Fakta o marihuani - da rascistimo (1)

codemaker

Iskusan
Banovan
Poruka
6.514
Vec mi je muka od nesretnika koji bi da velicaju marihuan i drogiranje uopste.
Ovde se velica marihuana, a ubrzo verovatno i druge droge, pa resih da malo procackam literaturu cisto da baratam cinjenicama autoriteta a ne mojim laickim znanjima, da bih tim nesretnim ljudima, zavisnicima od marihuane (za sada), malo prosvetlio znanje cinjenicama.

Ovo sto sam prikupio moglo bi posuziti i kao opomena mnogim mladim ljudima ovde sta je zapravo marihuana i da li je stvarno tako benigna biljcica...
 
Upotreba marihuane je povezana sa mnogim stetnim posledicama po zdravlje.
Ovi efekti se odrazavaju kao ucestale respiratorne infekcije, umanjenje memorijskih kapaciteta, povecan puls, strahovi, pojavu panickih osecanja...
Marihuana je svrstana medju adiktivne droge a testovi na zivotinjama ukazuju
da marihuana izaziva fizicku zavisnost...
 
Stetni uticaj marihuane na kratkorocnu memoriju korisnika, izgleda da se stvara
jer supstanca THC menja nacin na koji se informacije procesuiraju od strane
"hipokampusa" - deo mozga zaduzen za memorijske informacije.
U jednoj studiji, iztrazivaci su uporedjivali pusace marihuane i onih koji je
ne koriste, testovi su bili standardizovani za verbalne i matematicke sposobnosti.
Grupa testiranih, u kojoj su bili "teski pusaci", koji puse 7 ili vise puta nedeljno,
imala je znacajno slabije rezultate od grupe testiranih koji nisu pusili marihuanu.
Druga studija je pokazala da je upotreba marihuane osobito tesko pogadjala sposbnost
odrzanja paznje, memorisanje i ucenja, cak i kad su testirani prestali da upotrebljavaju marihuanu vise od 24 casova pre testiranja.
 
Marihuana je stetna na vise nacina, a deca su najranjivija na njene stetne efekte.
Kratkotrajni efekti upotrebe marihuane su gubljenje memorijske sposobnosti,
iskrivljenje percepcije, problemi u razmisljanju i resavanju problema kao i
pojava anksioznosti. Studenti koji su upotrebkljavali marihuanu su imali
teskoca sa ucenjem sto ih je sprecavalo da koriste svoje pune potencijale.
 
Upotreba marihuane prouzrokuje promene u mozgu slicne kakve prouzrokuju i kokain, heroin i alkohol. Sve ove droge ometaju tok hemijskih transmitera, a svi imaju
specificne receptorske tacke u mozgu koje su povezane na osecanja zadovoljstva
i vremenom nastaje adikcija.
Kanabiodni receptori su pod uticajem THC supstance, koja je aktivni sastojak u
marihuani, i mnoge tacke tih receptora su nadjene u delovima mozga koji ima uticaj
na zadovoljstvo, memoriju, razmisljanje, koncentraciju, osecanja i percepciju
vremena i koordinasne pokrrete.

Posebno kod mladih ljudi, marihuana moze prouzrokovati povecanu anksionzost,
napade panike, depresiju i ostale mentalne probleme
. Pojavljuju se i zelje za
samoubistvom. Studije u Svedskoj su otkrile vezu izmedju upotrebe marihuane i
razvoja sizofrenije.
 
Posledice korisceja marihuane mogu se osecati jos dugo nakon prestanka upotrebe iste.
Studije takodje pokazuju da je upotreba marihuane jako povezana sa povecanim rizikom
za prelazak na mnogo jace droge
i stvaranje zavisnosti. Vreme pocinjanja upotrebe
marihuane je veoma znacajno, jer sto je korisnika marihuane mladji kad je pocinjao,
to se povecava verovatnoca prelaska na teske droge kasnije.
 
Redovna upotreba marihuane je povezana sa mnogim dugorocnim problemima, kao sto su
los uspeh u skolovanju i studiranju, losi rezultati na poslu, smanjenje kognitivnih sposobnosti kao i zdravstvene probleme sa plucima.
Upotreba marihuane je takodje povezana sa brojnim rizicima u seksualnom zivotu, sa
veoma cestim menjanjem seksualnih partnera, veoma rano zapocinjanje seksualnih
aktivnosti kao i veoma smanjena kontrola zastite kod seksualnih odnosa.
 
