Šta je to NAPALM?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
cvele2:
Glavna tačka pitanja jeste sastav napalma. Zna li neko? Tražio sam u google i wikpediu ali mi ono nije baš jasno.

Koliko ja znam prve napalm bombe su nastale tako što su američki piloti lovaca primetili eksploziju i požar koji za sobom ostave odbačeni eksterni rezervoari sa gorivom....pa pretpostavljam da je nešto na bazi kerozina.....valjda :confused:
 
Ma samo znam da je u pitanju neka tečnost koja se u kontaktu sa vazduhom momentalno pali.Nešto piše u wikpediji, na engleskom doduše, da sadrži soli aluminijuma itd. Ima li nekih hemičara ovde koji bi mi to objasnili
"evro" Napalm me interesuje čisto onako, još uvek ne planiram nikog da palim, ali nikad se ne zna...
 
Imao sam ja temu vezanu za to sto tebe zanima ali odavno ...
Moras biti precizniji oko ovoga. Zelis li znati STA JE NAPALM mislim OD CEGA JE NAPRAVLJEN ili hoces da SAM napravis napalm ???
To su razlicite teme ali nijedna nije teska ....

pozzz ....
 
Nitroglicerin:
Imao sam ja temu vezanu za to sto tebe zanima ali odavno ...
Moras biti precizniji oko ovoga. Zelis li znati STA JE NAPALM mislim OD CEGA JE NAPRAVLJEN ili hoces da SAM napravis napalm ???
To su razlicite teme ali nijedna nije teska ....

pozzz ....
Kao što je @jeele rekao piše da me interesuje sastav ali ako neko zna i kako se pravi, ne bi bilo loše istaći i to.
 
OK onda evo ti znanje koje ja mogu da ti kazem.

Tacan sastav napalm bombi se menja iz godine u godinu, ali jedno uvek ostaje prisutno a to je veoma visoka temperaturta, kao sto znas i ti i svi mi postoje X supstance pocev od tecnih, pa preko praskastih i na kraju cvrstih stanja koje se koriste za pravljenje zapaljivih smesa u ovom slucaju NAPALMA.

E sad, koliko ja znam Napalm smese ( da ne kazem bombe ) trenutno se kod nas koriste samo u Avijaciji kao jedno od sredstva za napadanje nezasticenih a lako zapaljivih ciljeva, dok se artiljerijski zapaljivi projektili danas vrlo retko primenjuje bilo gde u svetu.

Kod svih NAPALM projektila, zapaljivo dejistvo je samo kao dopunski vid dejstva radi povecanja efekta a ne kao zapaljiva raketa. Ona opali na zemlji pa opali, tu nema druge, a napalm sluzi da samo potpomogne dejstvu. Uglavnom se svi klasicni Napalm projektili pune belim fosforom, jer daju na cilj dopunski zapaljiv efekat, jer beli fosfor sagorevajuci daje veoma visoku temperaturu, pa cak i vece cestice istopljenog fosfora mogu izazvati pozar. E sad da postoje nekoliko grupe gde spadaju sve ove bombe necu da te davim ovim, a reci cu ti samo i ovo da u drugu grupu spadaju takozvane Plamene bombe koje u sebi pored klasicnog eksplozivnog punjenja sadrze i male tzv. kontejnere koji su puni razlicitim zelatinskim smesama koje mi sad nazivamo NAPALMOM. Ovakve bombe dejistvuju samo trenutnim oblakom plamena koji unistava sve pred sobom, sve sto bude zahvaceno tim plamenom. Inace ti kanistercici koji su smesteni u granatu su velike zapremine od 500 do 800 litara plamene smese ili do 20 kg plastifikovanog belog fosfora.

Znaci da rezimiramo napalm, kao napalm kogu biti sve zapaljive smese koje postizu veoma visoku temperaturu, izbor moze biti veoma veliki a paljenje moze biti direktno ili inicirajuce od eksplozije koju granata napravi. Ranije se je napalm bomba punila smesom koja se zove TERMIT. Cela granata je bila punjena termitom ali u zadnjem delu dok je eksplozivno dejistvo bilo u prednjem delu i ono je imalo zadatak da prilikom eksplozije razbaca velike zapaljive delove, kako bi i gasenje tog objekta bilo otezano. Sada se koristi uglavnom beli fosfor koji ima drugaciji vid paljenja. Svaka napalm raketa, granata ili projektil koji nosi u sebi plastifikovani beli fosfor mora imati kao inicijator Pikrinsku kiselinu uz odredjeni procenat Tetrila.

Eto sad znas isto koliko i ja, a evo posto si bas znatizeljan evo ti prost primer najprostije ali i jako opasne napalm smese pa mozes i sam da probas.
Uzmi tablu stiropora i izlomi je u neku kantu i nalij litar benzina ali mesaj dok se sav stiropor ne stopi i napravi kao zelatinska smesa. Dodaj saku soli, e sad mozes da polijes negde i da zapalis, ali nemoj da zaje*es nesto i izmakni se. To je jedna vrsta napalma.

Eto nadam se da sam ti bio od pomoci u ovome.

pozdrav NITRO !!!!!
 
Jeste srecice moja ... jeste ... jos na samom pocetku mi je bio sumnjiv... ali ajde nema smisla napisao sam mu sta ga je zanimalo ... sta mi radis ti nisam te odavno cuo ... :):):)

Kad cemo da se vidimo ... ???
 
Pa prost sastav: Benzin ili neko slično goruće sredstvo (može i medicinski alkohol) + katran (može i obično ulje) + beli fosfor ili nešto slično što potpomaže gorenju (nije neophodno) + krpa umočeta u benzin + upaljač ili šibica = boom...
 
cvele2:
Misliš u onu želatinastu masu se dodaje + Al?

Ne dodaje se aluminijum i efekat napalma nema nikakve veze sa sagorevanjem metalnog aluminijuma. Medjutim, vrlo cesto se dodaju aluminijumove soli aromaticnih (naftenske) i visih masnih (palmitinske, stearinske, oleinske), cija je uloga da naprave zelatinoznu masu. Takodje, ostaci ovih kiselina su veoma hidrofobni, sto dodatno otezava gasenje pozara.
 
Pa prost sastav: Benzin ili neko slično goruće sredstvo (može i medicinski alkohol) + katran (može i obično ulje) + beli fosfor ili nešto slično što potpomaže gorenju (nije neophodno) + krpa umočeta u benzin + upaljač ili šibica = boom...

nije to treba ti benzin(za duze cuvanje bezolovni)piljevina(da zadrzi plamen)i nemoze alkohol medicinski jer sadrzi vodu i nezelis da ti planes z:mrgreen: nikako ne mesati benzu i alkohol i stavis krpu i nikako ne sipati benzin na krpu znaci benza piljevina i krpa i zurka moze da pocne
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top