Izreke i mudrosti

Umjesto da zabilježim stvari koje vjerojatno neću zaboraviti, u bilježnici koju uvijek nosim zapisat ću pjesmu. Čak i da nikad nisam napisao nijednu i čak i ako nikad više ne napišem nijednu, bar ću znati da sam jednom imao dovoljno hrabrosti da svoje osjećaje pretočim u riječi.

Koeljo
 
Sačuvaj svoje pravo da misliš, jer bolje je i misliti pogrešno nego ne misliti uopšte“- Hipatija

(st.grč. Ὑπατία, око 350/370—415). st. grčka naučnica, istorijski poznata, bibliotekarka u Aleksandrijskoj biblioteci , predavala je filozofiju i matematiku; bavila se i astronomijom, a konstruisala je i neke instrumente za destilaciju vode i merenje specifične težine... Imala je užasnu sudbinu – razbesnela gomila hrišćana, pristalica Kirila, bukvalno je, kao najkrvoločnije zveri, rastrgla njeno telo…
HIPATIJA .jpg


- - - - - - - - - -

»U učenoj Aleksandriji četvrtog veka, lepotica Hipatija je tumačila filozofima kretanje zvezda i Platonovu filozofiju, i napisala tri važna dela, ali zakone prirode i zakone misli su pronalazili ipak samo ljudi .« - Jovan Dućić- Blago cara Radovana

- - - - - - - - - -

»Neistražen život nije vredan življenja«- Sokrat
 
Malo je onih koji umeju da podnose sopstvene mane kod drugih ljudi.

Spinoza

Непостоје они који било које сопствено дело иоле виде као ману.

Нико 'не види' штету нанесену другима докле год има сопствене користи из штете.
 
Kad čovek ostane u mraku, ne traži onoga ko je ugasio sveću, nego drugu sveću

Borislav Pekić

Дволичност се може намах препознати по томе што саветни-ца-к не следи сопствене савете које даје другима.

Оно што (не)знате и /не/треба да {не}знате.
 
"Ulizice – to su za mene najgori ljudi na svijetu [i za mene], najštetniji, najpokvareniji. Oni podržavaju svaku vlast, oni i jesu vlast... Dok njih bude nema sreće na svijetu, jer će uništiti sve što je istinska ljudska vrijednost."

Meša Selimović
 
Mržnja tako izopači i najširi um, poremeti i najbolje obrazovanje, iskvari i najčistije srce, da unese nered u celu čovekovu prirodu.
Zbog ovog mržnja napravi nekog nemogućim u društvu, a nesnosnim čak i u svojoj sopstvenoj kući. Mržnja, dakle, najpre pogađa onog koji je nosi.

Jovan Dučić
 

Back
Top