Regionalizacija Srbije?

СРБIN

Zainteresovan član
Poruka
206
DSS je jedno vreme u svom planu imao regionalizaciju Srbije na pet regiona: Vojvodina, Beograd, Šumadija, Istoča Srbija i Zapadna Srbija plus Kosovo! To je ipak bolje od sadašnje centralističke teritorijalne organizacije i doprinelo bi ravnomernijem razvoju Srbije! U novom ustavu bi trebalo predvideti da svi regioni imaju ista ovlašćenja, a ne kao što je sada da Vojvodina bude povlašćena u odnosu na ostatak Srbije!?!
 
Vojvodina ipak ne može da se poredi sa Šumadijom ili istočnom Srbijom zbog etničke i kulturne raznolikosti,istorijske posebnosti i mnogo drugih faktora. Regionalizacija da,ali Srbije,ne Vojvodine. Vojvodina mora imati šira ovlašćenja i poseban status...
 
Je l' to znaci da ako bi Moravska regija (region jugoistocne Srbije) izborio najsiru mogucu decentralizaciju i autonomiju (region), da bi ti, kao Vojvodjanin, koji se etnicki razlikuje (sta god to znacilo, a na prvi pogled mi deluje kao da ces kazati da je biti Vojvodjanin u stvari nacionalna pripadnost, kao sto je biti Srbin, Madjar, itd.) od Srba na jugoistoku zemlje, trazio da Vojvodina ima i dalje povlascen polozaj? Pa dakle, ako je Moravska regija dobila najsiru autonomiju ti ces traziti da se ona smanji? Ili sta?

Traziti autonomiju na nivou etnicke razlicitosti je princip kojim se Kosovo odvaja, kao sto se i Sandzak preti odvojiti, i takva autonomnost i nezavisnost samim tim sto ne pocivaju na odbrani gradjanskih prava (kao prava gradjana koji ne zive u Centru moci) vec na necemu sto se obicno naziva nacionalizmom, ne moze podrzati kriticki i zdrav gradjanski duh. Vojvodjanski nacionalizam u tom slucaju ne bi bio nista bolji od srpskog.

Moravska regija trazi najsiri vid autonomije (siri od trenutne autonomije Vojvodine), i u tome racuna na svesrdnu saradnju sa vojvodjanskim institucijama i organizacijama (isto tako i onih u Sumadiji i zapadnoj Srbiji) koje se jednako zalazu za decentralizaciju i regionalizaciju bez i malo verskog i/ili nacionalnog interesa.

Regionalizacija i decentralizacija @ Differentia

Dobar ti je avatar ali ta zena nikad ne bi pravo gradjana periferije povezivala sa kulturom, etnickim karakteristikama, tradicijom ili bilo cim slicnim. Pravo gradjanina je kategorija sasvim nezavisna od ovih prethodno pomenutih pojmova.
 
Fagypont:
Vojvodina ipak ne može da se poredi sa Šumadijom ili istočnom Srbijom zbog etničke i kulturne raznolikosti,istorijske posebnosti i mnogo drugih faktora. Regionalizacija da,ali Srbije,ne Vojvodine. Vojvodina mora imati šira ovlašćenja i poseban status...


Mozes li da objasnis zasto NE Vojvodina?

Zasto se ona ne moze podeliti na sastavne delove Srem Banat i Backa???
 
Misanthropos:
Traziti autonomiju na nivou etnicke razlicitosti je princip kojim se Kosovo odvaja, kao sto se i Sandzak preti odvojiti, i takva autonomnost i nezavisnost samim tim sto ne pocivaju na odbrani gradjanskih prava (kao prava gradjana koji ne zive u Centru moci) vec na necemu sto se obicno naziva nacionalizmom, ne moze podrzati kriticki i zdrav gradjanski duh. Vojvodjanski nacionalizam u tom slucaju ne bi bio nista bolji od srpskog.

Moravska regija trazi najsiri vid autonomije (siri od trenutne autonomije Vojvodine), i u tome racuna na svesrdnu saradnju sa vojvodjanskim institucijama i organizacijama (isto tako i onih u Sumadiji i zapadnoj Srbiji) koje se jednako zalazu za decentralizaciju i regionalizaciju bez i malo verskog i/ili nacionalnog interesa.

