Sad se ja pitam - ko mi to cuva dete?

  • Začetnik teme Mirka šizika
  • Datum pokretanja
U drzavnom vrticu u koji je bila upisana moja klinka citav jedan dan, rade zene koje su radile i kad sam je bila dete, tj bile su meni vaspitacice..Pokazalo se da si bolje od ovih mladjih..Imam samo jednu zamerku... Vecina vaspitacica u ovom tom vrticu imalo je takav naglasak i uzasno se frljalo padezima.Meni ne smetaju ljudi iz unutrasnjosti, ali bi mi ipak vise odgovaralo da mi dete vreme provodi sa nekim ko je ..kako da kazem da ne zvuci glupo... bar upoznat sa padezima ....Kad sam cula vaspitacicu moje klinke koja je iz brusa kako im cita pesmicu na nekom bruskom narecju , muka em uhvatila..

Mi smo klinku upisali u vrtic da bi bila sa decom , tj sa sebi ravnima ,da se socijalizuje i da se malo osamostali.. Nije nam toliko bilo neophodn cuvanje koliko smo zeleli da se sa njom radi..Tamo uci engleski, rade sa njom sve zivo, jako je zadovoljna...

Licno sam protiv toga da mi dete cuvaju babe, tetke i ostali matori ljudi... Ostavim je sa njima dva dana i ona mi se raspusti... Sa njima joj je sve dozvoljeno..A kad bi nekog placala da bude sa njom , doslo bi me isto kao i vrtic , tako da sam ipak za varijantu vrtica. Ako nista drugo bar je sa decom... U vrticu provodi samo 4 sata , taman koliko da se izigra.. Ne spava tamo i ne ruca ... To je za nju vise zabava nego pravi vrtic ..A meni taman toliko treba da zavrsim svoj posao pa smo posle zajedno...
 
Ne znam koliko je utesno ako ti kazem da je moja MUZ dva puta ZABORAVIO da treba da ode po klinca u obdaniste... :confused:

Ipak su najbolja drzavna obdanista, moji su klinci super prosli, to je odlican uvod za ono sto ih je sacekalo u skoli. Znaci- sticanje imuniteta, navikavanje na sve vrste hrane (nismo imali losih iskustava), druzenje, priprema za skolu. Mislim da privatna obdanista malo kontrolisu, pa ti cena nije uvek i garancija nekog kvaliteta.
 
Moje dete je islo u drzavni vrtic i bilo mu je divno. I danas se rado seca vrtica, a ima 12 godina. Bezbroj puta sam cekala da ode i poslednje dete, pa da krenemo i mi. Nema te babe, dede, negovateljice, pa cak ni braca i sestre ne mogu da zamene grupu vrsnjaka. Isti uzrast, isti nivo razvoja, strucno osmisljen program :D
Nije bilo idealno, nisam bila zadovoljna hranom, jos u ono vreme najvece krize (virsle, makarone...), ali sam se trudila da to nadoknadim sto kvalitetnijom hranom kod kuce.
Moj muz je bio veliki protivnik obdanista a sada nema veceg zagovornika vrtica od njega.
Jedino mislim da ne treba da idu u obdaniste pre trece godine ako ne moraju.
 
Harmony:
Nema te babe, dede, negovateljice, pa cak ni braca i sestre ne mogu da zamene grupu vrsnjaka. Isti uzrast, isti nivo razvoja, strucno osmisljen program :D
..


Ja mislim da je ovo sto je napisala Harmony nesto najtacnije na ovom svetu... Zato moja klinka i ide u vrtic...Mada mi smo na Banovom brdu, gde je mesto u drzavnim vrticima misaona imenica... Na jedno mesto ceka 9-oro dece.... Ove godine je ostalo neupisano njih 9000... U svoj toj ludnici , ja koja sam upisala dete u jedan od vrtica, i nisam bila zadovoljna , odlucim da je bolje da ustupim to mesto nekom kome stvarno treba...I nadjem ovu varijantu sa privatnim vrticem na 4 h ... Taman koliko da se i ona i ja izluftiramo...
 
Mirka šizika:
Sad ne znam sta da mislim, jel to sto se desilo treba da mi ukaze na neodgovorno ponasanje ili se ona samo zaludela.. Do sad sam bila jako zadovoljna vrticem ...Lepo rade sa decom i klinka mi je happy tamo...
Dal treba pridavati znacaj ovom dogadjaju ili pripisati sve ludosti mlade vaspitacice...


