BEOGRADSKA HRONIKA

činjenica je da je nekada bilo potpuno normalno da se u 3 ujutro vraćam iz bloka 45 u blok 63, uživam u aprilskom vazduhu i na pamet mi ne pada da bi neko mogao da me zaskoči...mislim, ne pada mi na pamet ni sad, ali mi pada na pamet da bi mogao neku od mojih ćerki....grozota jedna.
zato - ne dam im da se vraćaju u to doba. kewa vešticaPogledajte prilog 28737
 
.. a deca, di su deca??? ona kao da ne postoje!! samo žene, žene!? ma ko j ebe žene, one mogu, same, da se odbrane!!! ko brani decu? unesko? samo prdite....
rigo014-1.gif

guru je 100% u pravu. deca su najveći gubitnici...nasilje je opšta pojava, od škole do porodice...ili gde god da se kreću. čak ni pozorište nije više onako lepo kao pre...sve neke loodačke predstave. o igricama na kompu da ne pričamo. a takva deca onda porastu u one što.....:cry::cry::cry::cry:
 
Uvek je bilo nasilja u Beogradu ali se manje pisalo..

Ima istine i u ovome. Cesto mi se cini da se sada nasi mediji utrkuju u tome ko ce da objavi vise vesti iz oblasti crne hronike...
Proci ce ih i taj sindrom (to je cesto pritisak javnosti da se neke stvari konacno zakonski regulisu) i onda ce da predju na "zapadnjacke" simulacije sudnica i ostalih live-kich-agresivnih show-ova (obzirom da su obicne talk-show emisije vec apsolvirali) :roll:
 
Evo sad videh na televiziji da su jos dva mladica ubijena u jednoj od gradskij kladionica. Necemo se baviti politikom da li su greskom ubijeni ili ne kao i to da li su krivi jednim delom ili ne.

Ono sto licno mene zabrinjava jeste da Beograd u poslednje vreme za nekoga postaje i veoma opasan grad. Mnogo, stvarno mnogo tuca ima, pretnji na ulicama koje se zavrsavaju isto tucama. Vise nisi ni siguran da ides ulicom sa sebi dragom osobom a da ti se nesto ne desi. Setimo se samo onog kineskog drzavljanina koji je satarom ili nozem, cime vec, naneo teske telesne povrede nekolicinu ljudi u centru grada.... eeeej bre u centru Knez Mihajlove ulice i nista.....

Mislim da se treba baviti ovom temom.
Imate li ideju kako mozda polako poceti sprecavati nasilje i tuche u Beogradu ?

DA!POSTOJI RESENJE!
TREBA DOBRO ISPREBIJATI OVE STO PRAVU SRAANJA.
CIM NEKO OCE DA SE BIJE DOBRO ISPREBIJATI DA ZAPAMTI!
 
činjenica je da je nekada bilo potpuno normalno da se u 3 ujutro vraćam iz bloka 45 u blok 63, uživam u aprilskom vazduhu i na pamet mi ne pada da bi neko mogao da me zaskoči...mislim, ne pada mi na pamet ni sad, ali mi pada na pamet da bi mogao neku od mojih ćerki....grozota jedna.
Pogledajte prilog 28737

Pre `90. se znalo ko je pub u kraju, ko mu je otac, brat, sestra...i postovao se. Uglavnom.
I tada su svracali po kafanama (kafici su dosli kasnije) ali su dolazili kao najnormalniji gosti. Umeli su da se nasmeju, da ispricaju vic, anegdotu.
Jedan moj prijatelj, kako sam voli da ga zovu "skolovani policajac" uvek pominje jednu njihovu internu "engleski bobi uvek nosi bombone u dzepu.zasto?pa zato sto, kada se nesto desi, on prvo pita decu sta se desilo, deca ne lazu..";)
A i dok u Beograd nisu dojezdili ovi novi koji se plase i sopstvene senke (jedino opravdanje za nosenje vatrenog oruzja), nije ni bilo potrebe za obracunima. Cim su naisli oni sto vole da ograde svoje i da zatuku i macku i psa koji im kroce u dvoriste (njihovo, prodali su sve na jugu da kupe to malo u centru Beograda), pozdravila nas je sigurnost u gradu.
 
.. ma samo prdite!! šta isprebijati? koga isprebijati?? pa njive plaču za, takvim, bizgovima.. rudnici plaču, nema ko da radi!!... ne bi meni bizgovi, od po sto-dvajes' kila', pravili štapiće za sladoled i šahovske figurice.....
rigo014-1.gif

iiiih bre...nisi svhatio koncepciju.ma nije ni bitno;)

inace nemoj meni da pricas o fizikalijama a najtezi posao koji si radio je kad si bacao djubre u kontejner....
 