.

sandzak ne preti da ce se odvojiti,to nijedna od relevantnih muslimanskih partija sandzaka ne trazi...tzv."otcepljenje" sandzaka je jos jedna u nizu podmetachina retrogradnih nacionalistickih (centralistickih) snaga u srbiji,koje u svakoj regionalizaciji i decentralizaciji vide otcepljenje,stvaranje "drzave u drzavi" i sta ti sve ne...

regionalizacija i decentralizacija-sto pre,medjutim,stanje kako je trenutno sad,otvara centralnoj vlasti neogranicene mogucnosti kontole lokala,sto za posledicu ima ulaganja u one krajeve u kojima lokalnu vlast drze stranke koje vlast drze i na republickom nivou..

mislim da ste vi iz differentie mozda previse ostrvljeni na beograd,mislim,kukate kako vas beograd potkrada,a za gradonacelnika birate smiljka kostica,bivseg sps-ovca i preletaca ..valjda najbolje znate sta je on "uradio"za nish...(ili nishu,kako zelis)
 
serb_pagan:
svejedno,dodje mu na isto...to je u sushtini potpuno nebitno...tamo je stanje potpuno zadovoljavajuce i nadam se da ce muslimanska zajednica novim ustavom dobiti shiroku autonomiju..
То није свеједно.Свеједно је,само, људима који не знају шта значи и одакле потиче реч `санџак`...
И не видим разлог зашто би муслиманска заједница,било где,па и у Рашкој,добила некакву аутономију!?
Нешто не видим да НДХ Србима даје и најмању аутономију,или рецимо Немачка,Аустрија,па и Мађарска(а по твојој логици би требали).

Против сам било какве политичке регионализације Србије.А,аутономија Војводине више неоправдава своје постојање,поготову не у оваквом облику где војвођанска администрација паразитира,јер не служи ничем корисном.
Битно је да општине имају доста надлежности...то је кључна ствар-децентрализација.А,регије треба да остану само географски појам као и до сад.
 
serb_pagan:
svejedno,dodje mu na isto...to je u sushtini potpuno nebitno...tamo je stanje potpuno zadovoljavajuce i nadam se da ce muslimanska zajednica novim ustavom dobiti shiroku autonomiju..

Budalastina, ne vidim ni jedan razlog niti pravo da drzava odvaja autonomno podruceje u kojem obitavaju u ovom slucaju muslimani.Takve budalastine mislis da prolaze samo na balkanu?Idi u Francusku tamo ima Arapa koliko hoces i preslozi im da zauzmu 80% francuske.U takvom bi se slucaju SAD morao da svaki grad izdeli na kvartove i proglasi ih drzavama ( kinezi, maxikanci, spanci, englezi, .......)
 
serb_pagan:
sandzak ne preti da ce se odvojiti,to nijedna od relevantnih muslimanskih partija sandzaka ne trazi...tzv."otcepljenje" sandzaka je jos jedna u nizu podmetachina retrogradnih nacionalistickih (centralistickih) snaga u srbiji,koje u svakoj regionalizaciji i decentralizaciji vide otcepljenje,stvaranje "drzave u drzavi" i sta ti sve ne...

regionalizacija i decentralizacija-sto pre,medjutim,stanje kako je trenutno sad,otvara centralnoj vlasti neogranicene mogucnosti kontole lokala,sto za posledicu ima ulaganja u one krajeve u kojima lokalnu vlast drze stranke koje vlast drze i na republickom nivou..

mislim da ste vi iz differentie mozda previse ostrvljeni na beograd,mislim,kukate kako vas beograd potkrada,a za gradonacelnika birate smiljka kostica,bivseg sps-ovca i preletaca ..valjda najbolje znate sta je on "uradio"za nish...(ili nishu,kako zelis)

Jos jedna od lazi demonokradskih kriminalaca i lazova. Tzv. bosnjacki ekstremisti i fundamentalisti traze za pocetak "autonomnu pokrajinu Sandzak" . To bi bio prvi korak, zatim bi trazili republiku , a nakon toga po ugledu na Kosovske Albance i otcepljenje. 1992. godine SDA Sulejmana Ugljanina je sprovela tzv. referendum o nezavisnosti Sandzaka. Sandzak inace ne postoji u ustavnom unutrasnjem uredjenju Srbije i nece nikada ni postojati.

Ja sam prvi za decentralizaciju Srbije ali ne nikako na tzv. nacionalnim osnovama.

Bolje i Smiljko Kostic nego DOS-manlije! DOS-manlije su najvece zlo ove zemlje jer oni sem sto pljackaju i kradu ovu drzavu, oni je i izdaju i rasprodaju.
 