Mirka, nemoj tako preko kolena! Prvo, imaš sreće što ti ej ta devojka iskreeno rekla da nema pojma da nije tvoja devojčica kod kuće - to znači da nije sklona prikrivanju svojih grešaka, što je, za početak, SUPER:
Porazgovaraj s njom, prvo to. PITAJ je "znaš, zabrinulo me je što se nisi setila onaj dan da sam te obavestila o nedolasku. Reci mi šta da mislim o tome, sad imam problem i brinem se jer se bojim da može da se desi da tako nekd stvarno zaboraviš na moje dete" - iskreno :)
Ona će ti se verovatno tu izvrnuti ko čarapica - objansiće ti svoj odnos prema poslu, prof. motivaciju i daće uverenje da nemaš šta da brineš.
Tvoj cilj bi bio postignut: imaće u vidu da je pogrešila, i potrudiće se da se to ne desi (budi onako zayebana - ali ljubazna ;)) .
Jer, tebi je cilj da budeš sigurna jel tako? A njoj da zadrži posao?

Mislim da nije loše o tome obavestiti dir. vrtića...ali onako usput, prosto ukoliko situacija krene u nekom lošem smeru, da ima uvid...da ne bude tvoja reč protiv njene, to je stresno bwe :P Ili možda sačekati....e, to je dobra fora: sklopi dil s njom o tome da "ovo ostaje između nas" :) Time si zadobila poverenje.
E, ako je malda i ok, umeće to da ceni. AKO je stvarno neka aljkavuša, nemaj milosti - tvoja građanska dužnost nije da ispišeš dete (to ne moraš) nego da nju udaljiš sa pozicije gde može, možda, nečijoj tuđoj deci tako...da ih zaboravi u parkiću :P
Znači, profesionalno, ništa lično....;)
Ae pa sa srećom!
 
Mirka šizika:
Meni ne smetaju ljudi iz unutrasnjosti, ali bi mi ipak vise odgovaralo da mi dete vreme provodi sa nekim ko je ..kako da kazem da ne zvuci glupo... bar upoznat sa padezima ....Kad sam cula vaspitacicu moje klinke koja je iz brusa kako im cita pesmicu na nekom bruskom narecju , muka em uhvatila..

...


:lol: :lol: :lol:
Nemoj da ti bude neprijatno, u pravu si Mirka, a i zakon je na tvojoj strani: svi koji rade s decom MORAJU da, u toku rada sa njima, govore standardni srpski jezik, sa pravilnim ekavskim akcentima. ;)
(hebe ovo bolje zna ucelo kako ide, al to je suština - obavezni su!)
 
Betty:
:lol: :lol: :lol:
Nemoj da ti bude neprijatno, u pravu si Mirka, a i zakon je na tvojoj strani: svi koji rade s decom MORAJU da, u toku rada sa njima, govore standardni srpski jezik, sa pravilnim ekavskim akcentima. ;)
(hebe ovo bolje zna ucelo kako ide, al to je suština - obavezni su!)

Ha! Bilo bi lepo da je tako Beti. Ali nije. Uciteljica moje cerke nije izgleda nikad cula za padeze! O naglasku da i ne govorim, to je tek prica za sebe. Najveci biser je bio (ovo je nevezano za akcente ali moram da vam ispricam) kada je mojoj cerki u nekom kontrolnom iz srpskog ispravila naslov, tj. na kraju naslova je stavila tacku (?!?) i dala joj ocenu manje!:-?
 
Mene je čuvala baka kad sam bila mala i igrala sam se u istom parku gde su vaspitačice dovodile decu iz (državnog, tad nije ni bilo privatnih) vrtića da se igraju - nekoliko puta su me vaspitačice hvatale i stavljale u red sa decom iz vrtića kad krenu nazad iz šetnje, mislile su da sam iz njihove grupe :smile: , pa dok ja objasnim, a baka trči za nama :razz:
 
