СЈАЈ И БЕДА АМЕРИЧКОГ СНА...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

ШЕШЕЉ

Zainteresovan član
Poruka
391
ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ, Понедељак, 4. Септембра 2006.

Према подацима Института за економску политику један проценат најбогатијих домаћинстава у САД контролише више од трећине америчке економије. У периоду од 2001. до 2004. године богатство овог малог процента богатих је расло за више од милион долара у хартијама од вредности.

Они, такође, имају око 190 пута више од оних са просечним приходима у САД. Трећина америчких домаћинстава ''тешка'' је око 10.000 долара или мање. Око 12,6 процената Американаца, или сваки осми грађанин САД живи у - тешком сиромаштву.

Када се статистика преточи у цифре, следи спознаја да у најбогатијој и најмоћнијој земљи света 37 милиона Американаца живи у беди, укључујући свако шесто бело дете. А када се дода и расни елеменат следи још ''непријатнији'' податак - сваки четврти црнац и Хиспаноамериканац је сиромашан.

Највећи парадокс приче о америчком сну је здравствено (не)осигурање. У земљи где и обична посета лекару без здравственог осигурања представља удар на буџет - цене хитних интервенција, стоматолошких и болничких услуга нешто су од чега се Американцима леди крв у жилама - поражавајући податак је да чак 46,6 милиона грађана САД принуђено да се моли Богу да не мора да има посла са докторима. Толико је оних без здравственог осигурања.

Из године у годину њихов број расте, јер послодавци више нису спремни да плаћају ову ''погодност'' запосленима. Уз то, и владини програми здравствене заштите последњих година су затајили.

У Вашингтонским предграђима престиж међу тинејџерима мери се по томе где играју голф, једре и да ли возе ''Хамер'', ''Кадилак'' или ''Мицубиши Монтеро''. На америчком Средњем западу њихови вршњаци из ''армије сиромашних'' уживају у туђем остварењу америчког сна...


БОГАТИ ЈОШ БОГАТИЈИ

ТРЕНД у САД је да богати постају - још богатији. Укупно богатство најимућнијих у САД износи око хиљаду милијарди долара, 45 милијарди више него пре годину дана.
На листи најбогатијих, 11 година титулу најбогатијег, са 51 милијардом долара, држи оснивач ''Мајкрософта'' Бил Гејтс. На другом месту је инвеститор Ворен Бафет ''тежак'' 40 милијарди долара, на трећем суоснивач ''мајкрософта'' Пол Ален.
 
Дакле људи, дајте да почнемо да скупљамо хуманитарну помоћ за Американце... :lol: У сваком случају питање је следеће: Ко онда у ствари влада у САД-у па и у целом свету? Да ли ћемо доћи до доба када ћемо сви постати приватно власништво неколицине људи? Ако они буду власници свега што се може купити, а све што ми поседујемо буде на кредит, опет у њиховим банкама, ако они буду контролисали сва доступна радна места, да ли ми постајемо њихови робови??? :confused:
 
ШЕШЕЉ:
Дакле људи, дајте да почнемо да скупљамо хуманитарну помоћ за Американце... :lol: У сваком случају питање је следеће: Ко онда у ствари влада у САД-у па и у целом свету? Да ли ћемо доћи до доба када ћемо сви постати приватно власништво неколицине људи? Ако они буду власници свега што се може купити, а све што ми поседујемо буде на кредит, опет у њиховим банкама, ако они буду контролисали сва доступна радна места, да ли ми постајемо њихови робови??? :confused:

da,tacno tako
i onog trenutka kad budes prenatrpan kreditima,
ti postajes samo broj, koji radi od jutra do sutra ,da placa te kredite,
jer ces izgubiti sve ako stanes i pocnes da razmisljas,
i svaka vlada obozava tako 'uzornog' gradjana.
unisteni su mali privatnici i stvorene velike korporacije sa po 100.000 zaposlenih,
pa to je bio san i starih komunista,
...ali to ovi sad zovu novi svetski poredak
hteli ili ne i mi postajemo deo toga,
imamo EU,US,a kina ce verovatno prikupiti azijske zemlje sa istim ciljem
 
Амерички сан у пракси:

KatrinaHurricane_Katrina_Image1.jpg

hurricane_katrina_damage2005_09_01.jpg

hurricane-katrina-6.jpg
capt.larc10309040429.hurricane_katrina_larc103.jpg
 
ШЕШЕЉ:
У сваком случају питање је следеће: Ко онда у ствари влада у САД-у па и у целом свету?
Naravno da vlada kapital.
Pa zar ne bi bilo malo cudno da predsednik Amerike,biran svake 4 godine,samostalno odlucuje?Danas kandidat,sutra predsednik,a prekosutra odlucuje po svom nahodjenju.Da,bas.Na neki nacin ja predsednika Amerike dozivljavam kao nekog PR-a krupnog kapitala.
To i jeste razlog da mi nemamo razlog da se trsimo po pitanju krupnih odluka,jer smo toliko sitni i beznacajni,kao zrno peska u pustinji.Najbolje je da uhvatimo povoljan vetar i nadamo se da ce nas odneti na dobro mesto.
A sto se tice americkog sna,mislim da svako moze tamo da zivi prosecnim kvalitetom zivota,ako normalno radi i ne trosi na gluposti.Za nas je npr. i takav san samo "sanak pusti",puka iluzija.Ovde se tesko lecis i kad imas pare,a mi ih mahom nemamo.
Ne bojim se ja za Ameriku i njene gradjane.
 
DB 06:
Naravno da vlada kapital.
Pa zar ne bi bilo malo cudno da predsednik Amerike,biran svake 4 godine,samostalno odlucuje?Danas kandidat,sutra predsednik,a prekosutra odlucuje po svom nahodjenju.Da,bas.Na neki nacin ja predsednika Amerike dozivljavam kao nekog PR-a krupnog kapitala.
To i jeste razlog da mi nemamo razlog da se trsimo po pitanju krupnih odluka,jer smo toliko sitni i beznacajni,kao zrno peska u pustinji.Najbolje je da uhvatimo povoljan vetar i nadamo se da ce nas odneti na dobro mesto.

Kapital sam vlada? Nije moguce!

A sto se tice americkog sna,mislim da svako moze tamo da zivi prosecnim kvalitetom zivota,ako normalno radi i ne trosi na gluposti.Za nas je npr. i takav san samo "sanak pusti",puka iluzija.Ovde se tesko lecis i kad imas pare,a mi ih mahom nemamo.
Ne bojim se ja za Ameriku i njene gradjane.

Mnogi rade i po dva posla da prezive.

Amerika nije rad i znoj ...
 
Deratizator:
Kapital sam vlada? Nije moguce!



Mnogi rade i po dva posla da prezive.

Amerika nije rad i znoj ...

Pa dobro,vlada predsednik u ime kapitala,ali nema onu autonomiju,kakvu mi mislimo da ima.Ajd neka proba da nesto odluci na precac,preko noci,a sto ce da naudi krupnima.
Nema tu individualizma.
P:S:Ako mnogi rade dva posla,to znaci da posao nije tesko naci.Kod nas i prvi(jedini) posao ceka milion ljudi i pravo je cudo kako zive.
I sto se tice ta dva posla,ne verujem da sva zarada ide na hleb,mleko i jos neke najosnovnije potrepstine.Verovatno je to neki kredit za kucu,kola...
 
ШЕШЕЉ:
Дакле људи, дајте да почнемо да скупљамо хуманитарну помоћ за Американце... :lol: У сваком случају питање је следеће: Ко онда у ствари влада у САД-у па и у целом свету? Да ли ћемо доћи до доба када ћемо сви постати приватно власништво неколицине људи? Ако они буду власници свега што се може купити, а све што ми поседујемо буде на кредит, опет у њиховим банкама, ако они буду контролисали сва доступна радна места, да ли ми постајемо њихови робови??? :confused:

Баш си лепо схватио о чему се ради.....да..... управо ће се догодити са нама све онако како си описао - бићемо бело робље неколико хохштаплера... док се неко не буде сетио да им ТРЕБА СТАТИ НА ПУТ ... 8-) 8-) 8-)
 
sumnjivo lice:
Seki,pa stacemo sa poplavama u Srbiji i Vojvodini,sa porusenim kucama u Srbiji od zemljotresa?Evo tri coveka Milija babovic,Delta Miskovic i Beko.Oni su 0,0000002% stanovnistva u Srbiji,pa imaju kinte vise nego petogodisnji budzet za vojsku Srbije.Ma desetogodisnji budzet.Sjaj i beda srbije 8)

