WordPerfect, Lotus 1-2-3 i dBASE

Cossack

Gost
Poruka
1.609
Skoro sam procitao u nekoj literaturi o jezicima "novije" generacije
WordPerfect, Lotus 1-2-3 i dBASE.
Sada, malo me frustrira sto nista ne znam o njima, a sigurno ima jos mnogo toga..
Vi znate sigurno za neke novije jezike, za sta se koriste, kakvi su, da li programirate u njima...
Znam da dosta mogu naci na GUGLU, ali da ne lutam, a i ne bi bilo lose malo osveziti ovaj podforum.
Unapred hvala.
 
Cossack:
Skoro sam procitao u nekoj literaturi o jezicima "novije" generacije
WordPerfect, Lotus 1-2-3 i dBASE.
Sada, malo me frustrira sto nista ne znam o njima, a sigurno ima jos mnogo toga..
Vi znate sigurno za neke novije jezike, za sta se koriste, kakvi su, da li programirate u njima...
Znam da dosta mogu naci na GUGLU, ali da ne lutam, a i ne bi bilo lose malo osveziti ovaj podforum.
Unapred hvala.
Dosadno ti malo, pa ajde da se malo zezas - zezanje je sve, stil zivota?

"Skoro sam procitao u nekoj literaturi o jezicima "novije" generacije
WordPerfect, Lotus 1-2-3 i dBASE.
Sada, malo me frustrira sto nista ne znam o njima, a sigurno ima jos mnogo toga.."

Jeste, to su najnoviji "jezici" samo sto ti ne razlikujes programski "jezik" od nekog alata.
Ima jos toga samo nemoj se zamarati sa nabrajanjem duhovitih elemenata.


"Znam da dosta mogu naci na GUGLU, ali da ne lutam, a i ne bi bilo lose malo osveziti ovaj podforum."
Dobro, "osvezio" si podforum a sad se baci na ucenje na primer lotusa 1-2-3, ima taj jezik buducnost, vidis i sam da je nov. Ako ti treba literatura, imam novu "ispod cekica" knjigu, pa ti je mogu pozajmiti da je iskopiras.
 
codemaker:
Ma ne mogu da verujem koliko zaludnih ljudi ima....
Ali uostalom, kolo srece se okrece, mozda lotus 123 stvarno ponovo zablista u punom sjaju...
Ako si mislio na mene kada si rekao zaludan zasto molim te.
Ja sam samo procitao u jednoj skripti da su to jezici nove generacije i mislio sam da se taj jezik koristi, ne znam puno o programiranju uopsteno gledajuci, naucio sam C, sada ucim C++ i jos uvek sam pocetnik.
Ovo nisam ja napisao niti izmislio ili istripovao..
Inace, tu skriptu je napisao jedan od profesora na Beogradskom univerzitetu.
Sigurno nisam zasluzio epitete zaludan ili sta vec jer sam samo zeleo ovde nesto vise da naucim o programskim jezicima o kojima nista ne znam ili za koje eventualno nisam ni cuo, a postoje i koriste se (mislio sam na te jezike novije generacije).
Toliko o tome. Ne zasluzujem ovakvo pljuvanje. Mogao si da napises nesto korisno umesto toga.
Ako je ovakva situacija bolje je da se ova tema zakljuca ili obrise, na ovakve stvari ne treba trositi vreme.
 
