Vankuver, Kanada

Pozdrav svima ,
Planiram povratak u Vankuver , kanadski sam drzavljanin inace , proveo sam neko vreme dole.Koliko se secam Srpska zajednica je jaka , organizuju manifestacije i slicno.Voleo bih da mi neko od vas ostavi kontakt nekog ko bi mogao da mi kaze kome bih mogao da se javim kad dodjem u smislu dobijanja nekih osnovnih informacija potrebnih novodosljaku iz nase zemlje.
Znaci nista posebno , lokacija mesta i vreme gde se skupljaju nasi ljudi , mozda nekog od nasih advokata koji tamo rade , i slicno
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,

Nova sam ovde ali procitala sam sve vase postove. Suprug i ja smo dobili radne vize i 5. februara stizemo u Vankuver. Interesuje me upis u skolu. Imamo klinca 8godina zavrsio je sad prvo polugodiste 2 razreda...da li ce biti problema sto ce krenuti tek u martu u skolu? Kakve su njihove skole i njihov sistem obrazovanja? Mnogi mi kazu da ce ga mozda ubaciti u visi razred?
 
Pozdrav,

Nova sam ovde ali procitala sam sve vase postove. Suprug i ja smo dobili radne vize i 5. februara stizemo u Vankuver. Interesuje me upis u skolu. Imamo klinca 8godina zavrsio je sad prvo polugodiste 2 razreda...da li ce biti problema sto ce krenuti tek u martu u skolu? Kakve su njihove skole i njihov sistem obrazovanja? Mnogi mi kazu da ce ga mozda ubaciti u visi razred?

Ovde deca krecu sa pet godina u razred K, pa onda ide 1, 2, 3... moj sin je sa 6 godina formalno 1. Razred ali ide u mesano odeljenje i uci i 1. i 2.

Nemoj da brines za dete, znaju sta da rade... gde cete ziveti?
 
Vidis gde ces ziveti, nadjes catchment area skola u okolini i na web sajtu skole cijoj catchment area-i zivite pogledas uputstva za upis. Trazice da prvo sa dokumentima odete u neki international centar u okviru vaseg school district-a i tamo cete sve regulisati, pricati sa detetom, proci kroz dokumente...
 
Verovatno cemo uzeti stan u Yaletown-u. Ali prvih mesec dana cemo ziveti u privremenom smestaju koji nam placa muzeva firma...neki level apartmani takodje u centru... A posle kada stignemo trazimo stalni smestaj...Muz zeli blize poslu a firma mu je u centru. Koliko vidim stanovi su tu bas skupi, Ja bih radije u Burnaby jer su stanovi dosta jeftiniji...
 
Verovatno cemo uzeti stan u Yaletown-u. Ali prvih mesec dana cemo ziveti u privremenom smestaju koji nam placa muzeva firma...neki level apartmani takodje u centru... A posle kada stignemo trazimo stalni smestaj...Muz zeli blize poslu a firma mu je u centru. Koliko vidim stanovi su tu bas skupi, Ja bih radije u Burnaby jer su stanovi dosta jeftiniji...

Ako vam je posao u centru, nema logike da idete u Burnaby.
A pravo da vam kazem vise i nije tolika razlika u ceni da bi se samo zbog toga preselili. Plus kad dodate izgubljeno vreme u svakodnevnom putovanju do centra jednostavno nema racunice. Takodje Burnaby je grad za sebe, i kada zivite tamo nemate osecaj da se nalazite u Vankuveru.

Ono o cemu bi vise da razmisljate je kako cete naci prvi smestaj, jer nemate preporuke niti kreditnu istoriju.
Inace Level furnished living (pretpostavljam da tamo idete) je vrlo pristojan smestaj, pa vam je mozda pametno da razmotrite da tu produzite boravak dok ne nadjete stan, jer svakako to necete uspeti da zavrsite u roku od 30 dana od dana dolaska u Kanadu.
 
