Vizantijstvo

Pa ne mogu sve da pohvatam :)

A zašto? Pročitaš, citiraš, a ne selektivno odabereš jedan djelić poruke i onda ti ništa ni ne pobjegne. :ok:

Kotor? Još jedan lep venecijanski grad :) Znaš koja je suština tih gradića po jadranu. Sve su to bile venecijanske baze ili ispostave.
Istorija je bila i ostala komplikovana. Daću ti primer. Kosovo zvanično nema ništa sa Amerikom, to je kobajagi Srbija ili Kosovo,
ali realno Kosovo je Amerika, glavna američka ispostava i baza za ovaj deo sveta. Nekad je nezavisnost sredstvo da se umiri lokalna raja.
Na taj način svi jadranski gradići su služili venecijanskim interesima bez obzira na njihove takozvane autonomije. Turci im preoteše par gradića ali se stalno vodila bitka.

Malo si pobrkao o čemu pričam. Moje navođenje Kotora je bilo u kontekstu tvoje tvrdnje da prije XX stoljeća nema republika ovdje, izuzev Dubrovnika.

Vrlo je pogrešno nazvati Dubrovnik, grad koji je svega stoljeće bio pod vrhovnim suverenitetom Venecije, nekakvom venecijanskom bazom ili ispostavom.

Ako već govorimo o cjelokupnoj istoriji, onda moramo paziti na koji način konkretne gradove imenujemo. Po tvojoj logici, mogli bismo sada eto nazvati tako Kotor ili Skoplje srpskim gradovima!

A što se tiče problema u pohvatanju u diskusiji, evo pomoćiću ti:

..a recimo Varlaam Kalabrijski i Leontije Pilat?

A i još da priupitam...pa zar nije i Kotor bio republika? :think:

----

I opet si propustio da mi odgovoriš na pitanje - jesu li Rusija pred Prvog svjetskog rata, Njemačko carstvo i Austro-Ugarska bile feudalne države?



Govorimo o gradovima, nenad1978. U kontekstu Vinčanske kulture itekako da ne može biti nikakva govora o tome...takođe ne može se osnovano Vinča nazvati civilizacijom, ni po kojem kriterijumu...

Je li sad lakše?
 
.

Govorili smo u Renesansi kao Budjenju srednjevekovnog čoveka i to budjenje je trajalo veoma dugo, ne zna se kada je tačno počelo i dan danas se pojavljuje u nekim zaostalim krajevima.
Ti se hvatas tu datuma iz knjiga ono kao pocelo je tog dana i zavrsilo se tog dana. Reci mi ako znas ko se prvi i zadnji bavio renesansom? Manirizam je itekako renesansa samo kako za koga.

Koje budjenje???? Ti mesas renesancu i Prosvetiteljstvo.

Inace za nestatak zapadno rimskog carstva srednji vek tek pocinje.
 
Govorimo o gradovima, nenad1978. U kontekstu Vinčanske kulture itekako da ne može biti nikakva govora o tome...takođe ne može se osnovano Vinča nazvati civilizacijom, ni po kojem kriterijumu...

Винча јесте цивилизација, мада још нисам сигуран у коликој мери се она приближила појму града. Сигурно је да се становништво бавило прерадом метала и да је своје производе продавало мање развијеним племенима у околини, али да ли је претежно од тога живело...?
С обзиром да је насеље постојало више од две хиљаде година и да се становништво налазило на за оно време запањујуће високом културном нивоу, очигледно је да је постојао вишак добара којима је овај напредак финансиран.
 
Винча јесте цивилизација, мада још нисам сигуран у коликој мери се она приближила појму града. Сигурно је да се становништво бавило прерадом метала и да је своје производе продавало мање развијеним племенима у околини, али да ли је претежно од тога живело...?
С обзиром да је насеље постојало више од две хиљаде година и да се становништво налазило на за оно време запањујуће високом културном нивоу, очигледно је да је постојао вишак добара којима је овај напредак финансиран.

Ali kako? Ako smo se upravo složili da je ustaljena definicija postanka civilizacije - pojava gradova i podjela rada, kako onda možemo tvrditi da su nesumnjivo pripadnici vinčanske kulture sačinjavali jednu civilizaciju odnosno nekoliko njih?
Stvaranje sesilnih naselja jeste ona najosnovnija nužnost na putu ka postanku gradova, ali ako se neko trajno nastani na određenom području, ne znači odmah da je to grad, pa niti da su se razvile kulturno-privredne karakteristike koje smatramo osnovama civilizacija...
 
