3godisnje skolovanje na pravnom u Kragujevcu?

Ne razumem navodnike kod pravnik. Nipodaštavanje ili naglašavanje. Pravnik ne znači da si školovana sekretarica. Ja imam diplomu pravnika, s tim što planiram da do proleća diplomiram, ali sa ovom diplomom Više (doduše sa beogradskog faksa) vrlo lepo radim kao pravnik i to pravne poslove, ne telefonisanje, kuvanje kafa...

Mada, moram priznati da diploma Više nije dovoljna. Pravnik je tek jedna stanica na putu dipl. pravnika, ali ipak bolje i to nego da se ostane sa srednjom.
 
Da , upravo sam mislio da naglasim da pored toga "pravnik", nema i prethodnica "dipl." Sto se tice samog zvanja, uistinu ne znam mnogo o tome. Ovo sto sam rekao bilo je moje licno misljenje, tj. moja neka predrasuda. Inace, po novom programu mislim da ce svi pravni fakulteti u zemlji optirati i opciju trogodisnjih studija, jer je to svakom faksu dodatan izvor prihoda (opet moja predrasuda)...
 
felipe gonzales:
Posle treće godine stiče se zvanje diplomirani pravnik ja pitao telefonom, i može da se predje sa više škole unutrašnjih poslova u zemunu. A inače i to da dodam sa sa tom diplomom nemože da se polaže pravosudni ispit, i to sam pitao.


zar ti ne zvuci nelogicno ovo sto si napisao? Svaki dipl. pravnik ima pravo da, nakon odradjenog pripravnickog staza, polaze pravosudni. Ako se sa 3.g. stice zvanje dipl. pravnik, a ne moze da se polaze pravosudni tu nesto ne stima. A to je da se sa 3.g. nikako ne moze steci zvanje dipl. pravnika.

Inace, ti u KG nemaju blage veze oko tog trogodisnjeg studiranja. Evo ti jedan konkretan primer> u jednoj osnovnoj skoli u mom gradu raspisan konkurs za sekretara. Uslovi su dipl. pravnik i polozen strucni ispit za sekretara. Javlja se i biva izabrana devojka koja je u Kg dobila diplomu Vise (znaci 3 g.), a na kojoj pise da je stekla zvanje dipl. pravnika (jer naravno oni na faksu nemaju veze). Naravno, nekoliko kandidata koji imaju zvanje dipl. pravnika obaraju konkurs kao od sale dokazujuci da se sa 3 g. ne moze steci to zvanje.
E sad ovo ti je info iz prve ruke, jer te ostale kandidate zastupa kancelarija u kojoj radim, a dokaz je zvanicno misljenje Ministarstva.

Prema tome dabome.
 
koliko sam ja razumela sa 2,5 godine stice se diploma vise skole tj.stepen na Pravnom i dobija se naziv PRAVNIK a ovo sa 3 g.je nesto novo i krenulo je od marta meseca ove god.i dobija se naziv dipl.pravnik .nije mi jasno za polaganje pravosudnog i ta devojka koja se zaposlila kada je mogla da zavrsi pre 3g. za 6 meseci
 
Ja sve ovo što sam napisao stojim iza toga da je tako jer su me tako obavestili u kragujevcu. Zvao sam pre desetak dana i raspitao se o trogodišnjim studijama koje su ovi u kg ovjavili na njihovom sajtu. Žena koja se javila iz studenstke službe mi je rekla da po završetku školovanja stičem zvanje dipl. pravnik i da nemogu da polažem pravosudni jer moram da idem još valjda jednu ili dve godine da bi bio master, jer je kod njih valjda usvojen program 3+2 , dok je u beogradu 4+1. Ko neveruje neka pita lično telefonom pa neka ovde postuje, jer ja sam zvao zbog sebe jer sam hteo da predjem sa pravnog u bg na pravni u kg, kako bi brze dosao do diplome, i to sam pitao prvo im objasnim da sam apsolvirao u bg i da imam nekoliko ispita do kraja (gpp, trgovinsko, m privatno...) i čovek koji se javio kaže mi da je moguće preći i ako sam već apsolvirao na drugom fakultetu, a u statutu pravnog u kg piše da student nemože preći na prvoj i zadnjoj godini studija i sad vi vidite koje tu lud ili se pravi lud.
 
