LCD vs CRT

zeza zeza nema sta...ali wec ewo ako bas nekog zanima... bolji je lcd ... manje trosi struje... ne zraci i ne zamara oci kao ovi starinski sa katodnom cewi... mozda se cak slabije i kware...u swakom slucaju duze ce wam trajati nego starinski katodac.. u osnowi crt-a je jedna wrlo stara tehnologija... glavna stwar mu je katodna cew koja je izmisljena pre wise od 50 godina... funkcionise po principu kao sto rekoh weoma starom u smislu tehnike.. ima 3 swetlosna topa pozadi koji emituju 3 zraka svetlosti... to jest 3 osnowne boje...od kojih se prawi slika ta 3 zraka prolaze kroz magnetno polje... elektro magnetno polje... gde ga te jeli magnetne sile usmeravaju kako bi ispisivali sliku po ekranu... ekran ima fosforni namas pa wi sami skapirajte kako to funkcionise... wrlo primitiwno!!!!! jos malo pa ce biti izbacen iz upotrebe skroz na skroz... nowa tehnologija je tft i totalno je drugaciji princip njenog rada... pomalo komplikowan za objasnjavanje... uglawnom nema narawno starinsku katodnu cew.. a i nema fosforni namaz... wec tecni kristal kao glawni emiter slike... inace taj tecni kristal je najcistije jedinjenje na swetu ili barem drugo ako se newaram... sa hemiske tacke gledista cistiji je od dijamanta mnogo puta.. i westacke je prirode...to jest cowekowa je izmisljotina... LCD je buducnost u sadasnjosti... nowa i saswim slolidna tehnologija... ali nece ni to zadugo.... wec se suska o najnowijoj tehnologiji... cinimi se da ce se zwati --bi leed-- i bice jos bolja od lcd-a ali o buducnosti necemo jel neznamo sta nam nosi...sa postowanjem serwiser racunara i mreza mario rokawec tell. o63/8418-668
 
Ma pusti ti rokavec-a, najbolji ti je crt i to onaj sa lampama, crno bijeli, taj je zakon, fino slika je crno bijela i ne zamara kao ovi novi koji u su u boji, posto ti mozak i oci moraju samo dvije boje procesuirati :P Po mogucnosti naci Major67, taj je zakon, jest da se grije, ali stavis ventilator nazad i to je to. :lol:
( Izvinjavam se, morao sam ;) )
 
hehe, posto se rokavec malo reklamira ja da udarim kontru...

CRT:
652704.jpg


OSTALI:
651063.jpg


i jos jedno dodatno objasnjenje...tecni kristali ne mogu biti najcistiji u bilo kom pogledu, zato sto je to supstanca, i nije covekova izmisljotina jer i neki virusi mogu biti u obliku tecnih kristala.
dakle, kvalitet tecnih se ne zasniva na 'cistoci' istih, vec na njihovoj osobini da menjaju svoju strukturu kada su izlozeni polarizovanoj svetlosti.
takodje, poredjenje dijamanta i tecnih kristala nije na mestu, posto je dijamant izitop ugljenika i u cvrstom je stanju, dok je tecni kristal i tecan i cvrst.
 
dao si slike za poredjenje... heheh ma nije tako u prirodi .... ljudi ne obracajte paznju na sliku ...tako je mozda bilo kada su se pojavili lcd displeji.. nije wise tako wec duze wreme samo wam je moja preporuka da obratite paznju kadas kupujete lcd da mu kontrast bude sto weci recimo 1000 naprema 1 i da ima sto bolje oswetljenje po jedinici powrsine... sto se tice odziwnosti swe ispod 8 milisekundi je sawrseno... nenasedajte na recimo propagandnu parolu 2 milisekunde nowo... super brzo...i tako to... sto se tice prizwodjaca... pazarite sonija.. ili wiev sonick i tako te.... ne nasedajte na benq-a i tako te... pa cak ni na samsunga jel imaju welikih problema kod nekih modela... stwarna razlika u slici lcd i crt je u prilog dobrog lcd... slika je jasnija a BOJE SU ZIVLJE kod lcd tft ... ako mi newerujete...idite u neki bolji salon i trazite da wam prakticno predstawe razliku izmedju crt i lcd serviser racunara Mario Rokavec 063/841-8668
 
ne...
odakle ti to?
kad je u pitanju sirina spektra, tu je crt ubedljivo na prvom mestu...
lcd je, s druge strane, prvak kada je u pitanju ostrina slike...
 
Sreca pa sve firme polako zavrsavaju sa proizvodnjom CRT-a.Dakle novija tehnologija je LCD po meni bolja,ne zamaras oci,nema zracenja,cistija slika po meni,da ne pricamo o prostoru koji zauzima.Nista ako se odlucujes za CRT sacekaj pa vidi mozda Azerbejdzan ili neko slican izbaci CRT iz fabrike.I obavezno uzmi Pentium 2 procesor sa SD RAM-om i potrudi se da ti cena kompa ne predje 20 evra :)
 
eeeeeeeee....dadada.... pa ja zamalo da zaborawim Obersturmfuehrer...ccc pazi owako crna na nowijim lcd tft je ista kao kod crt......... ali neka ti i bude recimo da je malo losija crna maximum za 10 posto... a nije ni toliko kod nowijih modela...ali gledaj sada........kawa je bela na lcd tft.. u odnosu na crt ...hahaha... nemoze da se poredi... bela na lcd tft prosto blista u poredjenju sa crt... narawno pod uslowom da kupite lcd tft sa kao sto rekoh jakim kontrastom.... tft razbija i njegowa blestawo bela zaslepljuje u odnosu na pomalo sumornu belu kod crt.a
 
Vladimir Pasic:
LCD prikazuje oko 24 miliona boja,
a CRT 6,4 milijarde pa ti vidi razliku...