Rim? FORMICe, Rim postoji od VIII stoljeća stare ere, do tada je kritsko-mikenska grčka civilizacija trajala i nestala, ni da ne pominjemo gradove Staroga istoka koji su postojali i cvjetali daleko prije Rima.
Da li si čuo recimo za Troju?

Zar nisi pratio dosadašnju diskusiju?

Troja nije postojala, mada jedan moj drug kaže da je ona bila đe je današnji gradić Tuzi kod Podgorice i za to navodi vrlo ozbiljne razloge, ozbiljnije od onog švapskog prevaranta.
Pa dfobro možda mi je Damask mogao konkuristai no je on provincija za Rim koji je neoprevaziđen do sad.
 
Ali kako? Ako smo se upravo složili da je ustaljena definicija postanka civilizacije - pojava gradova i podjela rada, kako onda možemo tvrditi da su nesumnjivo pripadnici vinčanske kulture sačinjavali jednu civilizaciju odnosno nekoliko njih?
Stvaranje sesilnih naselja jeste ona najosnovnija nužnost na putu ka postanku gradova, ali ako se neko trajno nastani na određenom području, ne znači odmah da je to grad, pa niti da su se razvile kulturno-privredne karakteristike koje smatramo osnovama civilizacija...

Можемо ми овде да се сложимо и да је Земља равна плоча, па то ипак ништа не мења. О овоме смо већ дискутовали - не постоји опште прихваћена дефиниција цивилизације. Ево шта се налази на српској Њикипедији (мада ја њу уопште не узимам за озбиљно): "Дефиниција цивилизације коју даје Вил Дурант је дефинише као друштвени ред који промовише стварање култура. Конституишу је четири елемента: економија, политичка организација, морална традиција и потрага за знањем и уметношћу. Када је страх превладан, конструктивност и радозналост су ослобођени и људи су подстакнути природним импулсом према разумевању и унапређењу живота."
Постоји још један критеријум, а то је подела рада, а и то имамо у Винчи, више је него јасно.
Иначе, недостатак градова, као хендикеп, значио би да не постоји ни египатска цивилизација, будући да ни она за дуго времена није имала градове (и о томе је овде било речи, ако ћемо да цепидлачимо).
 
Troja nije postojala, mada jedan moj drug kaže da je ona bila đe je današnji gradić Tuzi kod Podgorice i za to navodi vrlo ozbiljne razloge, ozbiljnije od onog švapskog prevaranta.

FORMICe, Troju je Hajnrih Šliman pronašao još prije jednog i po stoljeća. Kakav sada prevarant pobogu???

Naravno, kada kažem Troja ne mislim ja ovdje tek tako eksplicitno Troja iz Trojanskog rata, već na ovaj veličanstveni grad iz sjeverozapadne Male Azije koji je postojao prije nego što je zapravo u Italiji zapravo ikakvo značajnije naselje nastalo.
Ne možeš tek tako da kažeš Troja nije postojala - eno ti, kupi kartu za Tursku i uvjeri se i sam, njene ostatke ćeš vidjeti. ;)

Ili recimo, čuo si sigurno za Mikenu?

Pa dfobro možda mi je Damask mogao konkuristai no je on provincija za Rim koji je neoprevaziđen do sad.

Damask? Zašto Damask? :think:

Можемо ми овде да се сложимо и да је Земља равна плоча, па то ипак ништа не мења. О овоме смо већ дискутовали - не постоји опште прихваћена дефиниција цивилизације. Ево шта се налази на српској Њикипедији (мада ја њу уопште не узимам за озбиљно): "Дефиниција цивилизације коју даје Вил Дурант је дефинише као друштвени ред који промовише стварање култура. Конституишу је четири елемента: економија, политичка организација, морална традиција и потрага за знањем и уметношћу. Када је страх превладан, конструктивност и радозналост су ослобођени и људи су подстакнути природним импулсом према разумевању и унапређењу живота."
Постоји још један критеријум, а то је подела рада, а и то имамо у Винчи, више је него јасно.
Иначе, недостатак градова, као хендикеп, значио би да не постоји ни египатска цивилизација, будући да ни она за дуго времена није имала градове (и о томе је овде било речи, ако ћемо да цепидлачимо).

