Vankuver, Kanada

'Fala na komentaru Komsinice,
PS:Izgleda da osim Tebe i mene nikog na sajtu...
Mozda ako dalje zabacimo mamac bude vise "ulova" u nasem camcu...ili da jos sacekamo pa cemo upecati jos koga ovde s druge strane planete.
Pozdrav
komsija Sale
 
komsija Sale:
'Fala na komentaru Komsinice,
PS:Izgleda da osim Tebe i mene nikog na sajtu...
Mozda ako dalje zabacimo mamac bude vise "ulova" u nasem camcu...ili da jos sacekamo pa cemo upecati jos koga ovde s druge strane planete.
Pozdrav
komsija Sale
Dragi komsija,
Verujem da nisam jedina na sajtu,vec da sam se samo malo vise raspisala u zelji da dodjem do nekih informacija.
Sto se ulova tice,zavisi dal 'vatas na keder ili na varalicu..Bisto!
 
Cao, komsije?! Kako ste? Kako je u Vankuveru?
Prvo pitanje, mozda ce zvucati banalno, Toronto ili Vankuver? Pretpostavljam da je Vankuver lepsi grad, ali da li je i u njemu lakse naci posao, koliko su rente za stanove?
 
Zdravo Komsiluk,

Kao prvo da Te pohvalim sto si usao u nas "camac za pricu"!
'Ajd da probam da Ti dam moj komentar 'di je bolje u V ili T ili ...
Sto se tice posla mozes ga naci svugde u Kanadi,trenutno je najlakse u Kalgariju i okolini.
Ne znam koje si struke ali mozes koristiti www.monster.ca sajt pa ce Ti izlistati sve poslove po vrstama/gradovima/plati itd.
Renta zavisi od velicine i opremljenosti stana/kuce i u V. ide od 500$-2000$ ,za Toronto ne znam ali je verovatno slicna.Glavna razlika je u klimi koja je vrlo dobra u Vankuveru.
PS:Odakle se javljas i cime se bavis?

Pozdrav,
komsija Sale
 
Caos, komsije
Ja sam jos uvek u fazi detaljnog raspitivanja, a planiram da probam da se odselim za Kanadu recimo za 2 godine, nadam se. Ja radim u jednoj kanadskoj kompaniji, trenutno sam u Bgd. Nego, da li si ti lako pronasao posao? Kapiram da sve zavisi od srece, tvog umeca, iskustva i volje, pricaj nam kako je bilo tebi ili tvojim prijateljima. Koja cifra godisnje je ok za zivot, 30-40 000$? Covece, definitivno su stanovi u Bgd jedni od najskupljih u Evropi, pa eto i sire. Uzas.
 
Ajde da se ukljucim u temu, moze se reci uslovno da sam komsija, na granici sam Alberte i BC-ja, zvanicno stanovnik Alberte, mesto Grande Prairie ..........iza Fort McMurry, drugi grad po razvoju trenutno u celoj drzavi. Posao se moze naci za 24 sata, sve cveta zbog nafte koje ovde ima, cini mi se, vise nego u Sibiru! Cela Alberta pliva u novcu, proslogodinji suficit je bio oko 4-5 milijardi dolara na nekih 5-6 miolion astanovnika, strasno! I ove godine prognoze idu na istu cifru......

Toronto je ok mesto za zivot, nisam bio u V. pa ne mogu da poredim, ali planiram dogodine malo i pacificku stranu da vidim. Mozda Vankuver Island, Viktorija............cini mi se interesantno mesto.........

A sto se tice troskova zivota, pa mozes bez poblema da zivis sa $2000 mesecno i da ti ama bas nista ne fali. Nekome nije dovljno ni dva puta toliko, zavisi sta zelis u zivotu.
 
