Carska Rusija

Imas na stotine manje - vise dobrih sajtova koji ti mogu pruziti podatke ili te samo uputiti na odredjenu literaturu, u zavisnosti koliko ti samog materijala treba.
Osnovne podatke o poslednjim clanovima Carske Porodice ponaosob, sa izborom fotografija iz porodicnog albuma, mozes naci na www.geocities.com/vienna/9463/.
Dosta korisnih podataka mozes naci i na www.angelfire.com/pa/ImperialRussia/intro.html.
Podatke koji se ticu Nj.C.V. Velike Kneginje Anastazije Nikolajevne i tzv. Ane Anderson imas na www.royalty.nu/Europe/Russia/Anastasia.html.
Ali (po meni) ubedljivo najbolji od svih sajtova koji se ticu Carske Rusije, Dvora, ceremonijala...jeste www.alexanderpalace.org. Tu imas obilje odlicnih fotografija, zvanicnih i privatnih portreta, kao i citavu prepisku izmedju clanova Porodice. Sve je veoma lepo postavljeno.
 
Dodao bih...
Ukoliko te mozda zanima sam cin egzekucije, imena izvrsioca i udeo Jevreja u boljsevickom rusenju Rusije, poseti:
http://library.flawlesslogic.com/2b.htm.
Pozdrav.
 
Ne postoji ni jedan valjani razlog koji bi opravdao stravicni zlocin od 18.jula 1918. u Jekaterinburgu, kada je na najmonstruozniji nacin pobijena citava Carska Porodica. Pokolji ostalih clanova Doma nastavili su se tokom istog dana u Alapajevsku i sirom Rusije... Posledice revolucije iz 1917. po rusko nacionalno bice su i danas nesagledive. To je veoma kompleksno pitanje...
A sto se samih Romanova tice, smrt najveceg broja clanova ove slavne Porodice s pravom ih je uvrstila u red mucenika, sto je kanonizacijom potvrdila i Ruska Crkva.
 
За све које интересује живот царске породице и прилике у пред-револуционарној Русији

Филм о животу последњег руског Цара Николаја Другог и његове породице. Филм је почео да се снима три дана пред агресију НАТО на Србију када је почело чудесно мироточење иконе Цара Николаја.

"Но Бог тако хоће драга браћо да велики људи у смрти постану још већи, још моћнији, још речитији. Кад уста њихова замукну, крв њихова виче и враћа људе са њихових вратоломних заблудних странпутица. И тад се тек људи враћају, у стиду и покајању, на оно место, где су крв великог човека пролили, подижу му споменик, и тек тада ударају оним путем, који им је он, посланик Божији за живота указивао." - Свети владика Николај

ЦАР ИМПЕРАТОР НИКОЛАЈ II - ПОВРАТАК
http://blip.tv/file/1625418

(овај сервис је као Video Google, можете одмах почети са гледањем филма кад отворите страницу)

romanov_family.jpg
 
Poslednja izmena:
Ne znam za djecu, ali Nikolaj Aleksandrovič i njegova supruga Aleksandra Fjodorovna ni po čemu nisu zaslužili kanonizaciju.
Totalno nesposobne i apsolutno neadekvatne ličnosti za pozicije na kojima su se nalazili.
 
Ne znam za djecu, ali Nikolaj Aleksandrovič i njegova supruga Aleksandra Fjodorovna ni po čemu nisu zaslužili kanonizaciju.
Totalno nesposobne i apsolutno neadekvatne ličnosti za pozicije na kojima su se nalazili.
Њих је Бог прославио кроз чуда и исцелења која се и дан данас догађају, а на теби је да закључиш зашто су Светитељи, а не да ли треба да буду или не (ако себе сматраш православцем)

Имајући у виду народ који је био захваћен нихилистичким и атеистичким идејама, атентат на генија и великог реформатора Столипина, огроман новац који је преко Леона Бронштајна (Лава Троцког) стигао из Америке у Русију за финансирање револуције и исцрпљујући 1. св. рат позиција Цара Николаја је била изузетно тешка.
 
1917./8. godine u Rusiji je umrlo 19 clanova dinastije Romanov. -- Na celu sa Imperatorom Nikolajem II, Caricom Aleksandrom Fjodorovnom, Carevicem Aleksejem i Knjeginjama Olgom, Tatjanom, Marijom i Anasatsijom.