Kako to misliš dugo vremena nije imala gradove? Pa šta je sa Abidosom?
 
Poslednja izmena:
FORMICe, Troju je Hajnrih Šliman pronašao još prije jednog i po stoljeća. Kakav sada prevarant pobogu???

Naravno, kada kažem Troja ne mislim ja ovdje tek tako eksplicitno Troja iz Trojanskog rata, već na ovaj veličanstveni grad iz sjeverozapadne Male Azije koji je postojao prije nego što je zapravo u Italiji zapravo ikakvo značajnije naselje nastalo.
Ne možeš tek tako da kažeš Troja nije postojala - eno ti, kupi kartu za Tursku i uvjeri se i sam, njene ostatke ćeš vidjeti. ;)

Ili recimo, čuo si sigurno za Mikenu?



Damask? Zašto Damask? :think:



Kako to misliš dugo vremena nije imala gradove? Pa šta je sa Abidosom?

Slavene ne mogu vjerovati koliko si neozbiljan. troja je u gabeli kod capljine, pronadjena ima 40 godina.... uozbilji se
 
FORMICe, Troju je Hajnrih Šliman pronašao još prije jednog i po stoljeća. Kakav sada prevarant pobogu???

Naravno, kada kažem Troja ne mislim ja ovdje tek tako eksplicitno Troja iz Trojanskog rata, već na ovaj veličanstveni grad iz sjeverozapadne Male Azije koji je postojao prije nego što je zapravo u Italiji zapravo ikakvo značajnije naselje nastalo.
Ne možeš tek tako da kažeš Troja nije postojala - eno ti, kupi kartu za Tursku i uvjeri se i sam, njene ostatke ćeš vidjeti. ;)

Ili recimo, čuo si sigurno za Mikenu?



Damask? Zašto Damask? :think:



Kako to misliš dugo vremena nije imala gradove? Pa šta je sa Abidosom?
Nisi obratio pažnju da sam napisao "i o tome je ovde bilo reči". Koliko se sećam zaista se razvlačila diskusija na nekoj od ovih tema da li je stari Egipat imao ili nije imao gradove. To je bila moja reakcija na tvoje "upravo smo ovde zaključili..." ništa više.
 
Slavene ne mogu vjerovati koliko si neozbiljan. troja je u gabeli kod capljine, pronadjena ima 40 godina.... uozbilji se

:lol:

Nisi obratio pažnju da sam napisao "i o tome je ovde bilo reči". Koliko se sećam zaista se razvlačila diskusija na nekoj od ovih tema da li je stari Egipat imao ili nije imao gradove. To je bila moja reakcija na tvoje "upravo smo ovde zaključili..." ništa više.

Jesam, ali pratio sam relativno detaljno ovaj podforum godinama i zaista nisam zapazio nikakvu takvu diskusiju.
Ne razumijem kako se može reći da drevno Egipatsko carstvo nije posjedovalo gradove, koji su zapravo bili centri njene civilizacije...
 
Ja te pitah tamo za Egipat. Koji je njihov najstariji grad? Abidos?

Oprosti, ne vidjeh.
Abidos, zapravo ne sam Abidos već Tis (Tinis) kod njega (po kojem se i to ranodinastičko doba, I i II dinastije, naziva tinitskim periodom egipatske istorije), bio bi prvi prestoni grad - prestonica ujedinjenog Egipta, Međutim nije Tis tj. Abidos tek tako odjednom postao, već imao svoj razvojni put. Kulutura Nakade je zapravo najavila ono što ćemo docnije imati u Abidosu.

naq6a.jpg


Sada nemoj mi tek tako ovdje vjerovati na riječ, ali pretpostavljam da bi se Nakada Dva (od oko 3500. do 3100. ili 3000. godine stare ere) moglo nazvati razvitkom u ono što bismo mogli okarakterisati gradom, tj. tzv. Gerzeška kultura. Ona je direktan produžetak na Amratijsku kulturu tj. Nakadi Jedan (4000-3500), u kojoj je došlo do društvenog raslojavanja i izdvajanja elitne, vjerovatno ratničke grupe, iznad mase stanovništva (u prethodnom, badarijanskom periodu, u kojem u Gornjem Egiptu dominira kultura Badari u 5000-4000 nema još značajnijeg društvenog raslojavanja). Gerzeška kultura se širi, a njena naselja su sada formirana planski, oko kuće lokalnoga glavešine (poglavara cijelog naselja) i vremenom privreda sve više cvjeta.
Na kraju tako dolazimo do sutona IV milenijuma st. ere i možemo kao što već navedoh Tinis smatrati gradom u pravom smislu značenja te riječi...