Pozdrav drage moje komsije, Sale i Klika,
To sto si rekao, Klika, je bas ohrabrujuce. Da, naglas razmisljam - nije ni ovde toliko lose. Naravno, govorim o svom zivotu. Medjutim, cemu sve to kada svi ljudi iz uze okoline su bas nezadovoljni. Cini mi se da nisu toliko ni pare u pitanju ( za vecinu naravno, jesu) vec neizvesnost (koja postoji skoro od kada sam se ja rodila). Zar nije uzasno da ne mozes da otputujes nigde iz svoje zemlje zato sto ce da te drndaju zbog vize, pa da razmisljas da li da kupis polovna, precenjena, kola ili da stekas pare za frzider koji ce potencijalno da rikne, jer pored toga imas studenta u kuci. I tome slicno. Mislim da nema smisla celu mladost protraciti u gradjenju necega ciji cilj necete doziveti. Opet, treba se dobro raspitati.

Nego, ono sto mene kopka je da li vam nedostaju prijatelji, porodica? Nesto mislim da je nostalgija samo jedna velika iluzija i nista vise, ali zna da kopka. Da li su skupe postdiplomske studije odnosno bachelor's degree na (umetnickim) fakultetima?
 
Nisam ja otisao iz Srbije prvenstveno zbog ekonomskih razloga, u pitanju je nesto mnogo bitnije od novca. Zgadila mi se cela situacija, ........ljudi, primitivizam, nepostojanje zakona i reda, .........nepostoji buducnost..........
Ovde se mnogo opustenije zivi, ne razmisljam o politici i nekim marginalnim stvarima koje su nas prosto okupirale svakog dana u Srbiji.

Nostalgija je rec koja u mom recniku ne postoji, a sto se tice prijatelja........malo ih je pravih, mada slaba vajda i od njih ako ostale stvari ne funkcionisu kako treba, od prijatelja se ne zivi.......
Zavisi i od same osobe kolike je intovernta/ekstrovertna.........mozes ovde u Kanadi uzponati dosta finog sveta, ljudi su me generalno ocarali, nemam jos nijedno negativno iskustvo po tom pitanju.
Ja u principu izbegavam nase ljude, cast izuzecima, ali vecina ih je dosla zarazena virusom konstantnog kukanja i prenemaganja, ali takvima uvek kazem istu stvar - ako vam nije dobro, sretan put , uvek se mozete vratiti u Srbiju ako vam je tamo bolje.

Skola ovde zna da bude skupa ali uvek mozes uzeti povoljan kredit od drzave , na kraju ti dosta toga i otpisu i otplacujes kasnije kada se zaposlis.
 
Zdravo Komsiluk,

Bas lepo ,eto nama jos koji pecaros u nasem vankuverskom camcu.
Citam sta pise nas pecaros klika,kaze izbegava nase ljude,rekao bih da gresi ali to ce i sam uvideti.A inace da nas stvarno izbegava onda se on sam ne bi ukljucio na krstaricu..
PS:Sto se tice nostalgije ona stvarno postoji hteli mi to da priznamo ili ne.Ipak u Vankuveru ima dosta nasih ljudi,rekao bih oko 20.000 .Uglavnom svi hoce da pomognu novodoslima.Grad je prostran i velik tako da ima svasta da se vidi.Vankuver oblast je preko 50 km u sirinu ,a odmah preko puta je Vankuver ostrvo gde je i Viktorija ,glavni grad BC-ja.Mnogo je lep i lici na evropske gradove pored mora...

Puno pozdrava,pitajte sve sto vas zanima,mi iz naseg camca probacemo da vam damo odgovor...
komsija Sale
 
Opet komsija Sale,

Zaboravio sam da spomenem par stvari o univerzitetima i skolovanju u Vankuveru.
V.ima dva velika univerziteta UBC i SFU koji su na suprotnim delovima grada.Ima puno odseka tako da je najbolje otici preko interneta na te sajtove,tamo si u uslovi,cene itd.Sto se tice visih skola,ovde ih zovu Koledzi, ima ih po celom gradu ,a ono sto je korisno znati je da u njima postoje sektori ciji se ispiti priznaju na UBC/SFU za one koji hoce da predju na univerzitet...Inace nasi tehnicki fakulteti se ovde uglavnom priznaju,a za dobijanje "licence" potrebno je jos malo se "igrati" s ovdasnjim pravilima sto je na sajtu www.apeg.bc.ca .