Pozdrav

Preporuke imamo od bivsih stanodavaca ovde u Srbiji i takodje Izvestaj kreditnog biroa. Agencija koja je zaduzena da nam nadje stan kao i firma koja je zaposlila muza je takodje garant za nas kod novog stanodavca. Oni smatraju da ce nas useliti u nas novi stan od 1. marta. Inace ovaj Level furnished living u Yaletownu kosta 6000CAD za 30 dana ne bih bas davala toliko za stanarinu kad mi budemo placali... Ima sasvim pristojnih stanova u centru za mnogo manje para...bar ono sto sam gledala na sajtu craigslist...
Hvala na savetu da ne trazimo stan u nekom drugom delu ako je posao u centru. Ja sam to znala ali suprug je insistirao. Sada ste mu otvorili oci... :)
 
Pozdrav

Preporuke imamo od bivsih stanodavaca ovde u Srbiji i takodje Izvestaj kreditnog biroa. Agencija koja je zaduzena da nam nadje stan kao i firma koja je zaposlila muza je takodje garant za nas kod novog stanodavca. Oni smatraju da ce nas useliti u nas novi stan od 1. marta. Inace ovaj Level furnished living u Yaletownu kosta 6000CAD za 30 dana ne bih bas davala toliko za stanarinu kad mi budemo placali... Ima sasvim pristojnih stanova u centru za mnogo manje para...bar ono sto sam gledala na sajtu craigslist...
Hvala na savetu da ne trazimo stan u nekom drugom delu ako je posao u centru. Ja sam to znala ali suprug je insistirao. Sada ste mu otvorili oci... :)

Iskreno ne vidim kako cete preporuke iz Srbije i kreditni biro iskoristiti ovde, dok preporuka poslodavca vec moze biti pomoc.

Ako vam firma placa smestaj u Level onda je to ok - nema sekiracije.
Ali ako vam tu sumu kasnije oduzimaju od nekih vasih kasnije zaradjenih para, brzo na airbnb :)

Inace u centru mozete ocekivati 1-soban $1500 - $2200, 2-soban $ $2500-$4000 itd.


pozz
 
Poslednja izmena:
Hvala na informacijama. Pomogle su dosta... Stigli smo u Vancuver i odusevili se koliko su ljudi spremni da vam pomognu i koliko su prijatni. Od samog aerodroma pa na ulici...
Imam jos par pitanja ako neko moze da odgovori
1. Da li kupujete vodu ili pijete iz cesme?
4. Koliko je normalno da jedna troclana porodica potrosi novca na hranu i kucnu hemiju?
2. Jel normalno da za caj od kamilice dam 5dolara!!!???
3. Gde je najbolje ici u mesecnu kupovinu. Preporucili nam IGA market i Nesters....Bez 100$ ne ulazimo a kupimo par sitnica? :))))


Da ne pricam koliko nam treba u prodavnici vremena jer nemamo pojma sta je sta...ulje smo jedva nasli a decije vlazne maramice samo 2 vrste? Da li postoje neki bolje snabdeveni marketi ili je to tako...Sve skupo i jako malo brendova?
 
Hvala na informacijama. Pomogle su dosta... Stigli smo u Vancuver i odusevili se koliko su ljudi spremni da vam pomognu i koliko su prijatni. Od samog aerodroma pa na ulici...
Imam jos par pitanja ako neko moze da odgovori
1. Da li kupujete vodu ili pijete iz cesme?
4. Koliko je normalno da jedna troclana porodica potrosi novca na hranu i kucnu hemiju?
2. Jel normalno da za caj od kamilice dam 5dolara!!!???
3. Gde je najbolje ici u mesecnu kupovinu. Preporucili nam IGA market i Nesters....Bez 100$ ne ulazimo a kupimo par sitnica? :))))


Da ne pricam koliko nam treba u prodavnici vremena jer nemamo pojma sta je sta...ulje smo jedva nasli a decije vlazne maramice samo 2 vrste? Da li postoje neki bolje snabdeveni marketi ili je to tako...Sve skupo i jako malo brendova?

Ja licno pijem filtriranu vodu iz cesme (kupite Brita preciscivac). Inace je voda u Vankuveru dobra za pice, silne milione su ulozili u preciscivace, tako da to nije problem, cesmovaca je ok

Troclana porodica verovatno trosi oko $1000-$1200 za hranu.

Cene su u Kanadi jako visoke (u Vankuveru mozda i vise od proseka) i to je nesto na sta morate da se naviknete, jednostavno je skup grad za zivot.

Ako ste u centru, idite u No Frills za jeftinu kupovinu, a imate i na Davie St. Eurepean food (ili Mediterian ....tako nesto) prodavnicu (preko puta Independent Store) , tu moze i ponesto sa nasih prostora da se nadje. Takodje ima Santa Barbara italijanska prodavnica (Commercial street). Inace lokalno za kvalitetnu robu su Whole foods i Urban Fare ali obe imaju vise cene od proseka.
Inace dosta je monopolista, pa je ponuda u nekim segmentima ogranicena. Ali naviknes se :)
 
Moram da se zahvalim Foggo-u na informaciji za No Frills. Cene su za neke proizvode i duplo jeftinije. Nakupovali smo mnogo stvari za 78CAD!!! Nasla sam cak i maggi supu i vegetu nasu :)
Sutra idemo da gledamo stanove sa agentom. Tako da smo od 1. marta u stalnom smestaju i klinac moze da se upise u skolu. Inace danas je bio prvi dan bez kise od kada smo stigli i mnogo nam se svideo suncem okupan Vankuver. Sutra cemo do okeana i opet da istrazujemo nove stvari...