Ali ima zaista određene istine u onome što je kolega mid-zea naglasio; naime u Egiptu nikada nije došlo do veličanstvenih polisa, gradova-država, velikih samostalnih samoupravnih jedinica, sve dok nisu tako nešto grčki kolonisti osnovali u Delti Nila (Naukratis). U dolini Nila, oblasti u kojoj je shodno specifičnim geoklimatskim uslovima (ali nikako i jedino njima) koji su bili u toj oblasti, došlo je do stvaranja velikog carstva, istočnjačke despotije u kojoj nije baš zamisliv nastanak tako nečeg. Shodno tome, u Egiptu zapravo do događaja koji sam spomenuo nije uopšte bilo gradova na onom nivou kakvi su nastajali po ostatku Starog istoka (posebno Mesopotamiji), odnosno kakve su drevni Jelini usavršili do nevjerovatnih razina. Polisa u Egiptu, van helenističkoga odnsono helenskog uticaja, i nije bilo. Ali ne vidim zašto bismo (niti to ljudi rade) definiciju grada strogo suzili samo na ovu, usku definiciju..? Tinis nije bio grad nalik Uruku, koji je bio samostalna cjelina u samom sebi (carstvo u malom), ali nesumnjivo bio jedno zaista impresivno mjesto. Ne mogu se porediti ni Brazilija i Singapur danas...
 
Poslednja izmena:
Vizantijstvo nije isto što i srpsvo.
Vizantija je ipak nastala na temeljima Rima.
Dušnov zakonik ukazuje na to da je pokušao formirati carstvo na nekim drugi osnovama. Verovatno na bazi prerimske Evrope. Slično kao i Međani, sa posebnom ulogom sveštenstvs, izborna monarhija...
Mislim da ima neki rad na ovu temu.
 
Vizantijstvo nije isto što i srpsvo.
Vizantija je ipak nastala na temeljima Rima.
Dušnov zakonik ukazuje na to da je pokušao formirati carstvo na nekim drugi osnovama. Verovatno na bazi prerimske Evrope. Slično kao i Međani, sa posebnom ulogom sveštenstvs, izborna monarhija...
Mislim da ima neki rad na ovu temu.

?
Što si zapravo htio reći?

Dušan i Međani..???
 
Troja nije postojala, mada jedan moj drug kaže da je ona bila đe je današnji gradić Tuzi kod Podgorice i za to navodi vrlo ozbiljne razloge, ozbiljnije od onog švapskog prevaranta.
Pa dfobro možda mi je Damask mogao konkuristai no je on provincija za Rim koji je neoprevaziđen do sad.

da nijesi i ti iz Tuzi?!
 

A koje rekao da je sve??? :dontunderstand:

Inače što se tiče tvoje okarakterizacije cara Dušana i njegovih namjera, potpuno je pogrešna. Pa šta misliš zašto se on proglasio za cara, i to još bitnije, cara Romanije? Njegova namjera je bila da smijeni Romejsko carstvo i sjedi u Carigradu. Ne znam kakve blage veze ima predrimska Evropa sa carem Dušanom? Pa šta ti misliš kako i zašto Dušan krenuo u veliku kodifikaciju srpskog prava, i kako je uopšte i nastao čuveni Zakonik blagovjernoga cara Stefana?
 
A koje rekao da je sve??? :dontunderstand:

Inače što se tiče tvoje okarakterizacije cara Dušana i njegovih namjera, potpuno je pogrešna. Pa šta misliš zašto se on proglasio za cara, i to još bitnije, cara Romanije? Njegova namjera je bila da smijeni Romejsko carstvo i sjedi u Carigradu. Ne znam kakve blage veze ima predrimska Evropa sa carem Dušanom? Pa šta ti misliš kako i zašto Dušan krenuo u veliku kodifikaciju srpskog prava, i kako je uopšte i nastao čuveni Zakonik blagovjernoga cara Stefana?

