MAĐARSKA - Budimpešta

sajkokiler

Obećava
Poruka
56
Vikend u Budimpesti u sopstvenoj reziji?Isao bih vozom?Da li je izvodljivo sto se tice smestaja?Da li postoje privatni smestaji tipa pansiona ili slicno i kakve su cene.Ako neko ima slicna iskustva ili neku korisnu informaciju bio bih mu zahvalan.
 
sajkokiler:
Vikend u Budimpesti u sopstvenoj reziji?Isao bih vozom?Da li je izvodljivo sto se tice smestaja?Da li postoje privatni smestaji tipa pansiona ili slicno i kakve su cene.Ako neko ima slicna iskustva ili neku korisnu informaciju bio bih mu zahvalan.

Naravno da je izvodljivo............nisam davno bio u Pesti ali znam da se ranije i na z. stanici moglo sresti gomila ljudi koji su izdavali sobe i prosto su saletali ljude po izlasku iz voza.....

A mozes da proveris i sledeci sajt
http://members.virtualtourist.com/v...n&l.q=6aa67&a.m=0&a.d=0&a.y=&b.m=0&b.d=0&b.y=

tu mozes naci dosta informacija.......linkova ............
 
Ukucaj na googlu hotels in budapest , pa ce ti izaci jedan super sajt sa kompletnom ponudom hotela i pansiona , sa sve cenama i raspolozivim kapacitetima. tako smo mi nasli smestaj , ali nismo otisli jer su nam za vizu trazili toliko papira da nam se smucilo...
 
Dobro citaj sat pise u opisu hotela i pansiona jer se desi da budu sobe jeftine a tek kad malo prosnjuras po informacijama vidis da imaju npr zajednicko kupatilo..
Bolje plati malo vise pa si siguran... Ne znam koliko love iams za to ali da znas da je negde oko 80 evrica pristojni smestaj, ali ne po osobi nego za sobu..
 
Ja u petak putujem na vikend u Budimpeštu! Doduše svojim kolima. Toplo bih ti je preporučila kada god! Preslatka je!

U Budimpešti imaš jednu agenciju koja se zove Ibusz (tako se i piše) koja ima brdo privatnog smeštaja. Sajt je www.ibusz.hu. Tu ćeš naći i njihove adrese, ali na samoj železničkoj stanici imaju jedno od svojih prodajnih mesta. Mi ćemo u petak ići, pa kada se vratimo mogu da ti javim šta smo našli.

Pozdrav!!!
 
Pa, istina je da ni Ibusz nije ono što je nekad bio.. Valjda su svi digli cene.. Ja se secam da sam nekad davno isla na dve nedelje i da smo nasli smestaj koji je bio u samom centru, a bili smo smesteni u nekoj porodici - imali smo svoju sobu, i sve je bilo super, a isli smo preko Ibusz-a i stvarno je bilo jeftino, ali pouzdano znam da to sada nije tako. Zgodno je što im sada nije sezona, pa smeštaja relativno ima, a kao što vidiš vreme je idealno za šetnju i dobar provod!

Ove godine ćemo pokušati da nadjemo neki apartman - tipa studio, pa šta nadjemo. Jedno vreme smo smo išli u odredjene apartmane u Viktor Hugo Utca (valjda sam dobro napisala) - Leslie apartments (www.leslie-apartments.com), ali smo ove godine odlučili da pokušamo da nadjemo nešto jeftinije..
 
Eto, upravo smo se vratili iz Budimpešte..! I opet bi smo mogli!!

Bilo je predivno!

Ja sam malo čačkala po net-u i pronašla da se u Royal Palace u Budimu održava festival vina i šampanjca (svake godine drugog vikenda u septembru na istom mestu), i mogu vam reći da je bilo apsolutno fantastično! Pravi užitak! Isprobali smo vina raznih proizvodjača, a bogami i sireve! Baš je dobar i velik festival!

A za smeštaj i Ibusz (kao što sam obećala da ću pogledati) sam promašila. Naime, Ibusz radi samo do 18h, a da ne govorimo da smo otišli u onaj Ibusz koji na njihovom sajtu kažu da se nalazi u Vaci ulici, a odatle je još odavno iseljen.. Tako kada smo konačno stigli do njega više nije radio.. Pa smo opet otišli u Lezsli apartmane koji su nas koštali 59 eur za dvoje za noć.

Eto, toliko od mene! Pozdrav! I samo napred u Budimpeštu! Lep provod!
 