Nekad se verovalo da se na marihuanu ne mozete "navuci", mnogi ljudi jos u to veruju.
Najnovija istrazivanja pokazuju da upotreba marihuana vodi ka bolesti zavisnosti.
Mnogi redovni korisnici marihuane ispoljavaju i simptome povlacenja iz redovnih
zivotnih aktivnosti
, povlace se u sebe. Posebno se to uocava ako ne upotrebljavaju
marihuanu neko vreme, kriziraju.
Zelja za marihuanom kod redovnih korisnika, postaje sve veca i jaca i ta zelja
je veoma ometajuci faktor kad takvi korisnici prestanu sa upotrebom marihuane.
Korisnici marihuane koji su pokusali da prestanu sa marihuanom su osecali velike
nelagodnosti, anksioznost, probleme sa spavanjem. Na psiholoskim testovima su
iskazivali povecanu agresiju, koja dostize svoj najvisi nivo otprilike nedelju
dana nakon prestanka uzimanja marihuane.
 
Mnogi ljudi zapocinju sa marihuanom impulsivno iako se to kosi sa porodicnim
pravilima, iako imaju probleme u skoli ili na poslu i u opstim zivotnim aktivnostima.
Veliki problem je sto marihuana vodi ka zavisnosti mnogo vise kod mladih korisnika
nego kod starijih. Istrazivanja pokazuju sto je korisnika marihuane mladji kad
je poceo sa uzimanjem droge, to je veca verovatnoca da ce vremenom poceti da
uzima i mnogo jace, takozvane "teske" droge.
 
Istrazivanja ukazuju da adolescenti koji koriste marihuanu, su oko cetiri puta
vise umesani u nasilnicka ponasanja. Jedna studija je pokazala da korisnici
marihuane u ranoj mladosti, u kasnijim godinama imaju velike sanse da se razviju
u osobe sa izrazitim agresivnim ponasanjem. To su uglavnom napadi na ljude, kradje, unistavanje imovine a to se povecava sa brojem dana koje je korisnik imao kao korisnik marihuane.
Takodje dva puta vise slucajeva je bilo kod korisnika marihuane izbegavanje skole kao i unistavanja sopstvenih stvari i imovine. Istrazivanjima je potvrdjeno da trajnije koriscenje marihuane veoma cesto dovodi do vece verovatnoce upotrebe oruzja i napadom oruzjem. Osim kod alkoholizma, nijedna druga driga nije pokazala tako visoku povezanost sa
mogucom upotrebom oruzja i agresivnosti.
 
Ma ono sto me je isprovociralo da malo citam o toj temi je pojava sve vise nesretnika koji marihuanu maltene proglasavaju lekovitim biljem i mnogo pozeljnom u razvoju dece i sreci odraslih!
Na mogu da verujem da se toliko samozavaravaju, pa se ne potrude ni malo da procitaju sta o tome imaju da kazu mnogo mudriji i medicinski obrazovaniji od nas.

Maltene se ovde suze rone sto marihuana nije legalizovana, i iznose se gluposti do neba.
Kao, nije to droga, tek malo da se opustis... Svasta
Zato prikupih delic onoga sto sam nasao, cisto kao fakte a ne nagadjanja kao neka sto se na ovom podforumu mogu procitati

Ovde ima i mnogo adolescenata, mladih ljudi koji nemaju zivotnog iskustva. Treba im dati na uvid sto vise cinjenica, pa ce lakse shvatiti sta je zapravo marihuana. Nikakva benigna biljcica.....
 
dvr_liberty:
Cisto da kazem(sto ne znaci da je marihuana ok)ali sam gledao pre neki dan na Discovery-u test negde u Engleskoj koji je izveden 1 put pred kamerama sa deckom koji nije krio svoj identite.Fora je bilo da se proveri kako vozi auto,znaci da odrzava pravac,voznja po krivinama,garaze i na kraju snalazenje po gradu i ostale stvari......Strejt je vozio oko 60 km na sat i super je vozio osim na garazi sto je oborio jedan cunj,ali pod uticajem marihuane je ne super nego perfektno vozio,ispod 60 km i posvecivao je vise paznje saobracaju nego strejt.... :):),i nije napravio ni jednu jedinu gresku........

Znam sta cete da komentarisete:To je prica o pojedincu,sta je sa ostalim ljudima na koje marihuana utice sasvim drugacije itd....?.Svega sam svestan......tako da me komentari ne zanimaju......