Ja kažem da je na temeljima Rima napravljna i Vizantija, i sve kasnije etnopolitiče tvorevine do današnjeg svetskog poretka.
Ne sporim da je Dušan želeo da stvori imperiju, ali na nekoj drugoj tradiciji (to preuzimanje krune je formalna stvar radi obezbeđivanja autoriteta). Možda neke paralele sa Međanim i Praćanima nisu slučajne. Podsediću da je Konstantinopolj nastao iz sukoba Konstantina, zagovornika hrišćanstva i Licinija, zagovornika Mitrizma.
 
Ali ima zaista određene istine u onome što je kolega mid-zea naglasio; naime u Egiptu nikada nije došlo do veličanstvenih polisa, gradova-država, velikih samostalnih samoupravnih jedinica, sve dok nisu tako nešto grčki kolonisti osnovali u Delti Nila (Naukratis). U dolini Nila, oblasti u kojoj je shodno specifičnim geoklimatskim uslovima (ali nikako i jedino njima) koji su bili u toj oblasti, došlo je do stvaranja velikog carstva, istočnjačke despotije u kojoj nije baš zamisliv nastanak tako nečeg.

Je l' bi nazvao Egipat prvom državom?

Uzgred, čuo sam teoriju po kojoj je za nastanak egipatske civilizacije najzaslužnija dezertifikacija Sahare, te velika koncentracija stanovništva u dolini Nila usled migracija sa zapada.
 
Ja kažem da je na temeljima Rima napravljna i Vizantija, i sve kasnije etnopolitiče tvorevine do današnjeg svetskog poretka.

Zar baš sve?
Čak i Kina?

Ne sporim da je Dušan želeo da stvori imperiju, ali na nekoj drugoj tradiciji (to preuzimanje krune je formalna stvar radi obezbeđivanja autoriteta). Možda neke paralele sa Međanim i Praćanima nisu slučajne. Podsediću da je Konstantinopolj nastao iz sukoba Konstantina, zagovornika hrišćanstva i Licinija, zagovornika Mitrizma.

Ahile, dakako da je tu rimska tradicija centralna u Dušanovom carstvu. Nije tu samo preuzimanje krune - kao što sam već bio naveo, tu je pokret reforme odnosno kodifikacije zakonodavstva, a nije Dušan samo preuzeo nekakvu titulu radi autoriteta, on istupa kao vizantijski car - on postavlja despote, ćesare i sevastokratore - baš kao i vizantijski car. On u potpunosti usvaja vizantijsku hrišćansku duhovno-pravnu tradiciju, koju je još Jevsevije iz Cezareje bio utemeljio - postavlja patrijarha i stvara nezavisnu, autokefalnu pravoslavnu Crkvu, odakle vuče svoj carski autoritet. Romejski uticaji se čak zahvaljujući Dušanu i prelivaju na srpske zemlje.
Car Dušan je zaokružio proces političke vizantinizacije Srbije, koji je definitivno bio krenuo još sa kraljem Milutinom, no čiji je put odredio još dosta ranije, Sveti Sava - pravi Srbin i pravi Vizantinac.

Ali tačno je da Dušanova imperije nije bila zasnovana na samo rimskoj tradiciji - već i na srpskoj (srpski paganski običaji su bili utisnuti u pravoslavlje u vidu krsnih slava; srpsko pisano zakonodavstvo vrlo unikatno, koje se razvilo dobrim dijelom pod centralno-evropskim uticajima, mahom preko Ugara, a tu je bio dakako i uticaj građanskog prava latinskih gradova u Pomorju; tu je dakako i srpsko nepisano običajno pravo staroslovenskih korijena; tu je naravno i srpski jezik kao službeni, kao i činjenica da u crkvenoslovenski, i sam nastavši zahvaljući Romejima, biva približen narodnom starosrpskom jeziku, dok se u određenoj mjeri usavršavala i pismo, ćirilica, srpskim inovacijama; itd...). No ne znam o čemu drugome pak bi ovdje moglo biti riječi, a pogotovo ne vidim u kakav kontekst sada tu smještaš Međane i Parćane...
Nije mi jasna komparacija sa Konstantinopoljem..? :think:

Je l' bi nazvao Egipat prvom državom?