Preporucujem www.ohb.hu, vise puta sam rezervisao razlicite smestaje preko njih i sve je bilo u najboljem redu. Uglavnom su hoteli u ponudi, ali ima veoma jeftinih...

Sto se madjarske vize tice, ono sto traze je nista u odnosu na ostale Evropljane, a uz to je viza besplatna... Takodje, nema reda ako se zakaze razgovor i sve se obavlja brzo.
 
Iron man:
Postoje lepi izgledi da odem za Budimpestu krajem januara, na jedno tri dana...
Nisam bio ranije.....
Da cujem utiske o ovom gradu i jos vaznije, preporuke za mesta koja treba obici...

Irone munjo, drz` se Dunava, nemo`s pogresiti :-). Grad je prelep, 7-8 mostova na malom rastojanju. Predji na desnu stranu u Budim, imas gore na brdu lepih stvari , neke crkve, itd.......videces, gde vecina turista ti za njima :-). Pogled odgore je fantastican, vidi se cela Pesta kao na dlanu. I obavezno ponesi neki foto aparat. Skupstina je neverovatna gradjevina, u samo centru grada.......
Muvaj se kao sto rekoh uz reku, imas tamo poznatu Vaci ulicu, ima svega, lepih restorana, svratis na pravi madjarski gulas i zalijes sa nekim dobrim pivom.

Nisam davno bio pa ne mogu da ti kazem za cene........

Jedino je steta sto je zima pa neces videti vrele madjarice u raznim obnazenim izdanjima....ali , bilo bi mnogo za prvi put, nekom drugom prilikom........
 
Tvrdjava u Budimu, Kraljevska riznica u Budimu, crkva
Citadela - divan pogled
Zgrade Parlamenta
Margit most
Trg heroja, dvorac pored njega
Vaci ulica i sve male poprecne ulice
Black& White jazz club i Trocadero (kubanski) club -- ako jos postoje
 
Kad već ideš u Budimpeštu, skokni i do Sent Andreje, osim što je vezan na našu istoriju i nekada bio većinski srpski grad, ima puno toga da se vidi....A presladak je i prijatan gradić, svideće ti se!!!!!!!!
I još nešto, nemoj propustiti zamak u Višegradu, jako je blizu Budimpešte, a ponesi foto aparat (da snimiš sve te voštane figure-kralj, kraljica, sluge, gozba, zatvorenici.... u prirodnoj veličini) i uživaćeš!!!!! Lep provod!!!!!
 
Budimski grad svakako treba obići - ako nisi kolima, najlakse se stiže metroom preko stanice Moszkva ter, pa onda autobusom sa oznakom Var (tj. grad). Gore su kraljevska palata koja je sada muzej, nekoliko prelepih crkvica i naravno sjajan pogled. Grad se još lepše vidi sa brda prekoputa, Gellert-hegy, takođe na Budimu, na kojem se nalazi Citadela. Margit sziget, ostrvo na Dunavu tipa naše Ade, vredi obići ako je lepo vreme, posebno zato što može da posluži i kao usputna stanica ka Parlamentu (Metro - Kossut Lajos ter).

Definitivno vredi peške preći celu Andrassy ut, i to od Deak Ferenc Ter (koji je zapravo na kraju pešače Vaci ulice), pa sve do Hosok tere (Trga Heroja), gde se nalazi i naša ambasada, dva odlična muzeja (u jednom je trenutno Picassova postavka, ako se ne varam), i jedan dvorac iza. Ako vreme i snaga dozvoljavaju, iz Andrassy bi valjalo peške skrenuti i u Bajcsy-Zsilinski ut. i malo oko Oktagona. Tu su Opera, Bazilika i nova atrakcija, Terror Haza, o protestima 1956. godine i komunističkoj vladavini... Inače, Vaci je meni iskreno malo dosadno mesto, tu su sada samo overpriced radnje i striptiz barovi, jedino je Vorosmarty ter, gde se nalazi i čuvena poslastičarnica Gerbaud, još uvek mesto koje vredi obići. Sa tog mesta može da se skokne i do Dunava i prošeta se kejom na mestu koje ima najlepši pogled na Budim (između dva mosta - Lanchid i Erszebet), a pritom ima i lepo ime - Belgrad Rakpart :) Zapravo, vredi obići svako mesto na kojem staje prva (žuta) linija metroa, a zapravo bi i sam metro trebalo videti, jer zatira iz XIX veka i prvi je metro u kontinentalnoj Evropi. Trasa od Deak Ferenc ter pa do Trga Heroja (Hosok tere) ide baš ispod pomenute Andrassy ulice.