Puno pozdrava,
komsija Sale
 
Komsija Sale, mislim da se nismo razumeli...........ja izbegavam nase ljude koji i dalje mentalno zive u Srbiji/Bosni ili odkale su vec, a samo su fizicki ovde prisutni i stalno kukaju o tome kako bi se vratili kuci.
Te price su mi poprilicno teske za slusanje. Ima ok ljudi ali su u manjini i sa nekima sam u kontaktu. Ja prosto ne razumem nase ljude koji su sami sebe getoizirali i druze se iskljucivo sa sunarodnicima, okupljaju iskljucivo po nasim klubovima i dalje u mislima sanjaju povratak na staro ognjiste ..........ok, nema nista protiv toga, ali zasto se onda ne vrate kuci ...........
Kanada je multinacionalna, ljudi prakticno iz celoga sveta, u tome i jeste lepota i draz te multikulturalnosti. Ko je putovao malo van Srbije zna o cemu pricam..........

Postoji velika razlika izmedju imigranta i gastarbajtera, a ovaj veci pomenuti deo nase populacije bih pre svrstao u ovu drugu skupinu. Ne daj boze da sam jedan od njih, to je pakao od zivota ma koliko bogat neko bio, materijalnih dobara imao, ne moze se sreca kupiti novcem.

Nemam sta da krijem po pitanju nostalgije, onog momenta kada sam sleteo u Toronto, Srbija je za mene otisla u zaborav, sav kontakt se svodi na par telefonskih razgovora sa roditeljima i par prijatelja. Niti znam niti zelim da znam sta se u Srbiji desava.

A Vankuver nameravam da posetim, svi se slazu da je lep grad .......
 
Sto se tice ovih koledze/univerziteta.............bogami to priznavanje nasih tehnickih fakulteta ne ide tako glatko bar sto se tice Alberte i Ontarija, za BC ne znam, pozabavicu se tom problematikom kada stignem..........

Pre par dana sam gledao nesto u vezi toga vezano za standard Alberte posto mi je gazda bio voljan da me posalje na doskolovavanje ali je cela stvar propala u startu jer ne ispunjavam neke od osnovnih uslova, da ne idem sada u detalje.
Odustao sam od toga jer nisam bas vise tako mlad da se zamlacujem sa dodatnih par godina skole, pokusavam da uz rad dodjem do odredjenih sertifikata koji ce mi , nadam se, obezbediti malo sigurniju buducnost i olaksati nalazenje posla.
 
komsija Sale:
Zdravo Klika,

Drago mi je da si ostao u nasem "camcu" i da se nisi naljutio na moj komentar.Ako te put bude vodio prema Vankuveru smatraj da si "pozvat na kafu"...
Puno pozdrava
komsija Sale


Ma naravno da se nisam naljutio, samo sam malo hteo da razjasnim neke stvari.......uvek sam raspolozen za bilo koji vid saradnje/komunikacije/druzenja.........ali sa ljudima pozitivnih i naprednih shvatanja...........ostavimo proslost i sve ono sto nam se desilo u `90-tim .........Kanada je lepa zemlja za zivot, pruza mnogo toga.........

Hvala za poziv za kaficu, odradicemo to cim stignem do obale..........
 
Pozdav stalnim clanovima posade,
Jako mi drago sto ovde ima dobronamernih ljudi koji ZAISTA hoce da pomognu. Ja to nisam verovala, jer mislim da to nije svojstveno Srbima. Drago mi je sto je moj decko bio ipak u pravu:) Ja (naravno i moj decko, jer sa njim planiram da zapalim u Kanadu) se po svemu slazemo sa vama dvojicom. ovo ovde...trosenje energije, a kad se okrenes vec imas sto godina, niko te nece zaposliti, a prilagodjavanje novoj sredini je mnogo teze. Ako nije previse intimno, da li vam je bilo frka sto odlazite, sto mozda necete uspeti i tome slicno?
Cinjenica da deo Vankuvera podseca na Evropske gradove me posebno odusevljava!!
 