Cossack:
Ako si mislio na mene kada si rekao zaludan zasto molim te.
Ja sam samo procitao u jednoj skripti da su to jezici nove generacije i mislio sam da se taj jezik koristi, ne znam puno o programiranju uopsteno gledajuci, naucio sam C, sada ucim C++ i jos uvek sam pocetnik.
Ovo nisam ja napisao niti izmislio ili istripovao..
Inace, tu skriptu je napisao jedan od profesora na Beogradskom univerzitetu.
Sigurno nisam zasluzio epitete zaludan ili sta vec jer sam samo zeleo ovde nesto vise da naucim o programskim jezicima o kojima nista ne znam ili za koje eventualno nisam ni cuo, a postoje i koriste se (mislio sam na te jezike novije generacije).
Toliko o tome. Ne zasluzujem ovakvo pljuvanje. Mogao si da napises nesto korisno umesto toga.
Ako je ovakva situacija bolje je da se ova tema zakljuca ili obrise, na ovakve stvari ne treba trositi vreme.
Prvo:
- Wordperfect je Word-procesor i nema veze sa programskim jezikom
- Lotus 1-2-3 je prethodnik Quattro a kasnije je naisao Excell - dakle tabelarni proracuni
- dBase ke interpreter za komande i funkcije za rad sa DBF bazama podataka

Drugo:
Ako je tvoj profesor napisao skriptu i napisao to sto navodis - bezi iz te skole koliko te noge nose! A pre toga reci procesoru (pred svedocima slobodno) da treba da pocepa svou diplomu i da mu treba pod hitno zabraniti da se bavi poslom kojim se bavi!

Trece:
Ako je pod "Drugo" stvarno tacno (u sta tesko da mogu da poverujem, ali u nasoj napacenoj zemlji je svasta moguce), molim te da fotokopiras stranu na kojoj pise sto navodis, i posalji ovde ili meni na mail pa cu ja staviti ovde ako ti ne mozes. Bilo bi to idealno da se pocne sa razotkrivanjem nasih "profesora" koji uce mlade IT znanju.

Cetvrto:
Ako je pod "Drugo" stvarno, ali STVARNO tacno, izvinjavam ti se na reagovanju, jer ocigledno si poverovao nekome kome bi trebalo ali nije zavredeo.

I dalje razmisljam o hororu ako je "profa" stvarno to napisao i izdao takvu skriptu!
Daj posalji kopiju....
ne mogu da poverujem...
 
Cossack:
Ako si mislio na mene kada si rekao zaludan zasto molim te.
Ja sam samo procitao u jednoj skripti da su to jezici nove generacije i mislio sam da se taj jezik koristi, ne znam puno o programiranju uopsteno gledajuci, naucio sam C, sada ucim C++ i jos uvek sam pocetnik.
Ovo nisam ja napisao niti izmislio ili istripovao..
Inace, tu skriptu je napisao jedan od profesora na Beogradskom univerzitetu.
Sigurno nisam zasluzio epitete zaludan ili sta vec jer sam samo zeleo ovde nesto vise da naucim o programskim jezicima o kojima nista ne znam ili za koje eventualno nisam ni cuo, a postoje i koriste se (mislio sam na te jezike novije generacije).
Toliko o tome. Ne zasluzujem ovakvo pljuvanje. Mogao si da napises nesto korisno umesto toga.
Ako je ovakva situacija bolje je da se ova tema zakljuca ili obrise, na ovakve stvari ne treba trositi vreme.
Ne mogu da poverujem da takav "poznavalac" IT-ja je profesor. :shock:

Mada, ovo je zemlja Srbija, ovde sve može. Kao što code reče, beži s tog fakulteta, više škole, šta god da je, glavom bez obzira. Tu nećeš ništa naučiti.
 
Ovo je citat, govori se o generacijama savremenih elektronskih racunara:
Cetvrta generacija (1979-danas) LSI,VLSI- (Very) Large Scale Integrated Circuits- stotine hiljada do preko milion tranzistora na jednom cipu, i mikroprocesor koji sadrzi memoriju, logiku i kontrolna kola sve na jednom cipu.Personalni racunari, kao Apple Macintosh i
IBM PC, postaju popularni za poslovnu i licnu upotrebu. Javljaju se jezici cetvrte generacije
dBASE, Lotus 1-2-3, WordPerfect, za korisnike bez ikakvog tehnickog znanja. Pravo teleizracunavanje postize se kroz Internet realizovan kroz obicne telefonske linije.
U prethodnom pasusu se govori o trecoj generaciji, MOS memorijama BASIC-u, CPL-u, Pascal-u, Algol W, Modula 2, Oberon, C, C++, Simula 67...
Svi su navedeni kao jezici, inace skripta sluzi za ucenje C-a i osnova teorije programiranja.
To je to. Poslacu vam i kopiju postom, mogu i celu skriptu, polozio sam ispit.
Inace, vise bih voleo da sam ispao budala nego da menjam fakultet ili da je ovo greska u stampi ili sta znam vec.
 