Blago teb ako vidis 24 miliona boja, jer od skale 1 do 10% neke boje recimo crne covekovo oko vidi 5% i 10%, svaka cast ako vidis ostalo. Tako da proizvodjaci mogu napisati i 50 miliona, apsolutno nema neke bitnije razlike
 
Ljudi TFT tehnologija je nova-znaci ima jos tu dosta da se radi, ali svi - znaci svi proizvodjaci okoncavaju proizvodnju CRT monitora.TFT je buducnost,zeleli vi to ili ne.
 
NICS:
Blago teb ako vidis 24 miliona boja, jer od skale 1 do 10% neke boje recimo crne covekovo oko vidi 5% i 10%, svaka cast ako vidis ostalo. Tako da proizvodjaci mogu napisati i 50 miliona, apsolutno nema neke bitnije razlike

a zasto onda ljudi koji rade graficki dizajn profesionalno (Codel)nece da koriste LCD,TFT negoto rade na CRT profesionalnim monitorima 21"...
E ta kolicina boja je cudo...
A recimo ovi koji rade u CADCAM alatima za projektovanje cjene LCD,TFT monitore radi vjernijeg prostornog prikaza crteza i tu boje toliko nisu ni vazne...
CRT je tehnologija koja se drzi evo preko 20 godina a LCD nece izdrzati ni 5 vec su izasle neke druge...
 
LICNO ISKUSTVO
Imao sam CRT monitor dobrih par godina.
Zbog posla i razonode provodim mnogo sati ispred ekrana.Puno citam,crtam,pisem...(za racunarom).
Prosle godine sam kupio LCD monitor.
Dok sam imao CRT monitor oci su mi nakon 3-4h rada na racunaru bile crvene kao da sam vario,otkad imam LCD ekran takvih problema vise nemam.
Mislim da katodna cev u CRT monitoru ostecuje vid.
Pozdrav!
 
katodna cev u najboljem slucaju moze da ti iskopa oko, ako ti pre toga ne polomi glavu....ima ona bar 10 kila...
ono sto ostecuje vid je frekvencija osvezavanja, koja je kod tebe verovatno bila mala.
druga stvar koja ostecuje vid je gledanje u sadrzaj na monitoru - netremice, sto izaziva ogroman zamor ocnih misica.
 
-men-:
LICNO ISKUSTVO
Imao sam CRT monitor dobrih par godina.
Zbog posla i razonode provodim mnogo sati ispred ekrana.Puno citam,crtam,pisem...(za racunarom).
Prosle godine sam kupio LCD monitor.
Dok sam imao CRT monitor oci su mi nakon 3-4h rada na racunaru bile crvene kao da sam vario,otkad imam LCD ekran takvih problema vise nemam.
Mislim da katodna cev u CRT monitoru ostecuje vid.
Pozdrav!
Isto kao i viljuška ako ne znaš da je koristiš.

Frekvencija osvežavanja mora da bude minimum 75Hz, i ekran ne treba da izigrava belu zvezdu, nego brightness na neku normalnu vrednost, za početak.

Šta sve ovde može da se nauči. :(
 
bojan p:
Isto kao i viljuška ako ne znaš da je koristiš.

Frekvencija osvežavanja mora da bude minimum 75Hz, i ekran ne treba da izigrava belu zvezdu, nego brightness na neku normalnu vrednost, za početak.

Šta sve ovde može da se nauči. :(

Pravi savet jednog "kuvara"
Temu nisam postavio zbog takmicenja.

PS.nikakve razlike nema izmedju osvetljenja CRT i LCD ekrana?!
 
-men-:
Pravi savet jednog "kuvara"
Temu nisam postavio zbog takmicenja.

PS.nikakve razlike nema izmedju osvetljenja CRT i LCD ekrana?!
Ti onda zaobiđi savet "kuvara" i uživaj. Uopšte ne smatram da je ovo takmičenje, već pokušavam da objasnim da ono što si napisao nije tačno. Poveo si se izgleda za modom i sada misliš da sve što nije "in" ne valja i štetno je po zdravlje.

Problem tvojih crvenih očiju posle 4h gledanja, može biti višestruk, uključujući loše podešen monitor, neodgovarajuća udaljenost i/ili ugao gledanja, neki nasledni faktori, nedovoljno vežbanje očnih mišića, .... Daleko od toga da je problem u CRT monitoru.

Ako je ono pod PS, pitanje, onda je odgovor ima, a ako je konstatacija onda opet nije tačna.
 

Back
Top