Onaj drugi market Davie St. Eurepean food (ili Mediterian ....tako nesto) nismo mogli da nadjemo a klinac samo vice da bi jeo plazmu :) Nadam se da cemo i nju naci jednom...
Pozdrav
 
Moram da se zahvalim Foggo-u na informaciji za No Frills. Cene su za neke proizvode i duplo jeftinije. Nakupovali smo mnogo stvari za 78CAD!!! Nasla sam cak i maggi supu i vegetu nasu :)
Sutra idemo da gledamo stanove sa agentom. Tako da smo od 1. marta u stalnom smestaju i klinac moze da se upise u skolu. Inace danas je bio prvi dan bez kise od kada smo stigli i mnogo nam se svideo suncem okupan Vankuver. Sutra cemo do okeana i opet da istrazujemo nove stvari...

Onaj drugi market Davie St. Eurepean food (ili Mediterian ....tako nesto) nismo mogli da nadjemo a klinac samo vice da bi jeo plazmu :) Nadam se da cemo i nju naci jednom...
Pozdrav

European Deli - crvena tabla sa zutim slovima
1220 Davie St, Vancouver, BC V6E :)

Ako vam treba dodatno misljenje o stanu koji trazite, slobodno se javite na PP

pozz
 
Pa ako moze misljenje o delu koje se zove spyglass pl. Sutra idemo da vidimo tamo neki stan. Kazu iz agencije da je to lepo mesto za decu i da bukvalno peske predjes most i u centru si na poslu. 20 min do posla...Sta mislite o tom delu grada. Zena nas je odvela samo da vidimo kraj u kome je stan jer imamo sutra zakazano. Ja sam se iskreno odusevila. To je u sustini pocetak SEEWALLa...Ne znam koliko je bezbedno? Ako moze misljenje :)
Hvala unapred
 
Moram da se zahvalim Foggo-u na informaciji za No Frills. Cene su za neke proizvode i duplo jeftinije. Nakupovali smo mnogo stvari za 78CAD!!! Nasla sam cak i maggi supu i vegetu nasu :)
Sutra idemo da gledamo stanove sa agentom. Tako da smo od 1. marta u stalnom smestaju i klinac moze da se upise u skolu. Inace danas je bio prvi dan bez kise od kada smo stigli i mnogo nam se svideo suncem okupan Vankuver. Sutra cemo do okeana i opet da istrazujemo nove stvari...

Onaj drugi market Davie St. Eurepean food (ili Mediterian ....tako nesto) nismo mogli da nadjemo a klinac samo vice da bi jeo plazmu :) Nadam se da cemo i nju naci jednom...
Pozdrav

Zelim vam dobrodoslicu u severni deo Amerike.
Gospodjo ne kupujte Vegetu, u njoj je Otrov, monosodijum glutamat, ili trazite u beloj kesi, ako se secam, ona nema otrov.
Imate nasih radnji po Vankuveru dobar broj, treba znati gde su.
Ima jedna zgrada koju zovu "masinka", jer stanuju masinski tehnicari iz staroga kraja.
Koliko sam cuo, nasih ima oko 30-set hiljada i imate i lekare i dentiste i ostale.
Da vas utesim sto se kise tice, imacete je preko cele zime, ali zato nema snega i leda.
Ja sam komsija iz Sijetla, zivim 5 godina na Pacifiku i ovde je kisa normalna pojava.
Inace je ovo podrucje poznato po vulkanima,a planina Kaskade nas "dele" od ostale teritorije Severne Amerike.
Imate dve crkve, stara u koju odlaze Srbi starosedeoci, i nova u Barnabiju, u koju odlaze ostali. tamo imate i restoran, saznacete samo polako tek ste stigli.
Takse su mnogo vece nego u USA, ali je i socijala bolja.
Gorivo je jeftinije kod nas, mnogi pogranicni Kanadjani dolaze da tankiraju ovde i kupuju odredjene prehrambene proizvode koji su dozvoljeni za uneti u Kanadu.
 
