Inicijativa za organizovanje Kongresa za borbu protiv bele kuge

DoktoriCCCCa

Početnik
Poruka
4
Srbija će 2032. godine imati 6.851.072 stanovnika ukoliko se nastavi današnji trend negativnog prirodnog priraštaja, kažu stručnjaci Republičkog zavoda za statistiku (RZS) za list "Press". Prema njihovim procenama, ta brojka biće još i manja, jer sve veći broj Srba napušta domovinu i sreću traži u drugim zemljama. Prema poslednjim podacima RZS iz 2004. godine, Srbija ima 7.463.157 stanovnika. Pozitivan prirodni priraštaj ima samo Raški okrug i samo deset od 161 opštine u Srbiji. To su Grocka, Aranđelovac, Kragujevac, Prijepolje, Sjenica, Novi Pazar, Tutin, Vranje, Bujanovac i Preševo. Od ukupno 4.706 naselja u centralnoj Srbiji i Vojvodini, u 1.100 njih 2004. godine nije rođeno ni jedno jedino dete!

Bela kuga je očito zahvatila čitavu Srbiju. Prema rečima Gordane Bjelobrk, načelnika Odeljenja za vitalnu statistiku u RZS, od 1950. godine broj rođenih, odnosno natalitet, polako počinje da opada, da bi devedesetih godina broj umrlih premašio broj rođenih.

„Negativan prirodni priraštaj prvi put je zabeležen u Vojvodini 1989. godine. Od tada kreće njegov negativan trend, koji traje do danas. U centralnoj Srbiji prvi put je zabeležen 1992. godine. Te godine umro je 741 stanovnik više nego što se rodilo beba.

Posle toga, iz godine u godinu sve je veći broj umrlih u odnosu na broj rođenih. Tako je 2000. godine broj umrlih za 30.278 premašio broj rođenih u celoj Srbiji. Od tada razlika je malo manja, a poslednji obrađeni podaci za 2004. godinu govore da je te godine razlika između novorođenih i umrlih bila 26.134 u korist umrlih - 16.576 u centralnoj Srbiji i 9.558 u Vojvodini”, kaže Bjelobrk.

Srbija se, prema njenim rečima, polako pretvara u zemlju staraca: „U popisu 2002. godine prvi put je zabeleženo veće učešće stanovništva starog 65 i više godina od onih koji su mlađi od 15 godina. Odnos je bio 16,7:15,8 odsto za ´matore´. Neminovno je da imamo veliki broj starih ljudi. Iz godine u godinu rađa se sve manje i manje dece, a nacija prirodno stari. Takođe, sve više mladih ljudi odlazi iz zemlje, a mi nismo interesantni strancima da bi se naselili kod nas” dodala je ona.

Kad je reč o negativnom prirodnom priraštaju, prema podacima RZS, Beograd je na ubedljivom prvom mestu. Pre dve godine, u glavnom gradu Srbije umrlo je 3.713 građana više nego što se rodilo beba. Najveću razliku u korist umrlih imala je opština Novi Beograd i to 527, a za njom Stari grad - 402.

Posle Beograda sledi Zaječarski okrug, gde je 2004. godine 1.648 građana više umrlo nego što je dece rođeno. U Šumadijskom okrugu, koji takođe ima negativan priraštaj, 2004. godine taj broj je bio 616, a to je najmanja razlika između umrlih i rođenih u celoj Srbiji.

Zemlje u okruženju takođe ne mogu da se pohvale velikim brojem rođene dece. Većina njih ima negativan prirodni priraštaj. Prema podacima RZS, Srbija ima godišnju stopu od -3,5, Bugarska -4,8 Mađarska -3,8, Hrvatska -2,4, Rumunija -1,8, Slovenija -0,5, Italija -0,4, Švedska -0,2, Grčka 0. Španija ima pozitivnu stopu prirodnog priraštaja od 1,4, Švajcarska 1,5, Crna Gora 3,5, Francuska 4,1, Makedonija 5 i Albanija 11,1.

INICIJATIVA ZA ORGANIZOVANJE KONGRESA

Udruženje/pokret za borbu protiv bele kuge u Srbiji - „Opstanak” nedavno je pokrenulo inicijativu za organizovanje Kongresa za borbu protiv bele kuge. Prenosimo vam njihov poziv u celosti:

Uključite se u borbu protiv bele kuge u Srbiji!!!