Sve to treba ukinuti.Ovo je zemlja srpskog naroda,zvanican jezik srpski i to je to.Kakva regionalizacija i ostale gluposti.Srbija ako joj uzmu Kosovo istog trena treba da poostri te stvari.
Cisto da iskoristi priliku.Ej bre,vec godinama ispod gazele ne moze da se resi problem cigana koji su se tu nakotili.Nece ljudi odatle.Svidja im se centar.A po hrvatskoj,citam u novinama,maltretiraju Srbe povratnike.
Poslao bi im interventnu tamo sa buldozerima i pocistio to smece i bruku u centru grada.
 
gestapo:
Sve to treba ukinuti.Ovo je zemlja srpskog naroda,zvanican jezik srpski i to je to.Kakva regionalizacija i ostale gluposti.Srbija ako joj uzmu Kosovo istog trena treba da poostri te stvari.
Cisto da iskoristi priliku.Ej bre,vec godinama ispod gazele ne moze da se resi problem cigana koji su se tu nakotili.Nece ljudi odatle.Svidja im se centar.A po hrvatskoj,citam u novinama,maltretiraju Srbe povratnike.
Poslao bi im interventnu tamo sa buldozerima i pocistio to smece i bruku u centru grada.
За то се мораш обратити на Богдановићеву адресу...
 
Fagypont:
Vojvodina ipak ne može da se poredi sa Šumadijom ili istočnom Srbijom zbog etničke i kulturne raznolikosti,istorijske posebnosti i mnogo drugih faktora. Regionalizacija da,ali Srbije,ne Vojvodine. Vojvodina mora imati šira ovlašćenja i poseban status...

Ja sam Vojvodjanin i da ti kažem da nam je n vrh one stvari Novog Sada! idioti daju autonomiju Vojvodine i za svaki hebeni papir moram da idem u novi sad koji mi nikako nije usput. Beograd mi je bliži, politički, ali i najviše ekonomski.
Ekonomska računica ne postoji i ne vidim zašto bih morao da se mučim da u tri grada sredjhujem administraciju a da lepo ne odem u Beograd. Ako hoćemo da pričamo o decentralizaciji i regionalizaciji, onda Srem, Banat i bačka trebaju da budu odvojeni regioni.

Sada je totalni idiotizam jer Vojvodjanin plaća 250 poslanika u skupštini Srbije i oko 125 u Skupštini Vojvodine a do košta ko svetog Petra kajgana.

treba rasformirati autonomiju jer ova država ima 10 miliona stanovnika, manje od grada Njujorka.

Ah, kako am li se usudio da to kažem, pa gde bi onda demokrate uspele da se ugrade u vlast nego u izmišljenim autonomijama, i potemkinovim selima tipa Vojvodina!

Nije vežno kolika je država, važno je da je kruna na glavi!
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
 
Alekasandar2:
Ja sam Vojvodjanin i da ti kažem da nam je n vrh one stvari Novog Sada! idioti daju autonomiju Vojvodine i za svaki hebeni papir moram da idem u novi sad koji mi nikako nije usput. Beograd mi je bliži, politički, ali i najviše ekonomski.
Ekonomska računica ne postoji i ne vidim zašto bih morao da se mučim da u tri grada sredjhujem administraciju a da lepo ne odem u Beograd. Ako hoćemo da pričamo o decentralizaciji i regionalizaciji, onda Srem, Banat i bačka trebaju da budu odvojeni regioni.

Sada je totalni idiotizam jer Vojvodjanin plaća 250 poslanika u skupštini Srbije i oko 125 u Skupštini Vojvodine a do košta ko svetog Petra kajgana.

treba rasformirati autonomiju jer ova država ima 10 miliona stanovnika, manje od grada Njujorka.

Ah, kako am li se usudio da to kažem, pa gde bi onda demokrate uspele da se ugrade u vlast nego u izmišljenim autonomijama, i potemkinovim selima tipa Vojvodina!

Nije vežno kolika je država, važno je da je kruna na glavi!
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:[/QUOTE
Seres Aco ko foka koji je to "svaki jebeni papir " po koji moras ici u NS?
 
