneta "u kraju"...
Od moje kuće do antene(predajnika-kako li se već to zove,)
ima oko 500 m...i do drugog provajdera slično rastojanje...
I sada ja kupim "paket" za bežični internet...Jedan mi nudi od antene
(otprilike mora da bude na krovu kuće ta antena) maximalnu dužinu kabla
15 m a drugi 9 m do kompjutera...Ako hoću preko toga treba mi AP a on staje još 70-ak evra
Ako bih hteo da ne "cepam" zidove po kući treba mi dužina skoro 20 m...
E sad mene interesuje kako to :ili 9 ili 15 ili nije ni bitno...
Jesam nepismen po tom pitanju,ali koga mrzi ne mora ni da se javlja da odgovara...
Pozdrav...
 
Kvalitet kabla je u pitanju ,i kvalitet signala pada sa dužinom kabla, ja recimo imam 256 k wireless i imam oko 12 metara kabla ali mi je zato jačina signala negde na 85 - 92 % i ponekad mi se zbog toga brzina veze automatski koriguje i pređe sa 11 mb/s na 5,5 mb/s da bi mi protok ostao isti.Možeš ti i staviti i duži kabel ali ćeš imati signal 65-75% i možda će ti zbog toga brzina veze biti na 2- 3 mb/s. Pitanje je samo koliko će to tebe zadovoljiti i dali će biti stabilan signal zbog prevelike dužine kabla ?
 
Ja imam antenu na prozoru. Od antene je ranije isao kabl do AP. Od AP dalje prema hub-u oko 15 metara. Od huba svaki racunar razvodio za sebe. Najduzi razmak od hub-a do jednog od racunara je oko 10 m.
Sada imam ruter, koji je ustvari jedan mali racunar. U njega ide kabl sa antene a od tog racunara opet kabl ka hub-u. Dalje isto kao pre.

E sad, ja zapravo nikada nisam radio samo sa antenom i karticom u racunaru, dakle direktno kabl antena-racunar. Uvek sam imao AP ili ruter.

Sve u svemu, mislim da 15-20 metara kvalitetnog kabla (mislim da se zove "shilded") ne bi trebalo da predstavlja problem makr i direktno antena-racunar..
 
Ovako ja ću ti reći šta ovde rade .Stavljaju fabričke antene ili kantene (koliko para toliko i muzike) , akoje razmak veći od 10 metara stavljaju AP sa pojačalom , pa iz AP-a ide UTP kabel ili do HUB-a(može i neki jeftiniji router) ili u samu mrežnu karticu u kompjuteru . Profesionalni montažeri kažu ovako da od AP-a do kompa ne sme da bude veći razmak od 50 metara jer gubici u UTP kablovima postaju izuzetno veliki .: Inače sistemi sa AP-om mogu da premoste radaljine do 20 kilometara. Sve razdaljine do 10 metara se rade sa antenama i wifi karticama i koaksijalnim kablom..
 
Neznam da li je jos aktuelno ali evo i ja da se oglasim. Sabacka antena od 20dBi + 20 metara obicnog TV koaksijalnog kabla + Gigabyte-ova katica. Razdaljina do AP-a 1000m, AP radi sa sektorskom antenom 12dBi i 80mW snage. Signal kod korisnika 67%. Ova kombinacija je instalirana na preko 900 lokacija u Sapcu i okolini. I na jos dosta mesta po Vojvodini. Naravno najbolje je staviti Sabacku 20dBi + 3 do 5 metara HDF400 kabla + Ovislink 5460 sa firmware-om V2 E5 do V2 E8 + do 100m DRAKA UTP kabla ako se ne koristi PoE (Power over Ethernet) ili max 20m DRAKA UTP ako terate i PoE kroz njega.

Najvaznije je:
1. Sto bolja antena
2. Sto Bolji kabl
3. AP ili Kartica (razlike su samo za akademsko razmatranje)
4. Pouzdan provajder sa sto kvalitetnijim netom, inace dzaba sva tehnika ako od provajdera kaplje a necuri.

Pozdrav
 
Ovako ja na kući imam kantenu običnu , u kompjuteru jednu kinesku Phee Net wirelles karticu i oko 12 metara koaksijalnog kabla , pristupna tačka mi je na otprilike 2,500 metara a signal je kao na slici , kada link padne ispod 85% brzina pristupa od 10 mb/s se prepolovljuje da bi se održala brzina net-a. i ja na ovo furam 256 k ojačani + proxy radi ubrzavanja surfa. Download mi je na normali oko 33 kilobajta u sekundi a upload oko 80 kilobajta u sekundi. Zato sam rekao da mi je 67 % malo !!!
 
Pozdrav, ovde tehnicka podrska 3dnet-a za bezicni internet. Posetite www.3dnet.co.yu
Ovako, sve je relativno. Duzina kabla se gleda jedino ako kroz njega dajes napajanje za AP.
Npr : Adapter od 5 v moze da izgura do 20 m, sto se tice signala to skoro da nije bitno.
Kod jednog klijenta smo razvukli oko 100 m UTP kabla, ali s'obzirom da je bio AP koji radi na 5v zasekli smo kabal na 20m izvukli 4 zice, spojili + i - tamo gde treba, bocnuli u struju i radi.
Puno pozdrava iz Panceva.
 

Back
Top