Misilim da je Carska porodica zasluzila kanonizaciju. -- Carica je otvarala lazarete (bolnice) sirom Rusije tokom Prvog Svetskog rata, ona i knjeginje Olga i Tatjana('Veliki par') su radile u bolnicama kao milosrdne sestre u Carskom Selu, Petrogradu, Mogiljevu, itd.

Ruska pravolslavna crkva ih je proglasila Svecima u izbeglistvu 1981., a zvanicno 2000. godine. Rehabilitovani su prosle godine.

Slazem se da je Car bio malo kolebljiv car, koji nije bio cvrsta ruka, i podlegao je uticaju supruge Aleksandre(menjanje ministara je bila njena nadleznost, pod okriljem Grigorija Raspucina). Ali isto tako, stao je na stranu Srpskog naroda u Prvom Svetskom Ratu, a kada je 1915. bilo povlacenje preko Albanije, car nije danima nista jeo, izgledao je kao bolestan. I rekao je ako se ne posalje pomoc Srpskoj vojsi na Solun 1916., rekao je da ce prekinuti odnose sa Francuskom i Engleskom.

Njihove ikone mirotoce i krvotoce na liturgijama u Jekaternburgu. Njihovo ubistvo pod vodjstvom Jakoba Jurovskog(poreklom Jevrejin) u noci 16/7.jula 1918. oko 1.30h iza ponoci je bilo vise nego uzasno. Poginulo je 11 zrtava. Zamislite, samo kada su bajoneti probijali pod sobice u Ipatijevskom domu.
 
Sa ovako
b.brdo - Њих је Бог прославио кроз чуда и исцелења која се и дан данас догађају, а на теби је да закључиш зашто су Светитељи, а не да ли треба да буду или не (ако себе сматраш православцем)
pompeznim ispoljavanjem (ko zna od kuda dobijenog) ekskluzivnog prava da određuješ kako treba reagovati pravoslavac možeš komunicirati sa svojom porodicom ili rajom iz kafane.
Drugim riječima kada preformulišeš ovu svoju tvrdnju u skladu sa principima civilizovanog dijaloga tada ću ti i odgovoriti na nju.

A sada ovo
Имајући у виду народ који је био захваћен нихилистичким и атеистичким идејама, атентат на генија и великог реформатора Столипина, огроман новац који је преко Леона Бронштајна (Лава Троцког) стигао из Америке у Русију за финансирање револуције и исцрпљујући 1. св. рат позиција Цара Николаја је била изузетно тешка
.
Svašta si ti ovde naredao.

Nije narod bio zahvaćen nihilističkim i ateističkim idejama nego inteligencija.

Atentat na Stolipina je izvršio agent “Ohrane”, pozorišnu kartu je dobio od načelnika kijevske Ohrane, a i sam Stolipin je nekoliko dana prije smrti izjavio kako će biti ubijen i to od strane “Ohrane”.

Stolipin jeste pokrenuo Rusiju, ali je napravio i teške greške koje će između ostalog Rusiju koštati. Njegovu vladu karakteriše potpuno odsustvo bilo kakve smislene politike prema radnicima, čiji se broj dvostruko povećao.
Takođe on je i potpuno predvidio posljedice nasilne rusifikacije, koja je samo ubrzala razvoj nacionalne svijesti kod drugih naroda.
Radi sprovođenja svojih ideja on je bio spreman na protuzakonske poteze, što je od dinastije, koja ga je u tome podržavala, udaljilo čak i one najumjernije.

Nisu samo reforme ono po čemu će on ostati poznat. Čuvena je njegova naredba gubernatorima da se manje hapsi, a više strelja, što je kao posljedicu imalo da samo u periodu 1907/9 bude na smrt osuđeno preko 5000 ljudi.
U doba Stolipina vješala, koje je “posijao” po cijeloj zemlji narod je zvao “Stolipinove kravate”.
Ta represivna politika rezultiraće apogejom radikalizacije.

Nikolaj Aleksandrovič je sam sebe doveo u tu poziciju. Dopustio je da mu u najkritičnijim godinama po njegovu vlast, jedna krajnje opskurna ličnost ne samo smjenjuje i postavlja, premijere i ministre, nego čak i handri poslugu, dvorske dame i dalju žensku rodbinu.
Nema šta - pravi государ самодержец

Ugled među prostim ljudima mu stalno opada od krvave januarske nedelje ’05. kada je nakon naredbe da se puca na narod, “koji mu je od Boga povjeren”, nekoliko stotina ljudi ostalo da leži na prilazima Zimskom dvorcu.
Baš bi bilo interesantno čuti šta li oni misle o kanonizaciji батюшке Nikolaja .., a vjerovatno bi slično mišljenje o toj odluci RPC imalo i 270 pobijenih radnika (usudili su se da štrajkuju) na nalazištima zlata u Sibiru, nalazištima čije je akcije imao i tada car, a danas svetac.