Za ljubitelje globalizacije, Budimpešta je dom "najlepšem McDonalds resoranu na svetu" - koji realno jeste mnogo lep, a nalazi se na železničkoj/metro stanici Nyugati Palyaudvar. Odmah do stanice je i najveći tržni centar u Pešti, WestEnd. Kada kažem najveći, definitivno ne mislim i najjeftiniji ;) Dve najveće zone tržnih centara su na prilazima Budimpešti - veći je na autoputu M1/M7 (iz pravca Beča i Balatona), tamo je i IKEA, a drugi je na autoputu M5 (pravac Beograd - Segedin).

Od praktičnih informacija - obavezno plaćaj gradski prevoz :) Kontrole su česte, a kazne neprijatne. Dnevna karta se isplati ako se više od 6-7 puta (na dan) voziš različitim prevozima. Takođe, njihov GSP (BKV) hvali tramvaj br. 2 kao liniju sa koje se može videti najviše znamenitosti grada, ali pazi - niti je toliko "atraktivan" kao naša dvojka, niti je linija kružna.

Jó utat! :)
 
Ej hvala narode, sjajni ste.... ;)
Meeloshe, bio bi dobar turisticki vodic, definitivno, bravo za ovaj post...
Klika, heheh... ovo je bas jedan karakteristican tvoj post, friendly je... i govori nesto za sebe...
Sto se tice vrelih madjarica, mogu ja iste videti u obnazenim izdanjima i zimi, zar ne? Mogu poneku da odvuchem u hotel gde je toplo... heheh...... :)
Dezdemona, thanks na zeljama za lep provod i za pomenutu preporuku...pokusacu da je realizujem!
U svakom slucaju jako malo vremena imam na raspolaganju, tako da sigurno ne mogu bas sve videti
Inace, umetnost je moj zivot, pa tako se i Budimpesta uplice u tu istinu...
Eto malo da se pohvalim, idem da vidim Van Gogove originale koji ce biti izlagani u Budapest, i to je glavni povod za moj odlazak na sever...ali naravno trudicu se da vidim jos zanimljivih stvari, za sta me motivisu i vasi postovi...super ste... Pozzz.....
 
Pa s obzirom da su skoro sve rekli moji prethodnici...samo cu dodati...obavezno se nocu provozaj brodom po Dunavu... dok prolazis ispod osvetljenih mostova i posmatras prelepe zgrade na obalama uz sampanjac i tihu muziku "Na lepom plavom Dunavu"...veruj mi, tek tada dozivljaj ce biti potpun (a nije skupo)!!!

I da..skoro zaboravih...
obidji Zimski dvorac, u blizini je i muzej poljoprivrede koji je u sklopu prelepog zdanja (dvorca)...
... takodje obidji i Planetarijum- Okeanijum...ako volis zivotinje...bice ti zabavno, a nalazi se u jednom od trznih centara na istoku grada, u blizini su i cuvena turska kupatila.

Lep provod i javi gde si sve bio!!! ;)
 
Uh, mislim da imas topica o Budimpesti koliko hoces, prekopaj malo... Samo ukratko - apsolutno treba otici, ako nista, to nam je najblizi veliki grad, prepun istorije i kulture. Sto se tice cena, zavisi od prevoza, smestaja, hrane - moze da bude jako jeftino (cak i za nase prilike), a moze da bude i veoma skupo.

Nase agencije, sve redom, nude Budimpestu whenever. Uglavnom su u pitanju jeftiniji ili srednje-jeftini aranzmani, za one skuplje ces morati da se snadjes :)
 
Budimpesta je fantasticna, bila sam sto puta i jos uvek ne mogu reci da je dobro poznajem. Ali zasto ici preko agencije. Rezervises privatan smestaj ili hostel preko interneta, sednes u auto i zapalis tamo. Kad si vec tamo uzmes turisticku kartu i sam lepo obidjes sve sto hoces da vidis, najbolje da se sluzis metroom posto je saobracaj gust i nezgodan za nekoga ko ne poznaje grad.
 
bila sam '99, 7 dana, i dosta obisla. divna je. cjena se ne sjecam. mislim da sam placala 100maraka, sobu u nekom malom hotelu u centru, kad sam stigla tamo nasla sam je. moja prijateljica je nasla privatni smjestaj povoljno.
uzela sam kartu grada i obilazila. koristila sam metro i tramvaj i dosta pjesacila. hrana je bila jeftina.
 

Back
Top