Za tacamacu

mica_

Početnik
Poruka
9
Cao tacamaca, vidim da si dobar biolog:) Ja kao imam neko znanje, uzimala sam par kurseva iz molek. biologije. Nesto sto nikada nisam naucila je zasto su Eukariotski ribozomi oznaceni kao 80S, a prokariotski kao 70S. Znam da se oznaka S odnosi na sedimentacioni koeficijent, ali ne znam sta to znaci? :confused:
 
to znaci da su ovi sa vecom S tezi pa samim tim i veci nego ovi sa manjom S. U pitanju je tezina koja se ne meri kilogramima nego S-om. Ups pardon masa a ne tezina al to je to
 
kao sto rece evro:
"to znaci da su ovi sa vecom S tezi pa samim tim i veci nego ovi sa manjom S. U pitanju je tezina koja se ne meri kilogramima nego S-om. Ups pardon masa a ne tezina al to je to"

....jos mozda da dodam da je S (koeficijent) mera brzine kojom se, u ovom slucaju, ribozomi taloze(koristi se ultra centrifuga). Tako se ono sto ima veci koeficijent i vecu masu talozi brze.
pozdrav
 
Hvala puno na odgovorima, sada imam "malo" komplikovanije pitanje. Radi se o regulation of gene expression, izvinjavam se al ne znam tacne terme na srpskom. Ako uzmemo klasicni primjer lac operona kod bakterija koji sam shvatila, interesuje me sta se desava kada gen mutira. Kako se geni lac Z, Y,A regulisani posle mutacije? Sta je Lac^-?
Vjerujem da se o ovome moze pisati jako puno, ako imate neke dobre internet stranice sa
dobrim mateijalom i zadatcima bila bih puno zahvalna?
poz
 
Ne bih da otvaram novi topic, imam pitanje za tacumacu. Da li bi mi mogla objasniti sta je to complementation analysis? Kako funkcionise? Koristim knjigu Genes and Signals od Ptashne i u njoj nema bas nista o ovoj analizi:(
 
tacamaco hvala!
Evro,osecam sarkazamu tvom "glasu":) Uzimam kurs koji se zove Genes and Signals i preduslov je da se zna biohemija, mol.biologija itd, s´obzirom da se ovo radilo pre 3 god. slabo mi je secanje...
 
Posle danasnjeg predavanja mi stvarno nista nije jasno. Tacamaco ako imas volje da li bi mi mogla objasniti Regulaciju transkripcije ara-operona?

Po onome sto sam ja naucila je da jedan promotor moze biti/genu znaci jedan operator. ara-Operon ima dva operatora?( Ne razumem). Kako onda RNAP razlikuje promotor i koju reguju treba da transcribe?

Koliko sam mogla shvatiti iz podeljenog nam artikla koji je pisan za doktore a ne studente, mogu biti dva tipa AraC produkta? P1 i P2.
P1 je antiaktivator a P2 aktivator.
Znaci ako ima secera i cAMP,P2 ce da zapocne transkripciju strukturnih gena ako nema
cAMP i arabinose onda ce formira P1 i protein funkrionise kao represor? Jel se ovde secer fizicki veze za AraC i funkcionife kao aktivator?!?
Kako uopste pocinje transkripcija araC gena? RNAP ce sigurno da izvrsi transkripciju kada AraC proteina vise nema, al ne shvatam bas ovaj mekanisam....
Ako je ovaj operon tip pozitivne regulacije ( Jel to znaci da produkat od araC gena radi kao aktivator, tj pomaze RNApolimerazi pri transkripciji Strukturnih gena?).
Posto je CAP site odmah pored ja sam mislila da CAP+cAMP pomazu polimerazi da nadje promotor i transkripcija strukturnig gena pocinje sa pBAD....

Kada ovo shvatim :) trebam da naucim sta se desava pri mutaciji araC gena, procitala sam 2 puta dati text i nista mi ovde nije jasno. Jesam li dobro shvatila da je mutacija araC gena dominantnija od wild type.Sta hoce sa ovim da mi kaze? Da se produkat AraC dobija ali da mozda nije trans-produkt...

Nisam mogla razumeti interaction izmenju P1-araC mutacije i izmedju P2-araC mutacije...

Najiskrenije, slabo sam danas ista naucila i treba mi malo osvetliti put:)
Hvala unapred
 

Back
Top