Izreke i mudrosti

Ево шта су рекли о ћутању:
Владика Николај Велимировић:

"Реч је људска као дим и паучина, а реч је Божја као огањ и као маљ."

"Кад човек почне да се вежба у ћутању, ћутање му изгледа ниже од говора; но, кад се извежба у ћутању, онда зна да је говор нижи од ћутања."
"Ћутање је злато, говор је сребро, брбљање је плева. То јест: мисао је злато, а мисао у промету сребро."

"Ћутање су волели сви велики духови, јер су дубоко осећали истинитост оне народне изреке: говор је сребро, ћутање је злато. Сваки мисаон човек искусио је на себи, да он није оно што каже о себи но оно што прећути. Не оно што прећути хотимично но оно што прећути по нужди, јер не може да искаже."
"Наши разговори у друштву јесу као ситна монета, којом себе откупљујемо, док крупна монета остаје у нама, не показата. Или, ми се представљамо друштву у летимичним фотографијама, док наш прави друштвени портрет остаје у нама, непоказат."
"У осталом све велике стихије су највише ћутљиве, а сам бог ћутљивији од свију, док су све мале ствари говорљиве. Какво је чудо, дакле, да су сви велики духови ћутљиви?"

"смехом више дајем људима него што бих добио од њих разговором."
"ћутање је само онда дубоко и узвишено, када испуни оне што имају језик."
"Најлепша је ћутљива лепота. Лепота која викне: ја сам лепота, баца мрачан вео на себе. Доброта, која каже своје име преполовљава се. Кад би сунце викнуло: ја сам светлост! – потамнело би! Пуна факта сама собом говоре. Речи су закрпа сиромашних факата."
"Од речи се могу сазидати тврђи зидови између људи и људи, и богова и богова, него од челика. Челик може да буде зид између њиве и њиве, но реч је зид између срца и срца."

Paulo Coelho:

"Не троши енергију на речи, јер оне не могу ништа да учине; боље је употребити снагу за пружање отпора, бити стрпљив и знати да Неко све то посматра."

"све оно што је о извесној особи речено увек на крају стигне до ушију њених непријатеља, увеличано подмуклим теретом отрова и злобе."


ХЕСЕ:
"Схватио је све, њему је говорило све, све му је било отворено. За то није било речи, било је лажно и безнадежно настојати да се било шта претвори у речи и разуме."
 
Govor je muzika: ili govori dopadjivo , ili cuti.
Ma mozak leteo vazdusnom letelicom, misao vazda kleca peske.
Zivot nije jedan bizaran dan u vecitom sumraku, nego jedan bizaran sumrak u vecitom danu.
Vise kapi otrova kaplje iz srce u mozak, nego iz mozga u srce.
 

Back
Top