antihistamini i trudnoca

klea1975

Početnik
Poruka
24
zbog jakog svraba na kozi(uzrokovanog dugogodisnjim tusiranjem vrucom vodom, zbog cega je doslo do poremecaja lucenja acetil holina) vec 2 meseca koristim atarax (antihistamin).moja koza super reaguje na ovaj lek i smanjila sam dozu od svakodnevne upotrebe, na pola tablete od 25mg nedeljno. Ali, s obzirom na to da planiram da ostanem u drugom stanju, sta mi je dalje ciniti, jer ovaj lek moze da osteti plod. Nazalost, svrab se povrati posle nedelju dana istom jacinom kao i pre uzimanja antihistamina i stoga ne mogu da prestanem sa njegovom upotrebom, iako ni to nije trajno resenje.sta dalje?
 
sudeci po onome sto mi je rekao dermatolog, tusiranje vrelom vodom (pogotovo u zimskom periodu) dovodi do toga da je koza izlozena velikim temperaturnim promenama u toku dana (hladno napolju+vrela kupka). Ranijih godina, zimi, desavalo mi se da me koza jako svrbi posle tusiranja, pogotovo posle nanosenja nekog od preparata za telo.
Ali, od ove godine, izgleda da sam postala preosetljiva, pa je svrab postao intezivniji, javlja se nekoliko puta dnevno (ali uvek i posle tusiranja), a moj dermatolog kaze da je koza sad toliko osetljiva da se svrab sada javlja i u slucaju stresa, nervoze itd. Inace nema nikakvih spoljnjih manifestacija. Svrab se javlja na podrucju bedara, stomaka i ledja, traje desetak minuta i neizdrziv je-kao da te napada roj komaraca.
 
mislim da je prilicno lako zakljuciti da sam prestala sa tusiranjem vrelom vodom onog momenta kada mi je dermatolog postavio dijagnozu i prepisao atarax, pre 3 meseca.Moj problem je sto je alergija i dalje postoji, a ne mogu vecno piti ovaj lek.Zato me i interesuje o kakvoj je alergiji rec, i sta je moze u potpunosti izleciti.
 
za sve koji pate od ove alergije (11%populacije): Holinergijska urtikarija
Bolje je poznata kao urtikarija "na znoj", tj. izaziva je jako znojenje, a mogu je uzrokovati i intenzivno vježbanje, vruće kupke ili emocionalni stres. To je čista acetilholinska urtikarija jer su žlijezde znojnice podražene holinergijskim okrajinama simpatičkih živaca pa se oslobađa acetilholin. U ovom obliku djeluju samo antiholinergici. Urtike su male, poput čvorića uz okolno crvenilo.
 

Back
Top