MAĐARSKA - Budimpešta

VIZA

Nije ju teško dobiti...
Za dva dana sam je dobio...
Potrebni papiri su:

- Potpisan pasoš
- Iskopirana radna knjižica
- Radna knjižica na uvid
- Ispunjen formular za dobijanje vize
- Jedna slika za taj formular
- Saglasnost firme u kojoj radite da ste stalno zaposleni
- Visina vašeg dohotka sa pečatom firme
- saglasnost firme sa memorandumom..
 
UREDNOST


Neverovatno koliko su ljudi kulturni..
Nigde opusaka niti pivskih flasa ,konzervi i slicno..
ČISTOĆA me udarila u glavu...
BAZENI su čisti napolju i unutra..
Uživanje kako je sve sređeno..
Ima puno naših iz KIKINDE i Novog Sada,i svi se ponašaju isto,kulturno..
Na našim bazenima je blagi užas od sadržaja do čistoće..
Iznenađen sam kulturom vozača koji staju nebitno da li je pešački ili ne..
Odmah se znalo da nisam Mađar po prelasku ulice..
CENE u prodavnicama su bagatele...
BIio sam u TESKO ,IKEA i još neke manje prodavnice...
O tim cenama tamo u sledećem postu...
 
Psihologue:
VIZA

Nije ju teško dobiti...
Za dva dana sam je dobio...
Potrebni papiri su:

- Potpisan pasoš
- Iskopirana radna knjižica
- Radna knjižica na uvid
- Ispunjen formular za dobijanje vize
- Jedna slika za taj formular
- Saglasnost firme u kojoj radite da ste stalno zaposleni
- Visina vašeg dohotka sa pečatom firme
- saglasnost firme sa memorandumom..
Jel imaju oni neki site-ovo je spisak za zaposlene,a meni treba za studente-hoce cerka da ide na neki koncert tamo.
 
Evo malo Budimpeste by night za pocetak :wink:
 

Prilozi

  • Picture-233.jpg
    Picture-233.jpg
    56,3 KB · Pregleda: 12
Trebaju mi informacije vezane za novu 2008 u budimpesti! Prvo zeleo bih da idem kolima, pa me zanima kako funkcionise voznja kola tamo, da li treba neka posebna dozvola, i da li mogu 3 dana tamo da vozim kola...?! Takodje gde mogu da nadjem informacije o nekakvim apartmanima(treba mi za dvoje) na jedno 2 nocenja, i koliko bi to kostalo?!
Trazio sam po internetu ali nisam mogao da nadjem ove informacije...
 
Od dodatnih dokumenata ti treba medjunarodno osiguranje od auto-odgovornosti, tj. stete pricinjene trecim licima, u narodu poznatije kao Zeleni karton :) Cena ZK ulazi u cenu obaveznog osiguranja, a sam formular koji vadis u svom osiguranju (uz polisu i saobracajnu dozvolu) kosta oko 1.000 dinara. Medjunarodna vozacka dozvola nije obavezna za Madjarsku, priznaje se nasa nacionalna dozvola. Oborena svetla moraju stalno biti upaljena na otvorenom putu i zabranjeno je telefoniranje za vreme voznje. Nije dozvoljena voznja pod uticajem alkohola - uopste (0,00 promila).

Dve napomene oko voznje u Madjarskoj - prvo, autoput se placa vinjetom (nalepnicom), koju moras kupiti _pre_ nego sto pocnes voznju. Ako ides preko Horgosa, sto bi bilo logicno, odmah nakon pasoske kontrole sa madjarske strane, na desno se nalazi jedna kucica gde su menjacnica i salter za prodaju vinjeta. Postoje opcije za 4 dana, 10 dana (ili nedelju dana, sad nisam siguran), mesec i godinu dana. Ova prva kosta oko 1.200 Ft (~400 din). Vinjetu moras zalepiti na oznaceno mesto i obavezno sacuvati racun, bez koga vinjeta ne vazi. Druga napomena je vezana za parking u Budimpesti - imaju zone kao i mi, a kazna je 20.000 Ft i lisice na kolima. Parking se placa od ponedeljka do petka 8-18, vikendom je besplatno, a placa se sitnim novcem preko parkomata koji su u svakoj ulici. Svuda je jasno oznaceno koliko je maksimalno dozvoljeno vreme boravka.

Ja licno volim stil voznje po madjarskim gradovima - nema puno davljenja, vozi se brzo i propisi se postuju, a ljudi nisu histericni kao BGu, pa ce te pustiti da promenis traku ako upalis migavac itd... Nisam najbolje razumeo pitanje oko 3 dana voznje kola tamo, ali ako tebi nije problem da vozis 3 dana, nije ni njima... :)

Za pretragu smestaja pogledaj www.ohb.hu, pa cak i www.expedia.com - ukoliko si raspolozen za nesto jeftinije, vidi preko Ibusza (www.ibusz.hu) ili www.hostelbookers.com. S obzirom da ides kolima, obavezno pogledaj uslove parkiranja, uglavnom se parking ili garaze placaju dodatno, osim ukoliko smestaj nije malo dalje od centra (npr. negde u Budimu), kada je parkiranje na ulici besplatno.
 
U normalnim uslovima mozes i kad odes tamo da nadjes apartman, ali ako ides za Novu godinu bolje je da unapred (sto pre) rezervises. Imas sirok izbor po pristupacnim cenama na www.ibusz.hu
Prosle godine sam preko njih rezervisala i iznajmila apartman - sve je bilo kao sto je opisano na sajtu (ako ne i bolje).
 
Eh da, jedna mala atrakcija ako se ide kolima nije na odmet - podzemna garaza ispod Szent Istvan Bazilike, V. kvart, kod Deak Ferenc ter (gde se ukrstaju tri metro linije). Ovo je jedina robotska garaza u nasem delu Evrope, a mozda cak i prva evropska garaza tog tipa - kola se ostave u nekakvoj kabini i zakljucaju se, zatim se izadje iz te prostorije i onda bivaju odnesena sistemom liftova i traka na podzemno parking mesto. Vracaju se na isti nacin nakon ubacivanja zetona, samo okrenuta tako da mogu direktno da se izvezu. Cena je kao i u drugim javnim garazama u BP, ako ne i malo niza, 250 Ft/h ako se ne varam.
 

Back
Top