trudnoca i lekovi

P.s. Samo da pojasnim: kao i na svim (najvecem broju) lekovima i na ovome pise da nije preporucljivo davati ga trudnicama. Naravno, ginekolozi u praksi procenjuju rizike i benefite svakog leka pa i ovog. Po potrebi, ginekolozi ga daju trudnicama. Sto se zapada tice na FDA americkoj listi klometol je na nekoj B listi lekova pod oznakom 'Malo verovatno da ce izazvati ostecenje ploda'.Ista oznaka vazi i za druge lekove koji se smatraju slobodnim za davanje u trudnoci. Nije uradjen dovoljan broj prospektivnih studija za dokazivanje stetnosti ovog leka, ali studije koje su radjene bez obzira na broj uzoraka nisu dokazale nikakve signifikantne razlike izmedju novorodjene dece majki koje su uzimale i onih koje nisu uzimale klometol protiv mucnina.
Dakle ako neko vec ima potrebu i mora da uzme antiemetik onda moze slobodno uzeti klometol. U ovom slucaju, posto se radi o odmoru i putovanju kolko shvatam, apsolutno nema nikakvih kontraindikacija da se uzme ovaj lek, od jene, dve ili 5 tableta svakako ni majci ni bebi nece biti lose.

Eto, samo sam to htela da dodam, da pojasnim oko klometola.

Pikax - ni ja nisam znala, nego mi rekla drugarica koja je ginekolog kad mi je trebao savet za jednu pacijentkinju. Pozz svima
 
Nemam pojma WW ... ja znam da se ne daje...pogotovu sto je prvi trimestar trudnoce u pitanju :|
Kod takvih lekova se dobro proceni -> potreba - efekti - nus pojave - stetnost
Obicno se daje Bedoxin....sad pitanje je koliko on kome pomaze
Poz
 
Mala digresija,klometol ne deluje u kinetozama(povracanje u putovanju,izmedju ostalog-za one koji ne znaju),a belissima bas za to treba lek(bar tako kaze).
E,sad,ako je to mucnina zbog trudnoce,to je druga stvar,ali ako je i ranije povracala u putu...Ne znam.Ima vas kompetentnijih,pa procenite.
Mozda bi i belissima mogla da pojasni ovu dilemu.
 
da, i ranije sam imala mucnine prilikom putovanja. u putu do grcke nisam pila nista ali sam dva puta povracala. iako cenim sve dobronamerne savete zamolila sam drugaricu da pita ginekologa i rekli su joj da nisu dozvoljeni nikakvi lekovi. moracu da izdrzim i bez njih. rekla joj je da jedino sto moze da mi kaze je da pijem puno tecnosti i da grickam bademe jer oni ublazavaju mucninu. hvala vam svima na pomoci .
 
Grickaj dvopek, pomazhe, i pij technosti...i ne pij nishta, bolje povrati dva puta, ali ne morash bash nishta piti. Ja sam imala muchnine u prvim mesecima trudnoce, a putovala sam, i po preporuci mog ginekologa nisam nishta pila.
 
Verovali ili ne - kod ovakvih problema jaaakoo pomaze coca-cola.To su cak i neki od lekara preporucivali, a ja sam se uverila na sopstvenoj kozi.Inace sam veliki pobornik zdrave ishrane, veliki protivnik gaziranih **** ili sl, ali...Naravno u malim kolicinama, po neki gutljaj kad naidje mucnina, ili u toku putovanja piti po malo.Na netu sam procitala da nisam jedina kojo je cola pomogla kod mucnina...Zdravija varijanta je djumbirov chaj!
 

Back
Top