Pa ako moze misljenje o delu koje se zove spyglass pl. Sutra idemo da vidimo tamo neki stan. Kazu iz agencije da je to lepo mesto za decu i da bukvalno peske predjes most i u centru si na poslu. 20 min do posla...Sta mislite o tom delu grada. Zena nas je odvela samo da vidimo kraj u kome je stan jer imamo sutra zakazano. Ja sam se iskreno odusevila. To je u sustini pocetak SEEWALLa...Ne znam koliko je bezbedno? Ako moze misljenje :)
Hvala unapred

Za stanove proverite preko neta, uvek imate da li je neko stanovao i kako je prosao.
Ovde imate takozvane dobre ili lose erije, zavisi ko stanuje u njima, tako da verujem da je isto i u Vankuveru.
Ja sam ovde od 95 god. i preporucujem vam da cuvate pare, koliko god ste doneli iz Srbije.
 
Pa ako moze misljenje o delu koje se zove spyglass pl. Sutra idemo da vidimo tamo neki stan. Kazu iz agencije da je to lepo mesto za decu i da bukvalno peske predjes most i u centru si na poslu. 20 min do posla...Sta mislite o tom delu grada. Zena nas je odvela samo da vidimo kraj u kome je stan jer imamo sutra zakazano. Ja sam se iskreno odusevila. To je u sustini pocetak SEEWALLa...Ne znam koliko je bezbedno? Ako moze misljenje :)
Hvala unapred

Koliko znam Spyglass place je ispod (pored Cambie bridge) i gleda na Yaletown. Blizu je Yaletown, Olimpic Village, Granville island...dosta toga za istrazivanje i zabavu. Takodje metro stanica je blizu (Cambie&6Ave) koja vodi pravo u grad ili na drugu stranu u Richmond i aerodrom. Najblizi shopping mall je Oakridge Center (smer metroa prema Richmond), i udaljen je par stanica od vas. Takodje u centru ima Pacific Mall ali pretpostavljam da ste taj vec nasli :)

NIsam imao prilike da udjem u neki od tih stanova, mislim da su to malo starije zgrade, ali je pozicija lepa. Treba obratiti paznju na: kolika je renta, koliki su dodatni troskovi (sta je ukljuceno a sta nije u rentu), da li stan ima masinu za pranje vesa, susilicu i masinu za pranje sudja, da li je ukljuceno parking mesto. Obicno se lease agrement potpisuje na godinu dana (obavezujete se da boravite minimum godinu dana) i posle placate mesec za mesec kiriju sto daje mogucnost da se preselite sa otkaznim rokom od 30 dana. Ne znam koliko ste ambiciozni da se skucite odmah, ali svakako Ikea i Craigslist (oglasnik) su dobre opcije za pocetak. Takodje radnja Winners (Cambie&7ave) je jako blizu vas koja ima puno snizenja i svasta nesto moze da se kupi za kucu (posteljina, posudje itd...ali takodje ima i garderobu)
Svakako je lako peske preci most i otici do posla peske. Time za pocetak izbegavate kupovinu i osiguranje kola, sto je znacajna stavka.
Verujem da je dosta bezbedno, jer tu puno ljudi prolazi da se seta. Treba da vidite gde vam je skola odatle.
Sa druge strane je blizu Broadway ulica, gde ima puno prodavnica i raznih servisnih usluga. Takodje blizu su vam Whole Foods, Safeway (pa i No Frills na Broadway)
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li postoji u Vankuveru, ali odlicna opcija za kucenje kuce, pa i nabavku garderobe je trift shop iliti second hand Value Village, poznat u narodu kao VV Boutique. Ja to zovem potrga za blagom - ima mnogo bas losih stvari, ali mogu da se nadju firmirane i vrlo kvalitetne stvari, cak i neobucene i neupotrebljavane, za stvarno smesne pare. No Frills je super, a i Walmart za neke stvari, vremenom cete nauciti gde sta kupujete. Rascistite sa srpskim ponosom, ako imate ponos tog tipa, da mora biti ovako ili onako, Kanadjani su jednostavni, prakticni ljudi i prilicno stedljivi, ne bacaju pare na nepotrebne stvari. Zapamtite da svaki dolar koji date za nesto je jednostavno otisao i trudite se uvek da potrosite sto manje, velike su razlike u cenama i uvek se moze ustedeti. Ima i po Fejsbuku raznih grupa tipa kupujem--prodajem i to treba koristiti, a bogami i moze se naci lepih stvari po garage sale, kad ljudi prodaju svoje stvari po dvoristima, ili jednostavno ostave pored kontejnera. Bude tu sjajnih lampi, stocica, trpezarijskih stolova i stolica, ma svasta nesto, mi imamo puno takvih sitnica po stanu.
 

Back
Top