Dragi zemljaci,

Nadamo se da Srbiju i dalje smatrate svojom zemljom i da je volite koliko i mi. Borba za biološki opstanak srpskog naroda je teška i neizvesna. Međutim, ako udružimo snage, ideje i sredstva, sigurno ćemo uspeti. Zato Vam se i obraćamo da nam pomognete u organizovanju Kongresa, ali i u traženju rešenja za problem bele kuge koji je prisutan u skoro svim opštinama i regionima Srbije. Ako se oko ovog pitanja ne složimo i ne udružimo, uskoro nas neće biti.

Očekujemo Vaše razumevanje, podršku i saradnju

OPSTANAK - UDRUŽENJE/POKRET ZA BORBU PROTIV BELE KUGE U SRBIJI

Prof. dr Marko Mladenović, predsednik Udruženja

Mr Dragana Dinić, potpredsednik Udruženja

mob. +381 63 853 10 30

imejl: dsdinic@yubc.net
 
evo ja dala svoj doprinos. Nas dvoje a tri deteta, to je vec neki prirastaj.
I sta sam dobila od toga?
Ne mogu trotoarom da prodjem od parkiranih automobila, vec moram ulicom, a i kad mogu da prodjem, ivicnjaci su visoki i lomim kolica.
Jedva dobismo mesto u vrticu i to (sramota me da kazem) preko neke vezice.
Deciji dodatak za troje dece je pisljivih 4000 din (nema ni za pelene, a kamoli...).
Po decijim parkovima kucici zive, jedu zivo meso i raznose djubre.


Ne bih da budem negativna, samo skrecem paznju na konkretne probleme!
Treba da nas ima, i treba BRE da budemo najbolji, da nam svi zavide!!!
 
evo i mene u drugačijoj priči od prethodne. Naime moj muž i ja se lečimo od steriliteta. Živimo privatno, trenutno radi samo muž, ja sam poslednji posao izgubila sa komentarom gazdarice da ću ja uskoro ostati trudna pa neću moći da radim a njoj takav radnik nije potreban!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ne živim u Beogradu, tako da svaku svoju analizu moram da odradim kod privatnog lekara, jer složićete se sa mnom da unutrašnjost nema nikakvih bolničkih uslova za rad, sve je u Bgd-u. Pa vi sad saberite laparoskopija 500 evra, hsg 12000 dinara terapija pre i posle svake intervencije, brisevi na kojekakve bakterije još par hiljada dinara insemenacija 200-500 evra zavisi od klinike, ako ne uspe ponovo laparoskopija 500 evra.Sve ovo u ovoj godini. Muž ima platu 200 evra.Pa hajde vi meni pronadjite lekara koji će da me dotera u "rodno" stanje bez novca ja obećavam da ću roditi bar troje dece.
P.s. ne mogu više od troje gaze me godine
 
Mislim da narod hoce, ali drzava treba da stimulise to.
Pre par dana smo dobili i trece i jos nisam iskusio sve `blagodeti` roditeljstva nad troje dece, ali po okolnim iskustvima-nista dobro.
Imam dobrog prijatelja, koji je Srbin i imaju 10-toro.
Zeleo bih da se ugledam na njihov primer, ali nemam hrabrosti za tako nesto.
I plata od 400 e je relativno dobrra za prilike u Srbiji i maksimalna pomoc roditelja, ali opet.........
Drzava treba da se ozbiljno pozabavi tim problemom.
 
A, da, ako prosetate kineskim centrom u bloku 70 u N. Beogradu, videcete da se kinezi bas leeepo razmnozavaju. Cak im se deca zovu srpskim imenima - Luka, Marko...
Pa ako to prija nasoj drzavi, eto im Srba koliko hoce.Verovatno im daju takva imena da bi se lakse infiltrirali u strukturu Srbije, postali ugledni gradjani i naravno Srbi (kosooki doduse, ali nema veze, kod nas se ljudi, kada je problem u pitanju nikada ne gledaju u oci).
 
