Buduća Internet oznaka Srbije

Forum Krstarice

Obećava
Poruka
81
BEOGRAD, 1. septembra 2006. - Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO) obavestila je predstavnike Srbije da međunarodne oznake za Srbiju mogu da budu "SP" i "SRB", rekao je direktor Instituta za standardizaciju Ivan Krstić.

"Generalni sekretar međunarodne organizacije obavestio je ambasadora Slobodana Vukčevića u predstavništvu UN u Ženevi da, nažalost, nije prihvaćen dvoslovni kod 'RS' i da su kodovi koje je predložila Agencija za održavanje standarda ISO 31 66 - 'SP' i 'SRB'", rekao je Krstić.

Prema njegovim rečima, o toj odluci obavešten je ambasador pošto je iz Ženeve i podnet predlog Vlade Srbije, u kom je traženo da oznake budu "RS" i "SRB".
 
BEOGRAD, 1. septembra 2006. - Ministarstvo spoljnih poslova Srbije izrazilo je zadovoljstvo zbog toga što je Međunarodna organizacija za standardizaciju prihvatila troslovnu oznaku SRB kao javnu i prepoznatljivu oznaku države Srbije.

'Ne žalimo naročito zbog toga što RS nije prihvaćena za dvoslovnu internet oznaku naše države.

Slažemo se da oblik državnog uređenja, republika ili kraljevina, ne može biti u oznaci države', navedeno je u saopštenju Ministarstva.

'Preporučeno nam je da izaberemo dvoslovni znak između oznaka: SP, SQ, SS, SW i SX. Kao prepoznatljivu dvoslovnu oznaku, koja je u direktnoj vezi sa troslovnom oznakom SRB, ministar spoljnih poslova preporučio je oznaku SS, u jednostavnom i razumljivom značenju - 'Srbi, Srbija', kaže se u saopštenju.
 
BEOGRAD, 7. septembra 2006. - Začudjeni smo zbog nekih komentara da dvoslovna medjunarodna oznaka "SS" za Srbiju, u jasnom i prepoznatljivom značenju: "Srbi - Srbija", asocira na Hitlerove SS - formacije.

Srbi i Srbija vekovima su stariji od Hitlerovog rajha, koji je naneo ogromne nesreće i Srbima i Srbiji. Naš dvoslovni znak "SS" prilika je i da se neupućeni svet upozna sa zločinima Hitlerovog "SS" počinjenih na Srbima i Srbijom, kao i sa otporom Srba i Srbije protiv fašizma i nacizma.

http://www.mfa.gov.yu/Srpski/Statement/070906_s.htm
 
SRB je u redu ali ja mislim da je bolje da umesto nakaradnog i neshvatljivo SP stoji SZ u oznaci (srpska zemlja ili srpske zemlje, kako se kome svidja).

Dobro izgleda i DS (za oznaku drzava Srbija), ali je mozda neki mogu zloupotrebiti i povezati sa jednom nasom strankom. Ne znam koliko je ovo drugo u skladu sa ISO.
 
MINISTARSTVO SPOLJNIH POSLOVA
Beograd, 7. septembra 2006. godine

SAOPŠTENJE MINISTARSTVA SPOLJNIH POSLOVA REPUBLIKE SRBIJE

Začudjeni smo zbog nekih komentara da dvoslovna medjunarodna oznaka "SS" za Srbiju, u jasnom i prepoznatljivom značenju: "Srbi - Srbija", asocira na Hitlerove SS - formacije.

Srbi i Srbija vekovima su stariji od Hitlerovog rajha, koji je naneo ogromne nesreće i Srbima i Srbiji. Naš dvoslovni znak "SS" prilika je i da se neupućeni svet upozna sa zločinima Hitlerovog "SS" počinjenih na Srbima i Srbijom, kao i sa otporom Srba i Srbije protiv fašizma i nacizma.

Kakav glupav razlog dobijanja (ovakvog) naziva. SS.
 
ISO ne dozvoljava da se u slovnoj oznaci zemlje nadju odrednice državnog uređenja kao što bi to bilo sa RS, nisam siguran da li je ISO nadležna za dodelu internet domena jer je ,npr., internet oznaka za Veliku Britaniju UK što nije u saglasnosti sa ovim pravilom, ISO oznaka za ovu zemlju je GBR ili GB. Nama je najmanji problem internet domen, u krajnjem slučaju koristićemo Surinamov SR, problem je u mnogim drugim ljudskim delatnostima za koje je potrebna dvoslovna oznaka, npr. označavanje zemlje porekla određenog proizvoda (kao na ambalaži za čokoladu). Ne znam zašto ,recimo, ne predlože varijantu CP što bi moglo da se čita kao ćirilično SR? Ja sam protiv tih debilnih varijanti tipa SS jer mi je poslednja stvar na umu kada to čujem- Srbi, Srbija.
 
Патрицк:
ISO ne dozvoljava da se u slovnoj oznaci zemlje nadju odrednice državnog uređenja kao što bi to bilo sa RS, nisam siguran da li je ISO nadležna za dodelu internet domena jer je ,npr., internet oznaka za Veliku Britaniju UK što nije u saglasnosti sa ovim pravilom, ISO oznaka za ovu zemlju je GBR ili GB. Nama je najmanji problem internet domen, u krajnjem slučaju koristićemo Surinamov SR, problem je u mnogim drugim ljudskim delatnostima za koje je potrebna dvoslovna oznaka, npr. označavanje zemlje porekla određenog proizvoda (kao na ambalaži za čokoladu). Ne znam zašto ,recimo, ne predlože varijantu CP što bi moglo da se čita kao ćirilično SR? Ja sam protiv tih debilnih varijanti tipa SS jer mi je poslednja stvar na umu kada to čujem- Srbi, Srbija.
CP... Communist Party?
 
pa posto je sve glupo, ja sam za
sssubduedhelmetdecal.gif
;)
 

Back
Top