Da li mrznja prema srbima potice iz neosnovanih razloga...?

NA MADJARSKOJ GRANICI PRI ULAZU U DRUGU ZEMLJU POLICAJAC VIDEVŠI MOJ PASOŠ UPITAO JE MOG DEČKA GDE STE BILI, NA ŠTA JE ON ODGOVORIO TAMO GDE SMO HTELI.
JOŠ JE TRAŽILA DA SE OTVORI GEPEK IAKO TO RADE SAMO CARINICI. A INAČE POLICAJAC I NE SME DA TE PITA NI GDE SI BIO NI GDE IDEŠ. TO IZGLEDA SAMO MOŽE KOD NAS.
U SLOVENIJI POSTOJI POGRDAN NAZIV ZA SRBE,HRVATE ,BOSANCE. ĆEVURI. ZA NJIH SU SVI BOSANCI.
 
Evo ja sam iz Kanade.

Svaki dan takve stvari dozivljavam. Jednostavno se naviknes na to. Svi koji su culi za "Srbe", su samo culi lose stvari o nama. Nikad nista dobro. Naravno nikad nisu nista rekli kako se Srpki narod propatio.

Zato kad neko vidi da si "Srbin"... odma sto dalje od tebe, ili ti nesto opsuje, ili se prepadne tebe. Pogotovo Hrvati i Siptari ovde... nece ni progovoriti s tobom (vecina).

Najvise nas Srbe postuju gangsteri, ulicari i nacionalisti, jer misle da su Srbi olos kao i oni.
 
bole065:
Evo ja sam iz Kanade.

Svaki dan takve stvari dozivljavam. Jednostavno se naviknes na to. Svi koji su culi za "Srbe", su samo culi lose stvari o nama. Nikad nista dobro. Naravno nikad nisu nista rekli kako se Srpki narod propatio.

Zato kad neko vidi da si "Srbin"... odma sto dalje od tebe, ili ti nesto opsuje, ili se prepadne tebe. Pogotovo Hrvati i Siptari ovde... nece ni progovoriti s tobom (vecina).

Najvise nas Srbe postuju gangsteri, ulicari i nacionalisti, jer misle da su Srbi olos kao i oni.
Zanima me kako je bilo u Titovo vreme.
 
EJPRIL:
U SLOVENIJI POSTOJI POGRDAN NAZIV ZA SRBE,HRVATE ,BOSANCE. ĆEVURI. ZA NJIH SU SVI BOSANCI.
kao prvo kaže se ČEFURJI...
kao drugo nije to naziv za nijednu naciju posebno več opisuje "južnjake" (sve koji su došli u slo a bili su južnije od Kolpe) i jeste pogrdan naziv ali ne za ljude koji žive u bivšim republikama Jugoslavije več za one koji su došli u slo... u Slo živi puno ljudi iz bivše YU ali ne prozivaju sve tako... meni niko nikad još nije rekao čefurka...

ima jedan grafit u Lj koji dobro objašnjava tu reč: "Ne zovemo vas Čefurji zbog toga ko ste več zbog vašeg ponašanja" ... dakle nije svaki južnjak čefur, čefur je "primitivan, neciviliziran i neprilagođen" sredini...

a "Bosanac" je reč koja se nekad koristila kao uvreda... zašto? mislim da sam več gore odgovorila...
kažu da i u bibliji piše kad dođeš u Rim ponašaj se kao Rimljani...
 
Mrznja prema bilo kom narodu a priori, jeste neosnovana i zasnovana na predrasudama.

Prema Srbima je cesto rukovodjena zaviscu, narocito ako potice od pripadnika drugih susednih naroda, a po pravilu od onih koji nemaju ili tek grade svoj nacionalni identitet, posebno ako etnicki vuku poreklo upravo od najbrojnijeg juznoslovenskog naroda, pa zele da se od svog porekla distanciraju.

Ostalo su predrsude ili neznanje!
 
wade:
Mrznja prema bilo kom narodu a priori, jeste neosnovana i zasnovana na predrasudama.