Pa sada, to je baš problematično pitanje...sada moramo pokrenuti pitanje šta je to država, kada već otvaramo ovako redom definicije. Je li jedan razvijeni grad, no čiji politički uticaji ne prevazilave njegove zidine (odnosno direktno okolišje) država? Ako bismo osporili to, to suštinski znači da bismo osporili državnost polisa - a to bi bilo kao da kažemo da gradovi-države nisu bili...države. :think: Ne može biti nikakve sumnje da je prije ujedinjenja Egipta krajem IV milenijuma stare ere bilo drugih političkih tvorevina na ovom svijetu.
Međutim, mislim da bismo prilično slobodno mogli reći da je Egipat, ujedinjenjem postao prvo poznato carstvo na svijetu. I svakako da je drevno egipatsko carstvo bila prva država u kategoriji onih koje, nekad izrazito pogrdno, nazivamo orijentalnim despotijama.

Uzgred, čuo sam teoriju po kojoj je za nastanak egipatske civilizacije najzaslužnija dezertifikacija Sahare, te velika koncentracija stanovništva u dolini Nila usled migracija sa zapada.

Da, to je tehnički tačno, to jeste doprinijelo. Međutim, ključnu ulogu je odigrala potreba za stvaranjem jedne organizacije koja bi na široke razmjere mogla regulisati i paziti na vodostaj Nila - nužnost koja uopšte nije postojala recimo u dolinama Tigra i Eufrata (ili recimo Inda). Jednostavno, bilo je neophodno ujedinjenje. A eto i zašto nije došlo do urbanih razvoja mesopotamskih (pogotovo sumerskih) razina.
 
Poslednja izmena:
Mislim na državu u smislu zajednice zasnovane na zajedničkoj kulturi, a koja prevazilazi okvire jednog sela ili malo većeg sela. Zajednice celog naroda. Gotovo nacije, samo što naravno teško možemo govoriti o nacijama u periodu pre Francuske revolucije, a naročito u periodu od pre 5000 godina. Al' neka kao pra-nacija ili proto-nacija ili šta već. Jedino ne znam šta bih rekao o periodu pre ujedinjenja, o Gornjem Egiptu i Donjem Egiptu.

Što se tiče polisa, meni su oni više nekakve polu-države nego države u modernom smislu. Bez obzira na omraženi koncept orijentalne despotovine, i ostalo, ja u principu egipatski pristup vidim kao superioran i napredniji u odnosu na mesopotamijski.

Nisam siguran da bih koristio termin ''carstvo'' u smislu imperije. Rekao bih da bi prva imperija pre bila ona koju je osnovao Sargon od Akada.

A kad smo već kod Dušana, sećam se da sam negde pročitao da on zapravo Paleolozima nije priznavao carsku titulu nego se valjda pozivao na rodbinske veze sa Anđelima ili tako nešto. Moguće da je potpuna glupost, naravno, ali bilo bi logično, kad čovek malo razmisli. Morao bi na nečemu da zasniva svoje pravo na carigradski presto.
 
Чекајте људи вратите се на Византију.

Јел зна неко како се тај Немац сетио да ту државу назове уопште Византија, да ли је било још предлога или је то спонтано ишло.
 
Mislim na državu u smislu zajednice zasnovane na zajedničkoj kulturi, a koja prevazilazi okvire jednog sela ili malo većeg sela. Zajednice celog naroda. Gotovo nacije, samo što naravno teško možemo govoriti o nacijama u periodu pre Francuske revolucije, a naročito u periodu od pre 5000 godina. Al' neka kao pra-nacija ili proto-nacija ili šta već. Jedino ne znam šta bih rekao o periodu pre ujedinjenja, o Gornjem Egiptu i Donjem Egiptu.

Možemo govoriti o nacijama svakako i prije kraja XVIII stoljeća, samo što su tada imali drugačije značenje i moramo podrazumijevati nešto drugačije.
Međutim, svakako ne smiješ poistovjećivati državu sa nacijom. Stari Grci su dugo bili razjedinjeni u mnoštvo država, toliko da se ne može ni nabrojati. Pa da li to znači da su sve to zasebne nacije? Naravno da ne. Još u V stoljeću prije naše ere Herodot definiše grečestvo - na osnovu kojeg je između ostaloga i nastalo srpstvo. kao i ostala. Starovjekovni Atinjani ističu svoj nacionalizam, svoju privrženost jelinstvu, kao jedno od obrazloženja zbog čega nikada Heladu izdati neće i zašto će uvijek protiv stranaca braniti Grčku.
Grčkoj naciji su od ranih vremena pripadali i recimo Makedonci i Epirci - narodi koji su čak etnički uslovno govoreći bili dosta etnički drugačiji od Starih Grka. U okviru pak te nacije može biti govora o etničkim specifičnostima koje su posjedovale određene zajednice, kao recimo Krićani - nesporno potpuno pogrčeni daleko prije helenskog uticaja u Makedoniji, koji su do današnjeg dana određeni vid zapravo očuvali u odnosu na sve ostale Grke i nisu se u potpunosti integrisali u modernu grčku naciju.