I sta se desava sa Amsterdamom,kako to objasnjavas Code,bas me interesuje,kako to oni dozvoljavaju legalno koriscenje marihuane,po cemu se to oni razlikuju,mislis da oni ne znaju za sve ovo sto si ti naveo i da nisu svesni posedica,kakva su njihova shvatanja oko toga,ovde ljudi ne mogu da shvate sta je to i nece shvatiti narednih 100 godina,kratko i jasno to je za nas mentalitet droga i nema dalje(citaj gore,malo siri pojam,ali je tako)??

Odmah da razjasnim, sve sto sam napisao, nisam napisao da predstavim neko svoje profesionalno znanje. Dakle, ono sto si naveo da si video, ne umem da komentarisem. Pre mi lici na ono nase kad cova popije litru rakije pa se po selu hvali kako je nakon toga vopzio do kuce u drugom selu "kao zmaj i bez i najmanjeg problema"... Govoreci o alkoholu kao problemu, na jednom mestu na forumu natrcah na tvrdnje da se pod uticajem alkohola cak vozi bolje, vise paznje obraca na sve oko sebe, vozi pazljivije itd... Neki te gluposti primenjuju i na droge....

Jednostavno, tema me je bas zainteresovala i malo sam kopao po internetu a namera mi je bila:
- da vidim cime se potkrepljuju tvrdnje da je marihuana droga
- da vidim kakve sve posledice ima koriscenje marihuane
- da pomognem mladim ljudima ovde da vise saznaju (ionako ce odluciti bez mene)

Dakle, sto se tice Holandije, stvarno mi nista nije jasno. Sa jedne strane bujica potvrda da je marihuana opasna, a as druge strane, drzava donosi zakon o tome da se moze slobodno koristiti.... Sta reci... Kada sam to tada cuo, bio sam totalno zbunjen.

Medjutim, cinjenice i istrazivanja o stetnosti marihuane ostaju kao fakta, dozvolilo neko drustvo njeno slobodno koriscenje ili ne.

E sad sto to mnogima ovde daje "slagvort" da marihuanu proglasavaju bezopasnom biljkom, to je i bio razlog sto sam malo trazio podatke i uporedjivao.
 
"Upotreba marihuane je takodje povezana sa brojnim rizicima u seksualnom zivotu, sa
veoma cestim menjanjem seksualnih partnera, veoma rano zapocinjanje seksualnih
aktivnosti kao i veoma smanjena kontrola zastite kod seksualnih odnosa."

Na zalost, ovo je cista glupost, ali kako bih voleo da je istina...

"Istrazivanja ukazuju da adolescenti koji koriste marihuanu, su oko cetiri puta
vise umesani u nasilnicka ponasanja. Jedna studija je pokazala da korisnici
marihuane u ranoj mladosti, u kasnijim godinama imaju velike sanse da se razviju
u osobe sa izrazitim agresivnim ponasanjem."

I ovo je cista glupost, najbolji primer je Woodstock gde se hiljade mladih ljudi danima drogiralo, a da nije zabelezen nijedan incident, i mnogi tih ljudi su sada uspesni.

Jos par cinjenica o marihuani:

Istina je da izaziva laksu fizicku zavisnost, ali ja bih je nazvao slabijom od nikotina, ali jacom od cokolade. Nije zabalezeno predoziranje, znaci mozes je pusiti koliko hoces, ali ne mozes se predozirati, niko nije umro od direktnog uticaja marihuane. Marihuana NE povecava agresivnost, naprotiv smanjuje je. Poenta je sto kad se naduvas jednostavno te nije briga nizasta, ona je prirodni sedativ. Nikad nije uradjen nijedan zaista potpun i kvalitetan naucni test, zbog moralnih ogranicenja, i vise je problema izazvano hapsenjem i zatvaranjem uzivalaca marihuane, nego sto je sama marihuana izazvala problem.

Ovde niko nije rekao da marihuanu treba legalizovati, to je mac sa dve ostrice, ali necu da meni neko smeta u zivotu zato sto vise volim da pusim travu nego da je gazim.

Moja poenta je, kako pise u bibliji: Voli bliznjega svoga kao samog sebe.
 
stoneytimes3qm4lxfs1.gif
 
Mozda si u pravu, borba sa vetrenjacama...
Valjda treba da se drogiram kao sumanut, da bih mogao uopste nesto napisati i znati o drogi...
Vidis da narkosi dele lekcije sta jeste i sta nije. Cak tvrde da nije nikakvo naucno istrazivanje uradjeno. Sve su to laici pisali? Ako nisi narkoman, ne znas sta je droga i njeni efekti?
Koja budalastina.
Citam, informisem se, na mnogo mesta, dakle ne moram biti narkoman da bih znao neke stvari. I da, sigurno verujem vise izvorima strucnih organizacija nego jendom narkosu.