staorac:
Pozdav stalnim clanovima posade,
Jako mi drago sto ovde ima dobronamernih ljudi koji ZAISTA hoce da pomognu. Ja to nisam verovala, jer mislim da to nije svojstveno Srbima. Drago mi je sto je moj decko bio ipak u pravu:) Ja (naravno i moj decko, jer sa njim planiram da zapalim u Kanadu) se po svemu slazemo sa vama dvojicom. ovo ovde...trosenje energije, a kad se okrenes vec imas sto godina, niko te nece zaposliti, a prilagodjavanje novoj sredini je mnogo teze. Ako nije previse intimno, da li vam je bilo frka sto odlazite, sto mozda necete uspeti i tome slicno?
Cinjenica da deo Vankuvera podseca na Evropske gradove me posebno odusevljava!!

Zdravo Komsinice,
Lepo od tebe da plivas prema nasem camcu...
Da probam da Ti odgovorim na "pitanije".Cini mi se da se javljas iz starog kraja i da nisi putovala okolo ali kad se "prosetas" okolo po Planeti brzo shvatis da je mnogo manja nego sto izgleda kad je "gledas" putem tv ekrana.Npr. iz Londona do Vankuvera stizes za priblizno 9 sati direktnim letom sto ti kaze da taj "odlazak" i ne ides tako daleko tj ako ti se ne svidja mozes vec sutra da se vratis u stari kraj...
Sto se tice teme da li ces uspeti ili ne ,tema ti vazi svugde na svetu, u stvari rezultat najvise zavisi od tebe licno...

Puno pozdrava,
komsija Sale
 
Cao ljudi evo i mene na vasem interesantnom brodicu.

Zagolicala me je prica o Kalgariju i Grande prairie.Za pocetak bih isao bilo gde gde ima posla pa kad dobijem drzavljanstvo videcu.

Kako stoje stvari u Surrey ili Burnaby sto se tice posla i kakve su odprilike cene(iznajmljivanje stanai td)predpostavljam da je jeftinije nego u Vankuveru, to ti je bas u komsiluku Sale.
Kakve su cene za iznajmljivanje stana u Grande prairie i da li je bas mnogo hladno u odnosu na Srbiju?
 
AleksandarA:
Cao ljudi evo i mene na vasem interesantnom brodicu.

Zagolicala me je prica o Kalgariju i Grande prairie.Za pocetak bih isao bilo gde gde ima posla pa kad dobijem drzavljanstvo videcu.

Kako stoje stvari u Surrey ili Burnaby sto se tice posla i kakve su odprilike cene(iznajmljivanje stanai td)predpostavljam da je jeftinije nego u Vankuveru, to ti je bas u komsiluku Sale.
Kakve su cene za iznajmljivanje stana u Grande prairie i da li je bas mnogo hladno u odnosu na Srbiju?



Kao sto sam vec ranije pisao, Alberta je u ovom momentu ubedljivo najbolja solucija sto se tice posla, ljudi iz svih provincija hrle ovamo , pogotovu ovde na sever. Ja nisam bio u Grande Prairie prosle zime ali iz prica lokalnih ljudi znam da jeste hladnije u odnosu na Ontario, BC, .....
Meni je ovo samo prolazna stanica u prikupljanju radnog iskustva, a ove zime pokusavam da odradim jos neke sertifikate koji ce mi kanije, nadam se, olaksati put ka traznjeu posla u nekim drugim delovima Kanade. GP je sa cenam rentanja stanova dostigao Toronto i Vankuver, ali opet moze i da se zaradi...........
Komisja Sale ce me ispraviti samo mislim da Vankuver nije bas sjajan sto se tice posla, pogotovu za novopridoslice bez kanadskog iskustva, ali sa druge strane se svi slazu da je lep grad.

