Čija si ti, mala? A ti mali?!

Betty

Elita
Poruka
21.481
, Pitanje:osećate li vi pripadnost nečemu? Ne govorim o osobama, mada ni to možda nije za odbaciti....kako počinje pripadnost i kako prestaje? Zašto uopšte treba pripadati nečemu, šta nam taj osećaj pruža i da li nas, možda, usporava? Šta, na posletku, imamo od pripadanja nekoj grupi ili instituciji...i kakve veze ima odrastanje s time (ako ima)

evo šta dugo već čuvam u my doc, i često čitam:
Salman Ruždi, „Tlo pod njenim nogama”, Plato 2003.

Dugo sam verovao, to je možda moja verzija verovanja ser Darija Kserksa Kame, da postoji četvrta funkcija izopštenosti – da u svakoj generaciji imanekoliko duša, nazovite ih srećnicima ili prokletima, koje su prosto rođene tako da ne pripadaju, koje dolaze na svet poluodvojene, ako hoćete, bez čvrste veze sa porodicom ili mestom ili nacijom ili rasom; da možda imana milione, milijarde takvih duša, možda isto tako nepripadajućih; da je, sve u svemu, taj fenomen, možda, isto toliko prirodna manifestacija ljudske prirode koliko i njegova suprotnost, ali manifestacija koja je, tokom ljudske istorije, bil au ogromnoj meri osujećena nedostatkom mogućnosti. I ne samo time: jer su oni koji cene stabilnost, koji se plaše prolaznosti, neizvesnosti, promena, podigli moćni sistem stigmi i tabua protiv neukorenjenosti, te razarajuće antidruštvene sile, tako da se uglavnom prilagođavamo, pretvaramo se da nas motivišu vernosti i solidarnosti koje u stvari ne osećamo, krijemo svoje tajne identitete ispod lažne kože onih „pripadajućih”. Ali istina procuri u naše snove.
 
Čovek ima onoliko individualnosti koliko ima grupa kojima s vremena na vreme pripada.

Pripadnost nečemu jeste jedna od bitnih odrednica identiteta. Dva osnovna pitanja koja svaki čovek sebi postavlja jesu: "Ko sam ja i gde pripadam?" Mehanizmi odbrane veoma utiču pri odgovoru na ova pitanja.
 
Betty:
ili naopačke: zašto je nezrelo biti tužan kad odlaziš?
Nemam pojma. :D
Ja sam uvek tuzna kad odlazim... mada mislim da sam ekstrem. :lol:
Pet minuta duze, i u stanju sam da pustim korenje
i u telefonskoj govornici... Takav sam lik. :D

Pripadam ovom vremenu, gradu u kome sam provela zivot, porodici i prijateljima. Pripadam podskupu srodnih ljudi koje srecem u razlicitim delovima planete poslednjih godina...
 
Маамина и баабина! :lol:


Ја сам дубоко укорењена и везана: пореклом, земљом, нацијом, фамилијом, породицом, традицијом, историјом...
Бар тако ја доживљавам себе и своје постојање и тако сам васпитана.

Ни у време најгоре време нисам могла (ни желела) да почупам корење и одем.
 
P, ne znam, lepo je pripadati to ti, kao, daje neku snagu, nemam pojma. Sad se setite teme o čoporima i pokušajte ovo da povežete, sve će vam se samo kas'ti...
Pripadati ili biti individualac - koliko god to tragično zvučalo jeste ili/ili.

I ako prihvatite svoje pripadanje onda ste peechke. Ja sam peechka, ali ne fulltime.
Treba imati snage, pa se odupreti pripadanju.
 
Volim da pripadam, a cesto imam utisak da ne pripadam dovoljno...
Cesto delujem arogantno, kao neko kome nije do toga stalo, ali oni koji me znaju, znaju da...
Stidljivija sam nego sto bih volela, pa me to nekada ometa da pridjem blize... a volela bih...
Tamo gde pripadam (nasa mala tvrdjava :D )pripadam 101%, tako da...

...naravno da ste me razumeli :P
 
Betty:
ja sam volela da pripadam
A kad sam kuckala ovo (pre oko 1,5 godinu) zastupala sam stav o nepripadanju ni po koju cenu. Ostarilo se valjda, smekšala sam. Zato i pitam vas, pripadate li ili je to TAKO (ne)zrelo

Možda upravo ta borba protiv samog pripadanja spada u domen ''nezrelog'',
spada u onaj segment pubertetskog i post pubertetskog odrastanja,meni niko ne treba'',
a istina je zakopana duboko(''sve ovo oko mene mi tako bolno treba'') ;)
 
Pripadanje,nepripadanje...Mislim da je malo onih koji tvrde da ne pripadaju nigdje,mozda cak i ne postoje.Pripadas svojoj porodici,svojoj zemlji,svojoj ljubavi....
Onaj ko kaze da ne pripada nigdje,moze biti samo izgubljeni tinejdzer zeljan samostalnosti ili pak neki razocaran covjek koji i dalje trazi svoje mjesto,a opet i on odnekle potice iako mu se to ne svidja, pripadnik je jedne porodice,rodio se u jednoj drzavi
i vjerovatno ce naci jednom svoje mjesto.
a kad negdje odes i kad osjetis hladnocu tudjeg svakako se jos vise vezes za ono svoje i shvatis da je ono najljepse kakvo god da je!
 
Uvod više zvuči poetski. Hteli mi to ili ne mi uvek pripadamo nečemu. Pitanje je da li tražimo estetiku ili suvoparnu istinu. Tema je složenija nego što izgleda. Vrsta pripadnosti (biološkoj, psihološkoj, idejnoj, prostornoj, fizičkoj, polnoj, institucionalnoj i još kojekakvim pripadnostima), način pripadnosti, svest o pripadnosti...
Hoćemo li sada sve to da analiziramo?
Ja baš ne umem da se igram, jel da?

Na primer, ja ne priznajem nacionalnu pripadnost već jedino pripadnost čovečanstvu. Zapravo, muka mi je više od nacionalne pripadnosti. Ne zna se ko koga tu više prisvaja i zloupotrebljava. Nacija čoveka ili čovek naciju. Serem se na naciju i nacionalizam i nacizam i narcizam i...
 
PuNkKiSs:
Možda upravo ta borba protiv samog pripadanja spada u domen ''nezrelog'',
spada u onaj segment pubertetskog i post pubertetskog odrastanja,meni niko ne treba'',
a istina je zakopana duboko(''sve ovo oko mene mi tako bolno treba'') ;)

clapping.gif


Upravo :)
Odraslos' je (kako sam to zaboravila) baš to - pokazati da osećaš pripadnost, i ne boriti se protiv pripadanja. Osećanja, naročito.
Mada, šta kad ti lepo kažu da ne pripadaš? :shock: Šta onda nego da se okreneš i odeš? :lol:
 
Betty:
clapping.gif


Upravo :)
Odraslos' je (kako sam to zaboravila) baš to - pokazati da osećaš pripadnost, i ne boriti se protiv pripadanja. Osećanja, naročito.
Mada, šta kad ti lepo kažu da ne pripadaš? :shock: Šta onda nego da se okreneš i odeš? :lol:

Naravno da se okrećeš i ideš ne časeći časa :D
Dostojanstveno naravno,dok još možeš da skupiš sve krhotine svog razbijenog EGA...
Sva ta ''baš me briga'' igra se u stvari svodi na to-(o)čuvanje ega :roll:
 

Back
Top