Prema Srbima je cesto rukovodjena zaviscu, narocito ako potice od pripadnika drugih susednih naroda, a po pravilu od onih koji nemaju ili tek grade svoj nacionalni identitet, posebno ako etnicki vuku poreklo upravo od najbrojnijeg juznoslovenskog naroda, pa zele da se od svog porekla distanciraju.

Ostalo su predrsude ili neznanje!

Slazem se.
 
blondi:
EJPRIL:
U SLOVENIJI POSTOJI POGRDAN NAZIV ZA SRBE,HRVATE ,BOSANCE. ĆEVURI. ZA NJIH SU SVI BOSANCI.
kao prvo kaže se ČEFURJI...
kao drugo nije to naziv za nijednu naciju posebno več opisuje "južnjake" (sve koji su došli u slo a bili su južnije od Kolpe) i jeste pogrdan naziv ali ne za ljude koji žive u bivšim republikama Jugoslavije več za one koji su došli u slo... u Slo živi puno ljudi iz bivše YU ali ne prozivaju sve tako... meni niko nikad još nije rekao čefurka...

ima jedan grafit u Lj koji dobro objašnjava tu reč: "Ne zovemo vas Čefurji zbog toga ko ste več zbog vašeg ponašanja" ... dakle nije svaki južnjak čefur, čefur je "primitivan, neciviliziran i neprilagođen" sredini...

a "Bosanac" je reč koja se nekad koristila kao uvreda... zašto? mislim da sam več gore odgovorila...
kažu da i u bibliji piše kad dođeš u Rim ponašaj se kao Rimljani...

Blondi če smo že tok natančni je pri Slovencih beseda čefur izpeljanka iz besede čifut kakor so med 1. in 2. svetovno vojno avstrici klicali žide. Če je to za tebe naziv za tiste južnjake ki so prišli v slovenijo potem to sprejmem kot tvoje tolmačenje, zame ima ta beseda prav zaradi prej omenjene simbolike velik pridev žalitve ampak mnenja so različna. L.P.
 
uvek isto!da li nas neko mrzi ili voli,sta ce drugi da misle o nama...i sta ja sad imam od toga kad se to pitanje nije potezalo punih 10 godina i bili smo pod sankcijama i bombardovali nas i ljudi nam jedu iz kontejnera
nema sta da nas mrze ili vole,dok postoji interes-eto kako vole i sazaljevaju drage iracane a sve zbog nafte
lako je kukati-jao ovi sa zapada nas ne vole,ali ja se pitam STA SMO MI URADILI DA TO TAKO NE BUDE?
da stvar bude jos gora,sad izaberemo radikale onako iz inata-sto rece otac moje prijateljice"evo im ga na" a pored njega sedi njegovo unuce koje ce zbog dedinog inata da ispasta jos 100 godina
MRZIM ZADNJIH 10 GODINA...MRZIM SEBE STO NE URADIH VISE DA SVE TO LUDILO PRESTANE..A VI?
 
timmy:
evo jedno pitanje:zbog cega do pre petnaestak godina biti srbin u belom svetu nije bilo nista lose-naprotiv bio je imperativ ,dok smo sada uglavnom teroristi,cetnici itd.U vecini novih filmova smo zauzeli tu ulogu.Mislim da je problem u nas samih i kao sto je neko vec napisao ,radimo sve iz inata pa sta bude.

A za tebe su cetnici isto sto i teroristi?
 
optimas:
timmy:
evo jedno pitanje:zbog cega do pre petnaestak godina biti srbin u belom svetu nije bilo nista lose-naprotiv bio je imperativ ,dok smo sada uglavnom teroristi,cetnici itd.U vecini novih filmova smo zauzeli tu ulogu.Mislim da je problem u nas samih i kao sto je neko vec napisao ,radimo sve iz inata pa sta bude.

A za tebe su cetnici isto sto i teroristi?
za mene naravno da nije isto ali za zapadnjake i rezisere je verovatno isto i to me brine
 
E, ja se razlikujem.