Pre `90. se znalo ko je pub u kraju, ko mu je otac, brat, sestra...i postovao se. Uglavnom.
I tada su svracali po kafanama (kafici su dosli kasnije) ali su dolazili kao najnormalniji gosti. Umeli su da se nasmeju, da ispricaju vic, anegdotu.
Jedan moj prijatelj, kako sam voli da ga zovu "skolovani policajac" uvek pominje jednu njihovu internu "engleski bobi uvek nosi bombone u dzepu.zasto?pa zato sto, kada se nesto desi, on prvo pita decu sta se desilo, deca ne lazu..";)
A i dok u Beograd nisu dojezdili ovi novi koji se plase i sopstvene senke (jedino opravdanje za nosenje vatrenog oruzja), nije ni bilo potrebe za obracunima. Cim su naisli oni sto vole da ograde svoje i da zatuku i macku i psa koji im kroce u dvoriste (njihovo, prodali su sve na jugu da kupe to malo u centru Beograda), pozdravila nas je sigurnost u gradu.

Tacno!
Pre devedesetih se još mnogo štošta znalo što je sad postalo misaona imenica.
A vatreno oružje nije samo nasledje tih što su dojezdili već i višak materijala od "onih" ratova u koje su klinci slani, a da ne znaju šta ih je snašlo i za šta se bore, dok je velika većina "dobrovoljaca" uzimala harač od prodaje oružja, droge ili pokradene bele tehnike :rolleyes:
 
Marko Lopušina je pre nekoliko godina napisao knjigu o beogradskoj mafiji.

I prva, i druga, i treca Jugoslavija imala je svoje podzemlje. U prvoj se ono nalazilo po šumama i gorama, jer su tadašnji hajduci bili odmetnici od obicnog sveta. Težak seljacki život, ratne strahote, uobicajena državna nepravda, želja za boljim životom po svaku cenu bili su razlozi zbog kojih se u Kraljevini Jugoslaviji izrodilo citavo pleme razbojnika i drumskih otimaca. Ove bande predvodili su legendarni Caruga, Gorski car i Ubica decijeg lica, kako je puk nazivao svoje hajduke. A tepao im je “gorski tici”...

I prva, i druga, i treca Jugoslavija imala je svoje podzemlje. U prvoj se ono nalazilo po sumama i gorama, jer su tadasnji hajduci bili odmetnici od obicnog sveta. Tezak seljacki zivot, ratne strahote, uobicajena drzavna nepravda, zelja za boljim zivotom po svaku cenu bili su razlozi zbog kojih se u Kraljevini Jugoslaviji izrodilo citavo pleme razbojnika i drumskih otimaca. Ove bande predvodili su legendarni Caruga, Gorski car i Ubica decijeg lica, kako je puk nazivao svoje hajduke. A tepao im je “gorski tici”.

Snazna jugoslovenska policija i zandarmerija uspevali su, medutim, da se dobro nose sa ovim hajducima, pa je vecina njih zavrsila na vesalima i u legendama. Izbijanje Drugog svetskog rata preseklo je kontinuitet kriminala u Jugoslaviji i nacinilo da ga posle 1945. godine posmatramo u sasvim drugacijem, gradskom svetlu.

Poratno jugoslovensko podzemlje se radalo pedeset godina iz beogradske materice. Zitelji tog prizemnog i suvorog sveta bili su, uglavnom, mladici prepusteni sebi, koji su ponikli u Beogradu ili su kroz njega samo projurili. Zajednicko svima njima je bilo da zive na ivici ili ispod zakona, ne bi li opstajali na balkanskoj i evropskoj vetrometini. U potrazi za avanturom, ali i za zivotom, gazili su putevima koji su ih vodili od kuce u beli svet, a potom vracali ovamo. Neki su Beograd napustali kao dobrovoljci, neki kao begunci, pojedini kao izgnanici, sa pravim ili laznim pasosima, najcesce i bez njih. Vecina njih uspela je da osvoji i zaprepasti uplasenu Evropu. Vracali su se ponekad kuci kao junaci dana, kao zarobLjenici medunarodnih cuvara reda, ali i kao nasminkani lesevi.