felipe gonzales:
Ja sve ovo što sam napisao stojim iza toga da je tako jer su me tako obavestili u kragujevcu. Zvao sam pre desetak dana i raspitao se o trogodišnjim studijama koje su ovi u kg ovjavili na njihovom sajtu. Žena koja se javila iz studenstke službe mi je rekla da po završetku školovanja stičem zvanje dipl. pravnik i da nemogu da polažem pravosudni jer moram da idem još valjda jednu ili dve godine da bi bio master, jer je kod njih valjda usvojen program 3+2 , dok je u beogradu 4+1. Ko neveruje neka pita lično telefonom pa neka ovde postuje, jer ja sam zvao zbog sebe jer sam hteo da predjem sa pravnog u bg na pravni u kg, kako bi brze dosao do diplome, i to sam pitao prvo im objasnim da sam apsolvirao u bg i da imam nekoliko ispita do kraja (gpp, trgovinsko, m privatno...) i čovek koji se javio kaže mi da je moguće preći i ako sam već apsolvirao na drugom fakultetu, a u statutu pravnog u kg piše da student nemože preći na prvoj i zadnjoj godini studija i sad vi vidite koje tu lud ili se pravi lud.

mislim da ti ne treba magistarski rang za polaganje pravosudnog ispita, bar po sadasnjem zakonu. mada, cuo sam da je u pripremi novi zakon koji tako nesto predvidja...
sto se tice toga da za 3 godine stices naziiv diplomirani pravnik, meni i dalje to sumnjivo zvuci... ali to vec vi koji ste upuceniji raspravite.
 
Evo informacije iz prve ruke, a uskoro (kada pogledam i zakon) cu biti i bolje obavesten: za pravo (a po novom zakonu) postoji opcija 3 ili 5 godina, gde ova od 3 daje zvanje pravnik, a ova od 5 pravnik - MA. Naravno, ova potonja nosi i mogucnost za polaganje pravosudnog ispita.
Sve u svemu, resenje je totalno idiotsko...
 
toskana:
jaooo ljudi, meni se cini da je ovo sa bolonjom toliko zapetljalo stvari, da se ni oni sami vise ne snalaze.

nista novo. kod nas su zastupljene samo krajnosti, zato nam tako i ide.
sto je najgluplje, klinci koji dolaze ce morati da budu masteri (sto je pandan magistrima) da bi polagali pravosudni. kakve tu logike ima da jedno naucno zvanje bude conditio sine qua non za posao u praksi, ja stvarno ne znam. :-|
 
Informacija koja je 99.9% tacna.I ja sam mozgala u vezi tih trogodisnjih studija.Svuda ces posle tri godine dobiti diplomu tipa-pravnik,u mom slucaju ekonomista,itd.To ti je kao diploma faxa za razliku od diplome Vise-to ce ti reci na faxu a ustvari je ista stvar,s tim da ce ti se kolege s Vise malo manje muciti s ispitima.Poslodavca da izvines zabole.Ti jesi npr.pravnik i imas diplomu sa Pravnog faxa,ali stvar je u stepenu koji je cini mi se 6.9 ili tako nesto a isti taj stepen imaju oni sa Vise.Samo posle cetiri godine si diplomirani-nesto.Toliko ja znam.
 
ja se sa tim ne slazem. ako uzmemo da je master pandan onme sto je do sada bio magistar, onda je to naucno znanje. ne znam kakve veze ima to sto je neko poslednje godine studija za master ucio par ispita (usko specijalizovanih) i na kraju napisao zavrsni (naucni) rad i to sto ce sutra raditi u praksi... bolje u tom slucaju da se ta peta godina zameni sa nekim prakticnim kursom koji ce da te osposobi za rad u sudu, upravi ili u adv. kancelariji (ako vec im je stalo do neke logike).
 

Back
Top