Za Calgary sam takodje cuo lepe stvari, fin grad, dosta mogucnosti, lep geografski polozaj, blizu planine, i dva najpoznatija nacionalna parka u citavoj zemljei, Banff i Japser, priroda fantasticna..........to je ustvari poznati planiski venac Rocky Mountains koji se dole na jug proteze u Montanu (USA).......

Meni je plan da sledece godine malo odem do Vankuvera, mada me licno privlaci Vankuver Island i grad Victoria, ne znam da li je kosija Sale bio tamo, nadam se da jeste posto nije tako daleko..........
 
Hvala na odgovoru, ja inace obozavam prirodu a i zena takodje tako da ce Calgary biti dobra varijanta ali jos cu videti.
Nemogu jos da zamislim prelepu prirodu i mogucnost da zaradis dovoljno da malo putujes ali se nadam da cu navici jer je lako navici se na bolje.
 
AleksandarA:
Hvala na odgovoru, ja inace obozavam prirodu a i zena takodje tako da ce Calgary biti dobra varijanta ali jos cu videti.
Nemogu jos da zamislim prelepu prirodu i mogucnost da zaradis dovoljno da malo putujes ali se nadam da cu navici jer je lako navici se na bolje.

Zdravo Komsiluk,
Da nastavim nasu dragu Komsinicu,nadamo se da nije tako Velika da nam prevrne Ladju,ali ako je mamac kvalitetan onda ribice nece pobeci...PS:Ovaj Kapetan resio da ne ide kuci bez ulova..
PS2:Aleksandre lepo da se ukljucujes,ajd malo da ti kazem o Vankuveru i okolini i poslu ovde.Kad kazem Vankuver mislim na celu V.oblast /Great Vancouver/ .Ako pogledas na mapu to ide od Maple Ridge-a na zapad do mora.Tu je naravno i Surrey,Port Coquitlam,Port Moody,Burnaby,West V.,Nortrh V,Richmond i White Rock.Oblast ima poluprecnik otprilike 50km.Formalno su to razliciti Gradovi ali u praksi to je sve spojeno u Great Vancouver.Ovdasnja klima je vrlo vrlo dobra/ moze i tri puta/ za razliku od Kalgarija ili Toronta.Ovdasnji K/iz drugih delova zamlje/.se rukama i nogama trude da se presele i zive ovde...
Ja sam tu evo sesta godina i da ti malo kazem o poslu.Posao skoro svake vrste ovde mozes da nadjes ako si uporan,dosledan i znas sta hoces.Naravno ako ima nekog prijatelja u firmi onda je neuporedivo lakse.Koje si struke i odakle se javljas??

Renta za stan je relativno mala 500-2000$,naravno ako imas posao ali poenta je da rentu sto pre zaboravis i kupis stan ili kucu na kredit sto je ovde vrlo korisno i preporucljivo jer cene nekretnina idu gore...

Pozdrav Komsiluk
komsija Sale
 
'De ste komsije? Kako ste? Kako vam je vreme (prvo malo univerzanih tema)? U Bg je predivno vreme, steta sto ce da se pokvari uskoro.
Nego, pricajte nam malo, Klika, Sale i svi ostli koji se ukljuce u nas brod (koliko sam razumela, Sale, ti si iznajmio pooovelik brod), koliko se promenio Vankuver (ili bilo koji drugi grad) na bolje/ gore. Da li i sa statusom koji, potencijalno mozemo svi mi da dobijemo, se prima neka socijalna pomoc (ne daj Boze) ukoliko ne nadjete posao?
Sale je ispitao sve odakle su, pa je red da nam kazes gde si ti ziveo u Srbiji? Za KLiku znam da je iz Vojvodine. Jesam li u pravu?
Pozz!
Cujemo se
 
:) Ma sta iznajmio brod,vidis da je njegov!Znao je sta hoce,imao dobro drustvo na finim pozicijama koje mu je olaksalo zivot a i kupovinu broda...
Nego,samo se sedi na ovom brodu,uz ovakve zivotne price dobro bi dosla jedna kafica..Kapetane,ajde pristavi dzezvu pa da razmotrimo stateguju za dobar ulov ove godine.. :D ;)
 

Back
Top