Taj proces je imao svoju ne samo socijalnu vec i politicku notu. Kao sto je Zapad pruzao utociste jugoslovenskim politickim emigrantima, tako je primao i ove iz podzemlja. Njihovo prvo skloniste je bio Pariz, zatim Milano i Frankfurt, pa Bec, Amsterdam, Stokholm, a danas su to Moskva, Atina, Budimpesta, London. Sve do sredine osamdesetih, kada je Jugoslavija odigrala svoju poslednju ulogu Trojanskog konja u hladnoratovskom filmu, Evropa je trpela nase delinkvente. A onda, kada su na Starom kontinentu shvatili da se SFRJ raspada i da od nje vise nema vajde, preko noci je odlucila da ih vrati u otadzbinu. Tada je u Frankfurtu beogradski momak Goran Vukovic, uz saglasnost nemacke policije, ubio Ljubu Magasa, legendarnog kuma svih jugoslovenskih kumova u Evropi.

Od tog trenutka istorija jugoslovenskog podzemlja se deli na vreme "pre i posle Ljube Zemunca". U prestonicu su pristigli profesionalni otimaci tudeg blaga, reketasi, batinasi i revolverasi, dileri, pa i likvidatori, koji su se udomili kao velike patriote i novi narodni heroji kod svojih politickih patrona. Tako je povratkom familije tvrdih momaka i Beograd napokon dobio svoje podzemlje. Najsurovije na svetu, jer je njegov prepoznatljiv znak bila nenajavljena smrt.

Zajedno pored njih rasle su neke nove ubice i raibojnici, ali i njihove zrtve. U trecoj Jugoslaviji, bitke za srpstvo porodile su i junake kojis u pokusali patriotizam da unovce po svaku cenu. Mnogi od njih, kako su ratovi u Hrvatskoj, Bosni i na Kosmetu prestajali, nastavljali da se bore i ginu u gradskim bitkama za tude blago. Likvidacije su postale ne samo beogradska vec i provinsijska svakodnevnica. Uvek posle te najavljivane smrti javnost se pitala ko je sledeci. Zeljko Raznatovic je jednom prilikom na pitanje da li je on na redu posle likvidacije generala Radovana Stojicica Badze, odgovorio: - Bas me briga!

Tajna Raznatoviceve smrti jos nije sasvim odgonetnuta, sudenje njegovim ubicama se tek priprema, a vec je doslo vreme koje se u Srbiji meri sa arsinom “pre i posle Arkana”. Ljudi se sada manje pitaju ko je sledeci, a vise ko je jos ostao ziv. Neukusno je pominjati njihova imena da ih sutra ne bismo videli u cituljama. Ovaj rukopis je samo podsetnik na zivot koji nam se desio mimo nase volje.

Autor
Beograd 1. januara 2003. godine
 
Evo sad videh na televiziji da su jos dva mladica ubijena u jednoj od gradskij kladionica. Necemo se baviti politikom da li su greskom ubijeni ili ne kao i to da li su krivi jednim delom ili ne.

Ono sto licno mene zabrinjava jeste da Beograd u poslednje vreme za nekoga postaje i veoma opasan grad. Mnogo, stvarno mnogo tuca ima, pretnji na ulicama koje se zavrsavaju isto tucama. Vise nisi ni siguran da ides ulicom sa sebi dragom osobom a da ti se nesto ne desi. Setimo se samo onog kineskog drzavljanina koji je satarom ili nozem, cime vec, naneo teske telesne povrede nekolicinu ljudi u centru grada.... eeeej bre u centru Knez Mihajlove ulice i nista.....

Mislim da se treba baviti ovom temom.
Imate li ideju kako mozda polako poceti sprecavati nasilje i tuche u Beogradu ?
nisam citao dalje,ali..jedino,a ujedno i najbolje reshenje je drasticno strozija kaznena politika...
pa jbt kad bi npr. za dilovanje bila minimalna kazna 20 god.,(i kad bi sud to postovao,a ne kao..olaksavajuce okolnosti pa bude 6 meseci) pa niko ne bi smeo da valja,isto tako i za ubistva...ma sve kazne puta dva,pa ko voli nek izvoli,ali mislim da bi se celokupna situacija tako popravila,ne znam sta cekaju :?
 
Snežne padavine prouzrokovale brojne probleme u čitavom gradu

Blic 27.12.2007 - 06:00


Saobraćajni kolaps zbog snega


sneg-v.jpg





Sneg koji je padao tokom prošle noći i juče tokom celog dana izazavao je brojne probleme. Službe zadužene za njegovo čišćenje, brzo su izašle na ulice, ali njihova ažurnost nije sprečila da saobraćaj u celom gradu bude usporen. Dogodilo se više od 230 saobraćajnih nezgoda, :shock: a bilo je i klizanja i padanja po trotoarima i ulicama. Sneg će danas i sutra padati sve slabije, ali će Beograd ponovo zabeleti u nedelju, 30. decembra. :razz:


Ekipe JKP „Beograd put“ od utorka uveče non-stop su na terenu i čiste sneg u svim ulicama kroz koje prolazi gradski prevoz (ulice prvog prioriteta), zbog čega u toku jučerašnjeg dana nigde nije bilo ni skraćenja ni ukidanja linija gradskog prevoza.
- U gradu je bilo velikih gužvi, ali većih problema na ulicama zbog snega nije bilo. Mi smo tokom prošle noći već jednom prošli kroz ulice prvog prioriteta, kao i u toku dana, i tako ćemo raditi dok sneg ne prestane da pada. Prolazili smo i kroz sporedne ulice, ali smo morali da se vratimo na glavne - kazao je Željko Maravić, šef Zimske službe u JKP „Beograd put“.
U toku jučerašnjeg dana na beogradskim ulicama bilo je 83 kipera i 17 multikara za čišćenje manjih ulica. U delovima van grada sneg je čistilo 19 kipera i 7 utovarnih mašina.
Velike gužve i usporena vožnja zabeleženi su naročito na prilazima mostovima, ali i na Trgu Slavija, u Ulici kneza Miloša, Bulevaru kralja Aleksandra, i na skveru oko Autokomande. Veliki broj autobusa i tramvaja su se, takođe, kretali usporeno pa su Beograđani kasnili na posao, u škole...
Iz „Beograd puta“ kažu da će čistiti i sporedne ulice, i apeluju na Beograđane da svoje automobile ne parkiraju na kolovozima, kako bi kamioni mogli nesmetano da se kreću.
Pune ruke posla juče su imale i dežurne ekipe JKP „Gradska čistoća“.
- Oni koji su radili tokom jučerašnjeg dana uglavnom su čistili pešačke prelaze i podzemne stepenice, i tako je bilo tokom dana - kaže za „Blic“ Miloš Kostić, direktor sektora operative JKP „Gradske čistoće“, dodavši da njihove ekipe spremne i za mnogo jači sneg.
I radnici JKP „Zelenilo Beograd“, njih 400, juče su neumorno radili na terenu.
- Osim čišćenja snega sa staza koje vode kroz parkove i oko njih, naše ekipe zadužene su i za stresanje snega sa grana četinara i sa žardinjera koje se nalaze u pešačkim zonama grada. Na svu sreću, ovoga puta pada suv sneg koji je lagan, tako da nije bilo polomljenih grana i drveća. Za sada imamo dovoljno ljudi da pokrijemo teren tako da nema potrebe za njihovim dodatnim angažovanjem - kaže Dragana Tucović Baranac iz Info službe JKP „Zelenilo Beograd“.
Pored dežurnih službi svih gradskih preduzeća, juče su „punom parom“ radile i ekipe Hitne pomoći. Do 16 sati dispečeri su primili više od 200 poziva, od toga oko 80 sa javnih mesta.
- Najviše poziva se odnosilo na klizanje na ulici, ali je bilo i ozbiljnih lomova. Apelujemo na starije sugrađane da malo više brinu o sebi i bez preke potrebe ne izlaze na ulice - kazali su u Hitnoj pomoći.
Iz Republičkog hirdometeorološkog zavoda najavljuju nove padavine.
- Sneg će padati i danas i sutra, a u nedelju se očekuje novi. Visina snežnog prekrivača biće 5 do 10 centimetara. - kaže meteorolog Nedeljko Todorović.
Beograđani u poslednjih deset godina svega dva puta dočekali Novu godinu sa snegom. :D
 
Što mi je ta reč "putar" nekako arhaična..al ajde.
Sigurno ste primetili da naše putare uvek iznenadi - sneg.

Ništa njih na svetu tako ne iznenadi kao sneg.
Nema veze što meteorolozi najavljuju sneg deset dana unapred.
Nema veze što danas nije nikakav problem predvideti kakvo će vreme da bude
Nema veze što se o tome kako će padati sneg može čuti i na tv-u i na radiju, što se može prevrteti hiljadu meteo-sajtova, što možeš da instaliraš programčić koji ti govori kakvo je vreme juče, danas sutra..Nema veze što smo svi znali da će sneg da padne - putare je sneg Iznenadio.

Molim lepo. Ljudi imaju pravo na svoje iznenađenje.

Neko bira da bude iznenađen lepim gestom..novim cipelama, dobitkom na lutriji, kučetom sa mašnicom, ne - putari biraju da ih iznenadi Sneg.

Verujem čak da oni, čim počne zima, poisključuju sve televizore i radija i kompjutere, samo da ne bi slučajno čuli neku informaciju o snegu.

A onda, kad sneg padne..ljudi se super divno iznenade.. Šta fali..

Verujem da jedni drugima čak za NG poklanjaju šarene pakete, koje kad otvoriš unutra lepo spakovano dve tri kile snega..
 

Back
Top