Primena Bolonjske deklaracije - pozitivni i negativni primeri

ivchonny

Zainteresovan član
Poruka
441
Ovo ce verovatno (gotovo sigurno) koristiti mnogima da sagledaju ono sta ih ceka kada jednom upisu fakultet.

Moja primedba na bolonjsku deklaraciju: nije pogodna za rad u velikim grupama, cini mi se da se vecinom ocenjuju formalnosti (moje iskustvo), neprilagodjenost gradiva za jednosemestralni ispit...
Pohvale: tera te da radis i da si u toku citav period (semestar), tj. sprecava kampanjsko ucenje, olaksava polaganje samog ispita...
 
Slazem se,lake je poloziti ispit ali to je sve.
Mene su izludjivala predavanja.Nakupe nas po 300 i vise u amfiteatar i kao predaju nesto.Ma daj!I to zato sto profesore mrzi da dolaze na fax mozda tri-cetiri dana nedeljno,ili pet,zasto da ne,zato su placeni zar ne?Zato nas sve sabiju u dan,eventualno dva i to u takve gomile da se jedva dise i ocekuju tisinu,ili sta?A kad to ne dobiju,jer je nemoguce da nekog prisilis da ga zanima sta ti pricas,onda se nadrndaju i demonstrativno izlete iz amfiteatra pa posle vracaju milo za drago kad dodje vreme za potpis ili ispit.
Uvek sam sedela u prvom redu,ali da li verujete da je cak i odatle jedva ce cuti i pratiti nastavu kad iza vas njih 200 zumori,jer su tu zato sto moraju a ne zato sto zele.Osim toga bilo je dosta puta kada ja nisam bila sposobna da slusam pa sam verovatno isto tako smetala drugima.Ali sta da radis 3-4 sata,kako da cutis?Dovoljno je da samo 1/4 razmeni rec-dve i gotovo.Ta predavanja mogu da budu odlicna,ali nista ne ide kada nekoga teras, ne bi trebalo da budu obavezna.Oni koji su pametni shvatice da li ona mogu pomoci i ili ce pratiti ili ne.Dolazice oni koje to zanima,i svima lepo-i profesorima i studentima.Ovako ne ide.
Ko dolazi na predavanja treba da ima povlastice u smislu kolokvijuma i slicnog.Ko ne zeli da dolazi neka polaze ceo ispit,ali ne mozes nekoga uslovaljavati da dolezi i vuklja tvoje knjige iako ih ni ne otvori samo radi potpisa.
Jos nesto-niko ustvari ne zna sta ta Bolonjska znaci i svako je tumaci na svoj nacin.Prihvate sta im odgovara i hvala.
 
Ne vidim problem sa bolonjom, na mom faksu su uveli sva pravila iz bolonje gomilu kolokvijuma i semninarskih radova, s tim sto mi ne dobijamo nista dakle ne racunaju nam se u neku ocenu nema bodova, dakle radimo iz za dzabe. I vecina ljudi je destimulisana da ih rada ili negativno stimulisana. Ja garantujem da kad bi ljudi bili stimulisani tj. kada bi ti kolokvijumi vukli neku ocenu da bi ljudi mnogo vise i redovnije ucili ako zna da to moze da mu donese recimo 40 bodova a treba mu 60 da prodje ispit.
 
U principu bi ti kolokvijumi morali da se uvazavaju,bar nam je tako rekao nas prodekan.Ono sto si vec polagao,dakle sta si polagao preko kolokvijuma to je polozeno,i profesor nema pravo to da te pita na ispitu.Tako da AcoBg82,to kod vas nema veze sa Bolonjom.Tako je studirao i moj teca pre 10 godina.
Kod nas je tako i 100% drugacije i ne bi smelo.Samo sto smo mi imali npr.2 kolokvijuma po ispitu,iako bi trebalo da ih bude vise.Ti seminarski su bili kao cist izbor,dakle ko hoce uradi ih,profesor oceni i ako ista valja dize ti ocenu za odredjen procenat.
 
ivchonny:
Bolonjska se i ogleda u tome da sankcionise one koji se ne pojavljuju redovno na nastavi (vezbama)... Inace je dobra zamisao, samo sam j skeptican kako ce se pokazaati kod nas...

E vidis nisi u pravu, bolonjska je koncipirana tako da sankcionise one koji ne rade ali isto tako da pogura tj stimulise one koji rade. Dakle za nedolazak na cas, za lose uradjene kolokvijume dobijas negativne bodove a za prisustvo i dobro uradjene kolokvijume, seminarske i ostalo pozitivne bodove. Tako da neko moze na krajnji test da izadje sa -40 bodova recimo ko nista nije radio a neko moze sa +40 ko se trudio. I recimo posle svake predjene oblasti imas test koji nosi odredjene bodove. Cilj toga je da se ljudi malim koracima dovedu do diplome. Jer kako radi nasa psihologija "E ispit je u januaru sad je oktobar, idi imam 3 i po meseca, divota bozija, idem da se zajebavam pa cu sredinom decembra da sednem". Fazon kod bolonje je sto vas stimulise tako sto vas nagradjuje ili kaznjava da ucite svaki dan po malo od pocetka. Vi znate da ako svaki dan ucite redovno po 3 sata da cete biti nagradjeni sa pozitivnim bodovima ili tako znate da ako to ne uradite da ce bodovi biti negativni.
 