Farsa i sramota, ništa drugo.

A ono o Trockom ispod časti mi je čak i popratiti ga onim smajlijem koji udara glavom o zid.
 
Sa ovako

pompeznim ispoljavanjem (ko zna od kuda dobijenog) ekskluzivnog prava da određuješ kako treba reagovati pravoslavac možeš komunicirati sa svojom porodicom ili rajom iz kafane.
Drugim riječima kada preformulišeš ovu svoju tvrdnju u skladu sa principima civilizovanog dijaloga tada ću ti i odgovoriti na nju.

A sada ovo
.
Svašta si ti ovde naredao.

Nije narod bio zahvaćen nihilističkim i ateističkim idejama nego inteligencija.

Atentat na Stolipina je izvršio agent “Ohrane”, pozorišnu kartu je dobio od načelnika kijevske Ohrane, a i sam Stolipin je nekoliko dana prije smrti izjavio kako će biti ubijen i to od strane “Ohrane”.

Stolipin jeste pokrenuo Rusiju, ali je napravio i teške greške koje će između ostalog Rusiju koštati. Njegovu vladu karakteriše potpuno odsustvo bilo kakve smislene politike prema radnicima, čiji se broj dvostruko povećao.
Takođe on je i potpuno predvidio posljedice nasilne rusifikacije, koja je samo ubrzala razvoj nacionalne svijesti kod drugih naroda.
Radi sprovođenja svojih ideja on je bio spreman na protuzakonske poteze, što je od dinastije, koja ga je u tome podržavala, udaljilo čak i one najumjernije.

Nisu samo reforme ono po čemu će on ostati poznat. Čuvena je njegova naredba gubernatorima da se manje hapsi, a više strelja, što je kao posljedicu imalo da samo u periodu 1907/9 bude na smrt osuđeno preko 5000 ljudi.
U doba Stolipina vješala, koje je “posijao” po cijeloj zemlji narod je zvao “Stolipinove kravate”.
Ta represivna politika rezultiraće apogejom radikalizacije.

Nikolaj Aleksandrovič je sam sebe doveo u tu poziciju. Dopustio je da mu u najkritičnijim godinama po njegovu vlast, jedna krajnje opskurna ličnost ne samo smjenjuje i postavlja, premijere i ministre, nego čak i handri poslugu, dvorske dame i dalju žensku rodbinu.
Nema šta - pravi государ самодержец

Ugled među prostim ljudima mu stalno opada od krvave januarske nedelje ’05. kada je nakon naredbe da se puca na narod, “koji mu je od Boga povjeren”, nekoliko stotina ljudi ostalo da leži na prilazima Zimskom dvorcu.
Baš bi bilo interesantno čuti šta li oni misle o kanonizaciji батюшке Nikolaja .., a vjerovatno bi slično mišljenje o toj odluci RPC imalo i 270 pobijenih radnika (usudili su se da štrajkuju) na nalazištima zlata u Sibiru, nalazištima čije je akcije imao i tada car, a danas svetac.

Farsa i sramota, ništa drugo.

A ono o Trockom ispod časti mi je čak i popratiti ga onim smajlijem koji udara glavom o zid.

Kolega . Mislim da je Nikolaj kanonizovan na zbog svojih dela , ( kojih bas i nema , ili , kad ih ioma , ona su u glavnom pogresna ) , nego usled velike patnje kroz koju je prosao , a buduci da je bio Car .
 
Kolega . Mislim da je Nikolaj kanonizovan na zbog svojih dela , ( kojih bas i nema , ili , kad ih ioma , ona su u glavnom pogresna ) , nego usled velike patnje kroz koju je prosao , a buduci da je bio Car .
Ja ne želim biti bezosjećajan, ali o kakvoj patnji se radi?

Do egzekucije nije ni on ni niko od njegovih maltretiran.
Najviše minutu-dvije prije smrti saznao je šta će biti sa njim i njegovom porodicom.

Po iskazima egzekutora (Jurovski, Medvedev, Radzinski i Nikulin) on je prvi ubijen, tako da je imao sreću da ne vidi smrt djece .., jedino što je ono kratko vrijeme, prije nego što će ga ustrijeliti, bio svjestan da će mu i djeca biti ubijena.