Ma sve to lepo zvuci, al uvek se vracamo na jedno isto. Sta je ovo drustvo ucinilo da bi porodice u Srbiji imale trece, cetvrto, a u poslednje vreme i drugo dete? Plate neizvesne, deciji dodaci mali, odrzavanje trudnoce u Srbiji je prava avantura, o porodjaju i da ne govorimo jer zna se da vas niko nece ni pogledati bez koverte,za trudnicko bolovanje se prima samo 65% od plate jer je to "normalno stanje a ne bolesno", sve vise se po firmama uvode neki evropski standardi sto se tice radnog vremena, veci deo dana se provede na poslu za porodicu je malo vremena...plus sve ono sto je navela gore mojicka mala. Mozemo mi da batalimo price o tome kako covek radja dete sebi a ne drzavi...al u zemlji Srbiji sve to mnogo kosta, o zivcima necu ni da pricam!!!
Znaci treba uvesti puno olaksica u praksu pa ce biti beba. Kao prvo naknadu za trudnicko bolovanje
vratiti na iznos od 100%, uvesti da zena koja rodi trece dete ima pravo na odlazak u penziju, da je svakom rodjenom detetu obezbedjeno mesto u najblizem obdanistu, da se dobijaju besplatne knjige za osnovnu skolu...Znaci uvesti u praksu olaksice koje ce obican narod da oseti u svakodnevnom zivotu, a ne samo pricati kako ce Srbi nestati, koliko je abortusa u toku godine, o zabrani abortusa, maltene se ide dotle u pricama kako su mladdji bracni parovi postali egoisti, jer ne zele vise od jednog deteta...Da jesmo, egoisti smo, bezobrazni smo, zato sto ne zelimo da stvaramo jos vecu bedu, i ne zelimo da nasa deca putuju u inostranstvo prvi put s 30 godina kao mi, i ne zelimo da dozive bombardovanja, ratove, izbeglistva i sl. stvari koje su u zemlji Srbiji kao dobar dan.
Izvinjavam se na dugackom misljenju, al ovo je i poruka i funkcionerima u ovoj drzavi da je dosta demagogije vec treba uraditi nesto KONKRETNO ZA OBICAN NAROD!
 
Marge Simpson:
Sebicna sam i samoziva , i, necu da radjam vise dece. Imam jedno, meni je dosta, volim ga mnogo. A ako drzavi treba jos dece, neka pruzi uslove za to. .

U bre Marge ovo ko da sam ja pisala... Jos da dodam...NE podrzavam stancovanje dece po svaku cenu..Svako dete treba da ima mamu i tatu a ne da ga gaje sestre i braca , tj da njima pada na grbacu... Zato sam odlucila jedno..ali vredno...do daljnjeg..Pa kad ovo poraste , a ja se pozelim bebe , mozda , ali samo mozda - drugo... A to drugo ce opet biti moja maza ...

Nemam nameru ja da dizem natalitet pa da posle zbog ove smrdljive zemlje patim sto mi je dete negde u australiji i sto ne mogu do nje kad ja ocu.. Porucuju nam mnozite se , a nema vakcina za novorodjenje, nema mesta u vrticu, nema skola dovoljno, nema bre ni buseva da odemo ko ljudi u grad... Pa sto da radjam dete? da se muci?
 
Ma jok , naprotiv ,mislim da onima koji imaju vise od 1 ,drzava treba da pomogne..i materijalno i na sve druge nacine... to je moj stav...

U tekstu stoji:" ako udružimo snage, ideje i sredstva..." - meni se cini da i oni koji planiraju ovaj skup apsolutno imaju isto misljenje kao i ja..za razliku od dojilja... na ovo okupljanje bi rado otisla, da cujem koja je strategija razvoja...samo bojim se da ce opet biti mrtvo slovo na papiru..al za to nisu krivi organizatori nego vreme i mesto gde zivimo..tj prezivljavamo..bar ja...
 
Slazem se sa svim gore navedenim. Nije poenta u radjanju dece, pa svi vole decu i svi bi da ih imaju (manje-vise), poenta je u stvaranju uslova za tu decu.
Sve dok su nam porodilista skrnava, deciji dodatak mali, cene decije hrane i odece nenormalno visoke, dok nam treba veza za upis u vrtic, cela plata za skolske knjige, godisnja plata za upis na fakultet.... i da se ne zalecem dalje, dotle dece nece ni biti.
Ja sam docekala 32 god da bih rodila prvo jer sam cekala da se uslovi za zivot normalizuju, da ga ne bih radjala u sklonistu i zivela u podstanarskoj garsonjeri. E sad vi procenite da li ja imam vremena da radjam jos i 2-3-4o dece.
 