Što se tiče zajednice zasnovane na zajedničkoj kulturi i ostalih argumenata koje si naveo, dakako da bi Egipat bio odlični kandidat za tako nešto, ali možemo raspravljati i o drugim potencijalnim kandidatima. I samo da napomenem - teško je govoriti na taj način, zato što kada je Egipat bio ujedinjen, etnička struktura stanovništva nije bila jednoobrazna, a i kulturne razlike su bile prilično velike. Političko ujedinjavanje je zapravo doprinijelo do rađanja Egipćana kao naroda.
Među raznim drugim kandidatima za nekakvu objedinjenu cjelinu zasnovanu na kulturnoj srodnosti bi dakako bili Protoelamiti - kultura koja je u dalekoj prošlosti stvorila neku vrstu značajnije tj. geografsko šire zajednice prilično slične Urukovoj, u Elamu, a od koje će procesom etnogeneze zapravo docnije i nastati Elamiti. Takvih primjera bismo mogli naći nekolicinu, među njima dakako i sam Uruk.

Što se tiče polisa, meni su oni više nekakve polu-države nego države u modernom smislu. Bez obzira na omraženi koncept orijentalne despotovine, i ostalo, ja u principu egipatski pristup vidim kao superioran i napredniji u odnosu na mesopotamijski.

Superioran dugoročno gledano i jeste - nije tajna zašto su Egipćani zapravo dočekali Novu eru (iako govorimo o helenističkom Egiptu već) i u Rimskom carstvu bili uslovno govoreći najvažnija od svih pokrajina.

Nisam siguran da bih koristio termin ''carstvo'' u smislu imperije. Rekao bih da bi prva imperija pre bila ona koju je osnovao Sargon od Akada.

Zbog čega??? Sargon je samo uveo u Međurečje nešto što malo jugozapadnije u Africi postoji već stoljećima. Šta misliš zašto drevni Egipat upravo i zovemo Egipatskim carstvom?

A kad smo već kod Dušana, sećam se da sam negde pročitao da on zapravo Paleolozima nije priznavao carsku titulu nego se valjda pozivao na rodbinske veze sa Anđelima ili tako nešto. Moguće da je potpuna glupost, naravno, ali bilo bi logično, kad čovek malo razmisli. Morao bi na nečemu da zasniva svoje pravo na carigradski presto.

Hm. Ne znam o tome...

Чекајте људи вратите се на Византију.

Zašto? Možda se jesmo malo udaljili od neke osnovne konture, proširivši je daleko, ali mi smo održali nit diskusije, koja i jeste u sklopu teme kako njen naslov stoji i kako sam je ja kao postavljač i zamislio.
Tema nije konkretno Vizantija, već - vizantijstvo. Raspravljali smo o tome kakva je to kulturološka helenistička cjelina iz koje se rodila Vizantija i nužno se moramo vratiti tako i u predrimski period - a helenizam je određena vrsta fuzije starogrčke civilizacije sa kulturama Staroga istoka. Vizantijstvo je potpuno nezamislivo bez konteksta brojnih uticaja koje su došle zahvaljujući pohodima za pohodom koje je vodio Aleksandar Veliki i pripajao teritorije mnogonacionalnog prostranog Ahemenidskog carstva. Odakle običaj proskineze, nego sa Istoka? Je li vizantijstvo zamislivo bez svih čestica koje je sačinjavaju. Naravno da nije, a u tom skladnom smjeru, korektno, teče i ova diskusija.

Јел зна неко како се тај Немац сетио да ту државу назове уопште Византија, да ли је било још предлога или је то спонтано ишло.

Zna se. Pa nazvao ju je po Vizantionu, prestonom gradu Carstva, gradu koji je od 324-330 godine postao poznat kao Konstantinopolis.