Neko je pomenuo da mrzi poslednjih 10 godina. Ja mrzim poslednjih 60 godina (racunajuci i 10g.), godine nase mracne istorije, udaljavanja od kapitalistickog i slobodnog sveta kome pripadamo (pripadam), potiranja dostignica oslobodjenja od visevekovnog ropstva... 60 godina je u pitanju, a tih 10 su posledica prethodnih 50 godina. Mrak perioda koji mnogi nazivaju "slobizam", jeste posledica urusavanja prethodnog perioda zasnovanog na teskim zabludama.

Tome Srbi ne smeju da robuju!

A Cetnici su izrazito pozitivni likovi, a ne onakvi kakve ih ovaj nespretni ucesnik u diskusiji predstavlja. Kad smo kod "higjene" mogu samo da zamislim na sta su licili drugovi partizani po sumama i gorama. Kasnije su svakako smrdeli po radnim akcijama ili logorima (otocima) koje su organizovali za svoje istomisljenike... Smrdeli su i oni i njihov sistem, vazda.

Ja se kao Srbin ne osecam posebno pogodjenim slikom o mom narodu po raznim filmcicima. Budimo otvoreni, tome je doprinela i domaca glupost, narocito oficijelna glupost iz doba slobizma (posebnog oblika socijalistickog autoritarnog sistema sa povremenim sovinistickim ispoljavanjima).

Samo znam da je biti Cetnik velika cast i privilegija, ali ne Cetnik iz Bulajicevih filmova; vec Cetnik-Komita, Cetnik iz Balkanskih ratova Kraljevine Srbije, Cetnik iz sokolskih drustava izmedju dva rata, Cetnik-Ravnogorac odnosno borac jedine legitimne Jugoslovenske vojske u Otadzbini, Cetnik Jugoslovenske vojske van Otadzbine... Drugim recima, saveznik sila pobednica II sv. rata i slobodnog sveta tj. ona kategorija kojoj su pripadali i hrabri general Mihajlovic, Slobodan Jovanovic, Zivojin Peric i mnogi od znamenitijih Srba.

Naravno da rat u bivsoj SFRJ nema veze sa autenticnim Cetnicima, kao ni neke tragicne pojave srpske politicke scene poput Seselja i njemu slicnih. To nije stvar stranackih sukoba, programa odnosno strancarenja.
Biti Cetnik znaci biti sveznik Sjedinjenih Americkih Drzava i biti pristalica Ustavne Parlamentarne Monarhije, zapadnoevropskog tipa. Svako ko to ne sledi nema veze sa plemenitim cetnickim idealima.

Zaista nacionalna pripadnost i zablude koje ona budi ne treba da budu tretirane preterano ozbiljno.
 
Ne bih rekla da je to mrznja prema Srbima, radije negativan stav, ali i na to polako pada prasina. Istina je da smo dobili ulogu losih momaka (novi Nemci), ali ljudi koji zaista misle apriori sumnjaju u ono sto im serviraju mediji. U vreme rata sam imala prilike da cujem (e, stvarno nije propaganda!) mnogo lepog o nama.Iz licnog iskustva to znam, posto sam u nekakvom "belom svetu" u Evropi, a Evropljani ipak imaju drugaciji nacin razmisljanja, vise znaju o istoriji, politickim dogadjajima. Govorim o obrazovanim ljudima sa kojima se druzim ('ajde da kazem silom prilika, da ne bude da se nesto hvalisem), ali su i "obicni" puni simpatija. Nikada nisam htela da davim sagovornike nasom problematikom ali su ljudi zaista hteli da znaju nesto vise o svemu, i uvek su me pitali sta se dogadja. Cesto se ono sto ljudi misle itekakao razlikuje od zvanicne politike doticne drzave. Pod uslovom da imaju znanje. A ako ne znaju, kakvu im kasicu svare politicari i mediji, takvu popapaju.
Mozda sam imala srecu da se krecem medju pametnim ljudima, ali kao SERB nisam imala nikakve neprijatnost.
I jos nesto: Razumem kritiku sopstvenog naroda, vidimo da nesto ne valja i hocemo da to ispravimo. Ali negiranje, pa i pljuvanje, po vrednostima sopstvenog naroda, RUZENJE NARODA -bas mi nije jasno!
 