Nista nije moglo da se uradi. Svi roditelji su bili ogorceni od samog starta, ali niko nije smeo nista javno da kaze protiv uciteljice. Cak su joj mnogi (koji su je ogovarali, onako izmedju sebe) cesto donosili poklone. Kakvi licemeri. Od mene i mog deteta nikada nije dobila ni p od poklona. Malo sam se bila raspitivala sta bismo mogli da uradimo, i receno mi je da krenemo od skolskog psihologa, pa pedagoga, i na kraju grupno, znaci svi roditelji (jer pojedinacno ne bi mogli bas nista da postignu) - pravo kod direktora sa pismenom izjavom. Kada sam otisla kod psihologa, zena me je posavetovala da nista ne pokrecemo jer nista necemo postici, samo ce nasoj deci (nas, koji smo se bunili) biti gore. I da nema te sile koja ce je oterati iz skole ili bilo sta drugo zato sto je zena bila pred penzijom (ostalo joj je jos dve godine). Ma bilo je tu svasta. Evo vam jedan primer: Oni onako mali, malecki, 6-7 godina, blente, nemaju jos pojma ni sta je skola. Drugi (pazi - drugi!!!) dan skole, ja cekam dete ispred skole, i to bas s te strane gde su prozori od njihove ucionice (otvoreni). I cujem vristeci glas: "Marijaaa!! Marijaaaa!" i tako nekoliko puta. Ja se sledila. Mislim se zasto li toliko vice na moju cerku, sta je to mogla da uradi, koja je inace bila jako stidljiva i povucena, ma ko bubica. Zvoni i izlazi ceo razred, i svi ko pokisli. Pitam cerku zasto je tako vikala na nju, a ona kaze - nije na nju, vec na jednu drugu devojcicu koja se isto zove Marija. A zbog cega? E pa zato sto se detetu otkotrljala olovka i pala na pod a uciteljica je samo vikala Marija, Marija, nista joj ne objasnjavajuci tako da ta mala nije ni imala pojma sta ova hoce od nje. Jao mogla bih tako u beskraj ...
 
Ma sta pravite frku oko naglasaka kod vaspitacica.Deca nauce kuci kako treba.Moji su 3 godine isli u madjarsko drzavno zabaviste jer drugo nema u ovom mestu.Moja deca nisu znala madjarski a bili su u grupi sa 30 dece koja ne znaju srpski.Vaspitacice su sa mojima pricale srpski sa madjarskim naglaskom ali to se nista nije odrazilo na izgovor dece.Mojoj deci je tu bilo super i voleli su da idu.Bili su na sigurnom,mazeni pazeni i sretni.
 
Upravo to je sutina, da budu mazeni i pazeni..sto u najvecem broju sluacjeva nisu...
A naglasak..pa ima roditelja koji rade do 18 h i ceo dan su deca sa zenama sa naglaskom ...Rizikovacu da zvucim grozno..ali svako treba da bude u svojoj parofiji ako nema nameru da se menja..Ako ova iz brusa koja vec 30 godina zivi u Bg do sad to nije shvatila onda nek se lepo vrne u Brus pa tamo radi u vrticu..
 
Ја сам, искрено, запањена свим овим што сте написали што се тиче вртића. Знам да у државним вртићима има доста пропуста а посебно немара, али опет, не могу да верујем да је тако и у приватним вртићима. У вртићу у којем је одрастао мој старији син, а сада и млађи, све је буквално цакум-пакум. Али, буквално! Свако дете знају у танчине, какво је, какве склоности има, каквог је карактера, којим болестима је склон, о свему се води рачуна, а да не спомињем да имају заиста одличне услове (храна изврсна коју спрема и сама власница вртића, кревеци, купатило где има и туш и ВЦ, све уредно и чисто, двориште са скаламеријама за играње). Да ли је довољно да кажем да мој син, чим уђе у вртић и обуче патофне, одјури унутра и не пожелевши да ме поздрави?!?!
Мирка, можда не би било наодмет да попричаш са дотичном васпитачицом, да разјасниш своје недоумице. Ти, ипак, плаћаш тај вртић и логично је да очекујеш да задовољавају одређене услове које тражиш. Имаш право на то. Ако ти се не свиди увек можеш (знам да је то детету већ трећи вртић и да се ту већ "одомаћило") да је пребациш али не мораш да идеш пред руду.
 
@mirka, pa ja bash i ne mislim da je to neka velika stvar.... zhena se zbunila... mozhda je samo bila malo rasejana.... pa zamisli da ti u glavi imash 20 tudje dece? ja bih prva pookla (ovo mi je iz skorashnjeg isqstva chuvala sam neki dan rodjaka).....
verovatno je samo pobrkala..... deshava se..... dok je qlturno i civilizovano mesto (generalno) treba da je sve ok.... pa i ako im hrana i nije neka i ako spavju na dushecima.... ti dete shaljesh tu zbog druge dece....
nekako sve mi to i nisu problemi.... sumnjam da cjesh bilo gde nacji mesto gde cje ti dete imati hranu kakvu bi joj ti kod qcje spremala.... a kreveticji... pa shta znam.... od promaje i povremenog sedenja na podu se samo u srbiji pati.....
nekako mi je to malo umishljen standard..... nisi realna..... kapiram da tezhish tom nechem idealnom shto si ti zamislila za svoje dete, shto je sasvim opravdano, ali to teshko da cjesh posticji.....
pa za ta 4 sata u vrticju necje joj nishta faliti......
 
