Photoshop - pomoć

alien

Primećen član
Poruka
629
Pozdrav,
Zanima me kako ukloniti određenu boju sa slike. Recimo da na crtežu imam plave linije i crne linije, i hoću da uklonim plave... Da li je moguće uraditi ovako nešto? Znači, svuda gde je bila plava boja da ostane belo.

Hvala unapred
 
Kako mislis da uklonis boju? Mozes je zameniti drugom ili ostaviti " rupu", prazno mesto na slici. Selektujes recimo tu liniju magicnim stapicem i jednostavno je izbrises na delete samo sto ce ti se tada videti pozadina u boji koju si postavio. Opet, plavu boju mozes ukloniti istim stapicem tako sto ces selekciju obojiti nekom drugom bojom.
 
Magic Wand alatka je dosta dobra, ukoliko se radi polako sa njom. Ja sam nesto na brzaka uradio.

1920060829aci4.jpg
 
Ja koristim opciju Select->Color Range i tamo se pipetom odredi boja i njena jacina i nakon toga Photoshop automatski selektuje zeljenu boju i sa takvom selekcijom moze se raditi bilo sta. Inace svi su ovde u pravu PS je flexibilan program i jedna ista stvar se moze uraditi na vise razlicitih nacina.
 
Naravno, ova stvar se konkretno moze uraditi na vise nacina, zavisi od slike i nacina na koj ineko zeli da odradi taj posao.

PS je komleksan program i zahteva dosta rada i ucenja, kao sto rekoh postavljacu teme, ne moze se PS objasnjavati u dve racenice preko foruma, tutorijale u ruke i zagrejati stolicu , nema drugog nacina......jedini je problem ako neko nije bas najspretniji sa engleskim jezikom, ja nisam nasao nista od tutorijala na srpskom, mozda ih i ima ali je to samo promili u odnosu na ono sto se moze naci na engleskom jeziku.......
 
Svaka od pomenutih opcija ima primenu u razlicitim situacijama iako su slicne ako je u pitanju neprecizno objasnjenje problema. Wand tool kako svi znamo sluzi za selektovanje odredjene povrsine ali samo ako je ona dobro definisana ( kao boja na zastavi ) i ako ne zelimo da sa replace color ili hue - saturation poremetimo nijanse te iste boje na drugim delovima slike kao sto bi recimo pokvarili boju neba ako na takav nacin menjamo plavu boju kuce na istoj slici. Znaci, ako zelimo da promenimo boju na samo jednom delu slike onda koristimo selekciju. Moze posluziti i lasso ( kao i magnetic lasso tool ). Opet, selekcija tim alatima pada u vodu ako je u pitanju vrlo komplikovan deo slike kao sto je granje drveca i ljudska kosa. Onda se pristupa nekim drugim resenjima.
Evo, Legolas je dobro odradio ono sto si hteo, znaci malo rada i dobro poznavanje alata cine iskustvo koje je najpotrebnije kada je u pitanju rad u PS. Nije nikakav problem postaviti pitanje na forumu, zato valjda forumi i sluze samo ga treba postaviti jasno i precizno da se ne bi lupale glave previse.
 
Po mom misljenju za ovu sliku najbolja je fora prebacivanja u crno - belo jer je ona sama po sebi crno bela premda ja bih licno prvo podesio level RGB kanala jer se sa njim moze eliminisati do 70% tih plavih cudesa a onda sa magic wandom do kraja dovrsio i eliminisao plavo sa slike.
 

Back
Top