Kako im je poremecen sistem vrednosti tako i pisu, pa sa njima ne vredi ni disktuovati. Kako nesto razumno reci u prici sa pijanim i ludim? Kako mu objasniti cinjenice.

Ma da, LEGALISE MARIHUANA, ajde svi da se drogiramo, barem cemo sve sareno videti i bas nas briga za sve, resenje svih problema, lepo nam je i blejimo ko idioti ulicama, sorom sajke.... bedastoce!!!!
Ajde narkosi, povucite se u svoje rupe i bodite se i pussite sra**nja a normalne ljude zaobidjite sa svojim diskusijama. Otvorite na nekom sajtu forum "forum.narkosi.com" pa razmenjujte iskustva i recepte.

A ono, ostavi i druge da zive - nece moci. Sutra ce takav idiot, prikriveni narkos, upoznati neciju cerku, napraviti joj dete pa ce jos jedno bice "dobiti sansu" da se "bude sretno i opusteno" za koju godinu. Zato nece moci da vas ostavimo na miru.
Mozda neki geto, ostrvo na sred okeana eventualno....
 
Ljudi kao ti, koderu, shvataju sve protiv "droge" kao dogmu, i na pokusaj pokazivanja bilo kakvog drugacijeg misljenja reaguju agresivno. Time samo isprovociras nas, ljubitelje trave, i ja odmah dobijem insipiraciju za mudre govore :)

Ti si verovatno trazio samo sajtove koji pokusavaju da dokazu da je trava stetna, a postoje i dobre strane trave, na primer, pouzdano se zna da smanjuje pritisak u ocnom zivcu, i ljudi koji imaju problema sa tim, imaju dozvolu, u nekim drzavama da uzimaju marihuanu, takodje trava se, u strucnim krugovima ne smatra drogom, vec opojnim sredstvom...
 
Drogiranje nije nikakvo "drugacije misljenje" !!! NE razlikujes ti narkomanstvo od drugacijeg misljenja, nazalost...
I ne reagujem agresivno nego sa puno fakata sto tebi i tebi slicnima ocigledno smeta.
Izraz "ljubitelji trave" je toliko besmislen da pokazuje da si upravo u ovom momentu dobro dopingovan. To mu dodje isto kao i "ljubitelji dobre knjige" ? Kakva nebuloza....

Tvoji mudri govori? Ajde molim te - narkoman i mudri govor?

Nikakve ja posebe sajtove nisam trazio. Upit na google bio je "marihuana". Krenuo sam redom po rezultatima pretrage...

U kojim se to "strucnim krugovima" marihuana ne smatra drogom (mozda holandska akademija nauka)?

Ponavljam, ako se vec drogiras, nemoj ovde prosipati mudrosti zamagljenog uma. Stetis mladim ljudima koji su jos neiskusni. Zasto mislis da upotreba droge marihuane treba da se prosiri na celo covecanstvo? Zadrzi to za sebe nesrecnice.
 
Samo jedna digresija. Ne znam da li je tacno ali neki Belgijanci koje poznajem su mi rekli da je koriscenje marihuane u Holandiji dozvoljeno ali ne i prodaja. Oni su mi rekli da je cela kvaka u tome. Inace bi se svi bacili na uvoz marihuane Sa Balkana gde ga ima svuda... Jos jedna digresija. Odvajkada su ljudi iz celog sveta imali iskustva takve vrste, da li travama, gljivama, lizanjem zaba i slicno i ako je to ga bilo tolike vekove oduvek ce ga i biti. Borili se mi ovakoili onako. Niam za to da se donosi zakon ali jesam da se to ne radi javno a kamoli prodaje javno. Ko voli nek izvoli a ko nece neka pije ili duva druge otrove kojih ima svuda oko nas. Cigareta, loseg alkohola, lekova za smirenje u kombinaciji sa pivo. Toga ce uvek biti i zato to spadas u jednu od osnovnih ljudskih sloboda. Nisam za to da se deci to dozvoli a sto tice odraslih svako ko zeli i ko moze, zasto ne. Pozdrav.
 

Back
Top