Nisi dobro shvatila, ja sam pricala o vrticu u koji nisam upisala klinku zbog krevetica i tako tih stavrcica koje sam navela..U pravu si da ja malo preterujem , znam to i ja al sta cu kad sam perfekcionista..U vrticu gde ide moja klinka , nema spavanja.. A i hrana je ok... Samo sam navodila primere kako se u vrticima glupo radi...
 
ma skontala sam.... nego pricham ti generalno..... s takvim stavom cjesh teshko biti zadovoljna.... zamisli da se preselish? ili da se taj vrticj iz x razloga zatvori.... malo se morash korigovati prema opshtem standardu..... zbog sebe.... s malom cje sve biti ok, pa ima dece koja mnogo gore prolaze kroz detinjstvo i opet sve bude na mestu.... ni ne valja kad je sve proporcionalno tachno.... samo s ti opusti i uzhivaj :D
 
U drzavnim vrticima je dobro sto je hrana raznovrsna i 4 obroka su potpuno razlicita i svaki dan u nedelji imaju razlicit meni, pa cisto sumnjam da neko kod kuce tako sprema za decu. A i higijena je, barem u nasem vrticu, izuzetna. Npr. zena koja posluzuje hranu ne dozvoljava nikom da udje u kuhinju osim nje i med. sestre. A sto se tice kvaliteta hrane i da li bi dete u tom momentu jelo to ili mu se jede nesto drugo, u tome je i poenta. Znaci i ne treba da mu bude bas sve idealno, bas zato da bi se socijalizovalo i prihvatilo da mu u zivotu nece bas sve biti idealno, da bi gradilo svoj karakter i da bi videlo razliku izmedju kuce i vrtica. Slazem se da treba traziti da se postuju neki osnovni standardi, tj. kako ona uopste moze legalno da otvori vrtic, ako nema krevete za decu i neke osnovne uslove? Pa, koliko sam upoznata, drzavne vrtice redovno obilazi sanitarna i ostale inspekcije i oni, hteli ne hteli, moraju da se trude da sve bude pod konac. A sve mi se cini da u privatnim vlada prilicno kaubojska atmosfera.
 
Livija..imala sam drugaricu tako se zvala..godinama smo bile naj..al danas nismo...
Sad nazad na temu...sve sto si mi napisala ja znam, svaki dan se pocecam da moji standardi nece da mi olaksaju zivot vec ga komplikuju al sta cu..mnooooooogo me nervira ova kaubojska drzava..Evo danas npr stigli nam novi ormari - okrnjena im vrata..Sad se ubi da ujurim nekog da mi posalje druga.. Pa dobro ljudi gde to ima ? Kupis novo a dobijes skart?
E tako i sa vrticima, skolama , doktorima, garderobom, tehnikom, frizerkama , kozmeticarkama...sve je otislo u ...
A ja perfekcionista...mnogo mi je tesko..i ne umem da spustim standard...Ne trazim ja ni tako puno..Kad kupim nov ormar da bude ceo i ispravan..kad odem kod frizerke da me osisa ravno, kad kupim meso da bude bez zila...kad upisem dete u vrtic da bar bude na sigurnom i u toplom...i po mogucnosti sa zdravom decom... Nadam se da ne trazim previse...
 
Сваки родитељ жели најбоље свом детету (колико је то могуће у овој држави), па самим тим и треба разумети Мирку и њену потребу да дете има нормалне услове у вртићу. Мирка, лепо сам ти рекла, попричај са васпитачицом и реши своје дилеме. Можда је нова, па се збунила јер још није запамтила како се које дете зове? Можда та девојчица има мајку која се зове исто као и ти? Уосталом, кад имамо неку недоумицу са својим школарцима, зар не одемо код наставнице да видимо у чему је проблем? Или само ћутимо и трпимо?
Мене је једна ствар мучила код једне васпитачице и ја сам отишла код саме власнице и решила несугласице. Рекла сам оно што ме мучи и сад је све у реду. Ако ћеш да ћутиш и да се "чешкаш по глави" онда тешко да ћеш нешто променити.
 

Back
Top