Bilo je još imena kojim se ono zvalo u nauci - Grčko carstvo i Konstantinopolitansko carstvo. Vizantijski termin se postepeno širio počev od kovanice u XVI stoljeću, počev od Njemaca, Holanđana, Francuza i Italijana. Do kraja XVII stoljeća termin vizantijski se vrlo brzo širio, iako je prva napisana vizantijska istorija (iz druge polovine XVII stoljeća, francuska) krstila po Konstantinopolju. Vremenom je do XIX stoljeća vizantijski termin preovladao; u tom obliku dospio i u rusku nauku u tom stoljeću. Relativno kasno ulazi u engleski jezik - tek 1853. godine, Džordž Finli objavljuje prvu vizantijsku istoriju. Na prelazu iz XIX u XX stoljeće taj termin već se može smatrati univerzalnim, a zajedno sa vizantološkim studijama stiže tako između ostaloga i u srpsku nauku. Posljednji koji su prihvatili taj termin, insistirajući relativno dugo u nacional-romantičarskom duhu na kontinuitetu najstarije nacije na zemaljskoj kugli, posljednji koji prihvataju taj termin su upravo Grci, tek u XX stoljeću.
Stoga da, nije ili - korišćena su još vrlo često ova dva naziva koja ti navedoh, ali širenje vizantijskoga imena je i išlo prilično spontano, odnosno najčešće uporedo sa širenjem same vizantinologije kao discipline (kada je već bilo i ustaljeno ime, nije bilo razloga imenovati drugačije, kada bi neko mjesto po prvi put dobilo instituciju specijalizovanu za proučavanje vizantoloških tema ili tako nešto slično).
 
Poslednja izmena:
Da, palo je i meni na pamet da država ne mora biti zajednica jednog naroda. Može i dva naroda, jednog i po, pola, itd. Razne habzburške tvorevine kroz istoriju, kao primer. Samo što sam kucajući to imao na umu upravo Egipat koji ja vidim kao državu jedne kulture okupljene oko boga u ljudskom obliku, pa onda eto. Razlog iz kog pominjem Gornji Egipat i Donji Egipat je taj što ne znam možemo li te dve političke tvorevine nazvati državama Gornjoegipćana i Donjoegipćana. Generalno, pretpostavljam da sad možemo pomenuti Vatikan i samim tim zaključiti da je država bilo šta što ima diplomatske odnose al' ako izuzmemo tako neke monstrume država bi bila zajednica dva ili više gradova, jer bez gradova možemo i neka plemena ili plemenske saveze proglasiti državama. Ili čak neke kulture od pre deset hiljada godina. Sa druge strane, ako je samo jedan grad u pitanju, onda to više deluje kao grad i njegovi posedi nego kao država u smislu onoga na šta pomislimo kad upotrebimo taj izraz. Ono što bi se takođe moglo dodati je okolna teritorija, i čak eventualno druga, manja, naselja da bi to ličilo na državu a ne običnu zajednicu dva grada. Tako da bi Egipat onda pre bio prva nacionalna država, al' ponavljam, ne znam da li bi se tvorevine koje su postojale pre Narmera na toj teritoriji mogle isto tako nazvati.

Za Elam znam al' mislio sam da je on bio preslikani Sumer? U smislu međusobno zaraćenih polisa? Suza i drugi? Doduše, nisam naročito upoznat.

Možeš li navesti neke od etničkih grupa u Egiptu u vreme ujedinjenja? Meni nekako sam taj izraz ''ujedinjenje'' govori da su ti ljudi bili poprilično bliski.

Zašto koristimo izraz ''Egipatsko carstvo'' - to sam Bog zna. Rekao bih zbog lošeg prevoda ali ne znam ništa o istoriji srpske egiptologije. Na engleskom se koriste izrazi ''The Old Kingdom'', ''The Middle Kingdom'', i ''The New Kingdom'', a jedino se za ovo treće koristi izraz ''The Egyptian Empire''. Međutim, Tutmos III je rođen nekoliko vekova nakon akadskog Istinskog Kralja, tako da ostajemo na njemu kao prvom imperatoru.

Što se tiče tvoje diskusije sa Lekizanom, zar se nije koristio termin ''Kraljevstvo Grka''?

A što se tiče Dušana, reci mi samo kako je oslovljavao vizantijskog cara? Je l' ga nazivao kraljem, ili izbegavao da uopšte pomene njegovu titulu, ili slično?
 

Back
Top