U pocetnom postu nije navedeno koga ce "pritiskati" da poraadi na resenju problema bele kuge, pa sam pretpostavila da ce biti kao i inace, apel ljudima da imaju vise dece. Grozota. Srbija je kao los roditelj, deci(narodu) ne pruza nista, vec samo trazi. Kad god se povede tema o prilikama u ovoj zemlji, dobijem zelju da odem van i radjam decu sa dvojnim drzavljanstvom. Ili sa jednim, stranim.
 
e, stvarno se slažem sa postovima gore! strašno je teško u ovoj državi imati više dece i obezbediti im makar neki minimum. što se tiče komentara o radnom vremenu - apsolutno se slažem - to je žestoka glupost, raditi od 9 do 5! ja nemam dece, nisam udata, samo živim sa momkom, radim do 15.30 i nemam ni ja dovoljno vremena (na postdiplomskim studijama sam), a mogu misliti kako li je tek onima što imaju i dete/decu. Ako budemo radili do 5, dolazićemo kući oko pola 6, 6. ručati i oprati sudove do 7. Tu se već postavlja pitanje kada ćemo taj ručak skuvati, ali dobro. Zatim, skupimo veš sa žice, popeglamo nešto, odemo u nabavku, operemo kupatilo, usisamo, obrišemo prašinu... - dovoljno je svaki dan makar jednu od ovih stvari uraditi i već je minimum pola 8. Onda treba raditi domaći sa decom - ako ste uopšte stigli da to sve završite do pola 8 - pa se možda malo i poigrati sa detetom, pričati priču ili šta već, staviti dete da spava i dok se okrenete i vi ste već umorni, pa se tuširate i ostalo i onda na spavanje. Mislite da onda ujutru ima vremena? ne, ujutru treba buditi decu, praviti im doručak, spremiti šta će ko obući, srediti se za posao i krenuti. Pretpostavimo da ste tako uspeli da uklopite kuvanje i ostale kućne obaveze ( jedan supružnik kuva, drugi sprema nešto po kući - ako je sreće da je dotični kući a ne ko zna gde), a šta je onda sa druženjem sa prijateljima, bavljenjem rekreacijom, čitanjem, ne daj bože izlascima u pozorište/bioskop/ kafić/restoran sa bračnim parom? mislite da se to sve može ugurati u vikend? hehe, vikendom deca žele da se družite sa njima, vodite ih u prirodu i ko zna šta sve ne...

a šta bi sa slučajem da se neko ne daj bože razboli?

a kad uopšte imate seks sa tim svojim bračnim parom?




hoću da kažem da čak i oni koji imaju zadovoljavajuće materijalne uslove i ne moraju da razbijaju glavu oko kućnog budžeta, a takvih je nažalost mali procenat, nemaju vremena za kvalitetan život.


ne vidim koje je rešenje. štancati decu? ne verujem :?
 
Charlotte:
U pocetnom postu nije navedeno koga ce "pritiskati" da poraadi na resenju problema bele kuge, pa sam pretpostavila da ce biti kao i inace, apel ljudima da imaju vise dece. Grozota. Srbija je kao los roditelj, deci(narodu) ne pruza nista, vec samo trazi. Kad god se povede tema o prilikama u ovoj zemlji, dobijem zelju da odem van i radjam decu sa dvojnim drzavljanstvom. Ili sa jednim, stranim.

Колико сам ја схватила, овде није у питању никакав ''притисак'', него покушај конкретне акције да се реши бар нешто од разлога који су наведени у свим постовима на овој теми.
Мислим да то треба подржати, а не критиковати.

Узгред, како год, не могу рећи да ми држава није баш ништа пружила: живим у откупљеном друштвеном стану, школовала сам се бесплатно, још увек вучемо много повластица наслеђених из социјализма....тек кад се заврши транзиција суочићемо се са стварношћу капитализма: веће шансе за зараду, већи стандард, али скупље услуге, мање времена.....нити је у нашем црнилу све тако црно, нити је на сјајном Западу све тако сјајно!
 
"Па тако је на Западу одавно, они одавно живе по ''европском радном времену''.....не знам како, али живе...(џаба им паре, кад немају времена)...."

Ja licno tako zivim odavno i sta da radim kad moram. I to da napomenem, ne na Zapadu, vec u majcici Svrbiji.
Rekreacija=0, izlasci= 0.5, citanje=0, sex=0000, bolest=0 :cry:
Kucni poslovi se rade vikendom ili kasno nocu, a svo vreme od momenta povratka s posla je posveceno detetu. Leze se u proseku oko 1.
Eto, ziv covek se na sve navikne i nije tako strasno
 

Back
Top