СРБIN:
DSS je jedno vreme u svom planu imao regionalizaciju Srbije na pet regiona: Vojvodina, Beograd, Šumadija, Istoča Srbija i Zapadna Srbija plus Kosovo! To je ipak bolje od sadašnje centralističke teritorijalne organizacije i doprinelo bi ravnomernijem razvoju Srbije! U novom ustavu bi trebalo predvideti da svi regioni imaju ista ovlašćenja, a ne kao što je sada da Vojvodina bude povlašćena u odnosu na ostatak Srbije!?!

a sad je najveci protivnik decentralizacije :twisted: :twisted: :twisted:
lazljivi, smrdljivi stvorovi.
ista pricha je i sa denacionalizacijom!
sad jedino LDP i DS govore o tome.
pre izbora obecashe crveni sve i svashta...

elem... nema veze s temom.
ja mislim da je to spas za srbiju.

i ne vidim zashto bi se status vojvodine razlikovao?! :twisted:

sve uspeshne drzave su izdeljene po tom principu specifichnih regija, sa svojom kasom i planom razvoja, kao i saradnjom sa slichnim i komplementarnim regijama u drugim drzavama.
 
Fagypont:
Vojvodina ipak ne može da se poredi sa Šumadijom ili istočnom Srbijom zbog etničke i kulturne raznolikosti,istorijske posebnosti i mnogo drugih faktora. Regionalizacija da,ali Srbije,ne Vojvodine. Vojvodina mora imati šira ovlašćenja i poseban status...

nikako!

danas su povlashceni oni i Beograd, i zadnji smo u evropi!

svi regioni moraju imati ista ovlashcenja.
 
gestapo:
Sve to treba ukinuti.Ovo je zemlja srpskog naroda,zvanican jezik srpski i to je to.Kakva regionalizacija i ostale gluposti.Srbija ako joj uzmu Kosovo istog trena treba da poostri te stvari.
stara fashistichka ekipa srBendi sa krstarice u misiji posrbljavanja ili ubijanja..vase ideje se ni po chemu ne razlikuju od ideja ante pavelica i njegovih ustasa...a ovaj jos stavio firera na avatar...
srbende,pa sto se niko ne pobuni zbog avatara ovog druga gestapoa,koji se opusteno deklarise kao hitlerovac???
 
serb_pagan:
stara fashistichka ekipa srBendi sa krstarice u misiji posrbljavanja ili ubijanja..vase ideje se ni po chemu ne razlikuju od ideja ante pavelica i njegovih ustasa...a ovaj jos stavio firera na avatar...
srbende,pa sto se niko ne pobuni zbog avatara ovog druga gestapoa,koji se opusteno deklarise kao hitlerovac???


A razlika izmedju njega i tebe je:?
 
Alekasandar2:
Ja sam Vojvodjanin i da ti kažem da nam je n vrh one stvari Novog Sada! idioti daju autonomiju Vojvodine i za svaki hebeni papir moram da idem u novi sad koji mi nikako nije usput. Beograd mi je bliži, politički, ali i najviše ekonomski.
Ekonomska računica ne postoji i ne vidim zašto bih morao da se mučim da u tri grada sredjhujem administraciju a da lepo ne odem u Beograd. Ako hoćemo da pričamo o decentralizaciji i regionalizaciji, onda Srem, Banat i bačka trebaju da budu odvojeni regioni.

Sada je totalni idiotizam jer Vojvodjanin plaća 250 poslanika u skupštini Srbije i oko 125 u Skupštini Vojvodine a do košta ko svetog Petra kajgana.

treba rasformirati autonomiju jer ova država ima 10 miliona stanovnika, manje od grada Njujorka.

Ah, kako am li se usudio da to kažem, pa gde bi onda demokrate uspele da se ugrade u vlast nego u izmišljenim autonomijama, i potemkinovim selima tipa Vojvodina!

Nije vežno kolika je država, važno je da je kruna na glavi!
:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Nisam ni ja za nikakva odvajanja, samo mi ova prica oko administracije ne pije vodu.Za koji to yebeni papir moras u NS.Izvod iz maticne knjige se vadi uvek u mestu u kojem si rodjen ujedno uzimas i drzavljanstvo.Nije bitno jesi li rodjen u ZR, VS, PA, SU, SO ni zajedan dokument se ne ide u NS nego u gradu ili opstini u kojoj si rodjen, tako je svuda uostalom.Pa cak i na nivou grada ne mozes da se lecis niti ides u bilo koju ambulantu nego u onu u kojoj ti je karton,............. mislim mozes ako platis..
Meni je BGD fizicki blizi od NS, ali u zivotu nisam ni zajedan papir isla niti u NS niti u BDG.
 

Back
Top