E ono da je bio car to može biti razlog, ali ni to nije dovoljan razlog.
 
Ja mislim da Radzinski nije egzekutor. On je pisac -- Edvard Radzinski.

I oni jesu bili maltretirani od strane vojnika u zarobljenistvu.

Carevic Aleksej je imao hemofiliju, i te kako caru nije bilo svejedno zbog sina. A odbio je pomoc Velike Britanije da izvuce sebe i porodicu iz ropstva 1917. godine. 'Mi ne zelimo da napustamo Rusiju' - izjavio je.

Pjer Zilijar je rekao na kraju svoje knjige:

'Car i Carica umrli su kao mucenici svoje zemlje. Umrli su kao mucenici covecanstva. Njihova stvarna velicina ne treba da se meri sa prestizom njihovog carskog dostojansta,vec divnim moralnim visinama, koje su postepeno dosegli. Oni su postali snaga,ideal; samo nasilje,koje su pretrpeli,jeste nesto u cemu nalazimo dirljivo svedocanstvo,po kome je prelepi mir duse ono sto odeoleva nasilju i patnji i trijumfue do same smrti'.

A svakodnevno vredjanje i omalovazavanje Cara i njegove porodice u Carskom Selu i Toboljsku, i te kako je uticalo na Cara i njegovo psihicko stanje.

Pazi, ja se slazem da on nije bio cvrst vladar i vrlo je bio kolebljiv, ali pak, sta je, tu je. Mislim da je Ruska Pavoslavna Crkva imala razloge zasto ih je kanonizovala.
 
Poslednja izmena:
Ja ne želim biti bezosjećajan, ali o kakvoj patnji se radi?

Do egzekucije nije ni on ni niko od njegovih maltretiran.
Najviše minutu-dvije prije smrti saznao je šta će biti sa njim i njegovom porodicom.

Po iskazima egzekutora (Jurovski, Medvedev, Radzinski i Nikulin) on je prvi ubijen, tako da je imao sreću da ne vidi smrt djece .., jedino što je ono kratko vrijeme, prije nego što će ga ustrijeliti, bio svjestan da će mu i djeca biti ubijena.

E ono da je bio car to može biti razlog, ali ni to nije dovoljan razlog.

Svi zaboravljaju patnje hiljada onih ljudi koje je carski režim proganjao, zatvarao, mučio, ubijao. Zašto oni nisu kanonizovani?
O carskoj Rusiji ima materijala i na sajtu ruskog Centralnog muzeja oružanih snaga. Ali ne znam koliko je toga sada dostupno. Video sam svojevremeno slike oklopnih vozova Crvene armije i carske armije, uniforme i naoružanje iz građanskog rata...
 
Ja to nisam ni upoređivao. Samo sam rekao da žrtve carizma ne treba potcenjivati i zanemarivati. Da je carski režim valjao nikad ne bi nestao u krvi i plamenu... Nisu staljinisti izmislili sibirske kazamate, nasledili su mnoge od njih.
 
Ja mislim da Radzinski nije egzekutor. On je pisac -- Edvard Radzinski.
Onaj je bio I.I. Radzinski, a taj o kojem ti govoriš je E.S. Radzinski.
I oni jesu bili maltretirani od strane vojnika u zarobljenistvu.
Moram priznati da ja na to nisam naišao.
O tome ne govore ni Volkogonov, ni Mesi, ni Štajnberg&.., jedino ako pod maltretiranjem ne smatraš uvredljive grafite koje bi Nikolaj Aleksandrovič ujutro nalazio na zidovima ograde doma Ipatijevih ... ili što su pred kraj dobijali obroke ko sva vojska?
Carevic Aleksej je imao hemofiliju, i te kako caru nije bilo svejedno zbog sina.
Aleksej je bio bolestan cijeli život i njemu spasa nije bilo. To je njegov otac sigurno znao.
Dan prije nego se odrekao od prijestola, Nikolaju Aleksandroviču je (po memoarima Morisa Paleologa) na njegovo pitanje koliko dugo može živjeti Aleksej, prof. Fedorov odgovorio, ne duže od 16 godina (Aleksej tada je imao 13.).
A odbio je pomoc Velike Britanije da izvuce sebe i porodicu iz ropstva 1917. godine. 'Mi ne zelimo da napustamo Rusiju' - izjavio je.
Znaš li kada tačno je to odbio?
Pjer Zilijar je rekao na kraju svoje knjige:

'Car i Carica umrli su kao mucenici svoje zemlje. Umrli su kao mucenici covecanstva. Njihova stvarna velicina ne treba da se meri sa prestizom njihovog carskog dostojansta,vec divnim moralnim visinama, koje su postepeno dosegli. Oni su postali snaga,ideal; samo nasilje,koje su pretrpeli,jeste nesto u cemu nalazimo dirljivo svedocanstvo,po kome je prelepi mir duse ono sto odeoleva nasilju i patnji i trijumfue do same smrti'.
A evo šta je rekao, kažu pisac najboljih psiholoških portreta Romanovih - Vasilevski:
"Nadarenost je u većini slučajeva jednorodna, dok je nenadarenost, za razliku od nje, uvijek višestruka. (...)
Nikolaj II je bio duboko i tragično nenadaren. Upravo iz toga izvire ta sudbinska nota promašenosti, koja obilježava sve njegove lične i državne poteze"
.
A svakodnevno vredjanje i omalovazavanje Cara i njegove porodice u Carskom Selu i Toboljsku, i te kako je uticalo na Cara i njegovo psihicko stanje.
Pa znači to je to maltretiranje.
Ja koliko znam njegovo psihičko stanje bilo je vrlo slično onom stanju u kojem je bio neposredno prije revolucije - odsutnost, nezainteresovanost, flegmatičnost i sl.
Pazi, ja se slazem da on nije bio cvrst vladar i vrlo je bio kolebljiv, ali pak, sta je, tu je. Mislim da je Ruska Pavoslavna Crkva imala razloge zasto ih je kanonizovala.
"Šta je, tu je" i dalje po meni nije dovoljno za kanonizaciju.
 
Onaj je bio I.I. Radzinski, a taj o kojem ti govoriš je E.S. Radzinski.
U pravu ste. Izvanjavam se.

Ja pod maltretiranjem shvatam da -- su vojnici ubili Aleksejeve dve pripitomljene kosute, da su mu na ljuljasku stavljali skaredne natpise, da su u Toboljsku februara 1918. zabranili carevicu i caru da nose epolete, da postoje razne verzije da li je bio pokusaj silovanja velikih knjeginja na brodu Rus kada su odlazili u Jekaterinbrg. C.S Dzibs kaze da je cuo vrisak u kabini. Nadam se da nije nista bilo. Isto tako, soba velikih kjneginja je bila hladna, bile su primorane da spavaju na podu u domu Ipatijevih. Aleksandru Fjodorovnu su nazivali 'nemackom k*****.'(dobro, Nemacka jeste bila protivnica Rusiji tolom P.S rata.) Nikulin je rekao one noci 'Mali zeli da umre na stolici'. Carska porodica je isla u WC pod nadzorom vojnika. Cak sam prcitao(ne znam gde) da su porodici stavljali staklo u hranu. Hrana je bila oksudna. Caru su vojnici odijali pozrav, i nisu se ponekad rukovali sa njim. Mislim da se te kapi, malo po malo preliju casu. Cak mislim da je njegova porodica dala vecu zrtvu nego on sam.

E sad -- ja mislim da je Alekseju bilo spasa (kako je uspeo da prezivi strasno krvarenje u Spali 1912. godine, i pad sa konja 1907.--mislim). On je po prirodi bio 'zilav' kako ga je i Nikulin opisao. Ali naravno, uz veliku samokontrolu je uspevao da prezivi. Znam da je Fjodorov to rekao, ali stvarno ne znamo sta bi bilo kad bi bilo.

I nije imao trinaest godina, nego 12 i po, njegov rodjendan je 30 jula/12 augusta 1904., a Nikolaj je abdicirao u Pskovu, u cetvrtak 2/3--14/15 mart 1917., oko 3. i 5 minuta. Svi su im okrenili ledja(skoro).

Mesi je uradio izvanredan posao u knjizi, ali je ona izdata u Londonu 1967., i pre mnostvo informacija o Romanovima koje ce otkriti posle.
Znaš li kada tačno je to odbio?
Ne znam, tokom ropstva u Carskom Selu, mislim da je Kerenskom ponudjeno da porodicu preda Engleskoj, nakon cega su prebaceni u Toboljsk.

Sto se tice Nikolaja II, njegov otac ga je smatrao nesposonim za vladara, i hteo je da preda prsto Mihailu, drugom sinu.