Jedna od losih stvari je upravo to sto moras da budes 100% redovan. Sta ej sa studentima koji moraju da rade dok studiraju? Mnogii danas kazu: pa nema tu sta, ili radis, ili studiras. Ali nije bas tako jednsotavno. Danas visoko obrazovanje nije vise privilegija, vec potreba. Danas sa srednjom skolom mozes da radis (ako nemas vezu) samo poslove za koje je ranije bila potrebna osnvona skola. Za svaki iole normalan posao traze ti diplomu vise skole ili fakulteta. Znaci- studiranje je maltene obavezno. A opet, ima mnogo studenata koje ne izdrzavaju roditelji i koji moraju da rade.
 
Zvezdica:
Jedna od losih stvari je upravo to sto moras da budes 100% redovan. Sta ej sa studentima koji moraju da rade dok studiraju? Mnogii danas kazu: pa nema tu sta, ili radis, ili studiras. Ali nije bas tako jednsotavno. Danas visoko obrazovanje nije vise privilegija, vec potreba. Danas sa srednjom skolom mozes da radis (ako nemas vezu) samo poslove za koje je ranije bila potrebna osnvona skola. Za svaki iole normalan posao traze ti diplomu vise skole ili fakulteta. Znaci- studiranje je maltene obavezno. A opet, ima mnogo studenata koje ne izdrzavaju roditelji i koji moraju da rade.

Pa pazi u pravu si, ali opet neka modifikacija bolonje bi mogla da se uvede, tipa tih bodova. Samo sto bi ja uveo i izbacivanje za puskice i ostale slicne ilegalne radnje, jer mi je stvarno malo mucno da gledam gomilu mufljuza kako prolaze bez problema.
 
Pozitivana stvar je sto ce se bez problema moci ici na druge fakultete po evrpoi (samo pitanje je koliko su ti drugi dobri) negativno je to sto je sa tako necim unisteno nase visko skolstvo. . . Mozda po starom sistemu nismo bili medju najboljim aali svakako smo uvrstavani medju bolje (npr. kad je u pitanju matematika NS i bgd univerziteti su priznavani svugde u svetu) ali sa ovim novim sistemom urusava se. . .
Kada gledam moj fax i na jemu sta je dovela bolonja da ne kazem dodje mi da placem jer ce sa njega sada umesto ljudi koji zanju matematiku izlaziti ljudi koji su zavrsili matematiku. Sada ce svi bezati od onih teskih predmeta i svi ce ici na one lakse a to jednostavno vise nije to. . .
Sve u svemu protiv da se Bolonja uvede i za njeno ukidanje kod nas.
 
Мени сва та ствар око болоње изгледа на први поглед супер. Оно чекам октобар да видим акко то у пракси функционише али колико знам мени је то скроз кул. Гледај ако желиш да запнеш ти по болоњи треба да учиш КОНСТАНТНО 6 месеци а осталих 6 месеци си слободан. По мени то није много тежак за датак из ове перспективе.
Свиђа ми се што Болоња ~награђује~ константно учење тј. мораш да редовно учиш да би стекао услов за испит! Личи на школу и то је по мени кул!
 
@ciciripi - kako koji... neki fakulteti su ti 3+2, neki 4+1, neki 3+1....

kod mene je bolonja melem za dushu i za studente... najtezi ispiti su nam se redukovali na jedan semestar, ili oni koji nisu mogli biti redukovani zbog vaznosti onoga shto se uchi podeljeni su na 2 jednosemestralna ispita i to je odlichno... ja sam u prvom semestru do januara vetj mogla poloziti 3 od 7 ispita i to veoma lako i josh plus preko kolokvijuma dati tretjinu odnosno polovinu nekih drugih ispita i to veoma jednostavno bez nekih ne znam ti ja kakvih muka i odricanja i to sve zbog bolonje i kolokvijuma... jako slichno sam u drugom semestru u jun ushla sa vetj 3 polozena ispita od 6... pritom ti ispiti nisu laki niti nebitni za moju budutju struku, ali su tako sastavljeni i organizovani po novom programu da ako sam redovno pratila predavanja /manje vishe/ i vezbe /obavezno/ mogla sam ladno uz samo malo uchenja kod kutje imati bar osmicu... ne znam kako je na drugim fakultetima, ali znam da mene svi gledaju kao nekog freak-a kada im kazem da sam ochistila godinu na gradjevini bez problema /dakle u pitanju je gradjevinski fakultet u beogradu/... pritom nisam chula ni od koga da se zali na nov sistem... cha i oni za koje sad znam da obnavljaj godinu kazu da su sami krivi i da tek sad kontaju koliko je lako na gradjevini /ogradjujem se - makar na prvoj godini/ dati barem uslov i to sa skroz solidnim prosekom... e a da sam pritom imala dovoljno vremena i da izlazim i da putujem i za sve ostalo shto me je zanimalo... da sam htela imala bih vremena i snage i za neki npr vechernji posao... po meni - jedan veeeeliki plus za /delimichnu/ bolonju
 
Микула:
Мени сва та ствар око болоње изгледа на први поглед супер. Оно чекам октобар да видим акко то у пракси функционише али колико знам мени је то скроз кул. Гледај ако желиш да запнеш ти по болоњи треба да учиш КОНСТАНТНО 6 месеци а осталих 6 месеци си слободан. По мени то није много тежак за датак из ове перспективе.
Свиђа ми се што Болоња ~награђује~ константно учење тј. мораш да редовно учиш да би стекао услов за испит! Личи на школу и то је по мени кул!
To je ono sto je lose. . . Fakultet nije SKOLA!
 

Back
Top