Pazi molim te recenicu:
"Javljaju se jezici cetvrte generacije
dBASE, Lotus 1-2-3, WordPerfect, za korisnike bez ikakvog tehnickog znanja.
"

Ajde, sve se nadam da se u ovom delu teksta radi o nekoj hronologiji pa se nabraja sta je tada postojalo... Pogledacu onaj PDF da se ne slogiram...
A i Stavljati dBase, 1-2-3 i WordPerfect u kategoriju programskih jezika je vec debilizam sam po sebi...
 
Razlika izmedju moje skripte i pdf-a je samo u zarezu ispred dBase-a.
Bez obzira, siguran sam da svi studenti koji su ucili iz ove skripte (maltene svi) su shvatili na isti nacin kao i ja, cak i sa ocenom 10, osim eksperata i ljudi sa nekim predznanjem.
A i skripta "Osnovi programiranja" bi trebalo da je za studente bez ikakvog predznanja.Toliko.
Hvala vam i izvinite na smetnji .
 
Ima tu gomila zanimljivosti....
Na primer C++ stavlja pre pojave Lotusa 1-2-3 a koliko se ja secam Lotus 1-2-3 je toliko stara tvorevina da mislim da C++ je bio tek u zametku ili nije ga ni bilo. A Lotus svakako nije "programski jezik" kako god bilo da bilo...

Ali, ko zna, mozda se i varam u tajmingu a i nije bitno. Ovde je bitno sto mlade ljude uce prvim koracima nabedjeni profesori i "znalci" pa ih samo zbune i prakticki teraju da se sami snalaze u prikupljanju prvih znanja i saznanja...
 
Cek... Jeste da je u pitanju glupost... Ali dbase je imao neku vrstu "jezika" poput SQLa... Od toga je kasnije nastao Clipper...

Mada ja verujem da profa nije ni mislio na to... Vec na VB, Delphi i sl... Samo sto je (iz neznanja?) pomesao loncice.
 
iluzionista:
Cek... Jeste da je u pitanju glupost... Ali dbase je imao neku vrstu "jezika" poput SQLa... Od toga je kasnije nastao Clipper...

Mada ja verujem da profa nije ni mislio na to... Vec na VB, Delphi i sl... Samo sto je (iz neznanja?) pomesao loncice.

dBase se ne moze ni uporediti sa SQL, proto zbog toga sto to nije ni priblizno isto ni slicno. I da, dBase nije ni bio jezik, bio je interpreter za DBF baratanje datotekama. Ono sto se ne moze poreci je da je dBAse postavio standarde za kasniji razvoj Clipper-a, xHarboura i jos nekih kompajlera za xBase datoteke.
Secam se tih godina, mnogo davno, koristeci dBAse III+ uradio sam program za kompletan obracun plata i to je jos radilo u nekim firmama sve do 5-6 godina unazad :)

Sto se tice mesanja loncica, to se profesorima na fakultetima ili u bilo kojoj skoli, jednostavno NE SME desiti!!! Meni je to isto kao kad bi hirurg "pomrsio" papire koji stizu sa pacijentima u operacionu salu, pa nekome umesto vadjenja slepog creva uradio vazektomiju!!! (sto bi u nekim zemljama takvim profesorima i ucinili)
 

Back
Top