Uglavnom je drugacije kad neko pise o necemu kao svedok,(Moris Paleolog,francusaki ambasador,napr.) i postoji izreka 'Lako je komandovati kada je bitka zavrsena'.

Ruska Pravoslavna Crkva smatra da su oni medju prvima koji su stradali od narednih miliona u SSSR-u. njihova smrt nije bila ni brza, ni bezbolna. 20 minuta egzekucije?! Mislim da je Ruska Pravoslavna Crkva imala razloge sto ih je kanonizovala. Ako ne nista, onda je i rehabilitacija dovoljan cin.

Veliki pozdrav!

krauterbox, svaka vam cast na znanju (mislim krajnje ozbiljno, shavti ovo kao kompliment)
 
Poslednja izmena:
@N_Dj

Ono za silovanje i staklo u hrani to su samo indicije i nikada nije dokazano, a ovo ostalo je tačno.

Ali svejedno, ako je patnja uzrok ove kanonizacije, onda je nivo te patnje (u odnosu na druge kanonizovane na osnovu patnje) veoma nizak - aristokratski, da to tako kažem.
E sad -- ja mislim da je Alekseju bilo spasa (kako je uspeo da prezivi strasno krvarenje u Spali 1912. godine, i pad sa konja 1907.--mislim). On je po prirodi bio 'zilav' kako ga je i Nikulin opisao. Ali naravno, uz veliku samokontrolu je uspevao da prezivi. Znam da je Fjodorov to rekao, ali stvarno ne znamo sta bi bilo kad bi bilo.
Tačno, ne znamo, ali hemofilija je i danas neizlječiva, može se samo uticati na njezin tok, a tada ni to nije bilo moguće.
Po drugoj verziji Fedorov je upravo to i rekao caru, uz dodatak da ima slučajeva da bolesnici žive dugo, međutim to dugo nije "definisao".
Ne znam, tokom ropstva u Carskom Selu, mislim da je Kerenskom ponudjeno da porodicu preda Engleskoj, nakon cega su prebaceni u Toboljsk.
Da i mislio sam da je to bilo u vrijeme dok su ih držali u Carskom selu, bilo šta drugo bilo bi prosto nevjerovatno.
Ruska Pravoslavna Crkva smatra da su oni medju prvima koji su stradali od narednih miliona u SSSR-u. njihova smrt nije bila ni brza, ni bezbolna. 20 minuta egzekucije?! Mislim da je Ruska Pravoslavna Crkva imala razloge sto ih je kanonizovala. Ako ne nista, onda je i rehabilitacija dovoljan cin.
Tačno imala ih je, ali ja mislim da su oni real-političkog karaktera.

Rehabilitacija je drugo.
U redu je rehabilitovati one koji nisu imali ni pošteno suđenje, a osuđeni su.
 
Dobro -- slazem se sa vama za sve sto ste rekli. z;)

Zivot hemofilicara moze biti 'dug', a s tim da je vereme relativno, to bi bilo doba 50-60 godina. A onda je umiralo 85% hemofilicara.
Ne znam gde sam procitao da hemofilija jeste izleciva -- ali NISAM siguran.(ali verovatno u tom smislu da se prati tok bolesti, kao sto ste i vi rekli) Sta sa onim silnim pismima koje je porodica dobijala u Toboljsku i Jekaterinburgu, kada su im obecavano izbavljenje? Nista! Cak postoje price da su to pisali boljsevici, da bi ih privukli u zamku...Olga Nikolajevna je pisala odgovore, i to na francuskom.

Da, rehabilitacija je sasvim dovoljan cin i duzno postovanje Rusije prema Nikolaju II i porodici -- jer oni nisu imali sudjenje, a osudjeni su,tajno, 15.jula 1918., u hotelu 'Amerika' u Jekaterinburgu kada su se boljsevici dogovarali oko njihove egzekucije. Mislim da to sudjenje nije bilo osnovano. I da, mislim da je kanonizacija imala politickog udela.

Veliki pozdrav!
 
Poslednja izmena:
http://www.prijateljboziji.com/_ruska-golgota/1378

Документарни филм о трагичној судбини руског цара Николаја Другог Романова и царске породице. Цар Николај 2 био је слуга Божији по убеђењима и делима, и такав је остао у очима руског народа, али и целе православне васељене. Борба против њега најуже је била повезана с борбом против Бога и вере. Цар Николај је постао мученик, остајући веран Христу и прихвативши смрт онако, како су је прихватили Христови мученици!
 

Back
Top