EJPRIL:
NA MADJARSKOJ GRANICI PRI ULAZU U DRUGU ZEMLJU POLICAJAC VIDEVŠI MOJ PASOŠ UPITAO JE MOG DEČKA GDE STE BILI, NA ŠTA JE ON ODGOVORIO TAMO GDE SMO HTELI.
JOŠ JE TRAŽILA DA SE OTVORI GEPEK IAKO TO RADE SAMO CARINICI. A INAČE POLICAJAC I NE SME DA TE PITA NI GDE SI BIO NI GDE IDEŠ. TO IZGLEDA SAMO MOŽE KOD NAS.
U SLOVENIJI POSTOJI POGRDAN NAZIV ZA SRBE,HRVATE ,BOSANCE. ĆEVURI. ZA NJIH SU SVI BOSANCI.

Pa kanda si malo neupucena, izgleda da si zaista putovala jedino u Madjarsku. To sto ti je policajac otvorio gepek imao je potpuno pravo na to kao i pravo na pitanje kuda ides. To se radi draga moja na svakoj granici bez obzira koje si nacionalnosti. Toliko o tome.
 
Saint:
EJPRIL:
NA MADJARSKOJ GRANICI PRI ULAZU U DRUGU ZEMLJU POLICAJAC VIDEVŠI MOJ PASOŠ UPITAO JE MOG DEČKA GDE STE BILI, NA ŠTA JE ON ODGOVORIO TAMO GDE SMO HTELI.
JOŠ JE TRAŽILA DA SE OTVORI GEPEK IAKO TO RADE SAMO CARINICI. A INAČE POLICAJAC I NE SME DA TE PITA NI GDE SI BIO NI GDE IDEŠ. TO IZGLEDA SAMO MOŽE KOD NAS.
U SLOVENIJI POSTOJI POGRDAN NAZIV ZA SRBE,HRVATE ,BOSANCE. ĆEVURI. ZA NJIH SU SVI BOSANCI.

Pa kanda si malo neupucena, izgleda da si zaista putovala jedino u Madjarsku. To sto ti je policajac otvorio gepek imao je potpuno pravo na to kao i pravo na pitanje kuda ides. To se radi draga moja na svakoj granici bez obzira koje si nacionalnosti. Toliko o tome.[/quote
Prvo pročitaš šta je napisano pa odgovoriš.
 
Ejpril:
Saint:
EJPRIL:
NA MADJARSKOJ GRANICI PRI ULAZU U DRUGU ZEMLJU POLICAJAC VIDEVŠI MOJ PASOŠ UPITAO JE MOG DEČKA GDE STE BILI, NA ŠTA JE ON ODGOVORIO TAMO GDE SMO HTELI.
JOŠ JE TRAŽILA DA SE OTVORI GEPEK IAKO TO RADE SAMO CARINICI. A INAČE POLICAJAC I NE SME DA TE PITA NI GDE SI BIO NI GDE IDEŠ. TO IZGLEDA SAMO MOŽE KOD NAS.
U SLOVENIJI POSTOJI POGRDAN NAZIV ZA SRBE,HRVATE ,BOSANCE. ĆEVURI. ZA NJIH SU SVI BOSANCI.

Pa kanda si malo neupucena, izgleda da si zaista putovala jedino u Madjarsku. To sto ti je policajac otvorio gepek imao je potpuno pravo na to kao i pravo na pitanje kuda ides. To se radi draga moja na svakoj granici bez obzira koje si nacionalnosti. Toliko o tome.[/quote
Prvo pročitaš šta je napisano pa odgovoriš.

To i uradih. Are you mental? Rekoh JEDINO u madjarsku, a da crtam niti mogu niti zelim.
 

Back
Top