Ма потпуно иста прича и код нас, само сам хтео да истакнем да, јесте Америка богата држава, али и тамо обична раја често живи врло бедно. Код нас бар знаш да и оно мало што имаш је твоје. Ако имаш кола, стан, изгубиш посао, нећеш остати без тога. Наравно мање ћеш се возити јер нећеш имати кеша за бензин и слично, али у Америци ће ти доћи из банке, узети кола, ставити кућу на продају, и ето те на улици за секунд... А тамо негде, неки капиталиста те је коштао посла, јер му је јефтиније да те замени са роботом или неким другим аутоматизованим процесом... Оно што забрињава, је да и код нас расте задуживање грађана у страним банкама и то се узима, од станова, аута, беле технике... Буквално све... Дакле, ускоро ће и код нас бити такав систем, да ћемо живети на кредит...
Далеко од тога да ја сажаљевам Амере, али сам тему замислио типа, оно, да ли мислите да ће за коју деценију/век пар хиљада људи да држе под контролом остатак светске популације... Управо тиме што ћемо ми живети на кредит, а они се богатити још више узимајући зеленашке камате... :-x

П.С. Па јел' Тома Николић био тамо у Јаши Томићу и напоклањао се силног грађевинског материјала за нове куће. Па неће Мишко и Беко да помогну овом народу, зна се ко ће... :lol:
 
ШЕШЕЉ:
, да ли мислите да ће за коју деценију/век пар хиљада људи да држе под контролом остатак светске популације... Управо тиме што ћемо ми живети на кредит, а они се богатити још више узимајући зеленашке камате... :-x

Kamate u Americi nemaju ovaj atribut.To samo kod nas kredit za pet godina sam sebe nadvisi kroz kamatu(naravno i u drugim "nestabilnim" zemljama).
 
Ameriku uglavnom kritikuju oni koji nikada u ziotu nisu videli ni jednog jedinog Amerikanca,akamoli pricali sa njim ili ne daj Boze bili neko vreme u USA.
Amerika je surova,to je istina. Amerika je zemlja velikih mogucnosti i to je istina. Pa ko se kako snadje.
Amerika i kao takva (kakva je ovde ocrnjena) je opet zemlja u kojoj stotine hiljada ljudi iz celog sveta nalazi utociste,bezeci od svojih "divnih" drzava i vlada.
Amerika ima siromasne,ali ima i bogate. Srbija ima samo siromasne.
Amerika ima beskicnike.Ima!
Amerika ima ubice. Ima!
Amerika ima hiljade nestalih osoba. Ima!
Jel ih ostale zemlje nemaju?
Amerika je zemlja izbora. Mozes da budes niko i nista,a mozes da budes i sve. Sve zavisi na sta si spreman. Ako si sposoban i pametan u Americi mozes puno.
Sta mozes u Srbiji?
Prestanite vise da zajedljivo piste o Americi,kada je nikada nista videli.
I pred svega toga Amerika je neumoljiva super sila.
Koliko beskicnika,lopova,alokoholicara,ubica,nestalih imaju recimo Rusija,Kina...itd. Nemate pojma.
U Rusiji svake godine umre 35 000 ljudi od alkoholizma.
A ruska privreda je zaduzena kod svetskih banaka preko 200 milijardi dolara. REKORD u svetu!!!
(Ruska centralna banka PREKILNJE da se malo spusti lopta sa uzimanjem kredita dok svetskih banaka od strane velikih ruskih predizeca)
 
Ameriku uglavnom kritikuju oni koji nikada u ziotu nisu videli ni jednog jedinog Amerikanca,akamoli pricali sa njim ili ne daj Boze bili neko vreme u USA.

Ma, nemoj? Zivim u Americi vec skoro petnaest godina (sa prekidima), tacnije jos od osamdesetih. Ta Amerika o kojoj ti pricas ne postoji vec skoro deset godina (Amerika u kojoj imas izbor).

Ameika u kojoj ja zivim je Amerika kriminala, ilegalne imigracije, socijalne pomoci, guzenja gradjana koji rade i pridrzavaju se zakona u kojoj ne posedujes nista, u kojoj nisi siguran da ces sutra da imas posao, imovinu. Mozes da crknes na ulici ako nemas placeno zdravstveno osiguranje (koje se placa u ekstremnom sumama itd.). Ovde gde zivim trenutno taksa na kucu i imovinu je 9 000 $ godisnje, plus mesecna rata od 1 500. To neko ko zaradjuje 25 000 $ tesko moze da plati bez jos jednog takvog posla. Mesecni izdaci za gorivo su zavisno od udaljenosti radnog mesta, a mogu da idu i do par stotina $, a o ostalom da i ne govorimo. Sve je bilo drugacije pre desetak godina ...

Amerika nije rad i znoj ...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top